Każdy związek ma swoje lepsze i gorsze momenty. Jednak budowanie świadomego związku, to coś więcej niż zdanie się na przypadek. Jeżeli chcesz, aby w Twoim związku pojawiło się więcej szczęścia, musisz o to zadbać. Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów, na budowanie szczęścia w związku.

Dbajcie o bliskość fizyczną.

Bliskość fizyczna to podstawa dobrego związku. Jednak wielu z nas, nie do końca rozumie, co oznacza taka fizyczna bliskość. Zwracamy uwagę tylko na to co oczywiste, ale zapominamy o drobnostkach. A to właśnie takie drobnostki, budują naszą intymność i szczęście w związku.

Jeżeli przyglądasz się uważnie innym parom, to na pewno zauważasz, że szczęśliwe pary często trzymają się za ręce. Niby to nie wiele, ale jednak ma to ogromne znaczenie symboliczne i psychologiczne. Kiedy trzymamy się za ręce, zawsze idziemy w równym tempie. Idziemy ramię w ramię, ze swoim partnerem.

Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla związku, jak ciągła walka o dominację. Przepychanki słowne, zamieniają się w nawyk robienia sobie na złość. Taka walka o dominację, może zacząć się niewinnie. Jednak nie można pozwolić, aby była naszą codziennością.

Kiedy trzymacie się za ręce, symbolicznie pokazujecie, że jesteście na równi. Nikt nie chce być z przodu Waszego związku. Nikt nie ponosi za niego większej odpowiedzialności. Wasze siły rozkładają się po równo.

Kolejny symbol, to pomocna dłoń, którą podajemy partnerowi, kiedy ma on słabszy dzień. Kiedy często trzymacie się za ręce, podświadomie wysyłacie do siebie sygnał, że możecie na sobie polegać. Możecie liczyć na taką pomocną dłoń w każdej sytuacji. To bardzo ważne w budowaniu szczęśliwego związku.

Bliskość fizyczna, to także częste przytulanie. To szukanie kontaktu z partnerem na każdy możliwy sposób. Przytulenie na powitanie, na pożegnanie. Częste przytulanie w trakcie wolnego dnia, kiedy jesteście blisko siebie.

Pary, które potrafią okazywać sobie wzajemną czułość w dotyku, są dużo bardziej szczęśliwe. Podobnie jak z trzymaniem się za ręce, przytulanie powoduje, że przywiązujemy się do partnera i podświadomie wiemy, że możemy na niego liczyć.

Pamiętajcie o najważniejszych słowach.

Dla wielu par, jedynym ważnym słowem, jest „kocham cię”. Jednak istnieje jeszcze cała masa słów, o których również warto pamiętać. Takie słowa zbliżają Was do siebie. Każda para, tworzy swój własny, intymny język, w którym słowa związane są z różnymi wspomnieniami.

Zastanów się, w jaki sposób witasz się każdego ranka ze swoim partnerem. A może, bardzo rzadko masz okazję, życzyć mu „miłego dnia”. Pomyśl jak to zmienić i zadbaj, aby w Waszym poranku, było wiele słów, które dodadzą Wam energii, na cały nadchodzący dzień.

Bardzo dużo na ten temat, znajdziesz w artykule 3 sygnały po których poznasz, że Twój związek nie przetrwa. To właśnie zwracanie uwagi na takie drobne rzeczy, pokazuje, jak bardzo jesteście ze sobą zgrani.

Podobnie przed zaśnięciem, warto swojemu partnerowi powiedzieć „dobranoc”. Ja nie wyobrażam sobie, abym potrafił zasnąć, jeżeli nie porozmawiam ze swoją Żoną i nie szepnę jej do ucha, magicznego słowa „dobranoc”.

To bardzo ważne, aby zaczynać i kończyć dzień, myśląc o swoim partnerze. Budujecie w ten sposób bliskość i okazujecie sobie duże zainteresowanie. Nie szukaj wymówek, że nie masz na to czasu. Jeżeli nie dbasz o najważniejsze słowa w Twoim związku, to tylko dlatego, że nie chcesz. Nie ma tu usprawiedliwień.

Nauczcie się kontrolować swoje emocje.

Każdy z nas, jest mniej lub bardziej świadomy, że umiejętność kontrolowania własnych emocji, jest bardzo ważna dla naszego rozwoju. Jednak pokażę Ci to na twardych danych, z którymi nie warto dyskutować.

W 2016 roku, na Uniwersytecie Kalifornijskim, Claudia Haase udowodniła, że brak umiejętności kontrolowania własnych emocji, wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne. Co więcej, taki brak zdolności do panowania nad własnymi emocjami, związany był również z pogorszeniem się relacji w związku.

Osoby, które nie potrafią zapanować nad własną złością, mają dużo większe problemy z ciśnieniem. A to już poważna dolegliwość, która coraz częściej odpowiada za przewlekłe choroby współczesnego świata. Jak nie trudno się domyślić, dotyczy to znacznie częściej mężczyzn.

Nie powinniśmy zostawiać partnera samego z tym problemem. Umiejętności kontrolowania emocji, powinniśmy uczyć się wspólnie. Kiedy atmosfera po kłótni opadnie, a emocje przestaną brać górę, spróbujmy porozmawiać o tym, co właśnie się stało.

Związek, w którym pracujemy nad własnymi emocjami, to dużo szczęśliwszy związek. Takie wspólne zmaganie z naszymi słabościami, potrafi bardzo zbliżyć nas do siebie. Dodatkową motywacją niech będzie tu zdrowie fizyczne, bez którego trudno sobie wyobrazić w pełni szczęśliwy związek.

