Gdzieś po głowie od dawna krąży Ci to pytanie. Może nie pojawia się ono wprost, ale na różne sposoby zastanawiasz się, jak możesz zmienić swoje życie. Zastanawiasz się, co Ci się w Twojej obecnej sytuacji nie podoba. Myślisz o swojej przyszłości i zaczynasz dostrzegać, że od dawna nie realizujesz swoich marzeń. Może w końcu trzeba spojrzeć prawdzie w oczy? Chcesz coś w swoim życiu zmienić i w końcu musisz się dowiedzieć, jak możesz to zrobić!

Czy zmiany w życiu są możliwe?

O zmienianiu własnego życia pisałem już w wielu artykułach. Warto się zmierzyć na początku z pytaniem, czy w ogóle wierzysz w zmianę? Możesz o tym przeczytać w artykule: Jak zmienić swoje życie? Czy to w ogóle możliwe? Dowiesz się z niego, jak w końcu wykonać ten pierwszy krok w kierunku zmiany.

Do zmian musisz się również przygotować. Zanim wykonasz ten pierwszy krok, musisz wzmocnić swoją psychikę i zaplanować swoje działania. Musisz zaufać sobie, do czego potrzebujesz trochę odwagi. Mam nadzieję, że odnajdziesz ją w sobie po przeczytaniu artykułu: Jak zmienić swoje życie? – skuteczny poradnik.

Jeżeli już tyle napisałem o zmianach, to co może wnieść do tematu ten artykuł? Chodzi o to, że zanim dokonasz w swoim życiu zmian, musisz na samą zmianę spojrzeć z kilku rożnych stron. Twoje życie jest skomplikowane i dużo obszarów się w nim ze sobą łączy. Dlatego do zmiany musisz się przygotować na kilku poziomach. Jeżeli naprawdę chcesz to zrobić, przeczytaj ten artykuł uważnie.

Przyznaj się, że chcesz się zmienić

Zanim dokonasz jakiejkolwiek zmiany, musisz się przyznać przed samą sobą, że chcesz się zmienić. Nie możesz dłużej się już oszukiwać, że tak naprawdę jest Ci dobrze. Musisz spojrzeć prawdzie w oczy, bo tylko w ten sposób otworzysz się na nowe możliwości, które się będą pojawiać.

Jeżeli będziesz świadoma, że chcesz dokonać zmiany, to możesz zacząć się zachowywać w inny sposób niż dotychczas. Możliwe, że do tej pory kiedy dostawałaś od znajomych zaproszenie na imprezę, szukałaś szybko wymówki i odmawiałaś przyjścia. Kiedy jesteś nastawiona na zmiany, zamiast szukać wymówki, możesz spróbować zrobić coś zupełnie innego niż zawsze. Zgodzisz się i będzie to Twój pierwszy sukces.

Ze zmianą jest podobnie jak z szukaniem pracy. Kiedy otwarcie się do tego przyznajesz i jesteś nastawiona na znalezienie odpowiedniej pracy, zaczynasz dostrzegać okazje, które mogłabyś w innym przypadku przeoczyć. Kiedy mówisz innym, że szukasz pracy, zwiększasz swoje szansę na sukces. Nigdy nie wiesz, czy ktoś z Twoich bliskich nie słyszał o jakiejś posadzie, która dobrze do Ciebie pasuje.

Dlatego tak ważna jest szczerość w komunikowaniu chęci zmiany. Chodzi zarówno o szczerość przed samą sobą, jak i o szczerość w stosunku do innych. Twoi bliscy będą widzieć, że coś się z Tobą dzieje. Po co mają się martwić, że masz jakieś problemy? Otwarcie im powiedz, że szukasz nowego sposobu na życie. Nie wiesz co z tego wyjdzie, ale się tego nie boisz i liczysz na ich wsparcie.

