Każdy z nas pisze swoją własną historię. Każdy z nas, ma coś szczególnego w swoim życiu. Takie małe rzeczy, które sprawiają, że nasze życie jest wyjątkowe. To historia Twojego życia. Każdy podejmuje trudne decyzję, czy jesteś świadomy tych konsekwencji?

Pisałem ostatnio o swoich wspomnieniach z lat szkolnej młodości. Pisałem o swoich sposobach, na przechowywanie wspomnień. Mówiłem dużo o sobie. Czas zająć się Tobą. Jaka jest Twoja historia? Czym ze swojego życia, chciałbyś się podzielić? Co chciałbyś zostawić po sobie? Z czego jesteś dumny?

Czy lubisz swoją pracę? Ludzie najczęściej dzielą się na dwie grupy. Jedni wybrali swoją pracę, opierając się na własnych zainteresowaniach. Inni wybrali swoją pracę ze względu na zarobki i zapotrzebowanie na rynku. W krótkim okresie czasu, między tymi grupami, nie widać praktycznie żadnej różnicy.

Co więcej, ludzie, którzy racjonalnie wybrali swój zawód, kierując się płacą i potrzebami rynku, są często szczęśliwsi. Są bardziej zadowoleni na początku swojej drogi. Zaczynają swoje dorosłe życie z poczuciem bezpieczeństwa. Stać ich na spełnianie własnych marzeń. Są szczęśliwi, bo już od pierwszych dni, widzą owoce swojej pracy.

Osoby z drugiej grupy są inni. Wybrali swój zadów kierując się własnymi zainteresowaniami. W tym ważnym życiowym wyborze, kierowali się swoją pasją. Jednak nie na każdej pasji da się zarobić. Nie z każdej pasji da się żyć. Osoby te z jednej strony są bardzo szczęśliwe, bo mogą się realizować.

Jednak z drugiej strony, na owoce swojej pracy muszą długo czekać. Nie od razu pojawiają się nagrody. Przychodzą trudniejsze dni w których pojawia się zwątpienie. Bezpieczeństwo jest tu również sprawą względną. Ich życie jest pełne wzlotów i upadków. Tylko wytrwali wytrzymają presję otoczenia. Wielu z nich porzuci swoje pasje. Wielu z nich zmieni swoją życiową drogę.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, ile czasu jesteś w stanie robić coś, czego nie lubisz? Dodam tylko, że główną motywacją do wykonywania tego zajęcia, byłyby naprawdę dobre pieniądze. Wielu z nas w pierwszej chwili powie, że nie będzie to dla nich problemem. W końcu pracy nie trzeba lubić, ważne żeby pensja była dobra.

Jednak praca, to ogromna część z naszego życia. Kiedy o tym zapominamy, jesteśmy na dobrej drodze do wypalenia. Życie płynie, a my każdego dnia robimy coś, czego tak naprawdę nie lubimy. Jeżeli tego nie lubimy, to przestajemy to szanować. Jeżeli nie szanujemy swojej pracy, zaczynamy tracić szacunek do samych siebie. W końcu zadajemy sobie pytanie, dlaczego ja właściwie tak żyję?

To pytanie przychodzi w rożnych momentach naszego życia. Jedni łapią się na nim szybko, kiedy uświadomią sobie, że droga którą wybrali, nie jest dla nich. Mają poczucie, że mogą jeszcze zawrócić. Czują, że jeszcze nie jest wszystko stracone. Jednak czym dłużej jesteś w swojej podróży, tym dłuższa podróż czeka cię z powrotem. Kiedy oglądasz się za siebie, wiesz że trudno Ci będzie zawrócić. Praca wybrana z rozsądku, stała się więc Twoją złotą klatką.

Znasz wiele takich osób. Mijasz ich codziennie na ulicach. Z pozoru może się wydawać, że mają wszystko. Jednak jaka był tego cena? Ich rozsądny wybór, jeszcze na samym początku, wydawał się idealny. Poświęcili swoje życie na pracę, której nie lubią.

Poświęcili swoje życie na pracę, która sprawia, że czują wewnętrzną pustkę. Kosztem własnego zdrowia, odnieśli sukces, którego wiele osób im zazdrości. Jednak w głębi duszy, czy Ty zazdrościsz im tego sukcesu? Czy potrafił byś tak żyć? Żyć bez pasji? Czy potrafiłbyś być szczęśliwy, kiedy byś przestał robić to co kochasz? Czy potrafiłbyś być dumny z siebie?

Jeżeli wybrałeś, że w życiu będziesz robił to co lubisz, wiesz że nie był to łatwy wybór. Jeżeli będziesz cierpliwy i wytrwały, owoce Twojej pasji, mogą pojawić się po pewnym czasie. Każdy dzień może przynieść Ci dużo radości i sporo smutku. Jednak jednej rzeczy, nic na świecie nie będzie w stanie Ci odebrać.

To motywacja, która płynie z realizacji własnych marzeń. To motywacja, która potrafi pobudzać do działania w tych najtrudniejszych momentach. Kiedy wątpisz, zastanów się nad tym, za ile jesteś w stanie sprzedać swoje marzenia. Czy patrząc na swoje życie w dłuższej perspektywie, to właśnie ten wybór da Ci szczęście? Pasji nie da się oszukać. Jeżeli lubisz swoją pracę, wiesz jakie to ogromne szczęście.

Jaka jest Twoja historia? Czy żyjesz w zgodzie z samym sobą? Czy jesteś na właściwej drodze, czy nadal takiej drogi poszukujesz? Za ile jesteś w stanie sprzedać swoje marzenia? Ile lat możesz udawać, że Twoje marzenia nie istnieją? Czy jesteś dumny ze swojej historii? Opowiedz mi o swoim życiu. Opowiedz mi o wyborach, których dokonałeś. Opowiedz mi też o wyborach, na które nie miałeś odwagi…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

ps. widziałeś już mojego Facebooka? –Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

 

3 KOMENTARZE

  1. Witaj
    Chciałam napisać, że na twojego bloga wpadłam przez przypadek i trochę odmienił mój pogląd na życie i pomógł mi, Myślę, że to jeden z powodów dla którego go założyłeś także myślę, że ta wiadomość cię ucieszy :).
    Twój blog jest naprawdę dobrze, zrobiony i ma dużo wartościowych treści, a nie ma „rozwodnionych pierdół”.
    Rób dalej to co robisz, bo się do tego nadajesz.
    W każdym razie masz nowego czytelnika

  2. Jeszcze rok temu byłem w rozsypce po rozejściu się z dziewczyną. Jednak zacząłem w tym czasie słuchać filmików motywacyjnych i odmieniły mnie oraz moje życie. Teraz wszystko mi się udaje, spełniam powoli swoje marzenia i zrozumiałem, że o to właśnie chodzi 🙂 pozdrawiam i cieszę się, że trafiłem na Twojego bloga, bo im więcej ludzi będzie pozytywnie myślało i osiągało cele poprzez takich ludzi jak Ty (motywatorów), to będziemy żyli w lepszej Polsce 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here