Jak zmienić swoje życie? I dlaczego nie jest to aż takie trudne!

Dokonanie zmiany w życiu nie musi być takie trudne. Jest tylko jedno „ale”. Jeżeli naprawdę chcesz coś zmienić, musisz wiedzieć jak to zrobić. Bez planu i pomysłu bardzo szybko się zgubisz i wrócisz dokładnie do tego samego miejsca, z którego wystartowałaś. Dlatego jeżeli chcesz mądrze dokonać zmiany, to mam dla Ciebie kilka konkretnych wskazówek.

Uwierz, że zmiana jest możliwa

Zacznijmy od nastawienia. Jestem psychologiem i znam wiele przypadków, w których ktoś chciałby się zmienić, jednak w tym samym czasie głęboko wierzy, że zmiana nie jest możliwa. Z naszymi przekonaniami różnie bywa. Niektóre wkładają nam do głowy rodzice lub nauczyciele, innymi zarażamy się od znajomych, a jeszcze inne sami w sobie pielęgnujemy.

Problem w tym, że człowiek zazwyczaj nie potrafi osiągnąć celu, w który nie wierzy. Zmiana przekonań na temat samej zmiany jest dla mnie często pierwszym krokiem w pracy z klientem. Ciebie również do tego zachęcam

Zastanów się przez chwilę, co najczęściej mówisz w rozmowach na temat zmian. Czy zdarza Ci się narzekać, że ludzie tak naprawdę się nie zmieniają? Czy w rozmowach ze znajomymi lubisz powtarzać, że chciałabyś coś zmienić, ale brakuje Ci na to sił i motywacji? Spróbuj znaleźć wszystkie negatywne przekonania na temat zmian, które masz w swojej głowie.

Od dziś koniec z narzekaniem. Chcę, abyś świadomie się kontrolowała. Jeżeli wspominasz o zmianach zawsze powtarzaj, że są one możliwe. Przecież na co dzień widzisz ich bardzo wiele. Nie ma znaczenia czy będziesz od razu wierzyła w swoje słowa. W końcu kłamstwo powtórzone wystarczającą ilość razy staje się prawdą. Wykorzystaj to na swoją korzyść.

Jeżeli chcesz cokolwiek zmienić w swoim życiu, zacznij od zmiany swojego nastawienia do tego tematu. To najlepszy sposób, aby ruszyć z miejsca. Bądź uważna, bo Twoje stare nawyki na pewno dadzą o sobie znać. Jeżeli zaczniesz się kontrolować, to zobaczysz w jaki wielu sytuacjach wspominasz o zmianie. Dodaj sobie odwagi i uwierz w zmianę, to najlepsze co możesz zrobić na początku.

Życiowe zmiany zaczynają się od nawyków

Jeżeli pracę nad przekonaniami masz już za sobą, czas zrobić coś szalonego. Zacznijmy zmieniać Twoje życie bez pomocy Twojej świadomości. Nie możemy polegać na Twojej sile woli, bo tak naprawdę siła wola nie istnieje, jeżeli pojawi się w zasięgu Twojego wzroku wystarczająco silna pokusa.

Nie będę Cię teraz namawiał do refleksji i świadomego podejmowania decyzji, które mogą zmienić Twoje życie. Jesteśmy tylko ludźmi i to dla nas za trudne. Zachęcam Cię za to do skupienia się nad czymś znacznie skuteczniejszym. Chodzi oczywiście o nawyki.

Każda życiowa zmiana zaczyna się od zmiany nawyków. Nie ma znaczenia w jak beznadziejnej sytuacji się znajdujesz. Jeżeli nie zmienisz swoich nawyków, to nie ma takiej siły, która będzie w stanie wyciągnąć Cię z bagna. Nawyki to klucz do rozwoju osobistego.

Dlaczego nawyki są takie skuteczne? To bardzo proste. Każde zachowanie, które powtarza się określoną ilość razy wpływa na Twój życiowy sukces lub porażkę. Wprowadzając nowy nawyk, który będziesz „ćwiczyć” każdego dnia, zaczniesz zmieniać swoje zachowanie i wpłynie to na zmianę Twojego myślenia. Możesz o tym przeczytać również w artykule: Zanim zmienisz to KIM jesteś, musisz zmienić to CO robisz.

Kiedy pracujesz nad zmianą z psychologiem lub innym specjalistą, pracujesz tak naprawdę nad dziesiątkami drobnych nawyków, które mają Ci ułatwić życie. Czasami taka pierdoła jak wprowadzenie zasady trzech oddechów przed tym jak zaczniesz na kogoś krzyczeć, może całkowicie odmienić Twoje życie w związku lub pracy.

Nawyki są kluczem do zmiany i życiowego sukcesu. Są powodem Twojego szczęścia lub smutku. Każdy z nas je ma. Jedne są lepsze, a inne gorsze. Większość z nich powstało, kiedy nawet się nad tym nie skupiałaś. Czas w końcu przejąć stery i wypracować nawyki, które pomogą Ci dokonać upragnionej zmiany.

Nie rzucaj się za szybko na głęboką wodę

Cierpliwość i systematyczność to dwie wyjątkowe cechy, których brakuje we współczesnym świecie. Wszystko chcielibyśmy osiągnąć szybko. Jeżeli na coś trzeba czekać, zaczynamy się frustrować. Jednak Ty musisz w końcu dorosnąć i zaakceptować, że trwałe zmiany w życiu można wprowadzić tylko małymi krokami.

