Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt wiele.

Tak mi z Tobą dobrze

To dla Ciebie związek z miłości, czy z rozsądku? Jest w nim coś szczególnego, co nie pozwala Ci przestać myśleć o waszej wspólnej przyszłości? A może teraz jest po prostu dobrze i nie zastanawiasz się nad tym, co będzie dalej.

Wielu mężczyzn żyje w związkach, które są dla nich wygodne. Nie ma w nich zbyt wiele prawdziwej miłości. To kobieta inwestuje więcej w tę relacje. On rozkochał ją w sobie. Dużo jej naobiecywał. Użył słów, które tak bardzo chciała usłyszeć. Możesz o tym przeczytać również w artykule: Kiedy ONA kocha bardziej… Czy ten związek może przetrwać?

Nie jest to dla niego pierwszy związek, w którym czuje się wygodnie. Dla niego wszystko jest jasne. To przelotna znajomość, która niedługo się skończy. Jednak dla niej, to zupełnie inna bajka. Uwierzyła w jego słowa. Myślała, że to początek czegoś znaczącego. On zna jej potrzeby i potrafi nimi manipulować. Czy tak zachowuje się prawdziwy mężczyzna?

Ja jestem najważniejszy, Ty się nie liczysz

Po czym poznać mężczyznę, który kłamie? Używa pięknych słów. Przekonuje, że zależy mu na Tobie i na tej relacji, ale tak naprawdę zależy mu tylko na sobie. Zastanów się przez chwile, czy On dał coś od siebie? Czy naprawdę zainwestował w ten związek? Czy dla waszego wspólnego dobra, przestał być samolubny i skupiony wyłącznie na sobie?

Jeżeli kiedykolwiek związałaś się z narcyzem to wiesz, że był on czarującym mistrzem manipulacji. Był w stanie powiedzieć Ci wszystko, co tylko chciałaś usłyszeć. Było tak przynajmniej na początku, kiedy walczył o Twoją miłość. Później wszystko się odmieniło.

Narcyz potrafi snuć piękną wizję przyszłości. Czujesz, że w końcu trafiłaś na tego jedynego. Jednak kiedy zauważy, że wpadłaś w jego sidła i się zakochałaś, zaczyna pokazywać swoją prawdziwą twarz. To on jest najważniejszy w tej relacji, a Ty się nie liczysz. Niestety bardzo trudno Ci to zauważyć, bo się w nim już zakochałaś.

Po czym poznać manipulatora? Jak poznać narcyza, kiedy wasza relacja dopiero się zaczyna? Jak wyczulić się na sygnały ostrzegawcze i ich nie przegapić? Możesz się tego dowiedzieć z mojego wcześniejszego artykułu: 3 proste kroki aby sprawdzić, czy mężczyzna, którego poznałaś to narcyz?

Możesz być pewna, że z takim mężczyzną nie stworzysz trwałego i szczęśliwego związku. To Ty będziesz cierpiała. Będziesz dla niego tylko jedną z wielu historii, o których szybko zapomni. Narcyz lubi wygodę. Póki dajesz mu poczucie, że może dostać od Ciebie wszystko czego pragnie, będzie starał się utrzymać ten związek. Nie zrobi jednak nic, na co nie ma ochoty.

Jednak kiedy zacznie tracić grunt pod nogami, będzie szukał sposobu, aby wejść w kolejny związek, który będzie dla niego wygodniejszy. Nie zdziw się jeżeli po prostu zniknie z Twojego życia. Ghosting, czyli znikanie bez słowa i jakichkolwiek wyjaśnień, jest obecnie bardzo popularnym sposobem kończenia związków.

Nie możesz uwierzyć, że ktoś mógłby zrobić Ci aż takie świństwo? Przeprowadzono badanie na użytkownikach jednej z popularnych aplikacji randkowych. Okazało się, że 78% jej użytkowników, przynajmniej raz w życiu dopuściło się ghostingu. Czyli 78% osób, które szukały związku, z jakiegoś powodu wycofało się z relacji nie mówiąc ani słowa drugiej osobie. Czy to nie jest straszne?

Samotność nie jest dla mnie

Są osoby, które nie potrafią żyć w samotności. Przeskakują zazwyczaj od związku do związku. Okresy, w których nikogo nie mają, są dla nich bardzo przygnębiające. Tożsamość tych osób zawsze jest związana z relacją, którą tworzą. Kiedy ta relacja się kończy, trudno im się odnaleźć.

Każdy z nas boi się samotności. Nie znaczy to jednak, że wchodzimy w bliską relację tylko po to, aby ten lęk zagłuszyć. Niestety tak robią niektórzy mężczyźni. Wchodzą w związek, który dla nich i tak jest z góry skazany na porażkę. Jest on dla nich jedynie lekiem na samotność.

Ich słowa nic nie znaczą. Często kłamią również na temat swojej przeszłości. Tworzą fałszywy obraz siebie, w którym to wielokrotnie byli krzywdzeni. Jednak to tak naprawdę oni krzywdzą. To oni są samolubni, ponieważ nie potrafią powiedzieć wprost, że z tego związku nic nie będzie.

