Czy Twój partner oddalił się od Ciebie? Nie rozmawia z Tobą tak dużo, jak byś tego chciała? A może rozmawia jedynie na tematy, które nie mają dla Ciebie prawdziwego znaczenia? Twój facet stał się zimny, a jego wzrok błąka się gdzieś w przestrzeni? Zrób coś z tym w końcu!

Ale kiedyś było inaczej – naprawdę…

Kiedyś Twój mężczyzna interesował się tym, co było dla Ciebie naprawdę ważne. Pytał z zaciekawieniem o to, co się wydarzyło w Twoim życiu. Lubił słuchać Twoich opowieści. Lubił jak do niego mówiłaś.

A może tylko Ci się tak wydawało?

Wiele osób idealizuje przeszłość swojego związku. Wydaje im się, że kiedyś było inaczej. Że było lepiej, więcej się działo i było między nami więcej emocji. Wszystko jednak nam spowszedniało, a każdy poszedł swoją własną drogą. Wróciliśmy do codzienności.

Jednak to nie jest prawda w każdej sytuacji. Czasami wiele się nie zmieniło, ale w danym momencie życia wydawało nam się to wyjątkowe. Pamiętasz początki swojego związku? Kiedy mogliście rozmawiać godzinami? Kiedy leżąc na kocu na polanie, wydawało Wam się, że nic więcej nie jest Wam potrzebne do szczęścia?

W większości związków tak wyglądały początki. Burza hormonów, emocje, moment zakochania i miłość. A jednak później życie codzienne wdarło się do Waszej sielanki. Pozwoliliście by szara rzeczywistość odebrała Wam te jasne kolory życia.

Czy mój facet po prostu taki jest?

Ten schemat przerobiło już wiele par, więc nie musisz się przejmować, że jesteś jedyna. Facet na początku związku się angażuje i staje na rzęsach, aby tylko Cię uszczęśliwić. Później jednak wraca do swoich spraw, a Ty czujesz, że odsunął się od Ciebie.

Ten problem opisałem już dokładnie w artykule: Co jesteś w stanie poświęcić dla szczęścia w swoim związku? Osoby, które się w niego wczytają, mogą zrozumieć dokładnie na czym polega ich problem. Kiedy zrozumiesz czym jest zawłaszczanie w związku, Twoje oczy mogą się otworzyć na nowe możliwości.

Kiedy nie jesteście tego świadomi, łatwo wpadacie w tory życia, które przynosi Wam los. Zamiast przejąć stery nad własnym życiem, dajecie się ponieść każdej nadchodzącej fali. Jesteście jak łódka bez steru, która targana przez wiatr płynie bez celu.

Dlatego jeżeli czujesz, że Twój facet się od Ciebie odsuwa i nie rozmawia z Tobą w taki sposób jakbyś chciała, to zastanów się nad tym, czy kiedykolwiek naprawdę szczerze mu o tym powiedziałaś? Bo może on nie jest tego świadomy?

Jeżeli uważasz, że Twój facet jest zimny bo się zmienił, to zastanów się nad momentem, w którym ta zmiana zaszła. Czy działo się to małymi krokami, czy stało się to nagle? Czy potraficie o tym porozmawiać, czy nadal dusisz to w sobie?

Czy my się potrafimy dogadać?

Czy jesteście dobrze dobraną parą? Czy jesteście zgrani? A może połączyło Was coś innego? Co tak naprawdę sprawia, że nadal jesteście ze sobą? Czy to nadal jest miłość, czy może już tylko przyzwyczajenie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, możesz przeczytać artykuł: Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku?

Ludzie zbyt często uważają, że ich partnerzy powinni czytać im w myślach. To bardzo złudne i niebezpieczne przekonanie. Nikt tego nie potrafi. Nikt nie potrafi przeczytać każdej Twojej myśli i poznać wszystkich emocji, które się za tymi myślami kryją.

Problemy większości par zaczynają się w momencie, kiedy przestajecie ze sobą NAPRAWDĘ rozmawiać. Bo wymiana zdań o tym co działo się w pracy, albo co chciałabyś zjeść na obiad, to nie są PRAWDZIWE rozmowy.

W związku potrzebujecie czegoś więcej. Prawdziwe rozmowy pozwalają zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w życiu naszego partnera. Opowiadają o emocjach, lękach i pragnieniach. Dotyczą tego, co jest w danym momencie punktem, na którym skupiają się jego myśli.

Takich rozmów nam brakuje. Mężczyźni od nich uciekają. Na początku związku potrafią rozmawiać w ten sposób, bo hormony wywołane euforią miłości im to ułatwiają. Jednak później jest już dużo trudniej. Twoim błędem jest to, że odpuszczasz takie rozmowy.

Czym dłużej nie rozmawiacie w TEN sposób, tym będzie Wam trudniej do tego wrócić. Zaczynacie zamiatać wszystko co trudne i bolesne pod dywan, a w ten sposób podkopujecie filary swojego związku. Dlatego jeżeli uważasz, że Twój facet jest zimny, to w końcu z nim o tym porozmawiaj. To jedyny sposób, aby sobie z tym poradzić.

Był to kolejny artykuł z cyklu #szorty – czyli krótkie artykuły o tym, co jest naprawdę ważne. Jeżeli podoba Ci się ten cykl, zostaw mi informację w komentarzu.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Wszystkie fajne rzeczy, które mogą pomóc Ci w lepszym życiu, możesz znaleźć na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty. Wpadnij na chwilę, a jestem pewien, że zostaniesz z Nami na dłużej.