Czy wiesz na czym stoisz? Czy jesteś pewna swojego gruntu? A może ostatnio nachodzą Cię myśli, które sprawiają, że czujesz się zagubiona? Może zastanawiasz się w jakim momencie swojego życia właśnie się znajdujesz? Postaraj się odpowiedzieć na te kilka ważnych pytań, a może Ci to pomóc w odnalezieniu właściwej życiowej drogi.

Spróbuj zrozumieć swoje emocje

Czy jesteś ostatnio smutna? Czy czujesz się przygnębiona, albo zbyt mocno skupiasz się na negatywnych stronach swojego życia? W jaki sposób myślisz o swojej przyszłości? Czy jest to dla Ciebie drażliwy temat?

Emocje w Twoim życiu odgrywają ważną rolę. W obecnych czasach wmawiamy sobie, że tylko te pozytywne i euforyczne powinny być obecne w naszym życiu. Jednak tak nie jest. Wszystkie emocje są piękne i potrzebne, tak samo jak wszystkie kolory w tęczy sprawiają, że jest ona tak niesamowita.

Nie da się przejść przez życie używając tylko jaskrawych i pięknych barw, które symbolizują radość. W życiu pojawiają się również te ciemniejsze odcienie, które związane są z żalem, smutkiem i złością. Emocje są dla nas często sygnałem ostrzegawczym. Problem w tym, że nie potrafimy tego sygnału odczytać.

Niestety coraz więcej osób zagłusza swoje emocje. Dają sobie przyzwolenie na odczuwanie tylko pozytywnych emocji. Jednak kiedy w ich życiu pojawiają się inne, trudniejsze emocje, starają się je zagłuszyć na wszelkie możliwe sposoby.

Uzależnienia nie biorą się z powietrza. Są one dla wielu osób sposobem na zagłuszanie emocji. Nie ma tu znaczenia, czy mówimy o uzależnieniu od alkoholu, czy kompulsywnych zakupów. Każde uzależnienie ma podobny mechanizm i często ma dokładnie ten sam cel. To właśnie w uzależnieniu znajdujemy ucieczkę od emocji, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Dlatego nie uciekaj dłużej od swoich emocji. Zastanów się, czy ostatnio w Twoim życiu nie pojawiły się jakieś intensywne emocje, które próbowałaś zagłuszyć? A może płaczesz ostatnio więcej niż wcześniej? Czy jest to zwykły płacz, czy jest on raczej jakąś wskazówką?

Spróbuj zrozumieć swoje ciało

Czy sypiasz ostatnio tak dobrze jak zazwyczaj? Czy czujesz się bardziej zmęczona, albo szybciej tracisz siły? Czy masz apetyt i z tą samą radością jadasz swoje ulubione potrawy? Czy czujesz się dobrze we własnym ciele? Czy Twoja waga jest stabilna?

A może ostatnio nie czujesz się tak kobieco, jak byś tego chciała? Może nie dbasz o siebie tak, jak dbałaś jeszcze kilka miesięcy temu? Może patrząc w lustro nie możesz czasami siebie poznać?

Nasze ciało jest niesamowite. Podobnie jak emocje, reakcje naszego ciała mogą być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Możemy czuć się zmęczeni lub pobudzeni. Nasze ciało może wpływać na nasz stan psychiczny i emocje.

Co robisz w sytuacji, kiedy Twoje ciało zaczyna wysyłać Ci niejednoznaczne sygnały? Czy potrafisz się w nie wsłuchać? Czy starasz się je zrozumieć? A może kolejny raz próbujesz je zagłuszyć? Może nie chcesz zaakceptować tego, że coś się w Twoim życiu zmieniło?

Ludzie potrafią latami katować swoje ciała. Nic nie jest w stanie ich przekonać, że przekraczają bezpieczną granicę. Nie wiem czy wiesz, ale obecnie jednym z największych problemów w naszym społeczeństwie, jest brak umiejętności prawdziwego odpoczywania.

