To niesamowite jak wspomnienia mogą być związane z konkretnymi miejscami. Są to szczególne miejsca, które działają jak kotwica w naszej pamięci. Wystarczy, że odwiedzisz je ponownie, a doświadczysz tego wyjątkowego uczucia powracających wspomnień.

Kiedy byłem ostatnio w Gdańsku na dzielnicy, w której mieszkałem kilka dobrych lat podczas studiów, powróciło do mnie wiele wspomnień. Zaczęły powracać wspomnienia z pierwszych dni, kiedy to zamieszkałem w wielkim mieście.

Przeprowadziłem się tylko raz i to do bloku obok, dlatego tak wiele wspomnień związanych jest z tym miejscem. Na tle moich znajomych, byłem wyjątkiem. Większość zmieniało miejsce zamieszkania przynajmniej kilka razy. Rekordziści robili to nawet kilka razy w miesiącu. Jednak dla mnie to miejsce było szczególne.

Zdążyłem się przyzwyczaić do tego miejsca, dlatego mam z nim tak wiele wspomnień. Jednak to nie jedyne miejsce, które wzbudza we mnie to wyjątkowe uczucie powracających wspomnień. Kiedy zaczniesz się nad tym zastanawiać, możesz przypomnieć sobie wiele miejsc. Są one magiczne dla Ciebie właśnie w ten szczególny sposób.

 

Te wszystkie wyjątkowe miejsca pełne wspomnień.

Na pewno też masz takie miejsca w których czujesz się wyjątkowo. Zaczynając od tych banalnych, mogą to być miejsca w których się uczyłeś. Sam mam wyjątkowy sentyment do swojego liceum. Kiedy oglądałem serial Belfer, dużo myślałem właśnie o latach ogólniaka.

Takie miejsca są naszą zewnętrzną pamięcią. Chwytają nasze wspomnienia już na zawsze. Kiedy tylko zjawimy się w okolicy, wszystko do nas wraca. Mogą to być miejsca, które kojarzą Ci się z konkretną osobą, albo konkretnym wydarzeniem.

Może to być kwiaciarnia, w której kupiłeś pierwszy kwiat dla dziewczyny. Może to być małe kino, które przypomina Ci o Twojej pierwszej randce. A może jest to kawiarnia, w której spotykałeś się z najlepszą przyjaciółką?

Każdy z Nas ma takie miejsca. Czasami o nich zapominamy, jednak wracają do nas niespodziewanie, kiedy tylko znajdziemy się w okolicy. Czy to sentyment, czy raczej sposób na podróżowanie w czasie? Nasze kotwice pamięciowe potrafią być bardzo silne. W takich momentach powracają do nas nie tylko wspomnienia, ale również emocje.

To właśnie dla tych emocji, uwielbiamy wracać do miejsc, które mają dla nas wielkie znaczenie. To właśnie dzięki wspomnieniom ukrytych w tych miejscach, możesz przeżyć wszystko na nowo. Kiedy ostatnio wracałeś do miejsc, które wpłynęły na Twój rozwój? Kiedy ostatnio byłeś w miejscu w którym dorastałeś?

 

Warto dzielić się swoimi wspomnieniami z kimś wyjątkowym.

Jako psycholog zdecydowanie zachęcam Cię do tego, abyś dzielił się swoimi przeżyciami i emocjami z ważnymi osobami. Może to być Wasza wspólna podróż do przeszłości. Kiedy opowiadasz o swojej przeszłości będąc w miejscu, które z tą przeszłością się wiąże, będzie to znacznie ciekawsza opowieść.

Dzielenie się emocjami zbliża nas do siebie. Możliwe, że nie znaliście się w tamtym czasie. Podziel się swoimi emocjami, a dzięki temu, ktoś inny będzie mógł Cię lepiej poznać. Dzięki takiej opowieści, będziesz mógł pokazać drogę, którą przebyłeś. Czy potrafisz opowiadać o własnych zmianach?

Pamiętaj, że miejsca mogą skrywać w sobie różne emocje. Jedne mogą Ci przypomnieć o beztroskich latach młodości. Inne o trudnościach dorastania. Mogą to być również miejsca przepełnione smutkiem. Nie bój się tych emocji. Pokazując trudne emocje, możesz otworzyć się przed kimś dla Ciebie ważnym. To wzmocni Waszą więź.

