3 sposoby na wzmocnienie własnej psychiki.

Dlaczego o niektórych osobach mówimy, że są silne psychicznie? Co ich odróżnia od innych? W jaki sposób sami możemy wzmocnić swoją psychikę? W tym artykule znajdziesz 3 sposoby, które mogą Ci w tym pomóc.

Nie bój się budować głębokich relacji z innymi.

Jak pokazują badania naukowców z Harvarda, które trwały prawie 75 lat, budowanie dobrych relacji z innymi, jest jednym z najważniejszych składników naszego szczęścia. Bez umiejętności budowania trwałych i głębokich relacji, nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwi.

Aby nauczyć się budować trwałe relacje z innymi, trzeba nauczyć się zaufania. A to właśnie z zaufaniem, wielu z nas ma największy problem. Wiąże się to z naszymi doświadczeniami, które w przeszłości pokazały, że ufając innym możemy zostać zranieni.

Jednak osoby o silnej psychice, potrafią obdarzać zaufaniem innych, bez względu na to, ile razy już się sparzyły. Chodzi o to, że nie przenoszą doświadczeń z nieudanych związków, do związków, które dopiero tworzą. To wyjątkowa umiejętność, która może ułatwić nam budowanie głębszych relacji.

Mamy również problem z zaufaniem do samych siebie. Jeżeli nie rozwijamy w sobie tej umiejętności, nie możemy się dziwić, że nie potrafimy ufać innym. Zanim obdarzysz kogoś innego zaufaniem, musisz zaufać sobie. Chodzi tu o doświadczenie samego uczucia, jakie związane jest z zaufaniem.

Nie potrafimy ufać sobie, bo coraz mniej uwagi poświęcamy na poznawanie samych siebie. Nie dbamy o poznanie własnej psychiki. Jesteśmy coraz mniej autorefleksyjni. Nie dbamy o samoświadomość. Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się relacjami z innymi, powinniśmy zadbać również o siebie.

Dbaj o własny rozwój.

O tym, że ciągle myślimy o innych, ale zapominamy o sobie, pisałem już wcześniej. Warto wrócić do artykułu Nie potrafię uszczęśliwić wszystkich – chyba jestem egoistą? Zastanów się nad tym, dlaczego patrząc na nasze życie w dłuższej perspektywie, powinniśmy najpierw skupić się na sobie.

Jeżeli nie dbamy o własny rozwój, zaczyna coraz więcej nam umykać. Żyjemy w sposób płytki, a w naszym życiu brakuje skupienia na rzeczach ważnych. Nie potrafimy szczerze myśleć o swoich potrzebach i pragnieniach. Często spychamy je w dalekie zakamarki naszej psychiki.

Jednak w trudniejszych chwilach, takie nagromadzone pragnienia, potrafią dać nam nieźle w kość. Jeżeli nie zaczniemy troszczyć się o samych siebie, będziemy mieli coraz mniej energii do pomagania innym. To błędne koło, które zna doskonale wielu z nas.

Nasz osobisty rozwój jest ważny. Dzięki niemu możemy wyciągnąć więcej wniosków z naszego życia. Możemy poznać lepiej samych siebie, a dzięki temu, możemy nauczyć się ufać sobie. A to pierwszy i najważniejszy krok do tego, aby ufać innym.

Bez skupienia się na własnym rozwoju i zgłębianiu własnej psychiki, trudno nam będzie budować trwałe i głębokie relacje nawet z osobą nam najbliższą. Nasze związki potrzebują intymności. A prawdziwa intymność, pojawia się dopiero w momencie zbudowania głębokiej relacji. Zacznijmy więc myśleć trochę o sobie i wzmacniajmy własną samoświadomość. To wzmocni naszą siłę psychiczną i poprawi nasze relacje z innymi.

 

Bądź elastyczna i nie bój się zmian.

Zmiany przerażają chyba nas wszystkich. Jednak osoby o silnej psychice, zupełnie inaczej do nich podchodzą. Akceptują oni to, że zmiany są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Zamiast walczyć o utrzymanie stabilności, starają się płynąć z falą.

Osoby o silnej psychice nie boją się patrzeć w przyszłość. Ufają sobie, wierzą we własne możliwości oraz czują, że mogą liczyć na swoich bliskich. Nie boją się więc podejmować trudnych decyzji i wiedzą, że nawet kiedy popełnią błąd, mogą liczyć na wsparcie.

