Prawdziwą odwagą możesz wykazać się wtedy, gdy popełniając błąd bierzesz na siebie całą odpowiedzialność. Jednak żyjemy w czasach, gdzie prawdziwa odwaga stała się niemodna. Na każdym kroku możesz spotkać tchórza, który przyłapany na gorącym uczynku, będzie wykręcał się od odpowiedzialności.

Czym jest odpowiedzialność?

Moim zdaniem odpowiedzialność to umiejętność podejmowania decyzji. Nigdy nie możesz być pewien, jakie skutki będą miały Twoje działania. W artykule Co to znaczy kochać?  pisałem, że prawdziwa miłość zawsze związana jest z podejmowaniem trudnych decyzji.

Jednak coraz więcej osób zwleka z dokonywaniem takich wyborów. Dali sobie wmówić, że można zjeść ciastko i mieć ciastko. Jednak żyjąc w taki sposób stale kręcisz się w kółko. Bez podejmowania decyzji nie ma odpowiedzialności, a bez odpowiedzialności nie ma rozwoju.

Kiedy jesteś odpowiedzialny wyłącznie za siebie, możesz pozwolić sobie nawet na długie lata błądzenia. Jednak kiedy jesteś odpowiedzialny za kogoś innego, nie możesz wiecznie żyć w ochronnym kokonie. W końcu musisz przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Jakimi zasadami kierujesz się w swoim życiu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, gdzie przebiega granica Twojej tolerancji? Mówiąc inaczej, na co możesz sobie pozwolić w życiu? A na co nigdy się nie zdecydujesz? Wydaje mi się, że zbyt rzadko się nad tym zastanawiamy. A kiedy przekroczymy nieświadomie własną granicę, mamy ogromny żal do samych siebie.

Moim zdaniem, po prostu warto dobrze znać samego siebie i wartości, którymi kierujesz się w życiu. Dla mnie kluczowymi wartościami są miłość i rodzina. Zdradę traktuję jako coś, z czego nie ma już odwrotu. Rodzina jest dla mnie ważniejsza, niż moje osobiste aspiracje.

Dlatego w wielu sytuacjach nie mam problemów z dokonywaniem wyboru. Wiem, że praca jest dla mnie ważna, ale nigdy nie poświęcam jej całego czasu, ponieważ chcę ten czas poświęcić dla swojej Żony. Wiem, że żaden awans nie byłby w stanie skłonić mnie do zmiany swojego sposobu życia.

W swojej pracy cenię sobie wolność. Dlatego podejmując kluczowe decyzje zawsze zastanawiam się nad tym, jak mogą one wpłynąć na całokształt mojego życia. Zastanawiam się również nad tym, jak moje decyzje wpłyną na moich najbliższych.

A kiedy Ty się ostatnio zastanawiałeś nad zasadami, którymi kierujesz się w życiu? Jeżeli uważasz, że nie masz czasu na takie przemyślenia, to kiedyś się to na Tobie zemści. Granice nie są po to, aby w jakiś sposób Cię ograniczać. Stawianie sobie wyraźnych granic ma Cię chronić. Dlatego tak często odpowiadam sobie na pytanie, do czego jestem zdolny, a na co nigdy się nie zdecyduję.

Ustalenie wyraźnych granic.

W życiu kieruję się zasadą, że najpierw wymagam od siebie, aby później wymagać od kogoś innego. Jednak większość osób robi to zupełnie odwrotnie. Narzucają swoje zdanie innym, ale sami w chwilach próby zachowują się zupełnie inaczej.

Wiele związków opartych jest na takich fałszywych zasadach. Jednemu z partnerów wszystko wolno, a drugi ciągle jest wpędzany w poczucie winy. Znam związki, w których to mężczyźni mogą się wyszaleć i dbają o swoje życie towarzyskie.

Jednak ci sami mężczyźni oczekują od swojej partnerki, że będzie ona siedziała w domu. Jej znajomi nie są tak ważni, jak jego znajomi. Jej imprezy nie są nigdy tak ciekawe, jak jego imprezy. Jej potrzeby nigdy nie są brane pod uwagę, bo jego potrzeby są kluczowe.

