Rozwój osobisty – jak zacząć?

Ten artykuł kilka lat temu wyglądałby zupełnie inaczej. Nie było tylu blogów na temat rozwoju osobistego. Filmiki na YouTube były jedynie po angielsku. Kiedyś było po prostu mało materiału. Teraz jest go zdecydowanie więcej i myślę, że to znacznie gorszy problem dla początkujących.

Jak zacząć swój rozwój osobisty i nie zwariować?

Spotykam się coraz częściej z tym, że osoby, które zaczynają poznawać świat rozwoju osobistego, utykają w martwym punkcie. Zamiast ruszyć z miejsca i nową wiedzę przekuwać w praktykę, większość z nich zatrzymuje się na samym początku.

Głównym problemem jest to, że w internecie znajdziemy zbyt dużo informacji na temat rozwoju osobistego. Jeżeli wpiszesz to hasło w wyszukiwarkę, to prawdopodobnie zaleje Cię ilość stron, filmików, zdjęć motywacyjnych itd. Zbyt łatwy dostęp do informacji to pułapka, która jest znacznie gorsza niż sytuacja, w której o materiały trzeba było się mocno postarać.

Kiedy nie było tak wiele materiałów w sieci, trzeba było korzystać z tego, co udało się nam zdobyć. Książki o rozwoju osobistym pożyczało się na chwilę i przekazywało dalej. Trzeba było wykonywać ćwiczenia, bo nie było nic innego. Teraz zamiast wykonywać ćwiczenia praktyczne, większość osób szuka po prostu nowego bloga, czy kanału na YouTube.

Skakanie z kwiatka na kwiatek, jeszcze nikomu nie wszyło na dobre. Dlatego uważam, że największym błędem początkujących, jest właśnie poszukiwanie „idealnego źródła”. Zdecydowanie wolę podejście, w którym skupiamy się na jakiejś konkretnej metodzie. Dajemy jej szanse i wykonujemy ćwiczenia. A dopiero po jakimś czasie stwierdzamy, czy ten sposób na rozwój się nam podoba, czy nie.

Zamiast czytać setki blogów, przeczytaj jedną dobrą książkę.

Trudno o tym pisać na blogu, ale tak właśnie jest. Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z rozwojem osobistym, sięgnij po jakąś książkę, zamiast przeszukiwać internet w poszukiwaniu wielu źródeł informacji.

Nie jest nawet ważne, po jaką książkę sięgniesz. Każda książka ma pewną strukturę i pomaga Ci głębiej zrozumieć sens wybranej metody. Blogi są podobne do klatek filmowych. Są tylko wyrywkowym źródłem informacji, który musisz przekładać na swoje własne doświadczenie. Jednak, gdy dopiero zaczynasz, nie wiesz jak to zrobić dobrze.

Sięgnij po książkę, która z krótkiego opisu na dowolnym portalu wydaje Ci się ciekawa. Chodzi o sam proces czytania, nie skupiaj się więc godzinami nad wyborem tej książki. Kiedy czytasz blogi, Twoja uwaga jest rozpraszana z każdej strony. Filmy na YouTube też nie są dobrym rozwiązaniem na początek, bo również możesz się na nich rozpraszać.

Kiedy czytasz książkę, musisz się na niej skupić. W innym przypadku nie ma to sensu. Jednak dzięki temu, możesz poznać temat rozwoju osobistego w głębszy sposób. To bardzo ważne, aby od samego początku wyrobić w sobie dobre nawyki. Jeżeli wszystko będziesz traktował pobieżnie i po łebkach, Twój rozwój też taki będzie. Albo nie będziesz miał żadnych rezultatów.

Polecam Ci również książki, które nie obiecują złotych gór. Niech to będą książki uznanych autorytetów ze świata rozwoju osobistego. A najlepiej, niech to będą książki napisane przez psychologów lub terapeutów. Nie znajdziesz w nich wielu obietnic dotyczących zmiany w życiu, która może zadziać się w przeciągu jednej minuty. Znajdziesz w nich natomiast wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki.

Czy kursy online to dobre rozwiązanie?

Powstaje teraz coraz więcej kursów związanych z rozwojem osobistym. Jednak z kursami może być podobny problem jak z czytaniem blogów, czy oglądaniem filmów na YouTube. Wymaga to od Ciebie bardzo dużej motywacji i skupienia.

Jednak dobre kursy mogą pomóc Ci w dokonaniu zmiany. Moim zdaniem, taki kurs powinien być połączeniem praktyki i teorii. Sama teoria nic Ci nie da. Musisz wprowadzać drobne zmiany do własnego postępowania, abyś mógł zaobserwować ich efekt.

Przed wybraniem kursu, sprawdź kto go przygotował. Zacznij od kursu, który jest darmowy, aby sprawdzić, czy ta forma nauki jest dla Ciebie efektywna. Nie każdy potrafi skupić się na kursie, nawet jak jest on dobrze przygotowany.

