Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak wielu z nas jest nieszczęśliwych? Dlaczego jesteśmy samotni i tak strasznie boimy się do tego przyznać?

Czy wiesz, czym jest samotność?

Czym jest samotność? Jest to złożona i nieprzyjemna reakcja emocjonalna, której powodem jest izolacja od innych ludzi. Tu zaczynają się schody, ponieważ każdy z nas może być samotny w trochę inny sposób. Na pewno spotkałaś się z określeniem „samotność w tłumie”.

W takiej sytuacji obiektywnie nie jesteśmy odizolowani od innych, bo przebywamy wśród ludzi. Jednak mamy wewnętrzne poczucie izolacji, które związane jest z brakiem prawdziwej więzi z osobami, którymi się otaczamy.

Samotność w tłumie jest zdradliwa. Nasze emocje wyraźnie dają nam sygnał, że coś jest nie tak. Jednak patrząc obiektywnie, nasza sytuacja wygląda całkowicie normalnie. Przebywamy wśród ludzi, nie unikamy z nimi kontaktu. A jednak czegoś nam brakuje. Jak to rozumieć?

Wydaje mi się, że ten rodzaj samotności jest obecnie coraz mocniej odczuwalny. Technologia daje nam poczucie, że mamy wiele znajomych. Media Społecznościowe umożliwiają nam rozmowę z ludźmi na drugim końcu świata. Dlaczego więc czujemy się samotni?

Czy każdy jest samotny na swój sposób?

Musisz sobie uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak obiektywna samotność. To bardzo osobiste odczucie, które dla każdego z nas znaczy coś innego. Samotność jest związana z naszymi oczekiwaniami względem świata i innych ludzi.

Jeżeli mamy potrzebę spędzać dużo czasu z innymi, ale tego nie robimy, to czujemy się samotni. Jeżeli mamy potrzebę budowania głębokich relacji z przyjaciółmi, ale mamy tylko przelotne i płytkie znajomości, to czujemy się samotni. Jeżeli chcemy zbudować z kimś głęboki i intymny związek, ale nie potrafimy znaleźć takiej osoby, to czujemy się samotni.

Nasza samotność sprowadza się więc do naszych oczekiwań, które zderzają się z rzeczywistością. Czym większa jest rozbieżność między naszymi pragnieniami, a tym co mamy w życiu, tym większe jest nasze rozczarowanie i wynikająca z niego samotność.

Tu pojawia się jeszcze jeden problem. Czasami nie wiemy, czy nasze oczekiwania wynikają naprawdę z naszych wewnętrznych potrzeb, czy w jakiś sposób zostały nam narzucone. Dobrze wiesz, że osoby, które są nieszczęśliwe, są idealnym klientem na różne produkty, które mogą choć na chwilę dać im poczucie szczęścia.

Właśnie dlatego współczesna reklama narzuca nam pewien sposób myślenia. Karmimy się różnymi wzorcami i wmawiamy sobie, że tak powinno wyglądać nasze życie. Przestajemy słuchać swojego wewnętrznego głosu. Nie skupiamy się na naszych prawdziwych potrzebach. Staramy się żyć według wzorca, który narzuca nam ktoś inny.

Dobrze to znam. Praca psychologa polega często na tym, aby pomóc klientowi zbliżyć się do własnych wewnętrznych pragnień i porównać je z pragnieniami, w które wierzył do tej pory. Nie jest to łatwy proces. Współczesny świat mówi nam jak mamy żyć na tak wiele różnych sposobów, że łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się nad swoją samotnością, musisz poszukać jej przyczyn nie tylko w świecie zewnętrznym, ale również w sobie. Samotność nie wynika tylko z Twoich relacji z innymi, ale również z Twoich oczekiwań. Musisz znaleźć swoje prawdziwe potrzeby związane z budowaniem relacji. Dopiero wtedy możesz pracować nad pokonaniem własnej samotności.

Czy samotność boli?

Izolacja i zamknięcie w odosobnieniu jest znaną od wieków formą tortur. Nie ma się co dziwić, że samotność boli. Jednak tak jak pisałem wcześniej, dużo zależy tu od Twojego podejścia do samotności. Czym bardziej Twoje oczekiwania odbiegają od Twojego obecnego życiowego stanu, tym bardziej czujesz się samotna.

Warto pamiętać, że samotność wpływa również niekorzystnie na Twoje zdrowie fizyczne. Osoby, które czują się samotne przestają dbać o siebie. Jak wynika z badań, takie osoby zaczynają więcej jeść, mniej ćwiczą i mają problemy ze snem. To stopniowo wyniszcza nasze ciało.

