3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami głębokich refleksji, z których potrafią wyciągać wnioski. Jak Oni to robią? Oto 3 umiejętności, które pomogą Ci wzmocnić psychikę, abyś stała się taką osobą.

Potrafię pokazywać swoje prawdziwe emocje

Często się nam wydaje, że sukces osiągają tylko osoby, które z kamienną twarzą potrafią przyjąć każde życiowe wydarzenie. Jednak to nie prawda. Osoby, które tłumią swoje prawdziwe emocje, są narażone na ogromny stres i wyniszczają się w ten sposób psychicznie.

Nie może być tak, że wszystkie emocje tłumisz w sobie. One w końcu znajdą jakieś ujście, bo nikt nie jest w stanie zdusić wszystkiego. Tłumienie emocji odbija się na naszym ciele i zdrowiu fizycznym. Rozmawiając z osobami, które zawodowo zajmują się pracą z ciałem możesz usłyszeć, że problemem współczesnego człowieka są nieprzepracowane emocje, które zostają w ciele i nas blokują.

To właśnie z tego powodu chodzimy ciągle napięci. Nie potrafimy się relaksować i odpoczywać. Kiedy tłumimy w sobie zbyt wiele emocji, przypominamy tykającą bombę. Wystarczy tylko odpowiedni zapalnik, a coś w nas pęknie i nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać.

Takie stłumione emocje mogą dać o sobie znać po latach. Nie mówię tylko o tym, że mogą być przyczyną poważnych chorób, bo tego już wszyscy powinni być świadomi. Chodzi o to, że tłumienie emocji jest również niebezpieczne, ponieważ uczy nas ignorowania własnych pragnień i potrzeb. Przestajemy słuchać samych siebie i pędzimy przez życie na oślep.

Dobrze wiesz do czego to prowadzi. Nie mam tu na myśli tylko gwałtownego wybuchu gniewu. Myślę raczej o sytuacjach, w których ludzie zdają sobie sprawę, że całkowicie stracili sens życia. Nie są dumni z tego co robią i kim się przez to stali. Czym więcej emocji stłumiliśmy, tym bardziej oddalamy się od tego kim jesteśmy naprawdę.

Jaki psycholog wiem, że praca z emocjami jest bardzo trudna. Nie można tak po prostu postanowić sobie, że od dziś będę pokazywała swoje emocje i to się od razu stanie. Tego trzeba się nauczyć. Wymaga to cierpliwości i dużej odwagi, której w kontekście pracy nad emocjami zazwyczaj nam brakuje.

Potrafię być elastyczna

Żyjemy w świecie ciągłych zmian. Tylko osoby, które są elastyczne, będą potrafiły za tymi zmianami nadążyć. Prognozuje się, że ponad 50% pracowników będzie wymagało przekwalifikowania w ciągu najbliższych lat. Myślisz, że ludzie są na to gotowi?

Obecnie wszystko dzieje się dużo szybciej, niż jeszcze kilka lat temu. Nasze mózgi nie nadążają za wszystkim, co się wokół nas dzieje. Odbija się to na naszej psychice. Przykładowo wierzymy, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a otoczenie nie ma na nas większego wpływu. Jednak to mit, który opisałem dokładnie w artykule: Czy do wszystkiego można się przyzwyczaić?

Musisz wiedzieć, że elastyczność zaczyna się w Twojej głowie. Jest związana z Twoimi postawami i sposobem w jaki patrzysz na świat. Elastyczność to również chęć do nauki. W dzisiejszym świecie nie możesz sobie pozwolić na to, aby przestać się rozwijać. Jeżeli uważasz, że nie musisz edukować się przez całe życie, to prawdopodobnie masz również problemy z elastycznością.

Już kryzys ekonomiczny w 2008 roku pokazał jak wielką siłę ma elastyczność. Wiele firm upadło, jednak te, które były elastyczne, dostosowały się do nowych warunków rynkowych i przetrwały. Firmy o skostniałych strukturach nie potrafiły się dostosować i zbankrutowały.

