To kim jesteś, nie zależy wyłącznie od Ciebie. Zależy to również od Twojego najbliższego otoczenia. Ludzie, z którymi spędzasz najwięcej czasu, wpływają na Ciebie silniej, niż możesz sobie wyobrazić. Dobrze się zastanów, kim się obecnie otaczasz. Kiedy trudno jest Ci coś zmienić w życiu, nie zawsze jest to Twoja wina. Czasami chodzi o to, że inni podcinają Ci skrzydła. A jak jest w Twoim przypadku?

Kiedy bliscy czekają na Twoje potknięcie

Niestety żyjemy w świecie przepełnionym zazdrością. Każdy ma prawo do własnego zdania. Problem zaczyna się w momencie, kiedy inni starają Ci się narzucić swoje zdanie. Wtedy słyszysz te wszystkie „dobre rady”, które tak naprawdę wpędzają Cię tylko w kompleksy.

A może sama masz czasem z tym problemy? Starasz się, aby inni myśleli podobnie do Ciebie. Widzisz jedynie swój punkt widzenia, ale nie dostrzegasz perspektywy innych. Może brakuje Ci empatii, aby z większą otwartością spojrzeć na drugą osobę? Zastanów się nad tym i przeczytaj artykuł: Dlaczego nie warto dawać „dobrych rad”? 

To bardzo przykra sytuacja, kiedy Twoi najbliżsi czekają na Twoje potknięcie. Lubią wypominać Ci błędy i często podcinają Ci skrzydła. Kiedyś chętnie dzieliłaś się z nimi swoimi pomysłami. Z entuzjazmem opowiadałaś o swoich marzeniach. Teraz robisz to niechętnie bo wiesz, jaka będzie ich reakcja.

Nie pozwól na to, aby inni mówili Ci jak masz żyć. Nie daj sobie wmówić, że Twoje marzenia są nierealne. To, że coś wydaje się niemożliwe dla innych, wcale nie musi oznaczać, że będzie nierealne dla Ciebie. Tylko wielkie marzenia prowadzą do innowacji i zmian na świecie. Tylko z odwagą można zmienić swoje życie, jeżeli naprawdę się tego chce.

Trzymam za Ciebie kciuki

Każda osoba, która jest poukładana i pogodzona sama ze sobą, będzie kibicowała Ci bez względu na to, jakiego zadania się podejmujesz. Takie osoby wiedzą, że jesteśmy w stanie przekraczać swoje ograniczenia. Czasami nie trzeba nam wiele, wystarczy odrobina zachęty i gwarancja, że jak coś się nie uda, to mamy na kogo liczyć.

Otaczaj się osobami, które mają wysoką samoocenę. Takie osoby potrafią dodać nam odwagi w chwili, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Takie osoby nie boją się przyznawać do błędów, dlatego również nie będą krytykować każdego Twojego potknięcia. Takie osoby nie będą obgadywały Cię za plecami i nie będą cieszyć się z Twoich porażek.

Otaczaj się życzliwymi osobami, które trzymają za Ciebie kciuki w każdej sytuacji. W ten sposób będziesz mogła wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować dokonać zmian jakich pragniesz. Bez względu na to, ile razy Ci się nie uda, takie osoby będą przy Tobie i będą umiały podnieść Cię na duchu.

Problemem wielu z nas jest to, że zamiast otaczać się takimi wspierającymi i pozytywnymi osobami, tkwimy w toksycznych relacjach, które nas wyniszczają. Wydaje się nam, że nie możemy odcinać się od ludzi, nawet jeżeli relacje z nimi są trudne. Moim zdaniem popełniamy w takich sytuacjach ogromny błąd i słono za to płacimy.

Mamy prawo dbać o własne zdrowie psychiczne, dlatego powinniśmy ograniczać kontakty z toksycznymi osobami. Powinniśmy nauczyć się bronić przed ludźmi, którzy wysysają z nas całą radość życia. Możesz o tym przeczytać w artykule: Jak bronić się przed Wampirami Emocjonalnymi? 

Jeżeli chcesz się otaczać pozytywnymi osobami, które będą motywować Cię do odważnych decyzji, musisz najpierw zatroszczyć się o samą siebie. Zastanów się, czy sama trzymasz za siebie kciuki i naprawdę sobie kibicujesz? A może nadal tracisz swój cenny czas na podtrzymywanie znajomości, które nic dla Ciebie nie znaczą? W ten sposób ograniczasz swoje szczęście!

