Są takie chwile, kiedy czujesz, że już dłużej nie wytrzymasz. Twoja nieśmiałość bierze górę. Kiedy zaczynasz się nad tym głębiej zastanawiać, zauważasz, że takie sytuacje się powtarzają. Twoja nieśmiałość to reakcja określone zdarzenia. Czy potrafisz wymienić je wszystkie?

Jestem wyjątkowo nieśmiały, kiedy mam zagadać do dziewczyny.

Musisz przyznać, że jest to sytuacja, która stresuje Cię najbardziej. Kiedy zastanawiasz się, jak zagadać do tej dziewczyny, Twoja nieśmiałość prawie eksploduje. Zaczynasz odczuwać to wyjątkowo nieprzyjemne zdenerwowanie w całym ciele.

Powinieneś pamiętać, że nie tylko Ty się tak zachowujesz. To właśnie kontakt z osobą płci przeciwnej, jest dla osób nieśmiałych, zdecydowanie najbardziej stresujący. Jest to również jeden z najbardziej irytujących skutków nieśmiałości. Lęk przed rozmową z kobietami, prowadzi często do samotności i unikania życia towarzyskiego.

Jest to jednak na tyle silna przeszkoda w życiu osób nieśmiałych, że wielu z nich, właśnie od niej zaczyna swoją walkę z nieśmiałością. Kiedy przychodzi w życiu taki moment, że masz dość własnego zachowania, zaczynasz szukać pomocy. To właśnie przez walkę z tym lękiem, niektórzy uczą się panować nad własną nieśmiałością.

Moja nieśmiałość rujnuje mi karierę.

Jeżeli Twoja nieśmiałość, nie zdążyła Ci jeszcze popsuć życia osobistego, może wpłynąć negatywnie na Twoją karierę zawodową. To właśnie sfera zawodowa, jest dla osób nieśmiałych kolejnym problemem. Chodzi tu głównie o umiejętność stawiania granic i wypowiadania własnego zdania.

Osoby nieśmiałe mają trudności w rozmowie z przełożonymi. W psychologii nazywa się to lękiem przed autorytetami. Jednak mówiąc najprościej, chodzi tu głównie o to, że osoba nieśmiała, nie potrafi walczyć o swoją pozycję.

Nieśmiałość jest jednym z czynników, który uniemożliwia rozwój kariery zawodowej. Dodatkowo, osoby nieśmiałe, nie potrafią prosić o podwyżkę, co w konsekwencji oznacza, że zarabiają mniej od tych bardziej śmiałych.

Nie ma w tym nic dziwnego. Mówi się, że umiejętność stawiania granic i asertywność, to jedne z najważniejszych cech dzisiejszego świata. Jeżeli jesteś nieśmiały, dużo trudniej Ci nad tymi cechami pracować.

Czuję się samotny, bo moja nieśmiałość utrudnia mi kontakty z innymi.

Jeżeli jesteś nieśmiały, dobrze wiesz, jak trudne są dla Ciebie początki nowych znajomości. Nie mówią tu już wyłącznie o rozmowach z kobietami. Chodzi mi o nawiązywanie relacji w szerszych grupach. Czy to na studiach, czy wśród znajomych z pracy.

Osoby nieśmiałe mają problem z dołączaniem do nowych grup. Jeżeli jesteś nieśmiały i trafiasz do nowego środowiska, trudno Ci się zebrać w sobie, aby wejść w „towarzystwo”. Szczególnie jeżeli widzisz, że pozostałe osoby, dobrze się już znają.

To wchodzenie w interakcje z większą ilością osób, może pomóc Ci w rozwiązywaniu problemów o których pisałem wcześniej. Jeżeli swojego przełożonego uda Ci się poznać w innym kontekście, poza miejscem pracy, będzie Ci z nim łatwiej rozmawiać.

Również relacje z kobietami, mogą być dużo łatwiejsze, jeżeli zaczynasz się obracać w szerszym gronie osób. Jednak najtrudniejszy wydaje się tu początek takiej znajomości. Jeżeli jesteś nieśmiały, trudno Ci wejść w taką grupę.

