Nie musisz się już oszukiwać. Śmiało i szczerze, możesz dziś powiedzieć, że szczęście jest ważnym elementem Twojego życia. Jednak, czy można się nauczyć, aby dostrzegać w życiu więcej szczęścia? Czy wiesz w jaki sposób budować swoje życie w obecnych czasach, aby dawało Ci ono szczęście i satysfakcję?

Jak budować lepsze życie?

Psychologia daje nam wiele podpowiedzi na temat szczęścia w naszym życiu. Cały nurt psychologii pozytywnej stara się w sposób naukowy pokazywać, jak budować lepsze życie. To przełomowy moment w dziejach ludzkości. Mamy coraz większą świadomość tego, że możemy oddziaływać na jakość własnego życia. Jednak sama świadomość nie wystarcza. Warto sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą nam osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Wielu z nas traktuje temat szczęścia w sposób bardzo płytki. Nie zastanawiamy się nad tym, czym właściwie jest szczęście. Traktujemy je jako coś oczywistego. Coś co się pojawia i znika. Coś nad czy nie potrafimy panować. Jednak jak pokazują badania psychologiczne, szczęście w dużej mierze zależy od naszego nastawienia i sposobu w jaki patrzymy na świat.

Gdzie zaczyna się szczęście?

Zastanów się kiedy Ty ostatnio myślałaś o tym, czym jest szczęście w Twoim życiu? Czy radość i szczęście znaczą dla Ciebie to samo? Czy próbowałaś kiedykolwiek w sposób świadomy planować swoje szczęście, czy raczej zdajesz się na całkowity przypadek?

Te pytania z pozoru mogą wydawać się proste. Jednak kiedy zaczniemy intensywnie poszukiwać na nie odpowiedzi, możemy zaskoczyć sami siebie.

Jeżeli zaczniesz bacznie obserwować swoje otoczenie, zauważysz że jedni ludzie są szczęśliwi, a innym stale czegoś do szczęścia brakuje. To oczywiste. Tylko dlaczego niektórzy z nas w łatwiejszy sposób znajdują powody do radości? Dlaczego niektórzy są szczęśliwi pomimo wielu trudności? Sama pewnie znasz takie osoby, które mimo wielu zawirowań życiowych, potrafią emanować ciepłem i życzliwością. Mimo trudności potrafią być szczęśliwi.

Zdolność do zatrzymania i pielęgnowania pozytywnych emocji jest ważną cechą. Ta cecha związana jest z naszym dobrostanem psychicznym. Jednak nie jest to umiejętność z którą się po prostu rodzimy. Jak więc zacząć pracować nad własnym szczęściem?

W jaki sposób odnaleźć własne szczęście?

Jeżeli chcesz aby w Twoim życiu pojawiło się więcej szczęścia i radości, naucz się dzielić z innymi. Często mówi się o tym, że dobro wraca. Jednak czy stosujemy tę zasadę we własnym życiu? Czy potrafimy dzielić się swoim czasem, swoją uwagą i swoją radością z innymi? A może potrafimy tylko obarczać innych swoimi problemami? Wszystko zaczyna się od naszego nastawienia.

W jaki sposób oceniają Cię inni? Czy lubią przebywać w Twoim otoczeniu? Jak to jest, że z niektórymi osobami lubimy przebywać, a na myśl spotkania z innymi, szukamy miliona wymówek. Właśnie o takiej postawie piszę. Jeżeli chcesz, aby szczęście do Ciebie wracało, naucz się cieszyć w towarzystwie innych ludzi. Skup się na nich.

Zapomnij na chwilę o sobie. Wiem, że to Ty jesteś najciekawszym tematem na świecie, jednak czasem warto po prostu skupić się na kimś innym. Kiedy zaczniesz świadomie działać w taki sposób, zaczniesz dostrzegać zmiany we własnym zachowaniu.

Dużo mówi się o świadomości. Medytacja uczy nas skupienia i świadomości. Wiele z technik terapeutycznych opiera się właśnie na poszukiwaniu świadomości. Podobnie działa ta technika. Kiedy zaczniemy skupiać się na tym, aby dzielić się z innymi, możemy zacząć lepiej rozumieć samych siebie.

Jeżeli zaczniemy dbać o to, aby inni czuli się dobrze w naszym otoczeniu, zaczniemy dostrzegać różnice w naszym sposobie patrzenia na świat. Świadomość jest pierwszym krokiem do rozwoju. Świadomość jest także pierwszym krokiem na drodze do życia, w którym pojawi się więcej szczęścia.

Chcesz być osobą bardziej świadomą, zacznij zgłębiać świat psychologii. Zapraszam Cię na naszego fanpage: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam dużo ciekawych materiałów, które pomogą Ci w rozwoju.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

 

15 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here