Kiedy oglądałaś jakiś naprawdę dobry film? Film, w którym rozwój akcji wywołuje w Tobie prawdziwe i głębokie emocje. Taki, który nie pozwala Ci nawet na chwilę oderwać się od ekranu. To właśnie dla takich filmów warto żyć. Kiedy je oglądasz, pochłania Cię fabuła i dajesz się wciągnąć w ich intrygujący świat. W ten sposób możesz poczuć emocje, których nigdy nie poznała byś w prawdziwym życiu. W ten sposób możesz rozwijać swoją empatie i ciekawość świata. Oto 4 moje propozycje, które spodobają się dla każdego miłośnika psychologii.

Apartament (Wicker Park)

okładka filmu Apartament (Wicker Park)Film ten szuka odpowiedzi na odwieczne pytanie: Jak daleko możemy posunąć się w imię miłości? Czy możemy decydować za kogoś, jak zakończy się jego związek? Czy możemy ingerować w czyjeś życie dla własnych korzyści? Czy robiąc to wszystko, możemy spać spokojnie? Czy możemy później spojrzeć ze spokojem w lustro?

Oto historia miłości Matthew i Lisy. Ich nietypowy i wydawać by się mogło idealny związek, kończy się w niecodzienny sposób. Lisa nagle znika z życia ukochanego. Zanim wszystko się między nimi zaczęło układać na poważnie, ich związek rozpada się w tajemniczych okolicznościach. Czy to zwykłe zrządzenie losu?

Czy można zapomnieć o miłości, która miała tak wielką siłę, że cały świat wokół przestawał mieć znaczenie? Czy można zapomnieć o kobiecie, która złamała Ci serce? Czy można zaryzykować i postawić na jedną kartę wszystko na czym Ci zależy, aby tylko dowiedzieć się prawdy?

Mówi się, że prawda może nas wyzwolić. Jednak, czy powinniśmy próbować rozwiązywać wszystkie tajemnice? Czas leczy przecież rany, których nie warto w wielu przypadkach rozdrapywać. Czy można pogodzić się ze stratą miłości i żyć w bezpiecznej nieświadomości? A może lepiej zaryzykować i spróbować dotrzeć do sedna?

Na te wszystkie pytania możesz znaleźć odpowiedź w tym filmie. Jeżeli lubisz psychologię, możesz spróbować zrozumieć motywy działania każdej z postaci. Nie wiem jednak, czy będziesz potrafiła utożsamić się ze wszystkimi. Dla niektórych, wybory bohaterów mogą wydawać się okrutne, dla innych będą piękne i przepełnione prawdziwą miłością. Czy można jednoznacznie stwierdzić, co jest dobre, a co złe?

Wszystko, co dobre (All Good Things)

okładka filmu Wszystko, co dobre (All Good Things)Przystojny i bogaty mężczyzna, zakochuje się w młodej i pięknej kobiecie. Ich związek mógłby się udać, gdyby nie jedna „drobna” różnica. Pochodzą z dwóch całkowicie innych światów i w końcu te różnice zaczynają decydować o ich dalszych losach. O tym, czy takie związki mogą być szczęśliwe, możesz przeczytać w moim wcześniejszym artykule: Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają?

Oglądając ten film warto pamiętać, że jest to historia oparta na faktach. To zupełnie zmienia kontekst tej opowieści. Z jednej strony widzimy, że główny bohater jest w stanie wiele poświęcić dla miłości. Z drugiej, ma wobec swojej rodziny zobowiązania, o których nie potrafi zapomnieć.

Było już wiele historii opowiadających o losach takich związków. Tu jednak widzimy to z zupełnie innej strony. Film zaczyna układać się w całość jak puzzle. Widzimy wiele sił, które wpływają na życie bohaterów. Możemy nawet zacząć zadawać sobie pytanie, czy zawsze mamy wpływ na swoje życie w takim stopniu, jak nam się wydaje?

Czy ten związek mógł skończyć się inaczej? Czy David mógł podjąć inną decyzję i wyprzeć się swoich rodzinnych korzeni? Czy mógł zrezygnować z roli, która została mu przypisana w chwili narodzin? Czy mógł żyć tak jak chciał? A może był skazany na życie, o którym zadecydował ktoś inny?

Musimy porozmawiać o Kevinie (We Need to Talk About Kevin)

okładka filmu Musimy porozmawiać o Kevinie (We Need to Talk About Kevin)

Dobrze pamiętam, jak ten film wchodził do kin. Studiowałem wtedy psychologię i rozmawiałem na jego temat z wieloma osobami. Był to film, który przyciągał jak magnes studentów psychologii, a także inne osoby, których dogłębnie nurtuje ludzka psychika.

Film ma bardzo mroczny i trzymający w napięciu klimat. Tytułowy Kevin wzbudza tak wiele sprzecznych emocji, że trudno go jednoznacznie określić. Jest manipulantem i buntownikiem. Zakamarki jego umysłu potrafią przerazić nawet najodważniejsze osoby. Czy to co skrywa w swojej głowie to zwykłe szaleństwo? A może to gniew, który narastał w nim od dawna?