Jeżeli chcesz schudnąć, to zacznij od schudnięcia 1 kg a nie 10 kg. Jeżeli chcesz rzucić palenie, to najpierw ogranicz ilość wypalonych papierosów o 30%. Jeżeli chcesz zacząć biegać, to zacznij od krótkich przebieżek, albo szybszych marszów, a nie od razu od biegania maratonów.

Może wydaje Ci się to głupie, ale moi klienci nie radzą sobie najczęściej z tym, że mają sobie postawić niższe wymagania niż początkowo zakładali. Żyjemy w świecie pełnym ambicji i dumy. Jednak kiedy przychodzi nam walczyć o własne szczęście, powinniśmy dobrze rozkładać siły. Głęboka zmiana wymaga czasu i cierpliwości, dlatego lepiej zacznij od czegoś małego, abyś dała radę wytrwać.

Jeżeli miałbym wskazać najczęstszą przyczynę porażek w pracy nad sobą, byłoby to właśnie zbyt szybkie rzucanie się na głęboką wodę. Zbyt ambitne cele mogą zabić Twój sukces. Jeżeli zaplanujesz sobie coś co Cię przerasta, szybko pojawią się wymówki i stracisz motywację. Cel ma być ambitny, ale nie może być ponad Twoje siły i umiejętności.

Nagradzaj się za sukcesy

Każdy, nawet najmniejszy sukces jest ważny. Dlatego musisz zacząć te sukcesy dostrzegać i nagradzać samą siebie za nie. W ten sposób nie tylko utrwalasz dobre nawyki, ale dodajesz sobie motywacji. W końcu jako ludzie uwielbiamy robić to, co przynosi nam radość (nagrody).

Zmiany w życiu nie mogą kojarzyć Ci się wyłącznie z mordęgą i wyrzeczeniami. W ten sposób daleko nie zajdziesz. Jeżeli chcesz rzucić palenie, musisz sobie wynagrodzić ten trud. Możesz przykładowo za zaoszczędzone pieniądze kupić sobie coś ładnego. Nowe buty, sukienka, albo nawet torebka to świetna nagroda za Twój trud.

Możesz też włączyć do tego nagradzania swoich bliskich. Jeżeli postanowiłaś zrzucić kilka kilogramów i zaczęłaś się zdrowo odżywiać, możesz zaprosić bliskich na wspólne gotowanie jakichś zdrowych pyszności. W ten sposób spędzicie trochę czasu razem i będziesz mogła opowiedzieć im o swoim sukcesie.

Jeżeli potrafisz nagradzać samą siebie za sukcesy, to jesteś na dobrej drodze do życiowej zmiany. Jeżeli nie potrafisz tego robić i ciągle uważasz, że za mało się starasz, to jesteś na świetnej drodze by odpuścić i wrócić do dawnych przyzwyczajeń.  

Uczyć z nagradzania swój nowy nawyk. W ten sposób połączysz wszystko, co jest Ci potrzebne do zmiany. Zaczniesz świadomie szukać sukcesów, nawykowo będziesz się nagradzać, a dzięki temu zyskasz większą motywację do dalszego działania. To spirala, którą już dziś możesz wprawić w ruch!

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Więcej inspiracji ze świata psychologii znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak odnieść sukces? Krok 1 – Przestań bać się własnych marzeń.

W Internecie zajedziesz całą masę artykułów na temat sukcesu. Problem w tym, że są nudne jak flaki z olejem i nie da się ich czytać. Właśnie dlatego opowiem Ci o tym, jak możesz odnieść sukces, który będzie miał dla Ciebie prawdziwe znaczenie. Może ten artykuł Cię...

Poznaj swoje SUPER MOCE – ćwiczenie do samodzielnego wykonania.

Ćwiczenie czyni mistrza, każdy sportowiec o tym wie. Dlatego jeżeli chcesz pracować nad swoim rozwojem, musisz również skupić się na praktycznych ćwiczeniach. Dziś przygotowałem dla Ciebie jedno z nich. Pomoże Ci w lepszym poznaniu siebie i Twoich mocnych stron. Czym...

Jak zmienić swoje życie? I dlaczego nie jest to aż takie trudne!

Dokonanie zmiany w życiu nie musi być takie trudne. Jest tylko jedno „ale”. Jeżeli naprawdę chcesz coś zmienić, musisz wiedzieć jak to zrobić. Bez planu i pomysłu bardzo szybko się zgubisz i wrócisz dokładnie do tego samego miejsca, z którego wystartowałaś. Dlatego...

Czy pieniądze dają szczęście? A może warto poszukać innej drogi?

Jak odnaleźć własny sposób na szczęście? Jak zmienić swoje życie na bardziej satysfakcjonujące? Jak być w końcu dumnym z tego kim się jest? Czy w dzisiejszym świecie szczęście możemy odnaleźć tylko w rzeczach materialnych? A może musimy powrócić do korzeni, aby odkryć...

Zbuduj swoją pewność siebie na solidnym fundamencie.

Czujesz, że nie jesteś tak pewny siebie jakbyś tego chciał? W wielu sytuacjach potrafisz postawić na swoim, jednak zdarzają się takie momenty, że tracisz siłę przebicia. Chciałbyś nad tym popracować. Chcesz wzmocnić swoją pewność siebie. Nie chodzi Ci tylko o chwilowy...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This