Znasz ją doskonale. Od dawna bawi się Twoim życiem. Utrudni Ci poznawanie nowych ludzi. Odbiera Ci mowę, kiedy masz coś powiedzieć publicznie. Wiesz, że jesteś w kilku kwestiach naprawdę dobry, ale trudno Ci to pokazać. Wiesz, że to jej wina. To nieśmiałość, z którą w końcu musisz coś zrobić.

Nieśmiałość to Twoja etykieta.

Wielu z nas jest nieśmiałych, tylko dlatego, że ktoś przykleił im taką łatkę. Może w dzieciństwie byli małomówni, a rodzice uznali, że są po prostu nieśmiali. Może urocza ciocia, pielęgnowała w Tobie to uczucie od małego. Chodzi o to, że Twoja nieśmiałość może mieć swój początek jeszcze w dzieciństwie.

Kiedy zaczynasz się nad tym zastanawiać, powinieneś pomyśleć o tym, czy od zawsze wydawało Ci się, że jesteś nieśmiały? A może słyszałeś to w swoim dzieciństwie wielokrotnie? Jak wynika z badań psychologicznych, jeżeli jeden z Twoich rodziców był nieśmiały, to masz większą szansę na to, aby również cierpieć na nieśmiałość.

No dobra, łatkę przylepiają nam inni. Jednak najgorsze jest to, że wielu z nas, sama przykleja sobie negatywną łatkę nieśmiałości. Najczęściej robimy to nieświadomie. Palniemy jakąś głupotę, a później się jej trzymamy. Kiedy po raz pierwszy pomyślałeś o tym, że jesteś nieśmiały, Twoje życie się zmieniło. Od tamtego momentu, szukasz wielu przykładów na to, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Tak działa nasz mózg.

Jestem nieśmiały, to znaczy, że jestem gorszy?

Nie wiem czy wiesz, ale 80% amerykanów twierdzi, że w pewnym momencie swojego życia, z pewnością mogli powiedzieć, że byli nieśmiali. Nieśmiałość jest więc pewnym etapem w życiu, który pojawia się u większości z nas. Jednak kiedy jesteśmy w takim momencie, trudno jest nam o tym mówić. Tracimy szerszą perspektywę świata i wstydzimy się swojego problemu.

Połowa z tych osób, sama rozwiązuje problem swojej nieśmiałości. Musisz przyznać, że to całkiem sporo? Jednak, czy z nieśmiałością można walczyć szybciej? Czy potrafimy nad nią zapanować? Czy musimy czekać i się męczyć, czy możemy coś z tym zrobić?

Na samym początku musisz zrozumieć, że nieśmiałość jest Twoim problemem. Utrudnia Ci życie i nie pozwala Ci osiągnąć Twoich celów. Dla niektórych, nieśmiałość jest hamulcem w ich karierze zawodowej. Dla innych, nieśmiałość komplikuje sferę osobistą. Jako psycholog, znam naprawdę wiele przypadków, w których nieśmiałość była głównym powodem samotności.

Czy nieśmiałość może być moim atutem?

Myślę, że Cię zaskoczę, ale Twoja nieśmiałość może być Twoim atutem. Szczególnie, jeżeli chodzi o sprawy damsko-męskie. Jako psycholog, pomagam mężczyznom w lepszym poznaniu samych siebie. Myślę, że każdy mężczyzna powinien odkryć własne męstwo. Pracujemy więc nad tym, aby opanować nieśmiałość i rozbudzić w sobie pewność siebie.

Rozwój osobisty zaczyna się często od zmierzenia się z samym sobą. I tu właśnie osoby nieśmiałe, mają duże pole manewru. Jeżeli jesteś nieśmiały, może się okazać, że masz wysoko rozwiniętą samoświadomość. Taka zdolność do samodzielnej analizy własnej osobowości, może być ogromnym atutem. Może być również przekleństwem, jeżeli nie będziesz potrafił panować nad swoimi myślami i stale będziesz sobie zarzucał, że robisz coś źle.

Jednak najczęściej, osoby nieśmiałe, są w dobrym kontakcie z samym sobą. Kiedy zaczynają się interesować rozwojem osobistym, potrafią w szybki sposób wyciągać naprawdę głębokie wnioski. Potrafią mierzyć się z trudnymi pytaniami, ponieważ takie trudne emocje, są dla nich czymś naturalnym. Jednak ma to również swoje wady.

Kiedy osoba nieśmiała, zacznie pracować nad własnym rozwojem, może przynieść to odmienny skutek. Efekt kuli śnieżnej, która rośnie coraz szybciej, będzie tu najlepszym przykładem. Kiedy jesteś nieśmiały i zaczynasz pracować nad sobą w niewłaściwy sposób, możesz w pewnym momencie doświadczać zbyt wielu emocji negatywnych. Uważaj więc na to, w jaki sposób chcesz zacząć swój rozwój.