Trzeba być bardzo samolubnym, żeby wykorzystywać emocje drugiej osoby do walki ze swoimi lękami. Strach przed samotnością jest u nich tak wielki, że nie przejmują się ilością złamanych serc, którą za sobą zostawiają. Ich historia jest często również smutna. Kiedyś sami zostali zranieni i za wszelką cenę nie chcą do tego dopuścić po raz kolejny.

Fajnie to było na początku

Dobrze wiesz, że na początku związku zawsze jest fajnie. Są emocje i namiętność. Jest to magiczne przyciąganie. Jednak później związek może utknąć w martwym punkcie. On już wie, że nic z tego nie będzie. Nie ma jednak na tyle odwagi, aby powiedzieć Ci prosto w oczy, że to koniec.

To kolejny wygodny mężczyzna, który bez końca potrafi odkładać tę ważną rozmowę na później. Lubi kiedy o niego dbasz. To taki typ człowieka, który ślizga się przez całe życie. Jest podobny do karalucha, bo wychodzi z każdej sytuacji bez szwanku. Krzywda innych się dla niego nie liczy.

Za sobą ma tylko spalone mosty. Kiedy już w końcu zbierze się na odwagę, albo znajdzie sobie inną ofiarę, będzie Cię zapewniał, że to nie Twoja wina. Może Ci nawet obiecać, że nadal będziecie przyjaciółmi. Jednak te słowa przepełnione są jadem.

Tacy mężczyźni nie potrafią zbudować trwałej i głębokiej relacji. Kiedy tylko się do kogoś zbliżają, pojawia się lęk i wolą się wycofać. Przyczyn może być wiele. Na pewno są one związane z ich przeszłością. Może chodzić o związek, w którym sami cierpieli. Może to też być problem wynikający z trudności w dzieciństwie.

Dla nich słowa „kocham Cię” działają jak zaklęcie. Kiedy sami ich używają i zapewniają Cię o swojej miłości, są dla nich sposobem na rozwiązanie każdego problemu. Jednak kiedy naprawdę zaczynają do kogoś coś czuć, pojawia się przerażenie. Muszą czym szybciej zakończyć tę relację, bo jest ona dla nich zbyt głęboka. Wycofanie i ucieczka to jedyna strategia, w którą wierzą.

To niedojrzali chłopcy, którzy mają jeszcze sporo do zrobienia, aby mogło się im poukładać w głowie. Lubią dreszczyk emocji, który pojawia się na początku związku. Jednak kiedy trzeba zacząć budować zaufanie i głębszą więź, przestaje ich to bawić. Ich życie jest naprawdę smutne…

Kiedy On mówi, że kocha, ale tak naprawdę znaczy to coś innego, wiele zależy od Ciebie. Czy wykryjesz sygnały ostrzegawcze? A może zainwestujesz swoje emocje i miłość w związek z osobą, która będzie chciała Cię tylko wykorzystać? Dobrze się nad tym zastanów, bo takie rany mogą być bardzo bolesne.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Więcej ciekawostek ze świata psychologii i związków, znajdziesz na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

3 komentarze

 1. Ewa

  Miłość jest bezwarunkowa, to oddanie, lojalnosć szczera troska. Jeśli ktos mówi ze kocha a później krzywdzi choćby słowami lub odwraca wszystko przeciwko tobie by tylko siebie bronić. To nie jest miłość. Niestety są wsŕód nas manipulatorzy i lenie, którzy nie dadzą z siebie nic nie zrobią nic dla ciebie. Są niebezpieczni. Narcyzi na przykład rujnują twoje wartości, przesuwają twoje granice moralne i wytrzymałości by osiągnąć swoj cel. A później zapewniają ze to robili w imię miłości a ty jesteś ten zły/zła i krzywdzisz ich. To nie miłość. Ja się wpakowałam w tą pułapkę. Niezwykle trudno to dostrzec jak się nie zna tematyki. Zawsze jak czujesz ze coś nie gra proszę poradź się zaufanej osoby chociaż, idź do terapeuty. Są ludzie którzy pomogą. U mnie to byla 20 letnia historia. Nie zmieni się takiej osoby i o tym też przekonałam. Powodzenia. Zyczę wam osiągnięcia wewnętrznego spokoju iszczęścia

  Odpowiedz
 2. Elwi95

  To prawda do niedawna byłam w związku niby kocha niby zależy A jak zaczęło się robić poważnie to sory ale się co wypaliło szkdoa czasu na takich dupkow ale ich jest teraz co raz więcej gdzie są prawdziwi faceci wygineli jak dinozaury chyba szkoda słów co za świat….

  Odpowiedz
 3. Aga

  Sięgnęłam do starych listów, wszystko się powtarza w małżeństwie, nadal lekceważenie, brak czasu, nadal chłód emocjonalny. Minęło 17 lat a ja dopiero się obudziłam, bo wtedy pozwoliłam mu wrócić, poślubiła go, wybaczyłam dużo za dużo. W małżeństwie wszystko wróciło. Teraz chcę rozwodu, tylko finansowo stanę na nogi.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This