Idą Święta, czas pomyśleć o prezentach. Jeżeli masz już dość banalnych prezentów, może przyszedł czas, aby w tym roku zaszaleć? Przełam schemat i pokaż, że świąteczne prezenty mogą być wyjątkowe. Zrób swoim bliskim prezenty, których nie da się zapomnieć.

Świąteczne zakupy – dopiero planujesz, czy masz już je za sobą?

Święta to nie tylko kolorowe światełka i choinka. To prawdziwa walka o życie. Musisz wykazać się wielką odwagą, jeżeli zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę. Pośpiech i stres, to nieodłączny towarzysz naszych zakupów świątecznych. Jednak, czy można tego uniknąć? Czy można to jakoś sprawnie zaplanować?

Ciekawe czy w tym roku, zostawisz wszystko na ostatnią chwilę, a później, plując sobie w brodę, będziesz mówił, że to już ostatni raz. Jeżeli chcesz uniknąć nerwów, zaplanuj swoje święta wcześniej. Zaplanuj co kupisz swoim najbliższym i postaraj się, aby te prezenty były wyjątkowe i zaskakujące. Taki prezent może cieszyć nas przez bardzo długi czas. Jednak zrobienie takiego prezentu, nie jest rzeczą prostą.

W czasie świąt, podczas gorączki zakupów, jeszcze mocniej odczuwamy siłę paradoksu wyboru. Trudno jest nam wybrać spośród morza możliwości, tę jedyną rzecz, która ma być naszym prezentem. Każdy z Nas to zna. Stajemy przed gigantyczną półką, na której roi się od ciekawych okazji. Żywe kolory, świąteczna muzyka i triki marketingowe. To mikstura, która nie ułatwia nam podjęcia decyzji.

Do prezentów świątecznych, możesz podejść również w inny sposób. Skup się na tym, co Twój prezent ma przekazać obdarowywanej osobie. Często skupiamy się za bardzo na tym, co dana osoba lubi. Takie prezenty nie są niczym zaskakującym i często obdarowywana osoba, sama by sobie daną rzecz kupiła. Twój prezent może pokazać komuś jego potrzebę, której do tej pory nie był jeszcze świadomy. Taki prezent będzie czymś wyjątkowym, o czym trudno będzie zapomnieć.

Prezenty świąteczne, to idealna okazja, aby podzielić się z kimś, małym kawałkiem swojego świata.

Nie ma chyba lepszej okazji, aby podzielić się z kimś bliskim swoją pasją. Ulubiony film, wyjątkowa książka, album ze zdjęciami, pokazujący ważne dla nas miejsce. To tylko kilka pomysłów na to, aby pokazać komuś, jak wygląda nasze życie.

Pamiętaj jednak, aby nie wybierać na siłę czegoś, co na pewno nie przypadnie do gustu osobie, której chcemy to podarować. Wybierz fragment z własnego świata, który ma jakieś punkty wspólne z zainteresowaniami drugiej osoby. Nikogo na siłę nie zmienisz, a prezent który będzie leżał nieużywany, też nie będzie dobrze o Tobie świadczył.

Czy Twój prezent, może ułatwić komuś życie?

Bardzo szybko przyzwyczajamy się do własnego sposobu działania. Mamy swoje nawyki i przyzwyczajenia. Czasami trudno jest nam przełamać taki schemat myślenia. Jednak, jeżeli ktoś patrzy na nas z boku, potrafi wyłapać w naszym zachowaniu takie niuanse.

Twój prezent może ułatwić komuś życie. Może pokazać mu, że to co do tej pory lubił robić, można robić w jeszcze lepszy sposób. Na własnym przykładzie wiem, jak taki prezent ułatwił moje życie. Od dawna słucham wielu książek i podcastów, podczas różnych czynności, które nie wymagają pełnego skupienia.

