Jak odnieść sukces? Krok 1 – Przestań bać się własnych marzeń.

W Internecie zajedziesz całą masę artykułów na temat sukcesu. Problem w tym, że są nudne jak flaki z olejem i nie da się ich czytać. Właśnie dlatego opowiem Ci o tym, jak możesz odnieść sukces, który będzie miał dla Ciebie prawdziwe znaczenie. Może ten artykuł Cię wkurzy, jednak nie będzie Ci obojętny. Skłoni Cię do refleksji na temat tego, co jest naprawdę dla Ciebie ważne. Czy myślałeś kiedyś o tym, że mógłbyś mieć to wszystko?

Sukces w życiu prywatnym i biznesie

Czym jest dla Ciebie sukces? Dla jednych będzie to świetna praca z dobrą wypłatą. Dla innych sukces zaczyna się od szczęśliwych relacji osobistych. Niektórzy powiedzą Ci, że sukces to możliwość pomagania innym. Ile ludzi tyle opinii na temat sposobów na odniesienie sukcesu.

Jednak moim zdaniem bez względu na to, czym dokładnie jest dla Ciebie sukces, zaczyna się on zawsze w podobnym miejscu. Sukces zaczyna się od marzeń. Tylko nie takich, które dzielimy z innymi osobami z naszego otoczenia. To są marzenia uniwersalne i często są one bardzo płytkie. Chodzi mi tu o indywidualne i bardzo osobiste marzenia.

Właśnie tu zaczyna się problem.

My raczej kiepsko radzimy sobie z przyznaniem się do osobistych marzeń i pragnień. Nie mówię nawet o tym, że mamy się otwarcie tymi marzeniami dzielić z innymi ludźmi. My mamy problem z tym, żeby się przyznać do tych marzeń przed sobą.

Dlaczego tak jest?

Tu również znajdziemy wiele podobnych historii. A bo rodzice tłumili nasze marzenia i wmawiali nam od małego, że nie warto się wychylać. A to doświadczenia z młodości pokazały nam, że mówienie o własnych marzeniach bywa niebezpieczne i bolesne, bo inni łatwo mogą nam wtedy podciąć skrzydła. Brakuje nam pewności siebie, by marzyć. Brakuje nam wiary w siebie, aby udźwignąć własne pragnienia.

Niestety jest to problem wielu z nas.

sukces zaczyna się w głowie

Sukces zaczyna się w naszej głowie

Co odróżnia prawdziwego mistrza od innych zawodników? Często bywa to jedynie ułamek sekundy. Sport zawodowy jest już na takim poziomie, że nie wystarczy jedynie pracować nad rozwojem fizycznym (ciało). Mistrzostwa nie da się również zdobyć samą technologią (sprzęt). Do tej układanki musimy dołożyć trzeci element, czyli naszą psychikę (mentalność).

Sukces zaczyna się w głowie. Brzmi to głupio i naiwnie, a jednocześnie jest prawdziwe. Krzywimy się, gdy słyszymy podobne zdania. Brzmią one pięknie, kiedy mówcy motywacyjni rzucają nimi na lewo i prawo z rozświetlonej sceny. Jednak kiedy zedrzemy z tego całą otoczkę i papkę marketingową, możemy odkryć, że w tym zdaniu jest dużo racji.

Jako psycholog wiem, że ludzie potrafią mieć prawdziwe bagno w głowie, które uniemożliwia im szczęśliwe życie. Takie osoby są zablokowane gdzieś w swojej przeszłości i nie potrafią ruszyć naprzód. Są to osoby skrajnie nieszczęśliwe, które prawdziwe marzenia zamieniają jedynie na fałszywą otoczkę. Często im się wydaje, że sukces znajduje się zupełnie w innym miejscu.

Są to osoby z pełnym portfelem i pustym sercem. Wydawało im się, że status materialny, to ich droga do sukcesu i szczęścia. Wydawało im się, że jak wybiją się z biedy, to wszystko inne samo się ułoży. Jednak sam proces zdobywania pozycji mógł im odebrać to, co było dla nich naprawdę ważne. Dokopanie się do tego, bywa często bardzo trudne.