Dobrze się zastanów, czy przypadkiem sama nie popełniasz tego błędu. Może Twoje ciało od dawna krzyczy i walczy o Twoją uwagę? Może powinnaś w końcu zacząć go słuchać? Nie zrobisz tego z dnia na dzień. To wymaga cierpliwości i praktyki. Jednak w ten sposób możesz wpłynąć na jakość swojego życia. Chyba warto spróbować?

Spróbuj zrozumieć swoje relacje

Jak w ostatnim czasie dogadujesz się ze swoimi najbliższymi? Czy wspólnie z partnerem dbacie o swój związek? A może pojawiła się w nim rutyna, z którą oboje sobie nie radzicie? Czy masz ochotę na seks, a może zupełnie przestałaś skupiać się na tym temacie?

Czy z jakiegoś powodu czujesz się winna? Czy masz do kogoś pretensję, albo nie potrafisz komuś wybaczyć? Czy masz do kogoś wielki żal? Czy potrafisz zaakceptować, że Twoje relacje z niektórymi osobami się zmieniły? A może próbujesz za wszelką cenę odepchnąć od siebie te wszystkie niewygodne myśli?

To w jaki sposób budujesz relacje, wpływa na wszystkie pozostałe aspekty Twojego życia. Jeżeli tkwisz w związku, który Cię wyniszcza, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Jeżeli spotykasz się z ludźmi, którzy wysysają z Ciebie energię, nie masz siły, aby się wyrwać z tego bagna.

Relacje wpływają na Twoje emocje i ciało. Jeżeli nie budujesz ich w sposób świadomy i przemyślany, jesteś zdana na łaskę ślepego losu. Może trafisz na dobrych ludzi i będziesz szczęśliwa. Możesz też mieć pecha i trafić na ludzi, którzy Cię wykorzystają i zostawią w najtrudniejszym życiowym momencie.

Masz ogromny wpływ na to, jak wyglądają Twoje relacje. Problem w tym, że nie chcesz zaakceptować tego wpływu. Wydaje Ci się, że budowanie relacji zależy od szczęścia i przypadku. Nie potrafisz zakończyć niektórych znajomości choć wiesz, że są dla Ciebie kulą u nogi. Nie potrafisz się uwolnić i cierpisz. Naprawdę chcesz żyć w ten sposób?

W jakim momencie swojego życia jesteś?

Spróbuj zrozumieć swoje emocje i ciało. Zastanów się nad relacjami, które budujesz. To wszystko ma wpływ na Twoje życie. Uświadamiając sobie problemy i wyzwania w tych obszarach możesz się dowiedzieć, dlaczego Twoje obecnie życie wygląda dokładnie w taki sposób.

Nie próbuj znaleźć wszystkich odpowiedzi w jedno popołudnie. To tak nie działa. Daj sobie czas na przemyślenia. To, że czujesz się zagubiona jest całkowicie normalne. Każdy z nas miewa takie chwile. Najważniejsze pytanie brzmi, czego możesz się nauczyć z tej sytuacji? Czy chcesz lepiej zrozumieć samą siebie?

Właśnie w ten sposób możesz poszukać swojej życiowej drogi. W ten sposób możesz znaleźć cel, do którego będziesz dążyć w najbliższym czasie. To wszystko jest bardzo ważne, ponieważ tylko kiedy masz cel możesz iść przez życie z podniesioną głową. Tylko żyjąc w ten sposób będziesz naprawdę z siebie dumna.

Daj sobie czas i pomyśl w jakim momencie swojego życia się znajdujesz. Czego potrzebujesz, aby ruszyć naprzód? Co doda Ci sił, a co Ci siły odbiera? Wiem, że nie są to proste pytania. Jednak jestem całkowicie pewien, że samo szukanie na nie odpowiedzi może pomóc Ci w życiu. Jeżeli chcesz coś zmienić, dziś jest najlepszy moment, aby zacząć…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Jeżeli podobał Ci się artykuł, wejdź na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here