Czy możesz przewidzieć w kim się zakochasz? Czy współczesna nauka jest w stanie połączyć ludzi w idealne pary? Czy rozumiemy już dokładnie, czym tak naprawdę jest miłość? Przecież każdy z nas ma w swojej głowie obraz idealnego partnera. Problem jednak w tym, że zazwyczaj niewiele ma on wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego tak się dzieje?

Jak powstaje obraz idealnego partnera w Twojej głowie?

Każdy z nas jest zlepkiem przefiltrowanych informacji z otoczenia. To kim jesteśmy, nie zależy wyłącznie od naszego temperamentu i innych cech biologicznych. Nasza osobowość kształtuje się zawsze w przestrzeni społecznej, czyli w kontakcie z innymi ludźmi.

Na nasze życiowe decyzje wpływa wychowanie. Przejmujemy też wiele poglądów od osób ze środowiska, w którym żyjemy na co dzień. Do tego dorzućmy jeszcze tysiące informacji o tym, co jest atrakcyjne, którymi karmi nas kultura masowa.

Wszystkie książki, filmy i piosenki miłosne, wpływają na Twoją wewnętrzną wizję „prawdziwej miłości”. W Twojej głowie pojawia się obraz idealnego związku i doskonałego partnera. Wydaje Ci się, że wiesz, jak powinno wyglądać Twoje wymarzone życie. Ten obraz może się oczywiście zmieniać na przestrzeni lat. Jednak stale masz przed oczami jakąś wizję, do której dążysz.

Pytanie tylko, czy taki wymarzony obraz związku i partnera, ma coś wspólnego z rzeczywistością? Ile znasz historii, w których z pozoru zupełnie nie pasujące do siebie osoby, stworzyły wspaniały związek? Nie potrafią powiedzieć jak to się stało, po prostu coś między nimi „zaiskrzyło” i od tamtej pory są nierozłączni.

Czy ktoś może Ci pomóc w znalezieniu idealnego partnera?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele popularnych programów, w których to „eksperci” starają się połączyć ludzi w pary. Robią przy tym swoje badania i wywiady. Starają się dobrać ludzi tak, aby powstał związek idealny.

Jednak jak pokazują badania, wykonując nawet 100 różnych testów, które mają dokładnie określić Twoją osobowość i preferencje w stosunku do partnera, nie da się przewidzieć, w kim się zakochasz. Wykorzystując nawet nowoczesne metody matematyczne, nadal nie potrafimy uchwycić tego co sprawia, że między dwojgiem ludzi naprawdę zaczyna iskrzyć.

Dlatego większość testów, którą oferują internetowe portale randkowe, nie ma żadnego przełożenia na znalezienie właściwego partnera. Jest to raczej sprytny trik marketingowy. Bo przecież w dzisiejszym świecie bardzo mocno wierzymy w naukę. Wydaje nam się, że wiemy o świecie już wystarczająco wiele, aby przewidzieć coś tak „prostego” jak dopasowanie w związku.

Uchwycenie miłości w tak sztywne ramy nie jest możliwe. Badania sugerują również, że w momencie kiedy między ludźmi coś „zaiskrzy”, to przestają zwracać uwagę na cechy, które były dla nich do tej pory głównym kryterium w wyborze partnera. Co ciekawe, nie tylko ignorujemy znaczenie cech, które były dla nas do tej pory ważne. Zaczynamy również przymykać oko na cechy, które do tej pory wydawały nam się nie do zaakceptowania.

Czy można powiedzieć, że miłość jest ślepa? Nie do końca o to mi chodzi. Po prostu trudno jest badać różne aspekty miłości w oderwaniu od siebie. Nasza psychika jest skomplikowana. Wiele z naszych decyzji podejmujemy nieświadomie. Tak jest również w przypadku miłości. Kiedy trafia Was strzała Amora i zaczyna między Wami iskrzyć, nie do końca zdajecie sobie sprawę, dlaczego tak się stało. Czy to nie jest właśnie piękno miłości?

Co wpływa na wybór partnera?

Oczywiście są pewne cechy, które wpływają na wybór partnera. Większość z nas uważa, że inteligencja, życzliwość i zdolność do odwzajemniania uczuć jest ważniejsza, niż atrakcyjność fizyczna. Nie oszukujmy się jednak, że atrakcyjność fizyczna nie jest ważna. Oczywiście, że jest, choćby wielu z nas świadomie nie chciało się do tego przyznać.

