Jak to jest, że niektórzy ludzie potrafią sprostać nawet największym wyzwaniom, które pojawiają się w ich życiu? Czy takie osoby mają w sobie coś szczególnego, co pozwala im odbić się od dna? Co dodaje im siły i pozwala wierzyć, że dadzą sobie radę? Czy z taką umiejętnością trzeba się urodzić, czy można się tego nauczyć? Przecież każdy z nas powinien wiedzieć, jak poradzić sobie z życiowym kryzysem.

Załamujesz się, czy walczysz z trudnościami?

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej trafiają wszystkie osoby, które szybko się załamują i poddają. Nie potrafią sobie poradzić z trudnościami, które pojawiają się w ich życiu. Kiedy tylko coś zaczyna iść nie po ich myśli, odpuszczają i obwiniają wszystkich dookoła za swoje niepowodzenia.

Do drugiej grupy trafiają osoby, które bez względu na wszystko, potrafią patrzeć z optymizmem w przyszłość. Są to wszystkie osoby, które potrafią podnieść się po porażce. Nie przejmują się, że doświadczyli w życiu trudności, bo wierzą, że ze wszystkim są w stanie sobie poradzić. Tak po prostu wygląda ich życie, a oni nigdy się nie załamują.

Do której grupy należysz? Szybko się poddajesz, czy raczej walczysz o swoje szczęście? Obwiniasz o swoje porażki innych? A może bierzesz za nie odpowiedzialność i próbujesz naprawić swoje błędy? To jak odpowiesz na te pytania, bardzo dużo mówi na Twój temat.

Niektóre osoby potrafią sobie poradzić z utratą pracy. Inne potrafią się uśmiechać, mimo choroby i bólu jaki doświadczają. Jednak w dzisiejszym świecie możemy spotkać wiele osób, które popadają w totalną rozpacz z błahych powodów. Czym różnią się osoby z tych dwóch grup? Psychologowie znaleźli już odpowiedź. Chodzi o rezyliencję.

Rezyliencja – siła, która kieruje Twoim życiem

Rezyliencja staje ostatnio coraz popularniejszym tematem. Dużo się o niej mówi i pisze. Jednak czym jest naprawdę? Czy potrafimy docenić jej ogromną siłę, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia? Moim zdaniem, nadal do końca nie potrafimy jej zrozumieć.

Mówiąc najprościej, rezyliencja jest naszą wewnętrzna zdolnością do radzenia sobie z trudnościami. Jest to nasz sposób myślenia i reagowania w różnych sytuacjach. Rezyliencja jest związana z naszym charakterem. Rozwija się bez względu na to, czy tego chcesz, czy nie.

Każdy z nas obdarzony jest od urodzenia pewnym stopniem rezyliencji. Później wzmacniamy go lub osłabiamy, w zależności od naszego wychowania. Na poziom rezyliencji mają wpływ nasi bliscy, a także relacje towarzyskie. W dorosłym życiu stale mamy możliwość rozwijać, bądź osłabiać swoją rezyliencję.

Robimy to na co dzień, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jej siłę możemy sprawdzić w każdej stresującej sytuacji. To jak sobie radzisz z pojawiającymi się trudnościami, zawsze jest związane z Twoją rezyliencją. Jest ona jak oprogramowanie, które steruje Twoimi myślami. Odpowiada za to, czy skupiasz się na porażkach, czy stale szukasz jakiegoś rozwiązania problemu.

Każda osoba, która jest elastyczna i potrafi spokojnie przystosować się do zmieniającego otoczenia, ma wysoko rozwiniętą rezyliencję. Takie osoby nie dają się ponieść stresującym sytuacjom, które innych wybiłyby z rytmu. Umiejętnie wykorzystują swoje mocne strony, co pozwala im się lepiej odnaleźć nawet w trudnych chwilach.

Najciekawsze jest to, że nad wzmocnieniem rezyliencji można pracować. Potwierdzają to liczne badania psychologiczne, w których wzrost rezyliencji związany jest również ze zwiększeniem satysfakcji z życia, optymizmem i rozwojem poczucia własnej wartości.

Skąd wziąć siłę, aby odbić się od dna?

Problemy psychiczne w dzisiejszym świecie są dużo powszechniejsze, niż nam się wydaje. Z badań wynika, że aż połowa Amerykanów cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne, które spowodowane jest nadmiernym stresem.

W Polsce ten problem również się rozwija. Pisałem o tym w artykule: Czy jesteś w stanie umrzeć za swoją wypłatę? Dlaczego się tak zachowujesz? Wydaje mi się, że powinniśmy przestać ignorować ten problem i w końcu coś z tym zrobić. Jednym ze sposobów będzie właśnie wzmocnienie naszej rezyliencji.

