Miłość to piękne uczucie. Jest jednak pewien warunek. Prawdziwa miłość, to odwzajemniona miłość. Jeżeli w związku nie ma równowagi, to w końcu i tak wszystko się rozpadnie. Co możesz zrobić w sytuacji kiedy czujesz, że kochasz swojego partnera dużo mocniej niż ON kocha Ciebie? Czy taki związek jest z góry skazany na porażkę?

Niespełniona miłość – dlaczego kolejny raz sobie to robisz?

Czy to Twój pierwszy związek, w którym nie czujesz się kochana? A może kolejny raz popełniłaś ten sam błąd? Może zaangażowałaś się w relację, która miała nikłe szanse na szczęście? Problemem wielu osób jest wpadanie w spiralę kiepskich związków, którą bardzo trudno przerwać.

Jak to się objawia najczęściej? Chodzi o pewien wypracowany schemat, który stale powtarzasz, ale nie potrafisz go dostrzec. Wybierasz mężczyzn, którzy nie są gotowi na związek. Możesz to robić z wielu powodów. Chodzi jednak o to, że zazwyczaj Twoje działania są do siebie podobne w różnych sytuacjach. Czasami reagujesz wręcz nawykowo na pewne zdarzenia i wzmacniasz swoją spiralę.

Zakochujesz się w kolejnym mężczyźnie, który nie był nastawiony na długotrwały związek. Wmawiasz sobie, że możesz go zmienić. On jednak wyraźnie daje Ci do zrozumienia, że nie szuka niczego na stałe. Ty jednak postanawiasz to zignorować. Kolejny raz zakochujesz się po uszy w mężczyźnie, który nie zasłużył na Twoją miłość.

To naprawdę uciążliwy i wyniszczający schemat. Ty go jednak nie widzisz. Nie widzisz podobieństw między swoimi związkowymi porażkami. Nie widzisz tego, że z jednej strony jesteś nastawiona na poszukiwanie długotrwałej relacji, ale z drugiej wybierasz mężczyzn, którzy zupełnie się do tego nie nadają. Sama podkładasz sobie kłody pod nogi i przez to cierpisz.

Jeżeli wpadłaś w spiralę związków, w której ciągle czujesz, że nie jesteś kochana tak jakbyś tego chciała, to przyszła pora na rachunek sumienia. Zastanów się, czy te związki mogły się udać? A może kolejny raz chciałaś uwierzyć we własne kłamstwa i iluzję, którą sobie stworzyłaś? Dlaczego sobie to robisz?

Odpowiedź może być dla Ciebie przerażająca. Kolejny raz godzisz się na niespełnioną miłość, bo nie znasz innego sposobu na związek. To nie przypadek, że powtarzasz już ten schemat od lat. Sama wypracowałaś swoje nawyki. Jedynym ratunkiem dla Ciebie, będzie zmierzenie się w końcu z tym problemem. Bo chyba nie chcesz do końca życia unieszczęśliwiać samej siebie?

ON naprawdę nie jest gotowy na ten związek!

Nie jesteś w stanie go zmienić. Jeżeli on sam nie będzie tego chciał, to nigdy mu nie pomożesz dorosnąć. Niestety wiele kobiet tego nie rozumie. To walka z wiatrakami. Nie da się zmienić mężczyzny, który nie jest gotowy na taką zmianę i nie chce tej zmiany.

Żyjemy w świecie, w którym wielu niedojrzałych mężczyzn rani swoje partnerki. Są to najczęściej mężczyźni, którym wydaje się, że są gotowi na poważny związek. Jednak kiedy przychodzi chwila prawdy, nie mają w sobie na tyle odwagi, aby sprostać wyzwaniom. Potrafią bardzo szybko wycofać się z poważnych deklaracji i nie liczą się z Twoimi uczuciami.

Niedojrzali chłopcy ranią, szantażują, a nawet stosują agresję psychiczną i fizyczną. Robią wszystko, aby poczuć, że mają kontrolę nad Waszym życiem. Problem jednak w tym, że nie mają kontroli nad tym, co dzieje się w ich własnych głowach. Są zagubieni i nie wiedzą, czego tak naprawdę chcą od życia.

