Musisz sobie uświadomić, że to w jakim jesteś związku wpływa na wszystkie pozostałe aspekty Twojego życia. Szczęśliwy związek potrafi uskrzydlić i dodać sił nawet w najtrudniejszych chwilach. Tkwienie w związku z problemami, potrafi wyssać z nas całą chęć do życia. Dlaczego się na to godzisz? Czy wiesz w jakich sytuacjach nie warto decydować się na związek?

Jestem z nim bo chcę, aby on się dla mnie zmienił

Kiedyś mi się wydawało, że ten problem dotyczy głównie kobiet. Jednak coraz częściej trafiam na przykłady mężczyzn, którzy działają dokładnie w ten sam sposób. Na czym to polega? Jestem pewien, że znasz ten schemat. On lub Ona zakochują się w osobie, którą za wszelką cenę chcą „naprawić i zbawić”.

Takie osoby są najczęściej w stanie poświęcić własne szczęście, aby tylko w jakiś sposób zaopiekować się drugą osobą. Problem jednak w tym, że nikogo na siłę nie da się zmienić. W takich związkach dominuje nierównowaga. Jedna ze stron poświęca wszystko, a druga potrafi czerpać jedynie korzyści.

Niestety wchodzenie w takie związki często jest związane z trudnymi doświadczeniami w przeszłości. W ten sposób radzimy sobie z traumą z dzieciństwa, albo próbujemy zrekompensować wcześniejszy nieudany związek. Tak bardzo staramy się zmienić drugą osobę, że całkowicie zapominamy o sobie i swoich potrzebach.

Ten problem jest na tyle powszechny, że przyglądając się parom z własnego otoczenia możesz znaleźć przykład takiej relacji. Niestety są to bardzo trudne historie osób, które tkwią w związkach z toksycznymi partnerami, którzy wykorzystują do maksimum ich słabość.

Po czym poznać, że Twój partner jest toksyczny? Przeczytasz o tym we wcześniejszym artykule: Toksyczny partner – Po czym poznasz, że ON nie jest Twoim księciem z bajki? Dobrze się zastanów, czy naprawdę chcesz żyć do końca swojego życia z taką osobą.

Wierzę, że tylko w związku mogę być szczęśliwa

Nadal wielu z nas wierzy w te bzdury. Wmawiamy sobie, że nawet w kiepskim związku jesteśmy bardziej szczęśliwi niż żyjąc w pojedynkę. Przeraża nas wizja samotnego życia. Prawda jest jednak taka, że w nieszczęśliwym związku możemy być jeszcze bardziej samotni.

Do tego dochodzi jeszcze presja otoczenia. Te ciągłe pytania, dlaczego jeszcze nikogo sobie nie znalazłaś. To spojrzenie kiedy mówisz, że jesteś szczęśliwa żyjąc w pojedynkę. Nikt nie chce Ci w to uwierzyć. Zaczyna się wmawianie, że tylko w związku możesz być naprawdę szczęśliwa. Wiele osób ulega i w końcu zaczyna w to wierzyć.

Tak zaczęło się wiele toksycznych związków. Kiedy za wszelką cenę szukasz miłości, zaczynasz obdarzać uczuciami niewłaściwe osoby i cierpisz później z tego powodu. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Zdarzają się też sytuacje, w których wchodzimy z jednego takiego toksycznego związku w kolejny, który jest niewiele lepszy.

Nie każdy jest gotowy na związek. Jeżeli nie potrafisz pogodzić się z samą sobą i nie szanujesz samej siebie, to jak masz stworzyć z kimś szczęśliwy związek? Czy w takim związku odnajdziesz szacunek? Czy naprawdę wierzysz, że taki związek Cię uszczęśliwi? Wydaje mi się to nie możliwe.

Nie daj sobie wmówić, że tylko związek da Ci szczęście i poczucie spełnienia. Przeczytaj mój wcześniejszy artykuł:  Jestem singielką i jestem szczęśliwa. Dlaczego nadal nie możesz w to uwierzyć? Zastanów się, czy nie jesteś właśnie w takim momencie.

Mój związek nigdy nie będzie wyglądał jak związek moich rodziców!

Niektóre osoby poprzez wchodzenie w związek chcą sobie coś udowodnić. Chcą pokazać sobie i całemu światu, że potrafią kochać. Są to najczęściej osoby, które w dzieciństwie obserwowały toksyczny związek rodziców. Ciągłe kłótnie i pretensje. Przemoc fizyczna i psychiczna. To wszystko jest im dobrze znane.

Dlatego życiową misją takich osób jest próba stworzenia „idealnej rodziny”. To piękna wizja, która najczęściej okazuje się nierealna. Czym bardziej próbujemy odciąć się od własnych doświadczeń, tym mocniej odbijają się one na naszym życiu.

Wyobrażasz sobie życie w tak wielkiej presji, którą sama sobie stwarzasz? Przecież w Twojej „idealnej rodzinie” nie mogą zdarzyć się żadne trudności i problemy. Bardzo często przymykasz na wszystko oczy, aby nie widzieć problemu. W takim związku wiele trudnych spraw jest przemilczanych. Jak długo można żyć w ten sposób?

Takie związki przypominają wydmuszki. Wydają się piękne i idealne, kiedy patrzysz na nie z zewnątrz. Jednak w środku są puste i bardzo kruche. Oparte są na bardzo nietrwałym fundamencie, który może runąć, gdy tylko pojawią się poważne problemy.

Musisz pamiętać, że Twoja przeszłość Cię ukształtowała. Nie odcinaj się od niej. Skorzystaj z lekcji, którą dało Ci życie. Twoje dzieciństwo i Twoje wcześniejsze związki odciskają piętno na Twojej obecnej relacji. Warto sobie to uświadomić. Możesz o tym przeczytać w artykule:  Jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku?

Czy związek jest lekarstwem na całe zło?

Przykro mi, że nadal tak wiele osób wierzy, że związek może być lekarstwem na ich wszystkie problemy. Takie osoby wchodzą w relację ze złym nastawieniem. Próbują na siłę zmienić swojego partnera, albo chcą poprzez związek coś sobie udowodnić.

Związek nie jest najlepszym sposobem na to, aby poradzić sobie z własnymi lękami i traumami. To niesprawiedliwe, że obarczamy drugą osobę ciężarem, z którego może ona nawet nie zdawać sobie sprawy. W takich związkach nie ma równowagi i to jest ich największy problem.

Dlatego zanim stworzysz trwały i szczęśliwy związek, musisz się najpierw pogodzić ze sobą. Tylko w ten sposób możesz stworzyć związek na zdrowych zasadach. Jeżeli nie będziesz o tym pamiętać, ktoś w Waszej relacji będzie cierpieć.

Związek nie jest Twoim wybawieniem i lekarstwem. Uporządkuj swoje życie i zastanów się czego naprawdę chcesz. Tylko wtedy będziesz w stanie stworzyć relację opartą na szczerości i zaufaniu. Tylko w ten sposób stworzysz związek, w którym będziesz szczęśliwa.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.