Czy każdy z nas ma do wykorzystania dokładnie taką samą liczbę godzin w ciągu dnia? Dlaczego niektórzy potrafią je wykorzystać w maksymalny sposób. A innym ciągle brakuje na coś czasu? Czy znasz osoby, które żyją w ciągłym biegu, ale zamiast poruszać się naprzód, jedynie kręcą się w miejscu?  Czy wiesz skąd bierze się ten problem?

Czy czas jest dla nas sprawiedliwy?

Wszyscy chcemy wykorzystać swój czas jak najlepiej. Jeżeli spojrzymy na to w krótkiej perspektywie, każdy z nas ma do wykorzystania 24 godziny na dobę. Mogłoby się wydawać, że czas jest najbardziej sprawiedliwie rozdzielonym dobrem na świecie. Jednak jest to bzdura.

Czas nie jest sprawiedliwy. Jeżeli spojrzysz na to w dłuższej perspektywie zobaczysz, że niektórzy mają go naprawdę mało. Najsmutniejsze jest jednak to, że jest to ich własny wybór. Kiedy nie potrafisz zapanować nad swoim życiem, masz znacznie mniej czasu niż Ci się wydaje.

Czas jest naprawdę cennym dobrem. Żyjemy w czasach, w których mamy go coraz mniej. Jest to dla nas wyjątkowa okazja. Zasady rynku są w tym przypadku bardzo proste. Dobro, które jest w niedoborze, staje się droższe. Czy potrafisz to wykorzystać na swoją korzyść?

Jak mogłeś zauważyć, mamy tu do czynienia z paradoksem. Z jednej strony czas staje się coraz cenniejszy, bo brakuje go każdemu z nas. Z drugiej, coraz łatwiej przychodzi nam go marnować. Czy wiesz dlaczego?

Czy Twój czas należy do Ciebie?

Jeżeli to pytanie wydaje Ci się banalne, to znaczy, że nie skupiłeś się jeszcze wystarczająco na tym problemie. Przechodzisz w życiu nad wieloma sprawami obojętnie. Nie potrafisz się zaangażować, bo wszystko wydaje Ci się oczywiste. Spróbuj się jednak zatrzymać na chwilę nad tym pytaniem.

Czy Twój czas naprawdę należy tylko do Ciebie? A może rozmieniasz go na drobne, wykonując mało znaczące rzeczy? Ile razy zdarzyło Ci się ostatnio przestawić budzik o te 5, albo 10 minut? A może robisz tak regularnie, każdego dnia oszukując się, że wstaniesz wcześniej?

Marnujemy swój czas na głupoty. Robimy rzeczy, na których nawet się nie skupiamy. Spotykamy się z ludźmi, na których nam nie zależy. Pracujemy w firmach, które nas nie obchodzą. Zakładamy biznesy, w które nie wierzymy. Jeździmy w miejsca, które nas nie interesują, ale dobrze wyglądają na zdjęciach.

Chodzi o to, że zbyt wiele czasu marnujemy w życiu na POZORY. Zamiast skupić się na tym co jest dla nas ważne, skupiamy się na tym, co nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Jesteśmy mistrzami w przekonywaniu samych siebie, że to co robimy ma jakieś znaczenie.

Przekonujemy siebie, że dziś potrzebujemy się wyspać, a jutro wstaniemy wcześniej by popracować. Wmawiamy sobie, że dziś popołudniu potrzebujemy odpoczynku, dlatego nie możemy skupić się na nauce czegoś nowego. Wiecznie powtarzamy sobie w głowie jedno słowo: jutro.

Czy ludzie, którzy osiągnęli sukces, na pewno mieli tyle czasu co Ty?

Zdecydowanie uważam, że nie. Ludzie, którzy osiągnęli sukces, mieli dużo więcej czasu od Ciebie. Jednak musieli na ten czas zapracować. Znasz historie mistrzów olimpijskich? Czy coś Ci mówią opowieści o zarwanych nocach, porannych treningach i szukaniu okazji?