Z drugiej strony mogą to być osoby, które mają serce pełne miłości, ale nie mają co do garnka włożyć. To przypadek osób, którym wydawało się, że szczęście można odnaleźć jedynie w relacjach. Często są to osoby, które całe życie dbały o innych i stale zapominały o sobie. Poświęcały się, dawały z siebie wszystko i otwierały się emocjonalnie. Problem w tym, że stale się stresują, bo nie mogą związać końca z końcem.

sukces w Londynie

Nie potrzebuję niczego, czy pragnę wszystkiego?

Czy rozumiesz, co próbuję Ci przekazać? Chodzi o to, że wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka, prędzej czy później kiepsko się skończy. Wiedzą o tym wszyscy inwestorzy. Ty również jesteś inwestorem, którego głównym kapitałem jest czas, który masz w swoim życiu. Możesz zarządzać nim mądrze lub głupio. Jeżeli stawiasz wszystko na jedną kartę, zbyt wiele ryzykujesz.

Czemu chcesz mieć tylko dobrą pracę? Czemu chcesz mieć tylko dobry związek? Czemu myślisz, że szczęście możesz odnaleźć, tylko pomagając innym? Czemu chcesz rozwijać się TYLKO w jednym obszarze swojego życia, zamiast rozwijać się we wszystkich?

Harmonia, balans, równowaga – wybierz dowolne słowo, które najbardziej do Ciebie pasuje. Ogólnie w życiu łatwiej odnieść sukces, kiedy dbasz o różne obszary. Specjalizacja jest efektowna i przynosi szybkie rezultaty, dlatego tak wiele osób ją obecnie promuje.

Jednak w perspektywie całego życia, specjalizacja może być powodem do frustracji i poczucia ogromnej straty. W długiej perspektywie sukces i szczęście osiągają osoby, które systematycznie dbają o wszystkie kluczowe aspekty swojego życia.

Niektórzy mówią, że aby być szczęśliwym, trzeba wyzbyć się wszystkich pragnień. Ja sobie jednak myślę, że to bzdura. Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć WSZYSTKIEGO i nie bać się swoich pragnień. Nasze prawdziwe pragnienia są paliwem napędowym dla rozwoju. Tu musimy wrócić do tematu marzeń.

pragnienie aby spełnić marzenie

Pragnienia zaczynają się od marzeń

Jesteśmy tacy przesadnie skromni. Działamy tak zachowawczo. Boimy się przyznać, że tak naprawdę chcielibyśmy od życia czegoś więcej niż miska ryżu i dach nad głową. Nasi przodkowie nigdy nie wyszliby z jaskiń, jeżeli nie mieliby w sobie ogromnego wewnętrznego pragnienia, które wynikało z ciekawości.

Ludzie w XXI umartwiają się na różne sposoby. Wmawiają sobie, że im nie wypada, że to nieładnie tak chcieć wszystkiego od życia. Zadowalają się okruchami, które spadają ze stołu tym, którzy byli na tyle odważni, aby marzyć i urzeczywistniać te marzenia.

Bez marzeń nie ma pragnień. Bez pragnień nie ma rozwoju. Bez rozwoju nie ma zmiany. A bez tego wszystkiego nie ma szczęścia i szansy na sukces. No właśnie, chodzi o szansę na sukces, a nie gwarantowany sukces. To właśnie odróżnia mnie od innych mówców motywacyjnych. Ja twardo stąpam po ziemi i wiem, że nie każdy odniesie sukces, bo nie każdy zasługuje na sukces.

Nie ma jednej drogi do sukcesu. Ktokolwiek próbuje Ci wmówić, że jest inaczej, prawdopodobnie chce na Tobie zarobić. Każdy z nas musi wytyczyć własną drogę do własnego sukcesu, który związany jest z realizacją wewnętrznych potrzeb i marzeń. Nasza droga wynika często z naszych możliwości i aspiracji. Jednak nawet podążanie za swoimi marzeniami, nie jest gwarancją na sukces. Jest to jedynie Twoja szansa na sukces.

Jeżeli będziesz cierpliwy i uparty, a do tego będziesz miał trochę szczęścia, Twoja szansa na sukces zmieni się w coś wielkiego. Jestem pewien, że będziesz z tego dumny. Nie tylko w momencie, kiedy będziesz mógł otworzyć szampana, ale również w trakcie dążenia do sukcesu.

