Najtrudniejsze konflikty w związku pojawiają się w momencie, kiedy jedna ze stron przestaje być uczciwa względem partnera. Nie musi to być od razu zdrada, ale w wielu przypadkach tak się to właśnie kończy. Ale co jeśli ON chce to wszystko naprawić? Czy powinnaś dać mu szansę?

Zdrada to coś więcej niż przespanie się z inną osobą.

Wiem, że artykuł na temat zdrad Dlaczego mężczyźni zdradzają? wywołał spore kontrowersje. Jednak prawda jest taka, że zdrada może przybierać różne oblicza. Wszystko zaczyna się jednak w głowie.

Bo zdrada najczęściej zaczyna się dużo wcześniej, niż mogłoby się nam wydawać. We własnych głowach dajemy sobie przyzwolenie na to, że możemy przekroczyć pewne granice. Zaczynamy stwarzać sobie sytuacje, w których może to nastąpić. To najszybszy krok do tego, by zacząć oszukiwać w związku.

Takie działanie z premedytacją, jest okrutne dla zdradzanego partnera. Trudno jest po czymś takim odbudować zaufanie do drugiej osoby. Jednak w wielu przypadkach ludzie próbują to zrobić. Osoba, która zdradziła, bije się w pierś i chce odpokutować swoje winy. Jednak czy jest to możliwe?

Czy jesteś w stanie wybaczyć zdradę?

W tej sytuacji musisz być szczera do bólu ze sobą i ze swoim partnerem. Ta brutalna szczerość może uchronić Was od niepotrzebnego pogłębiania rany, która i tak jest już głęboka. Wiele osób nie jest w stanie wybaczyć zdrady w żadnym przypadku. Lepiej zdać sobie z tego sprawę wcześniej.

Jeżeli jesteś taką osobą, to bez względu na to co zrobi Twój partner, nie będziesz w stanie mu ponownie zaufać. Wasz związek zawsze będzie oparty na domysłach i trudnych emocjach, a w konsekwencji będziecie ranić się dalej.

Jeżeli jesteś pewna, że nie potrafisz wybaczyć zdrady, to bądź ze swoim partnerem szczera. Nie ma sensu tego ciągnąć, bo każde z Was na tym ucierpi. Jednak jeżeli masz choć cień wątpliwości, to powinnaś spróbować dać mu szansę. Po czym jednak poznać, że ON naprawdę chce się zmienić?

Nie da się szybko odzyskać zaufania.

Każdy, kto pracuje nad uratowaniem swojego związku po tak wielkim błędzie, powinien zdawać sobie sprawę, że zaufania nie da się odzyskać błyskawicznie. Niektóre badania pokazują, że nad odzyskaniem zaufania trzeba pracować od 6 do 12 miesięcy. Jednak z praktyki wiem, że może to nawet trwać kilka lat.

Wiele osób poddaje się już na tym etapie. Nie mają ochoty podejmować tak wielkiego trudu, dlatego szybko się zniechęcają. Myślą, że kwiaty i kilka prezentów wystarczy, aby odzyskać serce zdradzonej partnerki. Kiedy to nie działa, zaczynają się pretensję.

W takich sytuacjach często można usłyszeć słowa, które powinny być dla Ciebie alarmujące. „Przecież się staram”. „Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić, skoro ciągle Ci mało”. „Ile mam jeszcze powtarzać, że się zmieniłem”.

Kiedy padają takie słowa, trudno jest mieć nadzieję, że Wasz związek ma szansę przetrwać. Partner nie zmienił swojego nastawienia i absolutnie nie potrafi zrozumieć, czym jest prawdziwe zaufanie w związku. Możliwe, że wcześniej tego nie widziałaś, ale teraz możesz być pewna, że jest on osobą niedojrzałą emocjonalnie.

Dlatego osoby, które naprawdę chcą zmienić coś w swoim życiu, potrafią cierpliwie czekać. Nie popędzają Cię i nie zmuszają Cię do tego, abyś na siłę im zaufała. Starają się to zrobić drobnymi kroczkami bo wiedzą, że decyzja zawsze leży po Twojej stronie. To Ty w tej sytuacji straciłaś najwięcej.

Przestań tyle gadać…

Niestety nadal wiele osób tego nie rozumie. Skupiają się oni wyłącznie na słowach. Podkreślają, że się zmienili. Mówią, że kochają i że ten błąd się już nie powtórzy. Gadają i gadają, a Ty i tak nie potrafisz w to uwierzyć, bo nie idą za tym żadne konkretne czyny.

Trzeba przyznać, że mówić można wiele i nie jest to trudne. Trudniejsze jest działanie, które ma Ci pokazać i udowodnić, że nie są to tylko puste słowa. Po tych wszystkich kłamstwach i sekretach, trudno Ci uwierzyć w jego obietnice. Jeżeli nie potrafi tego zrozumieć to znaczy, że zbyt wiele się jeszcze nie nauczył.

