Czy stresowałaś się kiedyś w momencie, gdy miałaś zrobić komuś bliskiemu prezent? Każdy z nas zna to uczucie. Niby dobrze znasz tę osobę, jednak chcesz, aby Twój prezent był naprawdę wyjątkowy, a w Twojej głowie pojawia się pustka. Czy jest jakiś sposób, aby nauczyć się robić lepsze prezenty? Przecież tyle się mówi, że lepiej jest dawać niż brać. Czy to prawda?

Dawanie sprawia, że jesteś szczęśliwa

Czy warto robić komuś niespodzianki? Czy warto kupować dla innych prezenty? To z pozoru bardzo proste pytania. Jednak kiedy się nad tym dobrze zastanowisz, nie jest to takie oczywiste. Bo skąd możesz wiedzieć, że Twój prezent się spodoba? Co będzie w sytuacji, kiedy wyrzucisz swoje pieniądze w błoto i kupisz coś, czego ktoś nie będzie chciał?

Prezenty są nie racjonalne, jeżeli patrzysz na nie wyłącznie przez pryzmat pieniędzy. Z finansowego punktu widzenia, nigdy nie możesz być pewna, że trafisz z prezentem idealnie w czyjś gust. Prawda jest jednak taka, że prezenty nie są związane tylko z pieniędzmi, ale są dotyczą również naszych emocji.

Nie ma lepszego sposobu, aby przekazać bez słów drugiej osobie jakiś szczególny komunikat, niż zrobienie jej prezentu. Ludzie robią tak od wieków. Dajemy kwiaty na urodziny i pamiętamy o innych szczególnych okazjach.

Prezenty mają dla nas również wymiar symboliczny. Czy wyobrażasz sobie udane zaręczyny bez pierścionka? Taki prezent jest czymś magicznym i pozwala nam na zawsze zachować wspomnienia danej chwili. Mamy wiele okazji, w których nasze prezenty są symboliczne i jest to dla nas bardzo ważne.

Co ciekawe, badania przeprowadzone na Harvardzie przez Elizabeth Dunn pokazują, że ludzie, którzy wydają swoje pieniądze na prezenty dla innych, są bardziej szczęśliwi w życiu. Kiedy dajemy prezenty dla kogoś, kto jest nam naprawdę bliski, czujemy się nawet bardziej szczęśliwi niż w sytuacji, kiedy te same pieniądze wydajemy dla siebie.

Jeżeli dalej się zastanawiasz, jak możesz robić lepsze prezenty, mam dla Ciebie podpowiedź. Opisałem kilka moich sprawdzonych sposobów w artykule: Jak sprawić, żeby każdy Twój prezent był wyjątkowy? Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zobaczyć dawanie prezentów w zupełnie innym świetle.

Dawaj innym wspomnienia, a nie rzeczy

Jaki prezent jest idealny? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Są to prezenty, które będą w życiu obdarowanej osoby, pojawiać się częściej niż kilka razy na rok. Kiedy kupisz komuś prezent, który od razu wyląduje na samym dnie szafy, wtedy możesz być pewna, że nie będzie on trafiony.

Dobry prezent powinien przypominać obdarowanej osobie o Tobie i o chwili, w której otrzymała od Ciebie ten prezent. Prezent powinien nieść za sobą jakieś przesłanie, emocje i wspomnienia. To nie jest tylko rzecz. To cały kontekst, który powinien zapaść w pamięci obdarowanej osobie.

Ważne jest również dopasowanie prezentu do osoby i sytuacji, w której ta osoba ma go otrzymać. Jeżeli Twoja przyjaciółka lubi piec ciasta, to świetnym prezentem dla niej będzie nowy mikser. Zawsze kiedy będzie go używała, będzie o Tobie pamiętała. Jeżeli jednak Twoja koleżanka nie znosi pieczenia ciast, mikser trafi do kąta i raczej nie będzie wzbudzał dobrych wspomnień.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są prezenty praktyczne. Nie można jednak przesadzać. Niektóre rzeczy po prostu nie pasują do danej okazji. Zastanów się, co Twój prezent ma przekazać i o czym ma przypominać obdarowanej osobie. Jeżeli jest szansa na to, że prezent będzie wykorzystywany często w przyjemnych okolicznościach, może to być strzał w dziesiątkę.

Kupujesz prezent dla siebie, czy dla drugiej osoby?

Każdy z nas ma tendencję, aby patrzeć na świat wyłącznie z własnej perspektywy. Jednak to się często nie sprawdza, kiedy chcesz kupić komuś idealny prezent. Musisz postawić się wtedy na miejscu tej osoby. Kiedy wejdziesz w jej buty z odpowiednim poziomem empatii, będziesz wiedziała, czy Twój prezent się dla niej sprawdzi.

Często na prezenty wybieramy coś, co sami byśmy bardzo chcieli dostać. Jednak niekoniecznie musi to być dobre rozwiązanie. Jeżeli coś nam się tak strasznie spodobało, trudno będzie nam zaakceptować, że obdarowana osoba nie będzie się z tego cieszyć. Dlatego lepiej spojrzeć na swój wybór jej oczami, zamiast skupiać się wyłącznie na swojej perspektywie.

Idealny prezent nie powinien być sposobem, aby kogoś innego zarazić naszą pasją. Jeżeli uwielbiasz jogę, albo taniec i chodzisz na takie zajęcia kilka razy w tygodniu, nie oznacza, że idealnym prezentem dla Twojej siostry będzie karnet na te zajęcia.

