Na początku mamią słodkimi słowami, aby później brutalnie zranić. Zapewniają Cię o swojej wielkiej miłości, aby uzależnić Cię od siebie. Szukają poklasku i zawsze chcą być w centrum uwagi. Tak działa narcyz w swoim naturalnym środowisku. Po czym poznać, że trafiłaś właśnie na takiego faceta?

Kilka słów o narcyzach.

Podobno narcyzm dotyczy tylko 6% populacji. Ale ostatnio wydaje mi się, że ta liczba nie oddaje prawdziwego problemu. Spotykam wiele kobiet, których życie zamieniło się w prawdziwy koszmar, kiedy spotkały na swej drodze narcyza. Zakochały się w nim i zostały brutalnie zranione. Tak kończy się większość takich znajomości.

Na temat narcyzmu pisałem już wcześniej w artykule: Po czym poznać, że umówiłaś się z narcyzem? Jednak tym razem chciałbym ten problem opisać jeszcze prościej. Chcę opowiedzieć Ci o trzech sygnałach ostrzegawczych, których nie możesz ignorować.

Spotkanie narcyza może być dla Ciebie wyjątkowo trudnym emocjonalnie doświadczeniem. Z jednej strony są to osoby, które przyciągają do siebie jak magnes. Jednak ich magia działa tylko na początku znajomości. Bardzo szybko okazuje się, że dla nich liczą się tylko ich własne marzenia i pragnienia. Ty możesz być jedynie dodatkiem.

Narcyz potrafi grać na Twoich emocjach. Potrafi Cię zranić bardzo boleśnie, bo dobrze zna Twoje słabości. Narcyz zawsze podkreśla swoją wyższość nad innymi, bo czuje się kimś wyjątkowym. Jest też często zwykłym aroganckim dupkiem, który nie ma za grosz empatii.

Na pewno spotkałaś już jakiegoś narcyza na swojej drodze. Możesz nawet być tego nieświadoma. Może uległaś jego magii, a może byłaś dla niego tylko chwilową odskocznią od codzienności? Prawda jest taka, że narcyzm związany jest z pewnym stałym sposobem działania.

Każdy narcyz ma swój schemat, który potrafi powtarzać przez lata. Najsmutniejsze jest to, że często bez względu na to co zrobisz, ta znajomość i tak nie przetrwa. Często koniec tej znajomości jest z góry zaplanowany i wpisany w schemat postępowania narcyza. Tylko, że on albo nie jest tego świadomy, albo zupełnie go to nie interesuje.

Oto trzy sygnały ostrzegawcze, o których zawsze powinnaś pamiętać. Jeżeli poznajesz mężczyznę, który w jakiś sposób przejawia takie zachowania, dobrze się zastanów zanim zrobisz kolejny krok w tej znajomości. Możesz później tego mocno żałować. Oto sposób na poznanie, że ten mężczyzna jest narcyzem w trzech prostych krokach.

Krok I: Narcyza poznasz po słowach.

Narcyz często popada w skrajności. Wasza przygoda może się zacząć od pięknych i wzniosłych słów. Może zapewniać Cię o swojej dozgonnej miłości. Może Ci wmawiać, że nigdy wcześniej nikogo takiego jak Ty nie poznał. Narcyz lubi podkreślać, że tylko on może dać Ci w życiu prawdziwe szczęście. Lubi w ten sposób uzależniać Cię od siebie. Wciąga Cię w grę, której zasady dobrze zna.

Jednak po pewnym czasie popada w kolejną skrajność. Z wzniosłych i uwodzicielskich słów przechodzi do bardziej bezpośredniego ataku. Zaczyna Cię dyskredytować i pokazywać Ci, że w tym związku stoisz na przegranej pozycji. Narcyz w ten sposób lubi podcinać Ci skrzydła, aby jeszcze bardziej uzależnić Cię od siebie.

W ten sposób pokazuje Ci, że powinnaś być wdzięczna za to, że go poznałaś. On jest tym wspaniałym, a Ty jesteś tą beznadziejną. On na początku okazywał Ci tak wiele uczuć, ale Ty to wszystko zepsułaś. Wymusza na Tobie poczucie winy. Wbija Ci szpilkę po szpilce, aż w końcu uwierzysz, że naprawdę jesteś tak beznadziejna.

Narcyz w relacji zawsze uważa się za osobę ważniejszą. Jest lepszy od Ciebie i od innych. Może więc wszystkich bezkarnie poniżać i wytykać im błędy. Nie musi zwracać na innych uwagi, bo tak naprawdę i tak zawsze ma rację. W jego słowach zawsze wyczujesz podkreślanie, że jego zdanie i jego historie są zawsze ważniejsze od Twoich.

Narcyz jest też specjalistą od wchodzenia w rolę ofiary. Zgrywa osobę pokrzywdzoną przez los, świat i innych ludzi. Kiedy ktoś go odrzuca to czuje, że cały świat się mu zawalił. Stale rozpamiętuje sytuację, w których to ktoś inny odniósł sukces. Kiedy narcyz nie dostaje upragnionego awansu, swoją frustrację i negatywne emocje zabiera do domu. Przelewa później to wszystko na swoją partnerkę. Naprawdę trudno jest żyć z taką osobą.

Krok II: W towarzystwie narcyza zawsze czujesz się jakoś dziwnie.

Osoby, które miały kontakt z narcyzem często mówią o tym, że w ich towarzystwie czuły się zupełnie inaczej niż zwykle. Chodzi tu o tę huśtawkę emocjonalną, którą można też zaobserwować w słowach. Kiedy narcyz wciąga Cię do własnego świata, wszystko maluje się w pozytywnych barwach. Wydaje Ci się, że świat jest piękny, a Ty w końcu trafiłaś na tę właściwą osobę.