Wydaje się, że żyjemy w cywilizowanym świecie, jednak takie podejście do kobiet zdarza się częściej, niż możesz sobie wyobrazić. Podobnie jest w przypadku rodziców, którzy próbują wprowadzić sztuczne zasady w wychowaniu dzieci.

Zastanów się nad pewną sytuacją. Ojciec stara się nauczyć swoje nastoletnie dzieci, żeby po sobie sprzątały. Ale czy jego słowa mają dla nich znaczenie, jeżeli widzą, że on po każdym posiłku zamiast włożyć naczynia do zmywarki, wkłada je do zlewu, aby zajęła się nimi jego żona? Stara się wprowadzić zasady, których sam się nie trzyma. To nigdy się nie udaje.

Granice powinny być jasne dla Ciebie i Twojego otoczenia. Jeżeli kierujesz się jakimiś zasadami w życiu, to musisz być z nich dumny i otwarcie o nich mówić. Nie oczekuj, że ktoś się będzie domyślał Twoich zasad. Musisz o nich opowiadać i żyć z nimi w zgodzie. Tylko wtedy takie granice mają sens.

Czy rzucasz wiele słów na wiatr?

Ludzie uwielbiają gadać. Jednak kiedy padną pewne słowa, nie ma już odwrotu. Musisz wziąć odpowiedzialność za to, co powiedziałeś. Nie możesz cofnąć słów, które wykrzyczałeś w złości. To się już zdarzyło i musisz jakoś sobie z tym poradzić.

Wiele osób robi bajzel w swoim życiu tylko dlatego, że nie przywiązują uwagi do wypowiadanych słów. Czasami robią się wylewni po alkoholu, a czasami po prostu nie mogą opanować swoich emocji. Takie słowa ranią, a ich ofiarami są często najbliżsi.

Czy sobie na to zasłużyli? Czy to ich wina, że miałeś właśnie chwilę słabości? Dla wielu osób jest to moment próby. Czy jesteś w stanie znieść swoją porażkę i wziąć odpowiedzialność za swoje słowa? Wiem, że wielu mężczyzn nie ma na to odwagi.

Ten bajzel potrafi się napędzać. Jak spirala negatywnych emocji, kiedy nie potrafisz jej przerwać. Najgorsze są jednak osoby, które próbują ciężarem swoich win obarczyć innych. W takich sytuacjach po prostu jesteś tchórzem.

Wnioski?

Mam nadzieję, że wiesz co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Chodzi o to, że nawet największy błąd możesz naprawić, jeżeli się do niego przyznasz. Jeżeli jednak zrobisz bajzel, a później obwinisz za niego kogoś innego, to będziesz zwykłym tchórzem.

Nie ma to znaczenia, czy ten bajzel zrobisz w domu, czy w pracy. W każdej sytuacji masz dwa rozwiązania, albo zachowasz się z klasą, albo przestraszysz się odpowiedzialności. To w takich momentach kształtujesz swój charakter.

W życiu każdego z nas ważne są granice. Stawiaj je wyraźnie, aby wszyscy o nich wiedzieli. Nie twórz jednak fałszywych zasad, które narzucasz komuś innemu, a sam się do nich nie stosujesz. Takie zasady nie mają sensu.

To czy odniesiesz sukces zależy od tego, czy jesteś gotowy przejąć pełną odpowiedzialność za własne życie. A może nadal liczysz na to, że wszystko samo jakoś się ułoży? Może chcesz, aby Twoim życiem rządził przypadek? Może jesteś jak liść na wietrze?

Moim zdaniem prawdziwy mężczyzna potrafi posprzątać swój bajzel. Bez względu na to, jak duży popełnił błąd, jest on w stanie go naprawić. To właśnie takie momenty odróżniają niedojrzałych chłopców od mężczyzn, którzy maja szansę zrobić w życiu coś wielkiego.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here