Najpierw się zastanów, czy ona chciałaby tego spróbować? Może zamiast kupować od razu karnet, zabierz ją na jedną pokazową lekcję? W ten sposób ani Ty, ani ona nie będziecie czuły zbyt dużej presji. Kiedy dasz siostrze karnet, nie pozostawiasz jej wyboru. Albo pójdzie na zajęcia, albo od razu pokaże, że Twój prezent jej się nie spodobał.

Nie zawsze będziesz w stanie zarazić swoją pasją innych. Każdy z nas lubi coś innego. To, że Ty kochasz jakiś sposób spędzania swojego czasu nie oznacza, że Twoi bliscy również to pokochają. Czasami prezenty związane z naszą pasją nie są dobrym rozwiązaniem, bo przywiązujemy się do nich zbyt emocjonalnie. Jeżeli ktoś takiego prezentu nie doceni, czujemy się bardzo rozczarowani i zranieni.

Chcesz zrobić dobry prezent, to musisz zaryzykować

Wchodzenie w czyjeś buty i próba patrzenia na świat z jego perspektywy nie oznacza, że możesz robić tylko bezpieczne i nudne prezenty. Nie ma nic gorszego, niż wpadanie w prezentowe rutyny, które ani nie cieszą Ciebie, ani obdarowywanych osób. Niestety wielu z nas idzie na łatwiznę i popada w taką nudną prezentową rutynę.

Kiedy nie mamy ochoty się zaangażować i robimy prezent „na odwal się”, zazwyczaj wybieramy z pozoru bezpieczne rozwiązania. Kupujemy wtedy przypadkowe kwiaty, czekoladki, których nawet nie znamy smaku, albo wino, którego i tak nikt z przyjemnością nie wypije. Takie prezenty nie dają nikomu wartości.

Nie spełniają ważnego warunku, o którym wspominałem wcześniej. Nie są to prezenty, które będą przypominały obdarowanej osobie o Tobie i emocjach, które chciałaś jej przekazać. Są to prezenty, które szybko pójdą w zapomnienie. Kwiaty zwiędną, czekoladki trafią na stół, kiedy w domu pojawią się nieoczekiwani goście, a wino trafi do piwnicy.

Dlatego czasami trzeba zaryzykować, aby zrobić komuś idealny prezent. Nie musisz zawsze kupować komuś czegoś, co na pewno ta osoba kupiłaby sobie sama. Czasami możesz zaryzykować i spróbować poszerzyć jej horyzonty. Niech to tylko nie będzie próba zarażenia tej osoby swoją pasją, bo będziesz podchodziła do tego zbyt emocjonalnie.

Prezenty są dobrym sposobem, aby skłonić kogoś do wyjścia ze strefy komfortu. Może to być dla obdarowanej osoby zupełnie nowe doświadczenie. Czasami dużo lepiej jest zaryzykować, niż iść na łatwiznę i kupować bezpieczny prezent.

W każdej rodzinie jest taka osoba, która stale robi wszystkim te same prezenty. Mogą to być kosze ze słodyczami, albo kapcie. Stało się to już tradycją, która nikomu nie sprawia radości. Moim zdaniem lepiej zaryzykować i nie trafić z prezentem, niż kupować w kółko to samo.

Czy lepiej dawać niż brać?

Badania pokazują, że kiedy dajemy komuś prezent, to jesteśmy szczęśliwi. Prezenty pomagają nam utrzymać bliskie relacje na właściwym poziomie. Każdy nasz podarunek powinien nieść za sobą konkretne przesłanie. To nie tylko rzecz, ale także pewna wiadomość, którą trudno wyrazić słowami.

Prezenty są też dobrym sposobem, aby kogoś zainspirować. Mogą być początkiem zupełnie nowego etapu w życiu. Czasami to właśnie od prezentu zaczyna się czyjaś pasja. Musisz znaleźć właściwy balans między prezentem, który jest dopasowany do danej osoby, a ryzykiem, które warto podjąć, aby poszerzyć jej horyzonty.

Co ciekawe, bardzo często cieszymy się z prezentów, kiedy dostajemy coś, o czym od dawna marzyliśmy, ale nie chcieliśmy sobie sami tego kupić. Są takie rzeczy, które chcemy mieć, ale jakoś tak uważamy, że nie wypada nam ich kupić. Szkoda nam na nie pieniędzy, albo w danym momencie musimy kupić coś innego.

Kiedy dostałem od Żony wspaniałe, grube i miękkie dresy, od razu pomyślałem, że od dawna chciałem je mieć. Nigdy jednak sam bym sobie ich nie kupiłbym. Takie dresy są wspaniałym sposobem na odstresowanie, ponieważ badana pokazują, że miękkie i wygodne ubrania, pomagają nam redukować stres. Teraz używam ich w chwilach, kiedy chcę trochę odsapnąć. Wiem jednak, że sam bym sobie ich nie kupił. Były więc idealnym prezentem.

Prezenty są ważnym elementem naszego życia społecznego. Są obecne w każdej kulturze, a ludzie robią je sobie w każdym wieku. Powinniśmy zacząć doceniać ich moc i przykładać do nich większą uwagę. Musimy nauczyć się robić dobre prezenty, ponieważ dzięki temu możemy poczuć się szczęśliwsi. Dodatkowo mamy szansę uszczęśliwić kogoś, kto jest nam bardzo bliski.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here