Otaczaj się ludźmi, którzy chętnie się uczą

W dzisiejszym świecie największe sukcesy osiągają osoby, które szybko potrafią się uczyć. Wszystko dookoła zmienia się błyskawicznie, więc trzeba być elastycznym, aby za tymi zmianami nadążać. Dlatego powinnaś zwracać szczególną uwagę na otwartość na zmiany osób, z którymi przebywasz najczęściej.

Jeżeli znasz kogoś, kto stwarza wrażenie, jakby pozjadał wszystkie rozumy, to lepiej dobrze się zastanów, czy chcesz przebywać w otoczeniu kogoś takiego. Taka osoba zazwyczaj uważa, że wszystko wie najlepiej. Jest całkowicie zamknięta na nowe rozwiązania i stale upiera się przy swoim zdaniu.

Takich osób jest niestety bardzo wiele. Wydaje im się, że są stanowczy i w ten sposób odniosą sukces. Jednak prawda jest taka, że bycie upartym w tak szybko zmieniającym się otoczeniu, to zwyczajna głupota. W ten sposób zamykamy się na wyciąganie wniosków i stale popełniamy te same błędy.

Otaczaj się osobami, które chcą się uczyć i rozwijać. W ten sposób możesz dowiedzieć się od nich czegoś ciekawego. Zadbaj również o to, aby oni mogli się czegoś nauczyć od Ciebie. W ten sposób nie tylko rozwijasz samą siebie, ale pozytywnie wpływasz na swoje otoczenie.

Otwarci ludzie wierzą w dokonywanie zmian. Będzie Ci to potrzebne, aby wytrwać w swoich postanowieniach, kiedy pojawi się zwątpienie. W takim pozytywnym otoczeniu, dużo łatwiej jest pokonać nawet najtrudniejszy kryzys.

Naucz się ufać sobie i innym

Spróbuj odpowiedzieć na dwa pytania. Czy wystarczająco wierzysz w siebie? Czy ufasz samej sobie? Pytanie o wiarę w siebie wydaje się łatwiejsze. Wielu z nas ma z tym problem i często podkreślamy, że za mało w siebie wierzymy. Jednak niewielu z nas się zastanawia, czy potrafimy sobie ufać. A to drugie pytanie jest bardzo ważne w kontekście rozwoju osobistego.

Zanim zaufasz innym, musisz nauczyć się ufać samej sobie. Tylko w ten sposób zrozumiesz, czym jest prawdziwe zaufanie. Jeżeli sobie nie ufasz, ludzie od razu to wyczują. Będziesz dla nich mało wiarygodna i w konsekwencji oni również nie będą Ci ufać.

Zaufanie jest ważną walutą społeczną. Przecież większość naszych relacji się właśnie na nim opiera. Tylko ufając innym, możesz się przed nimi otworzyć. Tylko w ten sposób możesz się od nich czegoś nauczyć, a jednocześnie oni mogą nauczyć się czegoś od Ciebie. Jesteśmy istotami społecznymi, a nasze życie opiera się na zaufaniu. Czy do tej pory myślałaś w ten sposób?

Od dziś zacznij przykładać większą wagę do zaufania. Zastanów się, czy osoby, którymi się obecnie otaczasz, są godne zaufania? Czy jesteś przekonana, że zawsze Ci kibicują i w Ciebie wierzą? A może w głębi serca czujesz, że czekają na Twoją porażkę? Oczyść swoje najbliższe otoczenie z chwastów, ograniczając swój kontakt z osobami, które nie potrafisz zaufać.

W ten sposób możesz bardzo dużo zmienić w swoim życiu. Rozwój osobisty to ciągła praca nad sobą i swoim otoczeniem. Czasami zanim wpłyniesz na swoją psychikę, musisz zrobić porządek w świecie zewnętrznym. Inaczej może Ci się nie udać. Pamiętaj, że ciało wpływa na Twój umysł i odwrotnie. Tak samo otoczenie wpływa na Twoją psychikę. Zacznij w końcu dbać o swój życiowy komfort!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here