Jeżeli choć raz zakochałaś się w kimś takim, to doskonale wiesz jakie może być to bolesne. W takiej relacji niczego nie możesz być pewna. Jesteś zdana na kaprysy swojego faceta. Czym bardziej będzie on niepewny swoich decyzji, tym mocniej się to na Tobie odbije.

Jestem pewien, że znasz przynajmniej jeden przykład takiej toksycznej pary. Jeżeli nawet sama tego nie doświadczyłaś, to ktoś z Twojego bliskiego otoczenia może zmagać się z tym problemem. To naprawdę powszechna sytuacja, kiedy kobieta stara się za wszelką cenę zmienić faceta, który zupełnie nie nadaje się do związku.

Tak strasznie się różnimy.

Problemem nieodwzajemnionej miłości mogą być również różnice, które pojawiają się między partnerami. Chodzi tu o różnicę w kluczowych sprawach dotyczących Waszego życia. Koniecznie przeczytaj w tym temacie artykuł: Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku? 

Różnice w potrzebie zawłaszczania mogą zniszczyć każdy związek. Bardzo łatwo możesz sobie zrozumieć skalę tego problemu. Wyobraź sobie, że obserwujesz jak próbują się ze sobą dogadać dwie skrajnie różne osoby. Jedna z nich to zagorzały narodowiec, który gardzi wszystkim, co wydaje mu się obce. Drugą osobą jest liberał, który całkowicie zapomina o przeszłości i pragnie iść wyłącznie z duchem czasu.

Dobrze wiesz, że tak odmienne poglądy nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Takie osoby się po prostu ze sobą nie dogadają. Jeszcze gorzej wygląda to w związkach, w których partnerzy różnią się od siebie pod względem potrzeby zawłaszczania. Bardzo trudno będzie im znaleźć wspólny język. Mogą ciągle wracać do kłótni, w których każde z nich będzie chciało osiągnąć zupełnie coś innego.

Ciężko się również dogadać w związku, w którym każde z Was ma inny pomysł na wspólną przyszłość. Nie tworzycie jednego i spójnego obrazu wspólnego życia. Każde z Was ma swój własny cel i chce przekonać drugą stronę do swoich racji. W takich związkach stale wałkowane są te same tematy, a żadna ze stron nie chce odpuścić. Może też dojść do sytuacji przeciwnej i jedna strona zdominuje relację, a druga będzie musiała usunąć się w cień.

Przeciwieństwa nie przyciągają się tak jak nam się wydaje. Trudno jest stworzyć związek osobom, które są tak bardzo od siebie różne. Moim zdaniem w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. W takich związkach zawsze jest jakiś ukryty problem, który stale rośnie w siłę. Jeżeli chcesz to lepiej zrozumieć, możesz przeczytać artykuł: Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? 

Mówi się, że do rozwodów najczęściej dochodzi z powodu „różnicy charakterów”. Jednak wydaje mi się, że chodzi raczej o to, że zupełnie inaczej patrzymy na świat i nie potrafimy się ze sobą dogadać. Kiedy mamy inne wartości i życiowe cele, w pewnym momencie związek będzie naszą główną przeszkodą. Dlaczego nie myślimy o tym w momencie, kiedy się dopiero poznajemy?

Dlaczego On nie kocha Cię tak jakbyś tego chciała?

Nigdy nie daj sobie wmówić, że to Twoja wina, że On nie kocha Cię tak mocno jakbyś tego chciała. Zasługujesz na odwzajemnioną miłość. Zasługujesz na związek z osobą, która jest na to gotowa. Czasami jednak duża cześć tego problemy leży po Twojej stronie. Zastanów się, czy przypadkiem nie wpadłaś w schemat wchodzenia w związki, które sprawiają, że nie jesteś szczęśliwa?

Może On nie potrafi Cię tak mocno pokochać, bo nie był gotowy na ten związek? Może od samego początku ignorowałaś wszystkie sygnały ostrzegawcze, które starał Ci się wysyłać? A może przekonałaś samą siebie, że za wszelką cenę go zmienisz?

Dobrze się zastanów, zanim oddasz komuś swoje serce. Nie popełniaj stale tych samych błędów. Czasami potrzeba poważnego szoku, aby w końcu obudzić się i zmienić swoje życie. Może to jest właśnie Twój moment przebudzenia? Dużo zależy od tego, co zrobisz po przeczytaniu tego artykułu. Mam nadzieję, że skłoni Cię on do głębokiej refleksji.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.