Kiedy już ulegniesz i zaangażujesz się emocjonalnie, wszystko się diametralnie zmienia. Narcyz zaczyna pokazywać swoją dominację, a Twoim zadaniem jest usunięcie się w cień. Wasze wspólne życie rozpatrywane jest wyłącznie z perspektywy narcyza. Jego pomysły są lepsze. Jego znajomi są ciekawsi. Ogólnie wszystko zaczyna się kręcić wokół niego, a Ty masz wrażenie, że on ma rację.

Czym bardziej zabiegasz o jego uwagę, tym bardziej on Cię ignoruje. To odbiera Ci poczucie własnej wartości i wciąga Cię jeszcze mocniej w świat narcyza. Czujesz, że bez niego tak naprawdę nic nie znaczysz i to jest straszne. Kiedy tylko taka myśl pojawi się w Twojej głowie możesz być pewna, że wpadłaś już po uszy w to bagno.

To pewien rodzaj uzależnienia się od osoby, która tak naprawdę nie szanuje tego kim jesteś. Pamiętaj, że w związku z narcyzem tylko on się liczy. Nie ma tam miejsca na Twoje zachcianki i potrzeby. To Ty masz spełniać jego zachcianki. To Ty masz dbać o jego potrzeby. W innym wypadku będzie wbijał Ci kolejne szpile, które mają Cię ubezwłasnowolnić.

Właśnie dlatego w towarzystwie narcyza możesz czuć się dziwnie. Na początku waszej znajomości pojawia się ogromna radość i fascynacja. Czasami pojawia się tak wiele emocji, że nie potrafisz nad tym zapanować. Narcyz przerabiał to już nie raz, więc dokładnie wie jak dalej się to potoczy.

Ty jednak nie potrafisz zrozumieć tej emocjonalnej huśtawki. Kiedy wszystko zaczyna się psuć, możesz nawet zacząć obwiniać o to samą siebie. Wielu narcyzów będzie Ci to wręcz zarzucało. Masz poczuć się winna, bo wtedy będziesz łatwiej ulegać.

Narcyz zaciska się wokół Twojej szyi jak bluszcz. Odcina Cię od dawnego świata, abyś nie miała alternatywy. Każdy temat w końcu kończy się na skupieniu na narcyzie. To on ma Ci imponować. To on ma być Twoim oczkiem w głowie. Ty nigdy nie będziesz na jego miejscu. On cię po prostu zaczyna niebezpiecznie osaczać swoją osobą.

Krok III: Narcyza poznasz po sprzeczności w zachowaniu.

Narcyza łatwo poznać po tym, że większość jego słów jest pusta i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Karmi Cię tymi pięknymi słówkami i zapewnieniami, jednak nie niesie to żadnych zmian w jego zachowaniu. On nadal robi to, na co ma ochotę.

Jednym ze skutecznych narzędzi narcyza jest składanie obietnic. Nie ma dla niego różnicy, czy są to obietnice składane w pracy, czy też obietnice składane w domu. On się do nich nie przywiązuje licząc jedynie na efekt, który te obietnice mają zapewnić.

Zdarza się tak, że w relacji z narcyzem ciągle przyłapujesz go na tych samych kłamstwach. On zapewnia Cię, że więcej tego nie zrobi, po czym cała sytuacja powtarza się od nowa. Właśnie wtedy narcyz wchodzi w rolę ofiary.

Wywiera na Ciebie presję emocjonalną. Stara Ci się pokazać, że próbuje się dla Ciebie zmienić, ale Ty nie doceniasz jego starań. Najczęściej robi to na tyle skutecznie, że znów mu wybaczasz. Oczywiście taka historia powtarza się wielokrotnie. Pisałem o tym w artykule: Jestem nieszczęśliwa, ale nie mogę go zostawić. Dlaczego ludzie tkwią w toksycznych związkach? 

Musisz też pamiętać, że narcyz ma umiejętność wyolbrzymiania Twoich błędów i minimalizowania tych, które sam popełnił. Potrafi wypominać Ci przez dłuższy czas jakąś drobną sprawę i ciągle wpędza Cię przez to w poczucie winy. Jednak błyskawicznie potrafi zapomnieć o swoich błędach i ignoruje je nawet wtedy, kiedy próbujesz mu o nich przypomnieć.

Wnioski?

Pamiętaj o tych trzech krokach, które pomogą Ci rozpoznać narcyza. Zwróć szczególną uwagę na słowa, które wypowiada. Zastanów się nad własnymi emocjami, które pojawiają się w kontakcie z tą osobą. Zwróć też uwagę, czy słowa są zgodne z zachowaniem tej osoby. Narcyz posługuje się często pustymi słowami, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

Zastanów się dobrze, czy chcesz układać sobie wspólne życie z taką osobą? Czy jesteś w stanie usunąć się na drugi plan? Czy jesteś przekonana o tym, że wytrzymasz ten brak uwagi i szczerego zainteresowania Twoją osobą? Czy chcesz związać się z narcyzem, dla którego będziesz tylko dodatkiem?

Wiele kobiet próbowało takiego życia. Do niczego dobrego to nie prowadzi. Złość, frustracja, brak poczucia własnej wartości i uzależnienie się od człowieka, którego nie obchodzi Twoje dobro. Do tego właśnie może Cię doprowadzić związek z narcyzem. Zastanów się dobrze, czy na pewno tego chcesz?

I na koniec pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy. Nie oszukuj samej siebie, że on się dla Ciebie zmieni. Nie zrobi tego. Możesz być tego pewna. Nie daj się wciągnąć w tę grę.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Po kolejne artykuły zapraszam Cię na Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.