Liczą się nawet drobne gesty. Pamięta o datach, które są dla Ciebie ważne. Stara Ci się pomóc w tym, czego do tej pory nigdy nie robił. Przekracza swoje ograniczenia bo wie, że tylko w ten sposób może Cię zdobyć. Po tych drobnych gestach widać, czy ON naprawdę ma chęć się zmienić, czy tylko udaje, bo jest to dla niego wygodne.

Chodzi tu również o wspólne spędzanie czasu. Nawet jeżeli do tej pory nie lubił robić z Tobą niektórych rzeczy, teraz może się na to zdecydować. W końcu robi to wszystko po to, aby Cię odzyskać. Jeżeli nie potrafi się nagiąć nawet w tak prostych kwestiach, skąd możesz mieć pewność, że ON się zmieni?

Jeżeli chcesz być pewna, czy Twój partner może się zmienić, nie słuchaj jego słów, a skup się raczej na obserwacji jego zachowania. Jeżeli wszystko robi „po staremu” i nie stara się pokazać Ci, że bez względu na wszystko, chce być przy Tobie, to możesz mieć pewność, że Wam się nie uda.

Czy on naprawdę chcę się zmienić?

Czy wierzysz w to, że Twój partner może się zmienić? Czy jesteś w stanie dać mu kredyt zaufania, nawet po tym co zrobił? Czy on jest gotowy na to, aby ten kredyt spłacić z nawiązką? Czy ma prawdziwą i szczerą motywację do zmiany?

Człowiek nie zmienia się tak po prostu. Wymaga to ciężkiej pracy, na którą większość z nas nie ma ochoty. Dlatego bardzo dobrym sygnałem dla Ciebie będzie to, czy Twój partner zaczął inwestować we własny rozwój? Czy stara się pokonać swoje dawne przyzwyczajenia i wzmocnić swoją psychikę?

Jeżeli rozwój osobisty nadal jest dla niego czarną magią, skąd możesz mieć pewność, że w jego wnętrzu zaszły jakiekolwiek zmiany? Praca nad sobą jest kluczem do tego, aby się zmienić i w konsekwencji odbudować Wasz związek.

Bez pracy nad sobą, Twój partner wróci do dawnych nawyków, a Wasz związek będzie wyglądał tak samo, albo nawet gorzej. Dlatego jedynym sposobem na zmianę, jest intensywna praca nad samym sobą, którą z pełną świadomością podejmie Twój partner.

W końcu to ON okazał się słaby i uległ swoim pokusom. Musi więc poznać swoje lęki i ograniczenia, aby w przyszłości nie kierowały jego życiem. Możecie popracować również wspólnie nad Waszym związkiem, ale kluczowe jest tu jego osobiste podejście do zmiany i rozwoju.

Jeżeli Twój partner naprawdę chce się zmienić, zauważysz to w jego podejściu. Zobaczysz to w jego otwartości i motywacji do pracy nad sobą. Jeżeli jednak nadal uważa, że zna samego siebie doskonale i niczego mu nie brakuje to znaczy, że nadal tkwi w miejscu, z którego nie ma już ucieczki.

Wnioski?

Istnieją sytuację, w których ktoś po naprawdę okrutnym błędzie, otrzymuje drugą szansę. Nie zdarza się to zbyt często, ale jest to możliwe. W takich sytuacjach warto wiedzieć po czym poznać, że ktoś na taką drugą szansę zasługuje.

Wielu z nas nie jest w stanie wybaczyć komuś zdrady i trzeba się od razu do tego przyznać. Nie ma sensu pogłębiać rany, która i tak jest bardzo bolesna. W takich sytuacjach lepiej zakończyć coś wcześniej, niż próbować jeszcze z tym walczyć.

Jeżeli jednak chcesz dać drugą szansę dla swojego partnera, postaraj się wyłapać sygnały, które pokazują jego prawdziwą chęć do zmiany. Zastanów się, czy ON zaczął na poważnie pracować nad sobą? Czy jest cierpliwy i nie ponagla Cię w tym, abyś ponownie mu zaufała?

Zastanów się również, czy mówi ON tylko o swojej zmianie, czy potrafi Ci to również pokazać własnym zachowaniem? Jeżeli widzisz, że ciągle zachowuje się jak dawniej, trudno Ci będzie uwierzyć w jego prawdziwą zmianę.

Musisz pamiętać, że zmiana zaczyna się w głowie. Jeżeli ktoś ma skłonności do tego, aby stale wracać na dawne tory, to trudno mu będzie dokonać diametralnych zmian. Obserwuj zachowanie swojego partnera. Jeżeli będzie potrafił Cię zaskoczyć to możliwe, że jest ON na właściwej drodze.

Dawanie drugiej szansy nie jest dla każdego. Musisz być tego świadoma, zanim jeszcze podejmiesz tę decyzję. Bądź ze sobą szczera, bo ta sytuacja będzie wymagała od Ciebie dużej cierpliwości. Zwracaj uwagę na szczegóły, które mogą Ci podpowiedzieć, czy wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here