Nikogo chyba nie zdziwi, że to kobiety częściej przejmują się sytuacją w związku. Mężczyźni potrafią być ślepi nawet w chwili, kiedy ich związek zaczyna się walić. Budzą się w ostatnim momencie, próbują jeszcze coś zmienić, ale jest już za późno. Co by się jednak stało, jakby mężczyźni częściej patrzeli na świat oczami swojej partnerki?

Dlaczego mężczyzna „ma zawsze rację”?

Nawet się nie spodziewałem, że po napisaniu artykułu Dlaczego wyjątkowe kobiety wiążą się z przeciętniakami? rozpęta się taka burza. Pojawiły się dwie skrajne opinie na jego temat. Dla kobiet się on bardzo spodobał, bo w końcu ktoś o tym głośno powiedział. Natomiast mężczyźni się wściekli.

Wielu z nich zupełnie nie dostrzega zmian, które dotyczą praktycznie każdej kobiety. Wielu z nich nadal żyje w przekonaniu, że wszystko jest po staremu i nie warto się nad tym zastanawiać. Żyją zgodnie z zasadami, które sprawdzały się w poprzednich pokoleniach. Trudno im przyznać, że kobiety potrzebują obecnie czegoś więcej.

Chyba nikt już nie wierzy w bajkę o „Kopciuszku”? Większość kobiet nie liczy na to, że przez małżeństwo będą miały szansę poprawić swoją pozycję społeczną. Teraz kobiety biorą sprawy we własne ręce. Są coraz lepiej wykształcone, wiele z nich zakłada swoje biznesy i rozwija się zawodowo.  Większość kobiet nie czeka na księcia z bajki, który przyjeżdżając na białym rumaku zmieni jej cały świat.

Wielu mężczyzn nie potrafi tego zaakceptować. Nie chcą nawet myśleć o tym, żeby budować związek na równych zasadach. Nie chcą myśleć o partnerstwie i wzajemnym wsparciu. Świat w ich głowach wygląda inaczej. Muszą w końcu zrozumieć, że sami od siebie powinni oczekiwać czegoś więcej. Wyjątkowe kobiety przestały się interesować przeciętniakami i nie ma w tym nic dziwnego.

Spójrz na to jej oczami.

Istnieje jeden, bardzo skuteczny sposób, na rozmawianie o drażliwych sprawach w związku. Chodzi tu o zmianę perspektywy. Mężczyzna próbuje spojrzeć na problem z perspektywy kobiety, a kobieta z perspektywy mężczyzny. Jednak większości par się to nie udaje.

Nawet pomimo wielkich chęci, w pewnym momencie mężczyźni i tak wracają do swojego sposobu myślenia. Często się denerwują, że mogli przez chwilę myśleć w tak „głupi sposób”. Praktycznie w każdym temacie wyrobili już sobie jakąś opinię, której się kurczowo trzymają. Nie ważne jest to, czy znają się na tym, czy nie.

Umiejętność patrzenia na świat z perspektywy partnerki, mogłaby pomóc im zrozumieć wiele spraw. Wymaga to jednak dużego zaangażowania i uwagi. Czasami nie wystarczy pomyśleć o czymś w sposób logiczny. Czasami trzeba do tego dodać trochę emocji. Bo w wielu trudnych sytuacjach chodzi właśnie o emocje.

Tyle mówi się ostatnio o tym, że inteligencja emocjonalna jest taka ważna. Jednak czy znasz kogoś, kto tak naprawdę się tym przejmuje? Czy znasz kogoś, kto pracuje nad własną empatią i próbuje patrzeć na świat z różnych perspektyw? Raczej jest to modne hasło, które fajnie brzmi. Jednak niewiele osób myśli o tym poważnie.

Kto tak naprawdę dba o związek?