Osoby, które czują się samotne mają mniejszą odporność i są podatne na różne infekcje. Dodatkowo w ich życiu pojawia się stres, który może być przyczyną wielu chorób. Takie osoby nie czują również wsparcia otoczenia i są bardziej podatne na choroby psychiczne.

W 2017 roku przeprowadzono sondaż w Wielkiej Brytanii, który miał pokazać jak wiele osób czuje się samotnych. Wyniki były straszne, ponieważ 75% osób starszych stwierdziło, że czują się samotne. Dodatkowo 40% wszystkich respondentów stwierdziło, że czasami przez cały dzień nie mają nikogo, z kim mogliby chwilę porozmawiać.

Pozornie żyjemy w świecie pełnym możliwości. W Mediach Społecznościowych wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni. Chętnie pokazujemy, że dobrze bawimy się ze znajomymi. Jednak w głębi serca, wielu z nas uważa się za osoby samotne. Cierpimy jeszcze mocniej, kiedy zaczynamy porównywać się z innymi.

Tworzymy w swoich głowach iluzję rzeczywistości. Podobno najbardziej przygnębiającym Medium Społecznościowym jest Instagram. Kiedy na niego wchodzimy, bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że wszyscy dookoła nas są szczęśliwi. Czujemy się jeszcze bardziej samotni, bo nie widzimy tam nikogo, kto zmaga się z podobnymi problemami.

Jak pokonać swoją samotność?

Zacznijmy od tego, że wielu z nas zanim zacznie pracować nad swoją samotnością, musi pokonać dużo większą przeszkodę. Jednym z kluczowych momentów w pracy nad sobą, jest poszukiwanie własnych wewnętrznych pragnień. Kiedy zaczniemy je poznawać, będziemy mogli je konfrontować z tym w co wierzyliśmy do tej pory.

Rozdźwięk między tym co jest Twoją wewnętrzną potrzebą, a tym co obecnie myślisz, że jest dla Ciebie ważne, potrafi być ogromny. Tak jak Ci wspominałem wcześniej, wynika to z różnych sztuczek, które stosują na nas specjaliści od wpływu i manipulacji. Nie jest łatwo się przed tym bronić, jeżeli ciągle za czymś gonisz i nie masz chwili, aby spokojnie pomyśleć.

Dlatego zanim zaczniesz na dobre pracować nad swoją samotnością, musisz się z nią zmierzyć. Musisz zrozumieć, czego Ci tak naprawdę brakuje w życiu. Czy chodzi tylko o ilość osób, z którymi możesz porozmawiać? A może o głębokość relacji, które chcesz budować?

Są osoby, które lubią mieć wielu znajomych i nie mają potrzeby budować głębokich relacji. Nie ma w tym nic złego, jeżeli naprawdę tego potrzebujesz. Są również osoby, które wolą mieć garstkę znajomych, ale ich więź jest naprawdę silna. Sama musisz się zastanowić, po której stronie barykady jesteś.

Nie ma znaczenia co wybierzesz, jeżeli jest to zgodne z Twoimi wewnętrznymi potrzebami. Jeżeli jednak nadal będziesz się oszukiwała, że potrzebujesz takich relacji jak inni, ale nie będziesz słuchała swojego wewnętrznego głosu, to ciągle będziesz czuła się samotna. Tak to już działa.

Bądź ze sobą szczera. Temat samotności nie jest łatwy. Wydaje mi się, że staje się on coraz większym tabu. Nie lubimy o tym mówić bo ciągle nam się wydaje, że ten problem dotyka tylko nas. Czy mniej osób o tym wspomina, tym większa pojawia się iluzja wokół tego tematu.

Boimy się samotności, bo leży to w naszej ludzkiej naturze. Od tysięcy lat działaliśmy w stadach. Tylko w ten sposób udało nam się przetrwać i rozwinąć. W dzisiejszych czasach możemy być samowystarczalni, dlatego tak bardzo oddalany się od siebie. Jednak, czy jest to dobre dla naszej psychiki? Sama musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Jak masz chęć, to wpadnij również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

1 komentarz

  1. Maargaret128

    Zgadza się. Zamiast patrzeć na innych i porównywać się spójrzmy na to czego my sami pragniemy. Nie mam Instagrama i dobrze mi z tym.

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Ból emocjonalny i społeczny – dlaczego tak łatwo nam go zignorować? - […] Dlaczego tak bardzo boimy się samotności? […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This