Jednak strasznie trudno było mi słuchać audiobooków podczas ćwiczeń. Ciągle plątał mi się kabel od moich słuchawek. Jednak lubiłem swoje słuchawki i nawet nie przeszło mi przez myśl, żeby je zmieniać. Na święta, dostałem od Żony słuchawki bezprzewodowe, które całkowicie zmieniły jakość moich treningów. Kabel przestał mi się plątać i nie muszę się już tym przejmować. Sam nie czułem potrzeby zmiany. Przyzwyczaiłem się, wpadłem w sidła własnego nawyku. Jednak prezent od osoby, która doskonale mnie zna, pokazał mi, że można działać w lepszy sposób.

Tu się otwiera cała gama pomysłów. Wszelkie sprzęty, które mogą uwolnić nas od rutynowej pracy. Roboty kuchenne i miksery, wszystko to, co i tak na co dzień używamy, tylko że w inny sposób. Może osoba dla której szukasz prezentu, marnuje strasznie dużo czasu na jakąś czynność? Może Twój prezent, uwolni ją od tego problemu?

Twój prezent, jest doskonałą okazją, na kilka wspólnych chwil.  

Dla wielu osób, wspólne spędzanie czasu, będzie najlepszym prezentem. Skorzystacie na tym oboje. Twój prezent może pomóc Wam w odbudowywaniu lub rozwoju Waszej relacji. Może to być dla Was wyjątkowa okazja, która doda Wam energii, na cały najbliższy rok.

Czy macie wiele okazji do tego, żeby wspólnie gdzieś wyjechać? Może święta zmobilizują Cię do tego, aby się nad tym zastanowić. Ten prezent może łączyć w sobie motywy poprzednich. Możesz zabrać kogoś do miejsca, które jest dla Ciebie ważne. Możesz też zabrać kogoś do miejsca, które pokaże jej zupełnie nową perspektywę na życie.

Krótka wycieczka, weekendowe SPA albo romantyczna kolacja przy świecach. A może wolisz coś bardziej szalonego? Przejazd wyścigowym samochodem albo wizyta w tunelu aerodynamicznym. Takich pomysłów znajdziesz całą masę. Nie zastanawiaj się jednak zbyt długo, bo ulegniesz wpływom paradoksu wybory.

Postaraj się dobrać miejsce z myślą o tym, co chcesz przez taką wspólną wizytę przekazać. Nawet romantyczna kolacja, może być czymś wyjątkowym i nie banalnym. Wystarczy, że włożysz w to serce i przekażesz swoje prawdziwe intencje.

Wspólny wypad na ryby, albo lot w kosmos, to nie jest ważne. Ważny jest czasu, który będziecie razem. Kupując taki prezent, kupujesz Wam wyjątkowe chwile i czas. Tego nie da się przecenić. Szczególnie, gdy masz wrażenie, że czas przepływa Wam przez palce. Wykorzystaj święta, jako sposób na zaplanowanie wspólnego czasu.

Zapamiętaj, prezenty nie muszą być banalne!

Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o to, CO kupujemy. Czasem warto skupić się na tym, DLACZEGO wybieramy właśnie taki prezent. Niech nasz prezent nie będzie tylko kwestią przypadku. Niech niesie za sobą jakąś wiadomość. Niech będzie czymś więcej, niż odhaczonym punktem, na liście z zakupami.

Niech Twój prezent pokaże, że znasz osobę obdarowywaną. Niech jednak nie będzie tym, co sama mogła sobie kupić. Przełam schemat i pokaż jej swój kawałek świata. Czasami taki prezent, może znacznie wpłynąć na jakość Waszego życia. Czasami taki prezent, może odwrócić losy Waszej znajomości.

Święta to wyjątkowy i magiczny czas. Nie pozwól by szał zakupów, stres i pośpiech, odebrały Ci tę magię. Poświęć trochę czasu i zaplanuj wszystko z głową. Nie czekaj też na ostatnią chwilę, bo kolejny raz będziesz tego żałował. Masz jeszcze trochę czasu, zanim szał świątecznych zakupów będzie nie do zniesienia. Myślę, że sobie poradzisz.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz inspiracji? Przeczytaj koniecznie:

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

Przecieram oczy ze zdumienia, czyli 3 wystąpienia, które każdy powinien znać.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here