Jesteś zakochana. Twoje życie zmieniło się nie do poznania. Czujesz, że w końcu dostałaś od życia to, na co tak długo czekałaś. Najgorsze, co możesz teraz zrobić, to stracić czujność. Obdarzenie miłością osoby, która na to nie zasługuje, to coraz częstszy problem. Czy wiesz jak się przed tym ustrzec? Oto cztery pytania, na które powinnaś sobie szczerze odpowiedzieć.

Najpierw musisz chłonąć.

Zanim zadasz sobie te 4 kluczowe pytania, musisz trochę ochłonąć. Miłość rządzi się swoimi prawami. Pierwszy wybuch namiętności to czysta chemia i trudno tu mówić o racjonalnym podejściu do sytuacji. Jednak później warto trochę zwolnić i pomyśleć.

Jeżeli obdarzysz swoim uczuciem niewłaściwą osobę, będziesz później cierpiała. Warto zrzucić na chwilę te różowe okulary i spojrzeć na ten związek z bardziej racjonalnej strony. Nie twierdzę, że jest to łatwe. Nie twierdzę również, że zawsze jest to możliwe. Jednak bardzo mocno Cię do tego zachęcam.

Czym bardziej się zaangażujesz, tym trudniej będzie Ci spojrzeć w ten sposób na związek. Wierzę jednak, że te cztery kluczowe pytania Ci pomogą. Dotyczą one wielu aspektów, nad którym powinien zastanowić się każdy, kto chce stworzyć szczęśliwy i trwały związek. A przecież tego właśnie pragniesz, prawda?

1. Czy patrzymy w ten sam sposób na kluczowe sprawy?

To niesamowite, jak wiele jest związków, w którym partnerzy zupełnie się nie rozumieją. Przyciąga ich do siebie najczęściej namiętność i szalone uczucie. Pociągają się fizycznie, dlatego szybko przełamują pierwsze bariery. Jednak później zaczynają zauważać, że zupełnie do siebie nie pasują.

Chodzi o to, że jest wiele kwestii, w których po prostu trzeba się zgadzać. W innym przypadku nie da się stworzyć związku na równych zasadach dla każdej ze stron. Jeżeli to zlekceważycie, jedna ze stron będzie w tym związku cierpiała. Dokładnie opisałem to w artykule: Kiedy ON nie mówi Ci całej prawdy… 

Jeżeli zastanawiasz się, o jakie kluczowe kwestie chodzi, to podam Ci kilka przykładów. Może dotyczyć to wizji wspólnego życia. Jeżeli jedna ze stron chciałaby ślubu, a druga kategorycznie ślubu nie chce. To może być naprawdę spory problem. Może to dotyczyć również chęci posiadania dzieci, albo miejsca, w którym zamieszkacie.

Chodzi tu o wszystko, czego nie można pominąć we wspólnym życiu. Nie da się przecież jednocześnie mieć dziecka i go nie mieć. W tej kwestii trzeba się po prostu dogadać. Ostatnio wiele osób ma też problemy z dogadaniem się, co do miejsca zamieszkania.

Niektórzy chcą mieć własny dom lub mieszkanie, co często wiąże się z dużym kredytem hipotecznym. Inni chcą być wolni i mieć możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania, dlatego wolą wynajmować mieszkanie. Musicie mieć wspólną wizję przyszłości, bo inaczej możecie mieć problem. Takie kluczowe aspekty wspólnego życia mogą być przyczyną wielu decydujących kłótni.

2. Czy znamy swoje granice?

To co jest białe dla Ciebie, może być szare dla Twojego partnera. Mówiąc inaczej chodzi o to, że nie zawsze potrafimy rozmawiać o tym, co wydaje się nam oczywiste. A to właśnie przez takie niedomówienia, najczęściej zaczynają się problemy w związku.

Musicie wiedzieć, na co wzajemnie sobie pozwalacie, a na co nigdy się nie zgodzicie. W innym przypadku możecie nieświadomie stracić do siebie zaufanie. Najłatwiej to zrozumieć na przykładzie zdrady. Dla Ciebie i dla Twojego mężczyzny, zdrada może być zupełnie czymś innym.

ON może uważać, że niewinne flirtowanie z koleżankami z pracy nie jest zdradą. Może też uważać, że konto na portalu randkowym to tylko zabawa. Ty możesz być innego zdania. Bardzo szczegółowo opisałem to w artykule: To strasznie, ale ludzie nie wiedzą czym jest ZDRADA w dzisiejszym świecie. Każda osoba w związku powinna go przeczytać.

Umiejętność wyznaczania granic jest bardzo ważna. Jednak nie chodzi wyłącznie o wyznaczanie granic, ale też umiejętność rozmowy na ich temat. Co z tego, że będziesz wyznaczała granice w związku, jeżeli Twój partner będzie ich nieświadomy, albo nie będzie ich rozumiał? Musicie ustalić, na co się wspólnie godzicie. To klucz do udanego i szczęśliwego wspólnego życia.

3. Czy mamy wspólną wizję przyszłości?

Są osoby, które całkowicie zmieniają swoje życie, kiedy tylko są w związku. Są też osoby, które zmieniają się na chwilę, a później liczą na to, że wszystko wróci do dawnej normy. Jest to związane z potrzebą zawłaszczania, która jest różna dla każdego z nas. Możesz o tym przeczytać w artykule: Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku? 