Cieszcie się z czasu, który macie tylko dla siebie.

To, że nie potrafimy wypoczywać, nikogo już nie dziwi. Zabieramy pracę do domu. A problemy z pracy, zabieramy ze sobą na wakacje. Nie potrafimy planować urlopu, a kiedy już mamy urlop, zastanawiamy się, co mamy ze sobą zrobić.

Niebezpieczne jest jednak to, że wiele par, nie cieszy się z czasu, który mają dla siebie. Jest to spowodowane kilkoma rzeczami. Po pierwsze, bierzemy sobie zbyt dużo na głowę. Kiedy w pracy mamy nawał obowiązków i nie potrafimy ich zakończyć, ciągle o nich myślimy. Kiedy nie dokończymy jakiegoś zadania, przypomina ono otwarty proces w naszej głowie.

W takiej sytuacji, zamiast cieszyć się ze wspólnego czasu, jesteśmy mentalnie w zupełnie innym miejscu. Dodatkowo, nie potrafimy się wyciszyć. Nie mówię tu nawet o praktykowaniu medytacji, czy jogi. Po prostu, nasza umiejętność przebywania w tu i teraz, jest coraz słabsza.

Nasz partner to czuje. A często również i on, mentalnie przebywa w innym miejscu. Nie musisz się więc dziwić, że dwie bliskie osoby, spędzając ze sobą czas, nawet tego nie zauważają. Każda z nich, jest w zupełnie innym miejscu. Przywiązana do zupełnie innych problemów.

Przyszedł czas, aby to zmienić. Zajrzyj do artykułu Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku? A znajdziesz tam kilka konkretnych przykładów, jak zadbać o uważność w związku.

Zaplanujcie wspólne wieczory.

Nie rozumiem par, które za wszelką cenę nie starają się zadbać o to, aby mieć dla siebie jak najwięcej czasu wieczorami. Dla niektórych par, jeden wspólny wieczór na tydzień, to już maksimum. Czy potraficie sobie to wyobrazić? Jeden wspólny wieczór! A może właśnie należysz do tej grupy?

Tak jak już wspomniałem wcześniej, do budowania szczęścia w związku, potrzebny jest czas. Jednak nie chodzi o spędzanie czasu obok siebie, a ze sobą. To duża różnica, szczególnie jeżeli dostrzegasz problem uważności i przebywania w mentalnie innym świecie.

Chodzi o to, że wspólne wieczory, mogą być dla Ciebie świętością, której nie sprzedasz za żadną cenę. Nawał pracy, obowiązki i stres. Wszyscy to znamy. Nikt nie potrafi uciec przed tym raz na zawsze. Jednak, czy aby na pewno, trzeba się na tym skupiać 24 godziny na dobę?

To właśnie Wasz wspólny wieczór, może być oazą spokoju, w której zbieracie siły na kolejny dzień. Do tego nie trzeba wiele. Nie muszą to być codzienne romantyczne kolacje. Może to być rozmowa, w której każe z Was, będzie się starało skupić na tu i teraz. Zadbajcie o swoją przestrzeń, zaplanujcie wieczór, który będzie tylko dla Was. Żadnych telefonów, maili i problemów z zewnątrz.

Ten wieczór nie musi być długi. Może to być nawet godzina przed snem. Ważne, aby taki wieczór, kończył się wspólnym zasypianiem. Nie ma nic gorszego, niż partner znikający w nocy. Wspólne zasypianie, ma dla budowy szczęśliwego związku ogromne znaczenie.

Tak jak pisałem wcześniej, zadbaj o to, aby powiedzieć „dobranoc” swojemu partnerowi w każdą noc. Nie tylko w momencie, kiedy spędzicie ze sobą namiętne i upojne chwile. Każda noc jest dla Was wyjątkowa. Każda noc, w której wspólnie zasypiacie.

Jeżeli chcesz, aby Twój związek był szczęśliwy, zacznij o tym intensywnie myśleć i rozmawiać z partnerem. Szczęście w związku nigdy nie jest przypadkowe. Na szczęście w związku się pracuje. Jednak jest to przyjemna praca, którą wykonujecie wspólnie.

Dbajcie o bliskość fizyczną. Pamiętajcie o ważnych słowach. Szczęście w związku buduje się stopniowo. Uczcie się kontrolować własne emocje. Będzie to korzystne zarówno dla Waszego związku, jak i dla Waszego zdrowia.

Cieszcie się z czasu który dla siebie macie. Nie ma nic lepszego niż wspólne chwile, które budują Wasze szczęście. Bądźcie skupieni na swoim partnerze i nauczcie swoje otoczenie, że w takich chwilach, nie można Wam przeszkadzać. Dbajcie o wspólne wieczory i wspólnie zasypiajcie.

To 5 sprawdzonych metod, które na pewno pomogą Wam zbudować większe szczęście w związku. Potraktujcie to jako podpowiedź i zastanówcie się, który ze sposobów, możecie wprowadzić do swojego życia już od dziś. Szczęście w związku jest ważne i nie ma sensu czekać z jego budowaniem. Zacznijcie działać i dzielcie się z przyjaciółmi swoimi sukcesami. Może zainspirujecie innych do budowania szczęścia?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Dbasz o szczęście w swoim związku? 

Przeczytaj to koniecznie:

Jak odnaleźć szczęście i zacząć cieszyć się życiem?

Co zrobić, gdy gaśnie namiętność w Twoim związku?

3 sygnały po których poznasz, że Twój związek nie przetrwa.