Rezyliencja jest jak tarcza ochronna, która broni naszą psychikę przed wyniszczającymi skutkami nadmiernego stresu. Musimy pamiętać, że nasza psychika jest ściśle powiązana z naszym ciałem. Jeżeli stale ulegamy wpływom nadmiernych emocji, odbija się to na naszym zdrowiu fizycznym.

Stres i zbyt wysokie tempo życia sprawia, że zmniejsza się nasza odporność na choroby. Czujemy się przez to stale przemęczeni i zdenerwowani. Czasami drobny impuls sprawia, że wybuchamy. Możesz o tym przeczytać w artykule: Czasami masz po prostu dość i wybuchasz ze złości.

Rezyliencja może Cię przed tym wszystkim uchronić. Dodatkowo sprzyja ona Twojemu rozwojowi. Dzięki rezyliencji możesz wzmocnić zarówno swoje ciało, jak i psychikę. W ten sposób możesz czerpać większą satysfakcję z życia. Osoby z wysoką rezyliencją są na ogół spokojniejsze i potrafią lepiej zarządzać swoim czasem. Zamiast marnować go na rzeczy mało ważne, są produktywne i starają się iść naprzód.

O co musisz zadbać, aby cieszyć się życiem?

Badania osób z wysoką rezyliencją pokazują, że istnieje kilka cech, które ułatwiają nam cieszenie się życiem. Każdy kto posiada te cechy, łatwiej odnajduje się w trudnych sytuacjach, a w przypadku porażki, potrafi się szybciej z niej otrząsnąć.

Osoby zadowolone z życia, mają adekwatne i stabilne poczucie własnej wartości. Dlaczego nie piszę, że są to osoby z wysokim poczuciem wartości? Ponieważ w dzisiejszym świecie, bardzo modne stało się nadmierne pompowanie poczucia własnej wartości i Ego. Takie nadmuchane poczucie wartości jest jak balonik, który łatwo przebić.

Osoby z wysoką rezyliencją, mają ustabilizowane poczucie własnej wartości i jest ono adekwatne do ich życiowej sytuacji. Są oni również świadomi, że mogą nad tym aspektem pracować. W ich życiu ważne jest poczucie sensu, dlatego wyznaczają sobie cele. To wszystko wzmacnia ich psychikę.

Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem. Nie może być tak, że w sytuacji stresowej ogarniają Cię emocje, których nie potrafisz opanować. Musisz nauczyć się reagować ze spokojem, nawet pod wpływem presji. To świetna przestrzeń do rozwoju.

Szczęśliwe osoby potrafią zadbać o właściwy balans w życiu. Nie skupiają się wyłącznie na jednym obszarze. Potrafią pogodzić życie osobiste z zawodowym. Mają czas dla siebie i dla bliskich. Nie stawiają wszystkiego na jedną kartę, bo mają świadomość, że stawka jest zbyt wysoka. Właśnie dzięki temu żyją w dużo większym spokoju.

Musisz również pamiętać, jak ważne dla Twojego rozwoju jest zaufanie. Musisz ufać samej sobie, aby mieć pewność, że sobie radę nawet w sytuacji kryzysowej. Tylko wierząc w siebie i własne umiejętności, będziesz mogła ze spokojem reagować na to, co przyniesie Ci los.

Jednak zaufania do siebie trzeba się nauczyć. Coraz więcej osób wątpi w siebie i sobie nie ufa. Wszystko spowodowane jest tym, że nie znamy swoich mocnych i słabych stron. Nie wiemy, na co nas stać. Nie sprawdzamy swoich możliwości, bo boimy się porażki. W ten sposób tkwimy w miejscu.

Dlatego jeżeli chcesz znaleźć w sobie siłę, aby odbić się od dna, musisz zacząć nad sobą pracować. Czas świadomie rozwijać swoją rezyliencję. W ten sposób możesz nauczyć się radzić sobie ze stresem, a także zaczniesz ufać samej sobie. W ten sposób będziesz gotowa, aby podnieść się po każdej porażce.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Interesujesz się psychologią? Odwiedź mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

2 KOMENTARZE

  1. […] Jak to jest, że niektórzy ludzie są pełni optymizmu i potrafią podnieść się po porażce? Nie boją się realizować swoich marzeń, nawet jeżeli inni ludzie nie wierzą w ich sukces. Co daje tym osobom szczególną siłę? Odpowiedź jest prosta, mają oni wysoki poziom rezyliencji. Pisałem o tym więcej w artykule: Czy każdy ma siłę, aby odbić się od dna i od czego to zależy?  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here