Co jest gorsze, sztucznie pompowana pewność siebie, czy nasza naturalna nieśmiałość? Czy pewność siebie jest stała i nie można jej zmienić? A może to my sami działamy na własną niekorzyść? Dlaczego tak wielu z Nas, podkopuje własną pewność siebie, zamiast korzystać z jej siły? Czy potrafisz zaakceptować swoje niedoskonałości?

Kiedy ostatnio zastanawiałeś się nad tym, czy jesteś zadowolony z tego kim jesteś? Jest to pytanie, na które niechętnie szukamy odpowiedzi. Ukrywamy je bardzo głęboko, w najgłębszych zakamarkach naszej psychiki. Wiesz, że Twoje najbliższe otoczenie, akceptuje Cię takim, jakim jesteś. Jednak czy Ty, potrafisz zaakceptować samego siebie?

Rozwój osobisty, owiany jest tajemnicą. Wiele osób zadbało już o to, aby całkowicie zniechęcić Cię do pracy nad sobą. Pisałem o tym wcześniej i polecam Ci szczególnie artykuł: 10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

Myślę, że pewność siebie jest dla Ciebie bardzo ważna. W końcu, jeżeli czujesz się dobrze z tym kim jesteś, możesz realizować swoje cele. W innym przypadku, stale będziesz wracał do punktu wyjścia. Od budowania prawdziwej pewności siebie, możesz zacząć swoją zmianę. Pewność siebie, może być dla Ciebie kluczem, który otworzy przed Tobą drzwi do nowych możliwości.

Oczywiście możesz do tego podejść od wyjątkowo złej strony. Jeżeli Twoja pewność siebie, będzie tylko sztucznie napompowana przez motywacyjne głupoty, będziesz podobny do wydmuszki. Będziesz pusty w środku. Zamiast pewności siebie, pojawi się jedynie pustka. Jeżeli zaczniesz pracować nad własną pewnością siebie, ale zrobisz to w niewłaściwy sposób, będzie z tego więcej szkody, niż pożytku.

Jest kilka czynników, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcesz budować swoją pewność siebie we właściwy sposób. Na pierwszy rzut oka, te rozwiązania mogą Ci się wydawać oczywiste. Jednak to właśnie w przypadku takich działań, popełniamy najwięcej błędów.

Zacznij porównywać się z innymi, a zniszczysz swoją pewność siebie.

Na świecie żyją miliony ludzi, to oczywiste, że w każdej dziedzinie, znajdziesz kogoś lepszego i gorszego od siebie. Jeżeli zaczniesz porównywać się wyłącznie z tymi lepszymi, Twoja pewność siebie na tym ucierpi. Będziesz miał poczucie, że ciągle jesteś daleko z tyłu. Stale gonisz za czołówką, ale nie potrafisz się do nich zbliżyć.

Jeżeli masz skłonności do porównywania się z innymi, powinieneś traktować to jako ostrzeżenie. Nie zbudujesz właściwej pewności siebie, jeżeli przez długi czas, będziesz czuł się przegrany i gorszy od innych. Pamiętaj, że Twoja sytuacja jest wyjątkowa. Trudno jest więc porównać ją do sytuacji innych osób. Jeżeli stale będziesz tego próbował, zawsze znajdziesz kogoś, kto jest znacznie lepszy od Ciebie.

Niewłaściwe jest również porównywanie się z osobami, które są w znacznie gorszej sytuacji od Ciebie. Z jednej strony, wyrobisz sobie nawyk patrzenia na ludzi z góry. Z drugiej, możesz popaść w nadmierny optymizm, który skończy się brakiem motywacji do dalszego działania. Porównywanie się z osobami znacznie słabszymi od Ciebie, doprowadzi Cię do tego, ze spoczniesz na laurach i zaczniesz zaniedbywać własny rozwój.

Jak widzisz, porównywanie się z innymi, nie jest dobrym pomysłem. Nie ważne, czy jest to porównywanie się w dół, czy w górę. Chodzi tu o sam fakt wyznaczania pewnego punktu odniesienia. Jeżeli tym punktem będą dla Ciebie inni, Twój rozwój nie będzie dawał Ci satysfakcji. Jedynym rozwiązaniem, jest stworzenie własnego punktu odniesienia, w którym zaczniesz porównywać się z samym sobą.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić, możesz zapisać się na mój DARMOWY kurs w którym Cię tego nauczę. To wyjątkowa okazja do tego, aby zbudować prawdziwą pewność siebie, której wzrost, będziesz mógł dokładnie oceniać w czasie.

