Kiedy wszystko idzie po Twojej myśli, jesteś zadowolona ze swojego życia. Wiesz jednak, że kiedy przytrafi Ci się drobna wpadka, od razu zaczynasz się o wszystko obwiniać. Masz wobec siebie bardzo wysokie wymagania. Z jednej strony pozwala Ci to realizować swoje cele. Jednak z drugiej wykańcza Cię to emocjonalnie. Czy to Twoja wina, że zachowujesz się w ten sposób?

Negatywne wzorce myślenia

Negatywne wzorce myślenia są jak koleiny na drodze, kiedy już w nie wpadniesz, trudno Ci zmienić kierunek jazdy. Zaczynasz zachowywać się tak, jakby coś pchało Cię w stronę, w którą tak naprawdę nie chcesz iść. Dobrze wiesz, jak się to skończy, ale nie potrafisz zmienić biegu wydarzeń. Wiele razy już to przerabiałaś, ale jest to silniejsze od Ciebie.

Negatywne wzorce myślenia są naszymi nawykami, z którymi bardzo ciężko wygrać. Jak wpadniesz już w swój schemat działania, to nie potrafisz się z niego wyrwać. Bardzo trudno jest pokonać taki nawyk, ponieważ najczęściej pracujemy na niego przez wiele lat. Czasami jest tak, że w wypracowaniu tego nawyku pomagają nam inni, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Negatywne wzorce myślenia pojawiają się w różnych momentach naszego życia. Czasami towarzyszą nam od dzieciństwa, kiedy to kształtują się pod wpływem wychowania. Na wiele takich negatywnych schematów myślowych ma wpływ środowisko, w którym dorastamy.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wyniszczające potrafią być takie negatywne nawyki myślowe. Potrafią one wyniszczać nas od środka, a my zupełnie nie mamy o tym pojęcia. Jesteśmy często ślepi na takie sytuacje, ponieważ towarzyszą one nam od lat. Może czas się w końcu ich pozbyć?

Myśli, emocje i zachowanie

Czy masz świadomość, że Twoje myśli wpływają na Twoje emocje? Może Ci się to wydawać banalne, ale wielu z nas o tym zapomina, kiedy już wpadnie w spiralę swoich negatywnych myśli. Kiedy zaczynamy obwiniać siebie o wszystko, zapominamy, że działa to tak destrukcyjnie na nasze emocje.

Musisz też pamiętać, że emocje wpływają na Twój sposób myślenia. Kiedy dopadają Cię lęki przeszłości, zaczynasz wracać do sposoby myślenia sprzed lat. Zmieniasz się w małą dziewczynkę, której rodzice ciągle podcinali skrzydła. Zmieniasz się w nastolatkę, która miała problemy w odnalezieniu swojego miejsca na świecie.

Zmieniasz się w osobę, o której już dawno mogłaś zapomnieć, jednak to właśnie emocje Ci o tym przypominają. Trudno jest nam zachować trzeźwy sposób myślenia, kiedy bombardowani jesteśmy przez bardzo silne emocje z przeszłości. To właśnie pcha nas w te niechciane koleiny złych nawyków.

Myśli i emocje kształtują Twoje zachowanie. Jeżeli nie panujesz nad swoimi myślami i nie potrafisz pogodzić się z pewnymi emocjami z przeszłości możesz być pewna, że będzie się to odbijało na jakości Twojego życia.

Możesz próbować uciekać od przeszłości i zamiatać wszystko pod dywan. Jednak Twoje życiowe wybory i zachowanie wyraźnie będą pokazywały, że nadal nie możesz się dogadać z samą sobą. To bardzo trudny moment, ponieważ zmiana w tym obszarze wymaga cierpliwej pracy. Czy jesteś na to gotowa?

Zaraziłam się takim sposobem patrzenia na świat

Jestem dorosła. Mam dobrą pracę i układa mi się w związku. Przychodzą jednak takie momenty, kiedy wątpię w siebie. Czuję, że jestem do niczego. Nie potrafię docenić tego co robię. Wydaje mi się, że ciągle daje z siebie za mało. Choćbym pracowała przez dziesięć godzin dziennie, to i tak czuję, że mogłabym osiągnąć więcej.

