Czy życie bez miłości ma sens? Czy warto walczyć o związek, który się rozpada? Dlaczego miłość jest tak ważnym aspektem naszego człowieczeństwa? Dlaczego to właśnie miłość czyni nas w pełni ludźmi? Dlaczego miłość nadaje naszemu życiu znaczenie?

Dlaczego warto obserwować otoczenie?

Kiedy ostatnio byłem z Żoną u jubilera, zdarzyła nam się bardzo ciekawa historia. W pewnym momencie w sklepie pojawiła się dość ekscentryczna klientka. Była to kobieta po czterdziestce. Od momentu kiedy się pojawiła, trudno było nie zwracać na nią uwagi. Była niczym chodząca, jednoosobowa impreza.

Tacy ludzie zawsze szukają pretekstu, żeby z kimś porozmawiać. Nie trzeba było długo czekać, aż w końcu zaczęła nas zagadywać. Rozmawiała z moją Żoną o biżuterii, którą można kupić w tym sklepie. Mimo tego, że oddała właśnie swoje kolczyki na gwarancje, chciała kupić sobie coś nowego. Stwierdziła, że jest wręcz uzależniona od kupowania w tym miejscu.

Na co moja Żona powiedziała, że jest pierwszy raz u tego jubilera. Poznała go dlatego, że dostała ode mnie kolczyki na Walentynki. Bardzo zaciekawiło to naszą rozmówczynię. Podeszła bliżej i przyjrzała się kolczykom, które kupiłem wcześniej dla Żony.

W tym momencie padły wyjątkowe słowa. Pani mąż ma dobry gust, niestety mój takiego gustu nie ma. Mojemu nawet nie chce się wyjść do sklepu, aby kupić mi prezent. Ale to mój drugi mąż. Pierwszy był inny. Miał gest i inicjatywę. Widać było na jej twarzy pewną tęsknotę i powracające wspomnienia. Pierwszy mąż był dla niej kimś wyjątkowym.

Nie wypadało nam zapytać co się z nim stało i jak zakończyło się ich małżeństwo. Jednak przypomniałem sobie w tamtym momencie pewne badania. Wynika z nich, że 70% kobiet i 60% mężczyzn, których związki się rozpadły, po latach żałują najmocniej jednej rzeczy. Żałują oni, że za słabo walczyli o uratowanie swojego związku. Żałują, że nie próbowali go naprawić.

Czym jest życie bez miłości?

Prawdziwa miłość czyni nas ludźmi. Sprawia, że nasze życie ma sens. Jest dla nas największą radością i powodem, dla którego co rano wstajemy z uśmiechem na ustach. Czasami jest też związana z trudami życia, które wspólnie musimy pokonać. Miłość nas zbliża i jednoczy.

Jak pokazują badania przeprowadzone w Australii, są dwa główne czynniki dehumanizujące. Czyli na dwa sposoby można odebrać człowiekowi jego człowieczeństwo. Są to oczywiście sposoby, które wykorzystywane są najczęściej w skrajnych warunkach. Jednak w wielu codziennych sytuacjach również możemy czuć się odczłowieczeni.

Pierwszy z tych sposobów to animalizacja, czyli zrównanie człowieka do poziomu zwierzęcia. Wtedy przestajemy kochać, a zaczynamy kopulować. Czujesz wyraźną różnicę, prawda? Drugi sposób to robotyzacja, czyli zrównanie człowieka do poziomu maszyny. Zaczynamy wtedy postępować automatycznie jak urządzenie, które nie ma w sobie żadnych emocji.

Dlaczego o tym piszę? Chodzi mi o to, że brak miłości również nas odczłowiecza. Kiedy w naszym życiu nie ma miejsca na miłość, czujemy się często jak mały trybik w wielkiej maszynie. Nikogo nie kochając moje życie nie miałoby głębszego sensu. A szczęśliwe życie zawsze jest związane z poczuciem sensu.

Jeżeli czujesz, że kogoś kochasz. Jeżeli czujesz się kochana. Jeżeli odnalazłaś sens swojego życia, to możesz o sobie powiedzieć, że jesteś naprawdę szczęśliwa. To naprawdę ważne, aby w życiu zmierzać w wyznaczonym przez siebie kierunku. Ważne jest również to, żeby nasza życiowa podróż przebiegała w dobrym towarzystwie. Wtedy jest nam dużo łatwiej.