Przygotowuję właśnie kurs na temat związków. Kiedy zbierałem do niego materiały, zaskoczyło mnie to, że kobiety i mężczyźni w tak odmienny sposób przejmują się rozwojem własnego związku. Dla kobiet jest to bardzo ważny temat, o którym często rozmawiają i myślą. Dla mężczyzn jest to temat, o którym myślą na początku związku, a później niezbyt się tym interesują.

Ciągle się dziwię, że niektórzy ludzie nadal wierzą, że miłość jest nam dana raz na zawsze. Wydaje im się, że jak już do czegoś między nimi doszło, to będzie to trwało wiecznie. Jednak to tak nie działa. O związek i miłość trzeba dbać. W innym przypadku najpierw zgaśnie namiętność, a później ulotni się ostatnia resztka miłości.

Czy można coś z tym zrobić? Myślę, że na początek warto o tym mówić. Na temat miłości wiemy już bardzo dużo. Wiemy też, dlaczego niektóre związki potrafią przetrwać przez lata, a inne rozpadają się po krótkim czasie. Najważniejsza jest tu zmiana przekonań. Jak jednak możesz dbać o swój związek, kiedy Twój partner się zupełnie tym nie interesuje?

Może zachęcając go do tego, aby czasem spojrzał na świat Twoimi oczami, skłonisz go do głębszych przemyśleń na ten temat. Nie jest to jednak proste. Zanim to zrobisz, powinnaś się nauczyć mówić wprost o swoich potrzebach. Musisz nauczyć się opowiadać o swoich emocjach w taki sposób, aby Twój partner mógł je zrozumieć.

To, że istnieje kilka głównych sposobów na mówienie o miłości, wiadomo już od dawna. Myślę, że w późniejszych artykułach będę pogłębiał ten temat. Na ten moment powinnaś zapamiętać, że o uczuciach możesz mówić nie tylko za pomocą słów, ale też gestów. Może to być również wspólne spędzanie czasu lub wspólne działanie. Może to być również prezent, który będzie coś symbolizował.

Będzie to Twoja inwestycja w związek. Na początku będziesz musiała dużo bardziej się w to zaangażować, niż Twój partner. Nie w każdym związku panuje równowaga w tym aspekcie. Czasami to Ty musisz wyciągnąć rękę do partnera i nauczyć go Twojego sposobu patrzenia na świat.

Wnioski?

Nie warto stale upierać się przy swoim sposobie patrzenia na życie. Czasami trzeba zmienić perspektywę. To co do tej pory wydawało Ci się oczywiste, może być tylko częścią prawdy. Świat jest skomplikowany, ale dzięki temu jest taki ciekawy.

Nie warto się wściekać, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Niektóre zmiany widać szybciej, a niektóre są na początku dostrzegane tylko przez nielicznych. Sytuacja kobiet w Polsce się zmienia. Nawet jeżeli jeszcze tego nie rozumiesz, wiele osób widzi to już wyraźnie. Wpłynie to w znaczny sposób na to, jak będą wyglądały nasze związki.

Nie wystarczy już mówić o tym, jak możesz kogoś poznać. Nie wystarczy się już tylko zakochać i liczyć na to, że później jakoś to będzie. Musisz uczyć się dbać o związek i rozwój Waszej relacji. Dla wielu mężczyzn dobrym rozwiązaniem byłoby patrzenie na świat z perspektywy ich partnerek. Dzięki temu lepiej zrozumieliby emocje, które są dla nich tak ważne.

Pomóż swojemu partnerowi się tego nauczyć. Naucz się mówić otwarcie o swoich pragnieniach i potrzebach. Naucz się opowiadać o swoich uczuciach na różne sposoby. Czasami słowa nie wystarczą. Zastanów się jak możesz mu to „powiedzieć” w inny sposób. Wierzę w związki, które oparte są na uczciwym partnerstwie. Zastanów się, czy dla Ciebie jest to równie ważne?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


O związkach i psychologii możesz poczytać również na moim Facebooku: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Przeczytaj również:

Czy wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia?

Szczęście, iluzja i krótka historia o miłości.