Ludzie nie osiągają sukcesu przez przypadek. Sukces osiągają ludzie, którzy w swojej dziedzinie wyprzedzili konkurencję. Sukces osiągają ludzie, którzy patrzą na swoje życie w dłuższej perspektywie. To ludzie, którzy nie muszą zjeść pianki marshmallow od razy.

Sukces zaczyna się w chwili, kiedy zdajesz sobie sprawę, że każda sekunda Twojego życia jest cenna. Zaczynasz wyciskać dobę jak cytrynę. Dbasz o to, aby czas działał na Twoją korzyść. To właśnie w chwili, kiedy Twoi konkurenci przestawiają budzik, Ty pracujesz na swój sukces.

Jeżeli mi nie wierzysz, poczytaj biografię sławnych ludzi. Skup się na tych, którzy osiągnęli sukces dzięki ciężkiej pracy. Znasz teorię 10 000 godzin? Podobno tyle czasu trzeba zajmować się jakąś dziedziną, aby stać się w niej mistrzem.

Przykłady?  Bill Gates programował w każdej możliwej chwili i wyrobił swoje godziny na długo przed innymi. The Beatles dawali wielogodzinne występy, które nauczyły ich wspólnej i ciężkiej pracy. Robert Korzeniowski przeszedł setki kilometrów, zanim sięgnął po złoto olimpijskie.

Nie daj sobie wmówić, że sukces można osiągnąć bez ciężkiej pracy. To mydlenie oczu i opowiadanie bajek dla naiwnych. Jednak ciężka praca to nie wszystko. Musisz mieć czas na to, aby ciężko pracować. Jeżeli stale kręcisz się w miejscu, marnując swój czas, trudno Ci będzie dojść do mistrzostwa. Musisz też wiedzieć, jak możesz zapracować na swój sukces.

Czas i skupienie to sprawdzona droga do sukcesu.

Jeżeli zaczniesz dbać o swój czasu, zaczną pojawiać się nowe możliwości. Zacznij pracować nad swoją przewagą konkurencyjną. Bądź cierpliwy, bo 10 000 godzin to naprawdę sporo czasu. Nie musisz być jednak mistrzem, aby wyprzedzić innych.

Jeżeli zaczniesz mądrze wykorzystywać swój czas, efekty pojawią się już po kilku miesiącach. Jednak musisz być skupiony. Samo zarządzanie swoim czasem nie może być celem samym w sobie. To kolejna pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść.

Zarządzanie sobą w czasie jest modne. Kupujemy planery, notatniki i kalendarze. Instalujemy aplikacje i przyklejamy wszędzie karteczki. Jednak najczęściej robimy to bez większego skupienia. Nie zastanawiamy się nad celem, który próbujemy osiągnąć.

Samo wydzieranie sekund z każdej doby, nie uczyni Cię genialnym przedsiębiorcą. Chodzi o to, że musisz wiedzieć na co przeznaczysz te dodatkowe sekundy. Skup się więc na celu, który jest dla Ciebie naprawdę ważny.

Zastanów się w co zainwestujesz czas, który uda Ci się oszczędzić. Podejdź do tego, jak rasowy inwestor giełdowy. Czy Twoja inwestycja ma szansę na zysk? A może warto poszukać lepszych opcji? Czy będzie to inwestycja długoterminowa?

Skup się na tym i nie wywracaj oczami. Myśl o tym, tak jak myślisz o swoich pieniądzach. Jeżeli prowadzisz firmę, znasz sytuacje, w których oglądasz złotówkę z każdej strony, zanim wydasz ją na inwestycję w biznes.

Zacznij przyglądać się uważnie temu, w jaki sposób inwestujesz swój czas. Możesz tu stosować metodę inwestowania, w którą wierzysz w kwestiach finansowych. Czy potrzebujesz dywersyfikacji? Czy masz cierpliwość do inwestycji długoterminowych? A może wolisz inwestycje, które przynoszą zysk już w średnim terminie?

To Ty znasz siebie najlepiej. Zacznij się nad tym zastanawiać. Albert Einstein miał dużo więcej czasu od Ciebie, ponieważ wstawał wcześniej i nie marnował ani sekundy. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś działał podobnie. Wymaga to jedynie skupienia.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog pracujący w biznesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here