Kiedy przeprowadzono eksperyment podczas szybkich randek, gdzie uczestnicy nie mieli zbyt wiele czasu na poznanie drugiej osoby, atrakcyjność fizyczna okazała się głównym kryterium wyboru. Kiedy trudno jest szukać innych punktów zaczepienia, atrakcyjność fizyczna jest ważna zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

W naszym codziennym życiu również zdążają się sytuację, w których nie mamy możliwości się lepiej poznać, ale coś nas zaczyna przyciągać do siebie. Kiedy już się do siebie zbliżymy, może zadziałać mechanizm, o którym wspominałem już wcześniej, czyli zaczynamy ignorować cechy, które do tej pory miały dla nas znaczenie.

Oczywiście nie tylko atrakcyjność fizyczna jest ważna. Słynny eksperyment wykonany przez małżeństwo psychologów Arthura i Elaine Aronów pokazał, że można w zaplanowany sposób sprawić, że ludzie zaczną zbliżać się do siebie. Wszystko za sprawą sprytnie ułożonej listy pytań, które wciągają nas w rozmowę i pomagają nam się odsłonić przed drugą osobą. Opisałem to dokładniej w artykule: Czy można zakochać się przez przypadek?

Bardzo ciekawe są również badania nad tym, jak ludzie dobierają się w pary, które prowadzone są na całym świecie. Przykładowo, kobiety wybierają najczęściej mężczyzn, którzy są od nich starsi o 3,5 roku. Z badań serwisów randkowych wynika, że kobiety chętniej nawiązują kontakt jako pierwsze jedynie w przypadkach, w których piszą do starszych mężczyzn.

Badania pokazują również, że mężczyźni wolą nawiązywać kontakty z młodszymi kobietami. Co ciekawe, czym mężczyzna jest starszy, tym większą różnicę wieku zaczyna akceptować. Na początku ta różnica waha się od 2 do 4 lat. Później mężczyźni zaczynają wybierać coraz młodsze partnerki. Sama się więc zastanów, co te wyniki mogą mówić na temat mężczyzn, którzy przeżywają kryzys wieku średniego.

Miłość nie jedno ma imię

W kontekście miłości, nadal mamy wiele niewiadomych. Nasze życie emocjonalne jest skomplikowane i potrafimy często zaskakiwać samych siebie. Mimo, że każdy z nas ma obraz idealnego partnera we własnej głowie, często w prawdziwym życiu, nasze wybory są zupełnie inne.

Niektórzy mogą uważać, że miłość jest ślepa. Inni mogą mówić, że wielu z nas godzi się na związek, zbyt szybko zapominając o swoich wymaganiach. Można też powiedzieć, że miłość jest nieprzewidywalna i właśnie to jest w niej piękne. Wszystko zależy od tego, w co wierzysz.

W dzisiejszym świecie wielu z nas szuka miłości w Internecie. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy wiedząc o tym, że różne testy na portalach randkowych nie działają, warto dalej z nich korzystać? Moim zdaniem warto, jednak trzeba wiedzieć jak się odnaleźć w tym gąszczu informacji. Polecam Ci w tym temacie artykuł: Czy można znaleźć miłość w Internecie? Powinnaś o tym wiedzieć! 

Warto dawać sobie szansę na szczęście, bo nigdy nie wiesz, kiedy pojawią się prawdziwe iskry. Otwierając się na nowe możliwości, masz szansę poznać kogoś, kto zmieni Twój nierealistyczny obraz miłości, na coś bardziej namacalnego. Serce nie sługa, o czym zdążyło się przekonać już wielu z nas.

Jeżeli masz jeszcze wiele pytań w kontekście miłości, polecam Ci artykuł: Czy łatwo można znaleźć prawdziwą miłość? Może Cię on zainspirować do ciekawych przemyśleń. Kiedy go przeczytasz, zmierzysz się z pytaniem, kogo Ty tak naprawdę szukasz? Jestem pewien, że świadomie dawno sobie nie zadawałaś tego pytania.

Miłość jest nadal dla nas tak nieuchwytna. Opiera się naszym badaniom. Kiedy próbujemy poznać jej prawdziwą naturę, wymyka się nam ukradkiem. Ale może to właśnie sprawia, że miłość jest czymś magicznym? Może właśnie to sprawia, że miłość jest motywatorem, który zmienia świat? Na to pytanie, musisz odpowiedzieć już sobie sama…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Wiele innych artykułów na temat związków i miłości, znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here