Jak dbać o miłość?

W pierwszym zdaniu Anny Kareniny Lew Tołstoj napisał, że wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, a każda nieszczęśliwa jest nieszczęśliwa na swój sposób. Jednak w przypadku Twojego związku, to zdanie jest prawdziwe tylko w połowie.

To prawda, że większość szczęśliwych par jest do siebie podobnych. Jednak w przypadku większości nieszczęśliwych par, możemy zaobserwować błędy, które każda z nich popełnia. Dużo o tych błędach piszę na swoim blogu, dlatego możesz wrócić do wcześniejszych artykułów, jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Problemy w związkach zaczynają się w momencie, kiedy partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać. Przez to coraz bardziej oddalają się od siebie. Powstaje między nimi dystans, który osłabia wszelkie emocje. Takie związki zaczynają przypominać wydmuszki. Niby jesteście razem, ale czy tak ma wyglądać Wasze wspólne życie?

Jeżeli chcesz zadbać o miłość w swoim związku, musisz wiedzieć na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać szczególną uwagę. To nie jest tak, że Twój związek zaczyna się psuć w jeden wieczór. To raczej seria drobnych błędów, które przegapiliście gdzieś po drodze. Większość z nas nie zwraca na takie sygnały uwagi. Jest jednak spora część osób, które nie chcą dostrzegać tych alarmujących sygnałów.

Czy dajesz sobie prawo do miłości?

Znam wiele osób, które zagubiły się w swoim życiu, ponieważ stale za czymś pędzą. Najczęściej takie osoby nie potrafią odpoczywać. Na sam dźwięk słów work life balance uśmiechają się pod nosem. W ich życiu ciągle coś się dzieje, jednak nie potrafią zapanować nad wszystkim.

Wiele z takich osób odbiera sobie prawo do miłości. Myślą o sobie jak o niezniszczalnej maszynie, która ciągle bez wytchnienia może przeć do przodu. Jednak tak jak opisałem Ci wcześniej, człowiek czuje się naprawdę człowiekiem w momencie, kiedy pozwala sobie na odczuwanie głębszych emocji.

Może nie jest to tylko Twój problem. Może chodzi o podejście do życia Twojego partnera. Może to jego styl życia spowodował, że Wasz związek stracił „to coś”? Zastanów się w jaki sposób możesz mu pomóc. Prawdopodobnie nie dostrzega on swojego problemu, ponieważ jest zbyt mocno skupiony na swoich bieżących sprawach.

Często piszę o tym, że to kobiety są inicjatorkami zmian w związku. To kobiety najczęściej próbują ratować związek, który się rozpada. To kobiety wykonują pierwszy i kilka następnych kroków, aby jej związek miał jeszcze szansę na szczęście. Myślę, że nie ma w tym nic złego. Jednak w pewnym momencie musisz uświadomić swojego partnera w jakiej jesteście sytuacji.

Możesz to zrobić jedynie w momencie, kiedy sama dobrze zrozumiesz położenie w jakim się znajduje Wasz związek. Musisz wiedzieć jak przeanalizować Waszą przeszłość, aby wyłapać błędy, które popełniliście. Wiem, że nie jest to takie proste. Sama musisz się zastanowić w jaki sposób możesz to zrobić.

Dla moich czytelniczek przygotowałem 5 darmowych ćwiczeń, które mogą pomóc im w lepszym zrozumieniu swojego związku. Wiem, że większość osób nawet jak otrzyma te ćwiczenia, to nic z nimi nie zrobi. Jednak jeżeli nawet tylko jeden związek będzie miał szansę na szczęście dzięki tym ćwiczeniom to wiem, że warto było je przygotować. Może przygotowałem te ćwiczenia właśnie dla Ciebie?


Zapisz się już teraz na wyjątkowy i całkowicie darmowy kurs online: Jak Skutecznie Poprawić Relacje w Związku. Ten kurs jest skierowany do osób, które chcą dokonać pozytywnej zmiany w swoim związku dzięki psychologii.


Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here