 

Bądź ze sobą cholernie szczery, a Twoja pewność siebie będzie prawdziwa.

Nie ma nic gorszego, niż oszukiwanie samego siebie. Mydlenie oczu i ukrywanie niewygodnych faktów. W ten sposób, podkopujemy fundamenty naszej osobowości. Jeżeli chcesz być pewny siebie, musisz zacząć być ze sobą szczery.

I chodzi mi tu o szczerość aż do bólu. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Jeżeli zaczynasz ściemniać, sam czujesz, że przed czymś uciekasz. Nie możesz pogodzić się z jakimś faktem, a ostatecznie nie możesz pogodzić się z tym, kim jesteś.

Cały rozwój osobisty, polega właśnie na tym, by nauczyć się szczerego kontaktu z samym sobą. Nie jest to łatwe, ponieważ w takim podejściu, musisz przygotować się na kubeł zimnej wody. Kiedy zaczniesz być względem siebie uczciwy, Twoja pewność siebie będzie się rozwijała dzięki Twoim własnym doświadczeniom.

Nie ma chyba lepszej metody na budowanie pewności siebie, niż odważne spojrzenie prawdzie w oczy. To zderzenie się z rzeczywistością i własnymi słabościami. To podkreślenie własnych zalet i umiejętności. To chłodna kalkulacja, która pokazuje Ci w jakim momencie swojego życia obecnie jesteś.

Jeżeli chcesz budować pewność siebie, która będzie trwała i prawdziwa, zacznij właśnie od szczerości. Niech szczerość będzie Twoim fundamentem, na którym oprzesz swój dalszy rozwój. Jeżeli jeszcze nie wiesz jak to zrobić, wykonaj kilka ćwiczeń z mojego DARMOWEGO kursu. Wiem, że nie są to ćwiczenia proste, ale jeżeli masz w sobie trochę samozaparcia, na pewno dasz radę je wykonać.

 

Chcesz być pewny siebie? – Naucz się doprowadzać sprawy do końca.

Ile razy zdarzyło Ci się, że podjąłeś się jakiegoś zadania, ale po pewnym czasie straciłeś swoją motywację? A może masz skłonność do tego, aby zaczynać wiele projektów, ale żadnego z nich nie udaje Ci się doprowadzić do końca? Jeżeli działasz w taki sposób, odbija się to na Twojej pewności siebie.

Nie bez powodu mówi się, że o mężczyźnie nie świadczy to jak zaczyna, ale ważne jest jak kończy. Możesz to zaobserwować w wielu sferach swojego życia. Czasami zbyt dużą wagę przykładamy do słów, ale zapominamy o sile konkretnych czynów.

To właśnie konkretne działanie, może doprowadzić do zakończenia projektu. Jeżeli jesteś mistrzem w rozpoczynaniu czegoś, ale nie potrafisz kończysz zadań, teraz jest najlepszy czas, abyś przestał postępować w taki sposób. Jeżeli nie chcesz, aby Twoja pewność siebie, zniknęła całkowicie, zacznij skupiać się na doprowadzaniu spraw do końca.

Jeżeli jesteś facetem z krwi i kości, to wiesz co mam na myśli. Wiesz, jak ważne jest, aby doprowadzić sprawę do końca. Wiesz, jak wielką daje to satysfakcję. Wiesz, jak smakuje zwycięstwo i jak przyjemne potrafi być uczucie dumy z dobrze wykonanej roboty.

Pewności siebie nie zbudujesz w jeden dzień. Nie zbudujesz jej także na piasku. Pewność siebie, powinna być budowana na solidnych fundamentach. Twoja pewność siebie, to Twoje wartości i przekonania. Twoja pewność siebie, jest ściśle związana z Twoją osobowością i temperamentem.

Jeżeli chcesz, aby budowana przez Ciebie pewność siebie była trwała, musisz budować ją w zgodzie z samym sobą. Naucz się słuchać samego siebie i zacznij być ze sobą szczery. Jeżeli nadal się tego boisz, to powinien być pierwszy krok, który wykonasz na drodze do zmiany.

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na rozwój, polecam Ci mój DARMOWY kurs. Dostaniesz w nim dostęp do kilku ćwiczeń, które możesz wykorzystać do tego, aby nauczyć się lepiej rozumieć samego siebie. Te ćwiczenia mogą pomóc Ci w budowaniu prawdziwej pewności siebie.

 

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Chcesz być pewny siebie?

Koniecznie to przeczytaj:

10 faktów na temat rozwoju osobistego, które musisz znać.

Jak zmienić swoje życie? – skuteczny poradnik.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here