To właśnie o to chodzi. Jeżeli żyjesz w zgodzie z własnymi potrzebami i dajesz sobie szansę na osiągnięcie sukcesu, to bez względu na to, czy wszystko Ci się uda, Ty i tak będziesz szczęśliwy. Zmierzanie do celu, który sam sobie wytyczyłeś, nadaje Twojemu życiu sens. Zmierzanie do celu, który narzucili Ci inni, może powodować jedynie zniechęcenie, brak motywacji, złość i frustrację.

odwaga aby odnieść sukces

Miej odwagę odnieść sukces

Co chciałem Ci przekazać tym artykułem?

Przede wszystkim dwie rzeczy. Nie próbuj chodzić na jednej nodze, bo się przewrócisz. Właśnie dlatego zachęcam Cię do dbania o wszystkie sfery swojego życia. Nie obiecuj sobie, że najpierw zrobisz karierę, a później wszystko się samo ułoży. Wiele osób tego próbowało i na własnej skórze odczuli smak rozczarowania.

Po drugie nie bój się marzyć. Nie wmawiaj sobie, że szczęście zaczyna się w momencie, kiedy nie pragniesz niczego. Miej odwagę przyznać się przed sobą, że pragniesz WSZYSTKIEGO, co jest naprawdę dla Ciebie ważne. Przyznanie się przed sobą do własnych marzeń i pragnień bywa przełomowym momentem życia. Może zbyt długo siedziałeś cicho jak mysz pod miotłą?

Nie walcz jedynie o sukces w życiu osobistym. Nie walcz jedynie o sukces w biznesie. Masz jedno życie i nie ma sensu się ograniczać. Jeżeli chcesz być szczęśliwy i dumny z tego, co robisz, zacznij walczyć o sukces w każdym obszarze, który ma dla Ciebie znaczenie. Nie odkładaj tego na jutro. Zmierz się ze swoimi pragnieniami już dziś.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Poznaj swoje SUPER MOCE – ćwiczenie do samodzielnego wykonania.

Ćwiczenie czyni mistrza, każdy sportowiec o tym wie. Dlatego jeżeli chcesz pracować nad swoim rozwojem, musisz również skupić się na praktycznych ćwiczeniach. Dziś przygotowałem dla Ciebie jedno z nich. Pomoże Ci w lepszym poznaniu siebie i Twoich mocnych stron. Czym...

Jak zmienić swoje życie? I dlaczego nie jest to aż takie trudne!

Dokonanie zmiany w życiu nie musi być takie trudne. Jest tylko jedno „ale”. Jeżeli naprawdę chcesz coś zmienić, musisz wiedzieć jak to zrobić. Bez planu i pomysłu bardzo szybko się zgubisz i wrócisz dokładnie do tego samego miejsca, z którego wystartowałaś. Dlatego...

Czy pieniądze dają szczęście? A może warto poszukać innej drogi?

Jak odnaleźć własny sposób na szczęście? Jak zmienić swoje życie na bardziej satysfakcjonujące? Jak być w końcu dumnym z tego kim się jest? Czy w dzisiejszym świecie szczęście możemy odnaleźć tylko w rzeczach materialnych? A może musimy powrócić do korzeni, aby odkryć...

Zbuduj swoją pewność siebie na solidnym fundamencie.

Czujesz, że nie jesteś tak pewny siebie jakbyś tego chciał? W wielu sytuacjach potrafisz postawić na swoim, jednak zdarzają się takie momenty, że tracisz siłę przebicia. Chciałbyś nad tym popracować. Chcesz wzmocnić swoją pewność siebie. Nie chodzi Ci tylko o chwilowy...

Dlaczego tracisz z oczu sens swojego życia? Czyli o pracy, domu i szczęściu.

Jak sobie radzisz z pytaniem o sens życia? Jeżeli jesteś jak większość z nas, nie masz nawet czasu się nad tym zastanowić. Pędzisz przez życie i wmawiasz sobie, że jakoś to będzie. W końcu i tak wyłożysz się na jakimś zakręcie i będzie klops. Choroba, rozpad związku,...

1 komentarz

 1. Joanna

  Ciekawy tekst

  Dlaczego nie każdy zasługuje na sukces?

  Jeśli ktoś czegoś chce i nie siedzi bezczynnie tylko robi wszystko co w jego mocy, to zasługuje na sukces.

  Chodzi o to, że ktoś ma realny cel i wie, że może to zrobić. Nie porywa się na uczenie matematyki, której nie umie.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This