Jeżeli popracujesz nad swoją nieśmiałością, możesz zrobić z niej swój atut. Osoby nieśmiałe, są najczęściej uważane za skromne i dyskretne. To wyjątkowo atrakcyjne cechy w dzisiejszym świecie. Zacznij więc pracę nad swoją nieśmiałością w inny sposób. Zamiast walczyć i próbować zniszczyć własną nieśmiałość, zastanów się, co jeszcze może być w niej atrakcyjnego.

 

Nie uwierzysz, ale nieśmiałość może być atrakcyjna!

Czy nieśmiałość utrudnia Ci poznawanie nowych osób? A może przeszkadza Ci w nawiązywaniu relacji z kobietami? To właśnie relacje z kobietami, są główną przyczyną walki z nieśmiałością. Wielu mężczyzn, którzy się z tym zmagają, rozpoczynają swoją walkę właśnie w tym miejscu.

Jednak poprawa relacji z kobietami, wpływa znacząco na całe Twoje życie. Kiedy zaczyna Ci się układać w relacjach osobistych, zyskujesz większą pewność siebie. Pewność siebie przekłada się na Twoje wyniki w pracy. A praca przekłada się ponownie na Twoje relacje osobiste, bo możesz sobie na więcej pozwolić. Jak widzisz, jest to więc pewne sprzężenie zwrotne, którego początek jest dla wielu z nas taki sam.

I tu właśnie pojawia się Twój atut. Jeżeli jesteś nieśmiały i zaczniesz pracować nad sobą, możesz na bazie swojej nieśmiałości, wypracować kilka wyjątkowo atrakcyjnych cech. Jako osoba nieśmiała, jesteś w dobrym kontakcie z samym sobą, znasz swoje emocje. Wiesz dokładnie jak smakują, wiesz dokładnie jak potrafią boleć. Dzięki temu, możesz nauczyć się słuchać. Kobiety to uwielbiają.

Jeżeli potrafisz słuchać, ale jednocześnie wiesz, co przeżywa dana kobieta, będziesz w uprzywilejowanej sytuacji. Jednak sama umiejętność słuchania nie wystarczy. Musisz nauczyć się, być mężczyzną, a więc powinieneś być wsparciem. Nie chodzi tu więc jedynie o słuchanie, ale o pokazanie swojego punktu widzenia. Powinieneś nauczyć się odważnie mówić o tym, co myślisz.

Wiem, że z Twojej perspektywy nie wydaje Ci się to łatwe. Jesteś w końcu nieśmiały. Jednak pamiętaj, Twoja nieśmiałość składa się z różnych elementów. To łatka, którą naklejono Ci w dzieciństwie. To łatka, którą stworzyłeś sam. Musisz rozłożyć swoją nieśmiałość na czynniki pierwsze. To co jest negatywne, powinno zniknąć. To co jest pozytywne, powinieneś zamienić w swój atut.

Jak zacząć pracować nad nieśmiałością?

Jeżeli chcesz pracować nad własną nieśmiałością, powinieneś zacząć od podstaw rozwoju osobistego. Tak naprawdę, dróg rozwoju osobistego jest cała masa. Powinieneś poszukać swojej. Powinieneś poszukać drogi, która jest najbliższa temu, w co sam wierzysz.

Ze swojej strony, mogę Ci polecić mój całkowicie DARMOWY kurs online o podstawach rozwoju osobistego. Jest on krótki, ale da Ci pewien obraz tego, jak powinna wyglądać praca nad sobą. Możesz się na niego zapisać i sprawdzić, czy rozwój osobisty jest dla Ciebie interesujący.

 

Innym sposobem, jest praca indywidualna z kimś, kto pomoże Ci w rozwoju. Jestem psychologiem i wierzę, że to właśnie praca ze specjalistą daje najlepszy efekt. Taka forma pracy, jest na pewno bardziej skuteczna. Ponieważ dostajesz konkretne zadania do wykonania, a następnie omawiasz je na sesjach. Nie musisz więc zdobywać wszelkich informacji na własną rękę.

Nad nieśmiałością, pracuję najczęściej online. Wiem, że nie jest Ci łatwo się przełamać, dlatego wymyśliłem, pewną metodę pracy nad nieśmiałością. Wszystko zaczyna się od pisania maili. W mailach dostajesz konkretne ćwiczenia do wykonania, a w odpowiedzi wysyłasz swoje wnioski. Po takiej korespondencji, łatwiej Ci jest pracować ze mną na Skype.

Nad nieśmiałością można pracować. Jestem tego pewien. Każdy z nas, w pewnym momencie swojego życia jest nieśmiały. Jednak tylko niektórzy wychodzą szybciej z tego stanu. Zacznij pracować nad sobą, a możesz ze swojej nieśmiałości uczynić atut. Nieśmiałość leży tylko o krok od tego, aby stać się tajemniczym. A to wydaje się bardzo atrakcyjne, prawda?

Pozdrawiam

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz pokonać swoją nieśmiałość?

Koniecznie to przeczytaj:

10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

Jak wykopać grób i zakopać w nim pewność siebie?

Nadal zastanawiasz się, jak zagadać do dziewczyny? – metoda 2 kroków.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here