Wszystko w moim życiu musi być idealne. Nie pozwalam sobie nawet na drobne potknięcia. Wysprzątany dom, wypracowane ubrania i idealnie poukładane rzeczy na półkach. W pracy zawsze przed czasem i po godzinach. Perfekcjonizm to moje drugie imię.

Wszystko fajnie, tylko że od czasu do czasu, czuję się jak gówno. Nie lubię siebie. Nie doceniam swoich osiągnięć. Czuję, że nic nie znaczę. A do tego obwiniam się za te myśli. Nakręcam się i przepadam w spirali swojej złości.

Kiedyś tego nie rozumiałam. Myślałam, że problem leży we mnie. Jednak praca z psychologiem pozwoliła mi zrozumieć, że nie do końca tak jest. Wychowałam się w domu, w którym nie miałam czym oddychać. Panowały tam ścisłe zasady, z którymi się nie zgadzałam, a jednak musiałam się im podporządkować.

Kiedy w szkole dostawałam czwórkę, rodzice pytali dlaczego nie jest to piątka. Kiedy przynosiłam piątki, wmawiali mi, że mogłam się postarać bardziej i zasłużyłabym na wyróżnienie. Ciągle byłam niedostatecznie dobra. Ciągle czułam, że muszę walczyć o ich miłość. Ciągle czułam, że staram się ich zdaniem zbyt mało. Czułam, że wiecznie jestem ich powodem do rozczarowania.

Najlepsza uczennica w liceum. Stypendium na studiach. To wszystko za mało. Stale mi się wydawało, że mogę osiągnąć więcej. Rodzice zaszczepili mi dążenie do doskonałości, której i tak nigdy nie uda mi się osiągnąć. Stale gonię za czymś, co nie jest dla mnie ważne. Może było ważne dla nich, ale to przecież moje życie!

Czy znasz to z własnego życia? Czy Tobie też ktoś z bliskich podcinał skrzydła? Czy musiałaś walczyć o miłość? Czy czułaś, że nawet jak będziesz bardzo mocno się starała, to i tak nie spełnisz ich oczekiwań? W ten sposób zaraziłam się od innych sposobem patrzenia na świat, który mnie wyniszcza.

Jak zacząć pracę nad sobą?

Wiele Twoich negatywnych schematów myślenia, powstało wiele lat temu. Wpływają one jednak na Twoje dzisiejsze życie. Jeżeli chcesz być szczęśliwa, musisz pozbyć się tych negatywnych nawyków, które Cię blokują.

Musisz zrozumieć swoje negatywne wzorce myślenia. Musisz zrozumieć w jaki sposób powstały. Musisz zmierzyć się z emocjami jakie wywołują. Musisz nauczyć się rozbierać je na czynniki pierwsze, abyś w końcu mogła je zmienić.

Kiedy zaczniesz uważnie się im przyglądać, zaczniesz dostrzegać w jak wielu sferach Twojego życia są one istotne. Jak wiele decyzji podjęłaś pod ich wpływem. Uświadomisz sobie, że czasami działałaś jak automat i robiłaś sobie w ten sposób wielką krzywdę.

Kiedy lepiej zrozumiesz swój sposób myślenia i własne emocje, będziesz mogła wpłynąć na zachowanie. Nie możesz przed tym dłużej uciekać. Wiem, że próbowałaś. Jednak musisz się z tym zmierzyć. Jestem pewien, że masz w sobie siłę, aby zawalczyć w końcu o własne życie.

Nie pozwól, aby Twoje negatywne wzorce myślenia decydowały dłużej o tym jak masz żyć. Przejmij kontrolę nad swoimi decyzjami. Nie będzie to łatwe, ponieważ wiele schematów związanych jest z trudnymi przeżyciami z przeszłości. Jednak to jest dobry moment, abyś w końcu przełamała swój strach.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.  


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here