Wyjątkowe miejsca, to również wyjątkowi ludzie.

Lubię powracać do miejsc z przeszłości. Jest to szczególnie ciekawe, kiedy zabieram ze sobą osoby, z którymi wspólnie tworzyłem historię tych miejsc. To wyjątkowo ciekawe doświadczenie. Możemy wtedy wspólnie zastanawiać się, co się tak naprawdę zmieniło w naszym życiu od tamtego czasu.

Kiedy będziecie powracać do takich miejsc wspólnie z innymi, zastanówcie się nad kilkoma rzeczami. Czy wszystko pamiętacie podobnie? A może, Wasze wspomnienia są różne? Zastanówcie się, co było dla Was ważne w tamtym okresie życia. Zastanówcie się, czego się wtedy nauczyliście. Śmiejcie się z błędów, które popełniliście. To wszystko jest przeszłością, ale wiele emocji nadal może być żywych.

Refleksja nad przeszłością, wpływa na rozwój naszej samoświadomości. Powinniśmy uczyć się obserwować samych siebie. Czy potrafisz opanować swoje emocje? To właśnie samoświadomość pozwoli Ci zmieniać swoje życie. Twoja przeszłość może być dla Ciebie cenną bazą informacji. Zamiast oceniać swoje decyzje, zastanów się czego się dzięki nim nauczyłeś.

Nie bój się swoich wspomnień.

Nie musisz się bać swoich wspomnień. Nie musisz od nich uciekać. Jeżeli chcesz być świadomym człowiekiem, powinieneś uczyć się patrzeć na swoje życie z pewnego dystansu. W pracy psychologa, często pracuję ze wspomnieniami. Wiem, że wspomnienia mogą być trudne. Wiem również, że pogodzenie się z nimi, może być dla Ciebie ulgą.

Dzieląc się emocjami z innymi, możesz pokazać im inny kawałek własnego świata. Zabrać ich do własnej przeszłości. Nie zastanawiaj się nad tym, co pomyśli sobie dana osoba. Daj jej możliwość, aby sama wyrobiła sobie o tym zdanie. To Twoja przeszłość, od której nie uciekniesz.

Wspomnienia mogą być wspaniałe. Kiedy powracasz do miejsc, które potrafią przywołać z przeszłości Twoje emocje, czujesz coś wyjątkowego. Trudno opisać to uczucie, jednak jeżeli znajdziesz choć jedno miejsce, które wzbudza w Tobie takie emocje, na pewno to zrozumiesz.

Zachęcam Cię do pracy nad własnymi wspomnieniami. Ciesz się emocjami, które płyną z radosnych wspomnień. Zastanów się również nad tymi trudniejszymi momentami Twojego życia. Rozwijaj swoją samoświadomość, ponieważ dzięki temu, będziesz mógł żyć pełnią życia.

Jeżeli chcesz rozwijać swoją samoświadomość, możesz zapisać się na mój darmowy kurs online. Pokażę Ci w nim podstawy rozwoju osobistego. To dobry początek dla osób, które chciałyby samodzielnie rozpocząć pracę nad sobą.

 

Możesz również zastanowić się nad tym, czy są wspomnienia nad którymi chciałbyś popracować wspólnie ze mną. Jako psycholog, zachęcam Cię do tego, abyś starał się rozumieć własne emocje. Samoświadomość jest bardzo ważna.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Samoświadomość jest dla Ciebie ważna?

Koniecznie przeczytaj:

Pokusa spokojnego życia.

5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.

3 KOMENTARZE

  1. Kochałam wracać do Holandii – tam się zakochałam w człowieku i w kraju. Z człowiekiem nie wyszło, ale miłosć do Holandii została i postanowiłam się tu przeprowadzić. Są momenty, gdy trafiam na miejsca, które silnie mi się kojarzą z byłym chłopakiem i wtedy jakbym wpadała w wir wspomnień. Albo miasto moich dziadków. Tak silne wspomnienia mam z tym miejscem, że za każdym razem jak wracam do niego myślami, wzruszam się natychmiastowo. Ale chyba najgorszym uczuciem jest wrócić do ulubionego miejsca z dzieciństwa i odkryć, że cała jego magia prysła wraz z dorosłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here