Członkowie grup AA wiedzą o tym doskonale i na każdym spotkaniu powtarzają słowa „Boże, daj nam pokorę, byśmy przyjęli w pokoju to, czego zmienić nie możemy, daj nam odwagę, aby zmienić to, co powinno być zmienione, i daj nam mądrość, abyśmy umieli odróżnić jedno od drugiego.”

To naprawdę mocne słowa, które starają się skupić nasze myśli na tym, na co naprawdę mamy wpływ. Nie powinniśmy się jednak zamartwiać tym, na co nie mamy wpływu. Ludzie o silnej psychice wiedzą, jak odróżnić jedno od drugiego.

Chętnie podejmują działania w sytuacjach, na które mają wpływ. Nie zamartwiają się jednak całymi dniami i nocami z powodu sytuacji, na które wpływu nie mają. To trudna umiejętność, której w pewnym stopniu może się nauczyć każdy z nas.

Jeżeli jesteś osobą elastyczną, potrafisz odnaleźć się w każdej sytuacji. Potrafisz płynąć z prądem, kiedy jest taka potrzeba. Wiesz jednak, kiedy masz przejąć pełną odpowiedzialność za sytuację, w której się znajdujesz. Siła psychiczna związana jest z umiejętnością szukania właściwego balansu między tym co jest w naszym zasięgu, a tym na co nie mamy wpływu.

Wnioski?

Jeżeli chcesz wzmocnić swoją siłę psychiczną, naucz się budować trwałe i głębokie relacje. Zanim jednak się tego nauczysz, zbuduj zaufanie do samej siebie. Zadbaj o swój rozwój. Staraj się poznać samą siebie. Bądź ciekawa własnej psychiki i spróbuj ją zrozumieć.

Nie bój się zmian. Staraj się szukać właściwego balansu między tym na co masz wpływ, a tym na co wpływu nie masz. Podejmuj działania z pełną odpowiedzialnością, jeżeli wiesz, że możesz coś z tym zrobić. Nie zamartwiaj się jednak rzeczami, które są od Ciebie niezależne.

Jeżeli chcesz powiedzieć o sobie, że jesteś silna psychiczne, zacznij pracować nad rozwojem tych trzech obszarów swojego życia. Dobrze wiesz, że wszystkie te obszary, są ze sobą silnie związane. Bez zaufania do siebie, nie zbudujesz głębokiej relacji z innymi. Bez głębokich relacji, nie będziesz mogła liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach.

Zastanów się nad momentem życia, w którym się znajdujesz obecnie. Nad którą z tych rzeczy, powinnaś teraz popracować? Czy jesteś na etapie budowania zaufania do siebie, czy do innych? Czy potrafisz być elastyczna w działaniu i nie boisz się zmian? Zastanów się nad tym i skup się na pierwszym kroku, który może Ci pomóc wzmocnić swoją siłę psychiczną.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog pracujący w biznesie.


Jeżeli interesujesz się psychologią i chcesz pracować nad sobą, odwiedź nas na Facebooku: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

2 komentarze

 1. 124

  Łatwo powiedzieć, że każdy może nauczyć się nie przejmować się tym, czego nie można zmienić

  Odpowiedz
  • Patryk Wójcik

   Łatwo powiedzieć, ponieważ jest to korzystne dla naszej psychiki. Nikt nie powiedział jednak, że jest to łatwe. To zdecydowanie bardzo trudne i właśnie dlatego, tyle osób ma z tym problem.

   Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Jak przestać się bać i w końcu ruszyć z miejsca? - […] więc od pracy nad sobą. Możesz zacząć od przeczytania jednego z moich wpisów na ten temat: 3 sposoby na…
 2. 4 złe nawyki, które mogą zrujnować Ci życie. Czy też je znasz? - […] chcesz wzmocnić swoją psychikę, przeczytaj artykuł: 3 sposoby na wzmocnienie własnej psychiki. Dowiesz się z niego, jak ważne są relacje…
 3. Ogłoszenie pedagoga szkolnego | Technikum nr 1 - […] 3 sposoby na wzmocnienie własnej psychiki. […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This