Zastanów się teraz, czy jesteś osobą elastyczną? Czy potrafisz dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia? Czy masz motywację do nauki i poznawania nowych rzeczy? Czy jesteś na tyle otwarta, aby zmieniać swoje poglądy jeżeli uznasz, że przestały być one już aktualne?

Niestety często spotykam się z osobami, które chciałby coś zmienić w swoim życiu, ale jednocześnie kurczowo trzymają się starych przyzwyczajeń. Nie da się czegoś zmienić, jeżeli nie masz odwagi spróbować czegoś nowego. Czasami w pracy nad sobą chodzi o to, aby popełnić kilka błędów i wyciągnąć z nich wnioski. Osoby, którym brakuje elastyczności bardzo szybko się w takich sytuacjach poddają.

Jeżeli brakuje Ci elastyczności, to jesteś prawdopodobnie uparta jak osioł. Zastanów się jednak, czy walenie głową w ścianę jest najlepszą metodą na zrobienie remontu? Moim zdaniem możesz postarać się bardziej. Jednak zanim cokolwiek zmienisz w swoim życiu, musisz zmienić swoją postawę i zadbać o własną elastyczność.

Potrafię sobie radzić z przeciwnościami losu

Osoby silne psychicznie nie zniechęcają się niepowodzeniami. Jednak to nie prawda, że nie boją się popełniania błędów, tego akurat boi się każdy. Różnica jest taka, że osoby silne psychicznie potrafią podnieść się po porażce i mają na tyle pokory, aby przyznać się do własnych błędów. Dzięki temu wyciągają wnioski i zdobywają doświadczenie.

To fajnie brzmi, ale w prawdziwym życiu jest naprawdę trudne. Nasze Ego nie pozwala nam w wielu przypadkach zaakceptować porażki. Robimy wszystko, aby zrzucić z siebie odpowiedzialność. To popularny mechanizm obronny naszej psychiki.

Warto tu również wspomnieć o braku umiejętności radzenia sobie z krytyką. To kolejne pole, na którym może poszaleć sobie nasze Ego. Nikt nie lubi być krytykowany. Trzeba być naprawdę pogodzonym ze sobą i pewnym siebie, aby z godnością przyjąć krytykę i wyciągnąć z niej jakieś wnioski.

Jednak osoby silne psychicznie mają jedną wyjątkową cechę, która im to ułatwia. Chodzi o to, że potrafią patrzeć na wszystko w szerszej perspektywie. Nie skupiają się wyłącznie na tym co jest tu i teraz, ale patrzą w przyszłość. Zawsze się zastanawiają jak dane wydarzenie wpłynie na ich dalsze życie.

Osoby silne psychicznie bardzo silnie wierzą, że każda wpadka ich umacnia, ponieważ nie popełnią dwa razy tego samego błędu. Jeżeli ktoś ma słabą psychikę, każda wpadka wpędza go w spiralę negatywnych myśli. Takiej osobie zazwyczaj się wydaje, że jeżeli raz zdarzył się jej błąd teraz, to pewnie wiele razy ten sam błąd popełni w przyszłości. To ogromna różnica, która w perspektywie całego życia odróżnia zwycięzców od przegranych.

Twoja siła psychiczna wynika z rezyliencji, czyli Twojej wewnętrznej zdolności do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Wiele badań pokazuje, że rezyliencji jest jak mięsień i można nad nią pracować. O rezyliencji możesz dowiedzieć się więcej z mojego artykułu: Czy każdy ma siłę, aby odbić się od dna i od czego to zależy?

Chciałbym, abyś na koniec zadała sobie jedno ważne pytanie. Czy wierzysz, że poradziłabyś sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji? To pytanie pomoże Ci zrozumieć, nad jakimi aspektami psychiki powinnaś popracować.

Jeżeli nie wierzysz w siebie, to prawdopodobnie masz również problem z elastycznością. Nie dbasz o rozwój rezyliencji. Możliwe, że tłumisz w sobie emocje i nie do końca potrafisz zrozumieć samą siebie. To Twój punkt wyjścia. Czy masz w sobie motywację, aby to zmienić?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Jak masz ochotę, to wpadnij również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Czy jesteś przygotowany na kryzys? Czy masz alternatywę? - […] Warto przeczytać ten artykuł: 3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu. […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This