Każdy się czegoś boi. Większość z nas boi wszystkiego co nowe i nieznane. Tak naprawdę tylko nieliczni potrafią przezwyciężać swój strach systematycznie. Inni robią to wyłącznie od wielkiego dzwonu. Czy wiesz od czego to zależy?

Szczyt prawdziwej odwagi.

Szczytem odwagi jest życie w sposób świadomy. Niestety na ulicach pojawia się coraz więcej ludzi-zombie, którzy są martwi za życia. Nazywam tak osoby, które żyją mechanicznie, zupełnie nie zastanawiając się nad sensem istnienia.

A czy Ty masz czas na takie myślenie? Bo może Ci się wydaje, że takie pytania egzystencjalne lepiej zostawić sobie na starość? Teraz w końcu masz tyle do zrobienia. Jednak jako psycholog wiem, że coraz więcej osób gubi się w życiu właśnie przez to, że tracą z oczu sens własnego istnienia.

Świadome życie to akt odwagi. To prawdziwa ciekawość samego siebie, jak i ciekawość całego świata. Bo tak naprawdę wszystko zaczyna się od tego, aby spróbować lepiej poznać siebie. Bez autorefleksji nigdy nie będziesz wiedziała, czego tak naprawdę potrzebujesz od życia.

Trudne pytania, na które nie chcesz poznać odpowiedzi.

Jakie pytania są dla Ciebie najtrudniejsze? Czy potrafisz otwarcie mówić o swoich emocjach, marzeniach i potrzebach? Jeżeli jesteś jak większość, to masz pewnie z tym sporo problemów. Nie martw się, każdy z nas się tego boi. Jednak niektórzy potrafią przełamać ten strach.

Wszystko zaczyna się od zaufania. Kiedy lepiej poznasz samą siebie, będziesz mogła sobie zaufać. Musisz wiedzieć gdzie przebiegają Twoje granice, bo w przeciwnym razie, nigdy nie będziesz ufać sobie w pełni. Zaufania trzeba się nauczyć i warto to zrobić na początku w stosunku do samej siebie.

Później jest już tylko łatwiej. Jeżeli ufasz samej sobie, to będziesz potrafiła tym zaufaniem obdarzać również innych. Nie chodzi mi o to, że będziesz naiwna i będziesz ufała każdemu. Kiedy lepiej zrozumiesz siebie, będziesz też wiedziała komu możesz zaufać.

Najbardziej ranią nas osoby, które same są pogubione. Nie znają siebie i własnych granic. Nie mają zasad, a ich sumienie milczy. Takie osoby nie zasługują na Twoje zaufanie, bo oni nawet sami sobie nie ufają. To właśnie żyjące zombie, którym codzienność przepływa przez palce.

Zastanów się nad kilkoma naprawdę ważnymi kwestiami. Czy wiesz kim naprawdę jesteś i kim chcesz się stać w przyszłości? Czy wiesz czego naprawdę chcesz od życia? Czy wiesz co sprawia Ci radość, a co sprawia Ci ból? Czy wiesz z czego jesteś dumna? Czy wiesz na czym i na kim Ci naprawdę zależy?

Przejmij stery i bądź aktywna.

Nikt nie zna odpowiedzi na te pytania, jeżeli ich nie poszukuje. Mogę Ci zdradzić od razu tajemnicę, nigdy nie poznasz na nie ostatecznej odpowiedzi. Są to pytania, na które odpowiedzi zmieniają się przez całe życie i to jest w nich najważniejsze.

Wiesz dlaczego większość z nas boi się tych pytań? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli poznasz na nie odpowiedź, która pasuje do Twojej obecnej sytuacji, to będziesz musiała przejąć kontrolę nad swoim życiem. A to już jest bardzo trudne.

Wielu z nas woli żyć nieświadomie, tak z dnia na dzień, bez większej refleksji. Niektórzy żyją też od weekendu do weekendu, albo od wakacji do wakacji. Reszta ich życia to tylko wypełnianie czasu zajęciami, które nic dla nich nie znaczą.

Dla mnie takie życie jest przykre. Dlatego staram się o tym pisać, aby zachęcić więcej osób do tego, aby przejęli pełną odpowiedzialność za swoje życie. Kiedy zaczniesz się zastanawiać kim jesteś i dokąd zmierzasz, możesz dość do wniosku, że nie jesteś zadowolona ze swojego życia.

Na początku może być to trudna i gorzka prawda do przełknięcia. Możesz nawet sobie wmawiać, że przecież tak wygląda życie, że nie zawsze ma się to czego się pragnie. Ale czy tak jest na pewno? Ja uważam, że życie jest tylko jedno i jest zdecydowanie za krótkie, aby okłamywać samego siebie.

Kiedy zobaczysz, że coś w Twoim życiu Ci nie odpowiada, będziesz mogła to zmienić. W innym przypadku nadal będziesz w tym tkwiła. Złość, a nawet wściekłość, bywa świetną motywacją do zmiany. A czasami wystarczy zrobić tylko krok, aby wprawić w ruch spiralę zmian.

Czy żyjesz w zgodzie ze sobą?

Czy żyję w zgodzie z samym sobą? To trudne pytanie. Ludzie dzielą się na dwie kategorie: aktorów i obserwatorów. Ci, którzy są obserwatorami, akceptują wszystko co przynosi im życie. Nie starają się wpłynąć na własny los, a ich ulubione powiedzenie to: „jest jak jest”.

Aktorzy to osoby, które świadomie chcą kierować swoim życiem. Wiedzą, że nie na wszystko mają wpływ, ale ich to nie przeraża. Zamiast skupiać się nad tym, na co wpływu nie mają, skupiają się na wszystkim, co jest w zasięgu ich możliwości.

Zdecydowanie wolę być aktorem. Nie chcę jedynie obserwować własnego życia. Chcę działać aktywnie, bo tylko wtedy mogę spełnić swoje marzenia. Czy uda mi się spełnić je wszystkie? To bardziej niż pewne, że mi się nie uda. Ale czy to ma w jakiś sposób odebrać mi motywację? Wydaje mi się, że tak myślą tylko osoby, które czują się przegrane w życiu.

Zastanów się czy jesteś aktorką, czy obserwatorką? Czy pasuje Ci ta rola? A może przeszedł najlepszy moment do zmiany? Każdy boi się zmian, każdy boi się porażki, ale nie każdego ten strach blokuje. Jak powiedział Jacek Walkiewicz: „boje się nadal, ale robię”. Te słowa ciągle pobrzmiewają w mojej głowie.

Boje się, ale idę do przodu. A jak jest w Twoim przypadku? Czy strach paraliżuje Cię na tyle, że oddajesz stery własnego życia w ręce ślepego losu? A może boisz się, ale działasz i każdego dnia jesteś odrobinę bliżej spełnienia własnych marzeń?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Szukasz w życiu inspiracji? Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym.

– Antoine de Saint-Exupéry

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here