Chcesz coś zmienić w życiu? Wyznacz nowy kierunek

Zmianę powinnaś zacząć od szczegółowego rachunku sumienia. Zastanów się, czego chcesz, a czego nie chcesz w swoim życiu. Proponuję Ci zacząć od tego drugiego. Często dużo łatwiej jest nam analizować dotychczasowe życie i wyszukiwać w nim błędów. Dlatego zastanów się dobrze, co zaczęło Ci już przeszkadzać i dłużej nie chcesz sobie na to pozwalać.

Kiedy znajdziesz już kilka rzeczy, z których chcesz zrezygnować, musisz zacząć patrzeć w przyszłość. Skoro nie chcesz już żyć jak dotychczas, to jak ma wyglądać Twoje nowe życie? W ten sposób przechodzisz do etapu planowania swojej przyszłości. Opiera się on na Twoich pragnieniach, potrzebach i marzeniach.

Zastanów się, jak wyglądałoby Twoje idealne życie? Czego Ci obecnie brakuje do szczęścia? Czego masz w swoim życiu za mało i o co musisz teraz bardziej zawalczyć? W ten sposób pogłębisz samoświadomość, która jest ważnym aspektem zmiany.

Samoświadomość jest kluczem do wzmocnienia własnej psychiki. Jeżeli szukasz jeszcze innych sposobów na to, aby wzmocnić się psychicznie, polecam Ci artykuł: Czy jesteś silna psychicznie? A może musisz nad tym popracować? Dowiesz się z niego, czym jest szczęście i jak zadbać o swoją codzienność, aby pomagała Ci się rozwijać.

Rusz w końcu z miejsca

Najtrudniejszą części masz już za sobą. Samo przyznanie się do zmiany, wymaga dużej odwagi. Jeżeli zrobiłaś już rachunek sumienia i wiesz, co chcesz zmienić, to jesteś już o krok od pierwszego sukcesu. Samo myślenie nie zmieni Twojego życia. Bez działania nadal będziesz tkwiła w tym samym miejscu.

Pierwszy krok jest równie trudny, jak otwarte przyznanie się do tego, że coś w Twoim życiu jest nie tak. Jednak teraz jesteś do niego przygotowana. Wyznaczyłaś już w głowie jakiś cel. Wzmocniłaś swoją psychikę i zadbałaś o rozwój samoświadomości. Dlaczego miałoby Ci się nie udać?

Ludzie nie doceniają działania. Nawet najmniejszy kroczek w nowym kierunku jest ważniejszy, niż ciągłe mielenie w głowie tych samych myśli. Nawet najdoskonalszy plan, który układasz wyłącznie w głowie, nie ma takiego znaczenia, jak nawet najdrobniejsze działanie. Życie można zmienić tylko robiąc coś innego niż do tej pory. Myślenie jest początkiem, ale kluczem jest samo działanie!

Musisz w sobie znaleźć wystarczającą motywację, aby wykonać ten pierwszy krok. Dobrą motywacją są marzenia. Muszą one być jednak realne do spełnienia. W innym przypadku, będą one tylko kolejnym pretekstem do bujania w obłokach. Możesz o tym przeczytać w artykule: Marzenia są ważne, a jeszcze ważniejsze jest ich spełnianie.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zmienić swoje życie, to odpowiedź jest prosta: DZIAŁAJĄC! Jednak do tego działania musisz się odpowiednio przygotować. Wskazałem Ci kierunek tych przygotować, jednak to od Ciebie zależy, czy będziesz podążała tą drogą. Najpierw przyznaj się do chęci zmiany, później poszukaj nowych możliwości. Zrób gruntowny rachunek sumienia i wyznacz jakiś cel. Później zostanie Ci już tylko działać.

Na co więc jeszcze czekasz? Zrób już dziś pierwszy krok w kierunku zmiany. Przestań się zastanawiać, jak zmienić swoje życie. Zacznij je po prostu zmieniać. Nie rzucaj się z motyką na słońce. Skup się na małych kroczkach i bądź systematyczna. Tylko w ten sposób można dokonać trwałych zmian.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz również na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here