Jednak jeżeli chcesz pracować nad własną nieśmiałością. Rozwiązanie problemu związanego z wąskim gronem znajomych, może być dobrym pomysłem na start. Jest to sposób, który może wydawać Ci się najtrudniejszy. Ale z drugiej strony, może nieść za sobą najlepsze efekty.

W szerszym gronie osób, będziesz mógł przełamywać swoją nieśmiałość. Dodatkowo zyskasz nowe znajomości, które mogą przełożyć się na zmianę Twojego życia w sferze osobistej i zawodowej. Zastanów się czy będzie to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Jestem nieśmiały i trudno mi zabrać głos.

Tu pojawia się pewna pułapka. Jeżeli posiadasz większe grono znajomych, masz swoją „paczkę”, Twoja nieśmiałość może utrudniać Ci rozwój w inny sposób. W takim gronie czujesz się w miarę bezpiecznie, ale przypomina ono często złotą klatkę, z której nie masz ochoty uciekać.

Możesz nawet całkiem często spotykać się ze znajomymi, ale jeżeli nie zapanujesz nad własną nieśmiałością, utkniesz w miejscu. Po prostu trudno Ci będzie się przebić. Nie będziesz zabierał głosu, bo nadal w głębi ducha, będziesz odczuwał lęk.

To właśnie złota klatka, którą musisz zobaczyć już teraz. Jeżeli tkwisz w takim miejscu, nie zdajesz sobie sprawy z własnego problemu. Niby wszystko jest w porządku. Niby masz znajomych i robicie coś wspólnie. Jednak co Ty tak naprawdę z tego masz?

Tkwisz w swojej strefie komfortu, która chroni Cię przed zderzeniem się z rzeczywistością. Nie jesteś świadomy, jak silna jest Twoja nieśmiałość. Jednak wyobraź sobie, że trafiasz do zupełnie nowego miejsca. Wyprowadzasz się do innego miasta i zaczyna się problem.

Niby byłeś osobą towarzyską. Jednak nagle zostałeś sam. Nie wiesz co masz z tym zrobić, ponieważ Twoja nieśmiałość Ci na to nie pozwala. Nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale naprawdę masz spory problem. Jeżeli nie zaczniesz nad nim pracować, na zawsze utkniesz w tym miejscu.

Kilka wniosków na koniec.

Jak widzisz, nieśmiałość może pojawiać się w kilku sytuacjach. Każda z tych sytuacji jest inna, jednak wszystkie silnie wpływają na Twoje ogólne samopoczucie. Stres, który powoduje napięcie całego Twojego ciała, nie jest niczym przyjemnym.

Jednak pamiętaj, że nad nieśmiałością można walczyć. Nie jest to proste, ale można zrobić z niej swój atut.  Ważne, byś zaczął sobie to uświadamiać. Zastanów się, która z tych sytuacji, przeszkadza Ci najbardziej. Zastanów się, czy tak było zawsze, czy może zdarzyło się coś szczególnego w Twoim życiu i zmieniło to Twoje zachowanie. Postaraj się zrozumieć własną nieśmiałość. To dobry krok na początek.

Jeżeli interesujesz się psychologią i rozwojem osobistym, na pewno znajdziesz odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci w samodzielnej analizie swojej sytuacji. Mój blog o psychologii, jest dobrym miejscem na takie poszukiwania.

Jeżeli nie znasz jeszcze podstaw rozwoju osobistego, zachęcam Cię do zapisania się na mój darmowy kurs online. To kilka lekcji, które nauczą Cię podstaw pracy nad sobą.

 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Walczysz z nieśmiałością?

Przeczytaj koniecznie:

Nieśmiałość, czy wiesz jak zrobić z niej swój atut?

Znowu dałaś się oszukać? – poznaj techniki manipulacji, przed którymi musisz nauczyć się bronić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here