O co chodzi z tą potrzebą zawłaszczania? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Są pary, które spędzają większość swojego wolnego czasu wspólnie. Wspólnie odwiedzają znajomych i realizują wspólnie pasje. Zawsze można zobaczyć ich razem. To pary, w których potrzeba zawłaszczania jest wysoka.

Są też pary, w których każda z osób dba o swoją własną przestrzeń. Spędzają czas wspólnie, ale też mają dużo czasu dla siebie. Każdy z partnerów ma swoje grono znajomych i nie muszą wszystkiego robić razem. Dzielą swoje życie na czas spędzony z partnerem i czas dla samych siebie. Są to pary, które mają niska potrzebę zawłaszczania.

Jak nie trudno się domyślić, jeżeli Ty i Twój partner macie inną potrzebę zawłaszczania, wasze wspólne życie może być przepełnione kłótniami i pretensjami. Nie będziecie w stanie się dogadać, bo żadne z Was nie będzie potrafiło wczuć się w potrzebę drugiej osoby. Po prostu patrzycie na świat inaczej i wasza wizja związku jest diametralnie różna. W wielu takich przypadkach trudno znaleźć kompromis.

Warto o tym wiedzieć wcześniej, zanim zdecydujecie się na coś poważnego. Póki nie jesteście jeszcze mocno od siebie zależni, łatwiej uzgodnić jakieś zasady wspólnego życia. W innym przypadku będziecie się ranić. Jedno z Was będzie potrzebowało spędzać czas wspólne i będzie walczyło o uwagę, a drugie będzie potrzebowało własnej przestrzeni. Tego naprawdę nie da się wytrzymać na dłuższą metę.

4. Czy jesteśmy do siebie podobni?

Podobno przeciwieństwa się przyciągają. Jednak czy da się stworzyć dobry, trwały i szczęśliwy związek z osobą, która jest całkowicie od Ciebie różna? Moim zdaniem jest to bardzo trudne. Opisałem to dokładnie w artykule: Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają?

Jak pokazują badania z 2017 roku, przyjaźń między partnerami jest jednym z najważniejszych wyznaczników szczęścia w związku. Jednak trudno przyjaźnić się z osobą, która całkowicie inaczej patrzy na świat. Z taką osobą możesz mieć udany seks, ale nie oznacza to, że spędzicie później razem wiele szczęśliwych lat.

Wiele osób zupełnie się nad tym nie zastanawia. Ignorują wszelkie sygnały mówiące o różnicach. Skupiają się na podobieństwach i chemii, która ich przyciąga. Jednak później bardzo szybko pojawia się rozczarowanie. Osoby takie najczęściej przeskakują ze związku do związku, bo stale potrzebują tego dreszczyku emocji i chemii. Nie da się przecież w takim stanie przejść do codziennego życia.

Dlatego moim zdaniem warto od samego początku szukać podobieństw i różnic. Warto wiedzieć, czy patrzymy na świat w podobny sposób, czy będziemy później ścierać się o najmniejsze drobnostki. Jeżeli nasza wizja świata jest różna, to w przyszłości ta przepaść między nami może się tylko pogłębić.

Wnioski?

Miłość to piękne uczucie. Jednak kiedy opanujesz swoje motyle w brzuchu, warto spojrzeć na związek w bardziej racjonalny sposób. Jeżeli chcesz mieć pewność, że obdarzyłaś uczuciami właściwą osobę, musisz odpowiedzieć sobie na te cztery kluczowe pytania.

Musisz wiedzieć, czy patrzycie z partnerem w ten sam sposób na kluczowe aspekty Waszego wspólnego życia. Musisz mieć pewność, że partner rozumie granice, które wyznaczasz w związku. Ty również powinnaś być w pełni świadoma granic, które wyznacza Ci Twój partner. Może się okazać, że te granice są dla Ciebie zbyt wąskie, abyś się w nich odnalazła. Warto mieć tę świadomość już od samego początku.

Ważne jest również, abyście znali nawzajem swoją wizję przyszłości. Musicie nauczyć się rozmawiać o tym, jak ma wyglądać Wasz związek i wasze wspólne życie. Jeżeli Wasza wizja przyszłości będzie bardzo różna, możecie nigdy się w tym temacie nie dogadać. Czy w takim razie warto wspólnie iść przez życie?

Na koniec pozostaje kwestia przyjaźni. Czy jesteście do siebie podobni i naprawdę szczerze się lubicie? Czy Wasz związek opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i przyjaźni? Czy może tylko na dobrym bzykaniu i wzajemnym pociągu fizycznym? Znam wiele związków, które zaczęły się właśnie w ten sposób, a później kończyły się z hukiem. Niestety żadna z tych historii nie ma szczęśliwego zakończenia.

Odpowiadając na te cztery kluczowe pytania możesz być pewna, że lepiej zrozumiesz swój związek. Lepiej zrozumiesz też Waszą wzajemną interakcję. Musisz być w pełni świadoma sytuacji w jakiej się znalazłaś, bo inaczej nie będziesz mogła podjąć przemyślanej i właściwej decyzji związanej z Waszą wspólną przyszłością.

Czasami dużo łatwiej ustalić coś na początku, niż forsować to po latach wspólnego życia. Czasami będziecie w stanie znaleźć porozumienie, a czasem nie będziecie. Jeżeli będziecie świadomi tego jak bardzo się różnicie, będziecie mogli wspólnie zdecydować, czy akceptujecie te różnice i będziecie z nimi w stanie żyć. To już zależy od Was. Jednak kluczem do szczęśliwego związku jest świadomość, nad którą warto pracować już od samego początku.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebook: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here