Widzimy tu bardzo trudną relację matki z dorastającym synem. Ona nie była gotowa na dziecko, a on nie jest w stanie jej tego wybaczyć. Każdego dnia testuje granice jej wytrzymałości. Ile jest w stanie wytrzymać matka? Czy robi to z miłości? A może jej siła bierze się z czegoś zupełnie innego?

Czy potrafisz zrozumieć zachowanie Evy? Jest to na pewno kobieta bardzo silna psychicznie. Jednak ta postać jest bardzo niejednoznaczna. Każdy z nas rozumie jej zachowanie inaczej. Jest ona dla nas jak lustro, w którym widzimy własne lęki i doświadczenia. Rozmawiałem o tym filmie z wieloma osobami i zawsze dowiadywałem się czegoś nowego.

Kim jest dla Ciebie Kevin? Czy potrafisz wybaczyć Evie? Czy rozumiesz na jakich fundamentach została zbudowana ich relacja? Czy potrafiłabyś poradzić sobie żyjąc w takiej rodzinie? Czy ta historia mogłaby mieć inny finał? Co trzeba byłoby zmienić, aby uratować ich życie? Czy to w ogóle byłoby to możliwe?

The Last Word

okładka filmu The Last Word

Czy możesz zdecydować za kogoś, jak zakończy się jego życie? Czy potrafisz dochować tajemnicy, nawet jeżeli wiesz, że stanie się coś przerażająco strasznego? Z takimi dylematami musi zmierzyć się Evan, który na zlecenie pisze listy dla przyszłych samobójców.

Los śmieje mu się w twarz, kiedy na jednym z pogrzebów swojego byłego klienta, poznaje Charlotte. Jest to kolejna historia, w której łączą się losy zupełnie różnych od siebie osób. Ona jest mocno stąpającą po ziemi kobietą, ale ma też w sobie szczyptę szaleństwa. On jest inteligentnym, ale zamkniętym w sobie pisarzem.

Oczywiście Evana nie może się przyznać, że znam zamiary brata Charlotte i pisał dla niego list pożegnalny. Postanawia kłamać i udaje przyjaciela jej brata z dawnych lat. Ich romans opiera się na coraz większej ilości kłamstw. Co stanie się jednak w momencie, kiedy prawda wyjdzie na jaw?

Przecież kłamstwo ma krótkie nogi. Nie można zbudować na nim związku, który ma mieć jakąkolwiek przyszłość. Jak się jednak wycofać w momencie, kiedy pojawiło się uczucie? Czy powiedzieć prawdę i zaryzykować utratę miłości? A może lepiej brnąć w kłamstwa?

Jest to na pewno film, który wywoła w Tobie zupełnie inne emocje, niż moje wcześniejsze propozycje. Nie jest on popularny. Nie wiem nawet, czy kiedykolwiek miałem okazje z kimś porozmawiać na jego temat, bo moi znajomi go nie widzieli. Jednak moim zdaniem, jest to ciekawy film, który spodoba się każdemu, kogo ciekawi ludzka psychika.

Czy warto oglądać takie filmy?

Warto oglądać różne filmy. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do tylu propozycji, że często trudno się zdecydować, co akurat chcielibyśmy obejrzeć. Nie warto zamykać się na jeden typ, czy gatunek filmów. Przecież w każdej historii możemy znaleźć coś dla siebie i wzbogaci to naszą wiedzę o świecie.

Opisałem Ci tu cztery filmy, które szczerze polecam. Nawet jeżeli oglądałaś je jakiś czas temu, są to filmy, do których warto wrócić. Ja za każdym razem, kiedy oglądam Apartament, znajduję w nim dodatkową głębię. Wydaje mi się nawet, że po latach zmieniła się moja ocena zachowań głównych bohaterów. Teraz patrzę na to z zupełnie innej perspektywy, bo sam mam inne życiowe doświadczenia.

Dlatego jeżeli lubisz psychologię i kino, są to propozycje, które musisz znać. Oglądaj te filmy uważnie i spróbuj zrozumieć motywy działania bohaterów. Zastanów się, czy sama podjęłabyś podobne decyzje? A jeżeli uważasz, że zachowałabyś się na ich miejscu inaczej, to spróbuj sobie wyobrazić, jak mogłaby się zakończyć ta historia.

Oglądając filmy żyjemy podwójnie. Możemy zmierzyć się z emocjami, które nie pojawiają się w naszym codziennym życiu. Możemy spojrzeć na świat oczami osób, którymi nigdy nie chcielibyśmy się stać. To rozwija naszą empatię i poszerza horyzonty. Zastanów się teraz, który z tych filmów chcesz obejrzeć w pierwszej kolejności?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię też na mojego Facebooka, gdzie znajdziesz więcej psychologicznych inspiracji: Psychologia, związki i rozwój osobisty. 

1 KOMENTARZ

  1. BARDZO Ci dziękuję za te filmy. Ostatnio właśnie szukałam czegoś ciekawego, co mogłoby mnie zainspirować i trochę nauczyć. Na pewno w najbliższym czasie zerknę na Twoje propozycje i bardzo chętnie wrócę po więcej, jeśli coś Ci wpadnie do głowy 🙂 Pozdrawiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here