Jeżeli jednak należysz do osób, które mają dużą motywację do zmiany, spróbuj zapisać się do jakiegoś kursu online. Staraj się nie popełniać błędu początkującego, czyli nie próbuj łapać wielu srok za ogon. Nie zapisuj się na wszystkie kursy, na które trafisz. Skup się na jednym, abyś mógł wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Osobiście wierzę w ten sposób nauki. Uważam, że dobrze przygotowany kurs może poprawić efekty. Sam zacząłem takie kursy przygotowywać. Jestem dopiero na początku swojej drogi, ale myślę, że już niedługo będę miał się czym pochwalić.

Na ten moment mogę Cię zaprosić na mój darmowy kurs online Podstawy Rozwoju Osobistego. Jest to krótki kurs, który może Cię wprowadzić w świat rozwoju osobistego. Znajdziesz tam kilka fajnych ćwiczeń, które warto wykonać.

 

Jednak jeżeli jesteś na samym początku swojej drogi, zdecydowanie polecam Ci zacząć od książek. Oczywiście możesz również pracować z coachem, albo psychologiem, na sesjach indywidualnych. Jednak nie każdego na to stać i nie każdy jest na to gotowy.

Książki wydają mi się jednak najlepszą alternatywą dla takich indywidualnych sesji. Najważniejsze jednak, abyś skupił się na przeczytaniu całej książki. To dużo o Tobie mówi. Czy potrafisz się skoncentrować na celu? Czy potrafisz być wytrwały? Czy potrafisz kończyć to co zaczynasz?

Wnioski?

Uważaj na pułapkę zbyt łatwo dostępnej wiedzy. Świat rozwoju osobistego w Polsce, mocno się rozwinął. Pojawiło się też wiele osób, które karmią nas zbyt optymistycznymi nadziejami. Trzeba na to uważać, szczególnie na początku. Na samym starcie, bardzo łatwo się zniechęcić do pracy nad sobą.

Sam piszę bloga, ale uważam, że nie jest on dla osób całkowicie początkujących. Oczywiście blog może Cię inspirować do działania. Możesz go czytać, aby pogłębić swoją wiedzę. Jednak na początku sięgnij po książkę. Bez solidnych podstaw, szybko się zgubisz w gąszczu informacji.

Podstawy rozwoju osobistego nie są trudne. Jednak wymagają od Ciebie pełnego skupienia, abyś miał szansę zmienić swój sposób patrzenia na świat. Uważam również, że kursy online są dobrym rozwiązaniem, jednak nie zaczynałbym od zapisywania się na wiele kursów jednocześnie.

Świat rozwoju osobistego jest naprawdę fascynujący. Sam zacząłem swoją przygodę z rozwojem w wieku 18 lat. Minęło więc już ponad 10 lat, a po drodze zostałem psychologiem. Myślę, że to dobre fundamenty do tego, aby pomagać innym w dokonywaniu zmian. Tobie również życzę takiej wytrwałości.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog pracujący w biznesie.


Polecam Ci również wpis:

Interesujesz się rozwojem osobistym? – Uważaj na manipulację!

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

5 komentarzy

  1. madaryam

    a jak podejście Hellingera? jest akceptowalne? Na ile jest klarowne? w moim odczuciu bywa bardzo pomocne, zwłaszcza kiedy człowiek „utknie” w jakimś ruchu. Oczywiście czujnym trzeba być .

    Odpowiedz
  2. Arek

    Ja mogę się wypowiadać z perspektywy „gościa od IT”. Branża związana z nowoczesnymi technologiami jest dynamicznie zmieniającą się dziedziną. Na swojej drodze spotkałem wielu informatyków, którzy przespali zmieniające się trendy.
    Niestety, brak obserwowania zmian oraz praktyki w nowych technologiach spowodował, że z wysokiej rangi specjalistów upadli na sam dół informatycznej hierarchii.
    Warto się rozwijać, by życie nie minęło na oglądaniu Netlixa!

    Odpowiedz
  3. Jamama

    Rozwój osobisty warto zacząć od określenia celów, które chcemy osiągnąć. Przy każdym z nich można określić trudności, na które możemy natrafić i rozwiązania dla napotkanych problemów. Ważne jest to, by określić sobie jakiś kierunek działań. I trzeba konsekwentnie dążyć do celu, nie poddawać się przy drobnych potknięciach. Droga do sukcesu jest czasem długa i kręta 🙂

    Odpowiedz
  4. Martyna

    Według mnie nie powinno się zacząć od „jakiejś” książki o rozwoju osobistym. Ogromna ich ilość to typu amerykańskiego dążenia do sukcesu. Nie nadają się dla osób, które po prostu chcą być lepszą wersją siebie, bez zakładania ogromnej firmy i bycia sławnym na cały świat. Dlatego istotne jest, aby wybrać odpowiednią książkę, a o taką ciężko

    Odpowiedz
    • Patryk Wójcik

      Lepiej zacząć od „jakiejś” niż nie czytać wcale. Ale najlepiej zacząć od takiej, która najlepiej pasuje do naszej obecnej sytuacji.

      Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Dlaczego niektórzy ludzie tak łatwo wpadają w tarapaty? - […] powtarzam, że nie bez przyczyny różne formy rozwoju osobistego stają się tak popularne. Ja jednak mocno wierzę w siłę…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This