Są takie filmy, po których obejrzeniu trudno wstać z fotela. Niektórzy mówią, że po takich filmach mózg się przegrzewa od przemyśleń i refleksji. Jeżeli lubisz taką rozrywkę, a dodatkowo ciekawi Cię psychologia, to mam dla Ciebie 4 filmowe perełki. Jeżeli je obejrzysz, długo nie będziesz mogła przestać o nich myśleć.

Mr. Nobody (2009)

Po prostu uwielbiam ten film. Jeżeli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie: „A co jeśli dokonałabym innego wyboru?”, to również pokochasz ten film. Pokazuje on konsekwencje naszych decyzji. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że w jednej chwili decydujemy o tym, jak może wyglądać reszta naszego życia. Ułamek sekundy i chwila zawahania, może zdecydować o wszystkim.

Każdy ten film odbierze inaczej. Jest on pełen symboliki i trudnych pytań egzystencjalnych. Na pewno nie jest to łatwy film, ale moim zdaniem bardzo przyjemnie się go ogląda. Kiedy już poczujesz klimat i dasz się wciągnąć w fabułę, to całkowicie przepadniesz.

Sam nie wiem, ile razy oglądałem ten film. Pokazywałem go wielu osobom i na wszystkich robił on niesamowite wrażenie. Wiele osób dziękowało mi za to, że im go pokazałem, bo trafił on w najczulszy punkt i dotknął trudności, z którymi właśnie mierzyli się w życiu.

Jeżeli chcesz coś wynieść z tego filmu, musisz mieć otwartą głowę. Nie skupiaj się na realności pewnych scen. Daj się porwać historii i zastanów się, co zrobiłabyś w sytuacjach, w których bohater musi podjąć kluczową decyzję.

Jest to historia o miłości i cierpieniu. Pokazuje nadzieję i bezsilność. Pełna jest wątków, które mogą być Ci bardzo bliskie. Kiedy tylko pomyślę o tym filmie, mam ciarki na plecach. Tego nie da się opowiedzieć, to po prostu trzeba zobaczyć. Zastanów się tylko, czy jesteś na to gotowa?

Efekt motyla (2004)

Kolejny film, który skupia się na życiowych decyzjach i alternatywnych scenariuszach. Opowiada historię studenta psychologii Evana Treborna, który ma unikalną zdolność do naprawiania błędów przeszłości. Nie jest jednak świadomy, że każda zmiana pociąga za sobą szereg kolejnych zmian. Czasami naprawiając jeden błąd, możemy przyczynić się do czegoś dużo gorszego.

Jeżeli kiedykolwiek chciałaś cofnąć się w czasie, aby powstrzymać kogoś przed zrobieniem czegoś głupiego, to po obejrzeniu tego filmu możesz mieć wątpliwości. Efekt motyla to bardzo ciekawa teoria, która mówi, że wszystko jest ze sobą powiązane. Nie można bezkarnie zmienić jednego zdarzenia, bo zawsze będzie to miało dużo większe konsekwencje niż nam się wydaje.

W Internecie możesz znaleźć kilka propozycji zakończeń tego filmu. Każde z nich sprawia, że możesz tę historię zrozumieć w zupełnie inny sposób. Ja jednak najbardziej jestem przekonany do zakończenia oryginalnego. Jest ono bardzo smutne, ale z drugiej strony ma w sobie dokładne przesłanie.

Wiele filmów, które uwielbiałem w młodości, nie robią na mnie już takiego wrażenia. Jednak Efekt Motyla nadal wywołuje we mnie całą masę emocji. Chyba nigdy nie przestanie mi się podobać ten film. Pozostałe części nie porwały mnie już tak mocno. Dla mnie Efekt Motyla to wyłącznie część pierwsza.

Zostań (2005)

Film opowiada historię psychiatry Sama Fostera, który próbuje zapobiec samobójstwu swojego pacjenta. Mogłoby się wydawać, że nie będzie to nic porywającego. Jednak film ma niesamowity klimat. Od samego początku trzyma nas w napięciu i otacza nas bardzo dziwnym poczuciem mroku.

Zatapiamy się w świat głównego bohatera. Przezywamy z nim największe trudności. Czasami mamy problem z odróżnieniem tego co jest prawdą, a co jest tylko wytworem wyobraźni i halucynacją. Cała atmosfera filmu przypomina sen, albo mówiąc dosadniej koszmar, z którego bardzo trudno się wybudzić.

Muzyka, ujęcia i gra aktorska sprawiają, że coraz mocniej odczuwamy ciemną stronę psychiki bohaterów. Staramy się złapać jakiejkolwiek podpowiedzi i próbujemy zrozumieć, dlaczego główny bohater cierpi w ten sposób. A może są to tylko jego urojenia?

Jest wiele opinii na temat zakończenia tego filmu. Niektórzy je uwielbiają, inni wręcz nienawidzą. Trudno mi powiedzieć, jak będzie w Twoim przypadku. Jeżeli interesują Cię mroczne i trochę pokręcone historie z ludzką psychiką w tle, ten film będzie dla Ciebie.

Zaginiona dziewczyna (2014)

Jeżeli jeszcze nie widziałaś tego filmu, to czas w końcu nadrobić zaległości. Film opowiada historię Amy i Nick. Para po przeprowadzce przeżywa poważny kryzys. Akcja nabiera tempa, kiedy Amy znika bez śladu w piątą rocznicę ślubu. Oczywiście głównym podejrzanym jest Nick. W takich wypadkach, to mąż zazwyczaj jest odpowiedzialny za zniknięcie żony. Tylko, czy ta sprawa będzie tak oczywista, jak może się wydawać?

Mogę Ci tylko zdradzić, że ten film wiele razy Cię zaskoczy. Zaczniesz utożsamiać się z jednym z bohaterów. Wejdziesz głęboko w jego psychikę, bo będziesz starała się zrozumieć jego wybory. Tylko czy te decyzje podejmowane były racjonalnie, a może było w nich dużo emocji i złości?

Aktorzy grają świetnie. Historia jest tak wciągająca, że trudno uwierzyć, że film trwa dwie i pół godziny. Kiedy go oglądałem, czas przestał dla mnie istnieć. Chciałem zrozumieć, co się tak naprawdę działo za zamkniętymi drzwiami tego domu. Chciałem odkryć prawdę.

Jest to na pewno najlżejszy film do oglądania z całego mojego zestawienia. Poprzednie filmy wymagają od Ciebie dużo większe otwartości. Zaginiona dziewczyna to film, który bez względu na wszystko, bardzo dobrze się ogląda.

Jeżeli interesujesz się psychologią i lubisz filmy z poważnym związkowym konfliktem w tle, to ten film na pewno Ci się spodoba. Jest to film pełen manipulacji i nieczystych zagrywek. Wszystko to możesz rozpracować i zastanowić się, jak sama byś się zachowała w takiej sytuacji.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here