Nigdy nie ignoruj tego, co naprawdę czujesz. Jeżeli wiesz, czego chcesz od życia, to będziesz wiedziała jak to osiągnąć. Jednak co się stanie w sytuacji, kiedy sama nie będziesz wiedziała, czego chcesz? Czy naprawdę jesteś gotowa na prawdziwą miłość?

A może Twój związek daje Ci tylko namiastkę prawdziwej miłości? Czy oboje kochacie tak samo mocno? A może jedno z Was nadal kocha dużo mocniej? Czy łatwo jest znaleźć prawdziwą miłość? Na to pytanie powinnaś sobie odpowiedzieć po przeczytaniu tego artykułu.

Czy szukasz kogoś, kto potrafiłby kochać tak samo, jak TY?

Każdy, kto szuka miłości, ma jedno ukryte pragnienie. Chciałby znaleźć kogoś, kto potrafiłby kochać tak samo mocno, jak on. Każdy z nas boi się nieodwzajemnionej miłości i pustki, jaka po niej zostaje. Nie mówimy o tym głośno, bo nie chcemy zapeszać. Jednak każdy z nas chciałby znaleźć w swoim życiu kogoś, z kim mógłby spędzić resztę swoich dni.

Każdy z nas szuka prawdziwej miłości. Jednak wiele osób nie potrafi się do tego otwarcie przyznać. Tak wielkie zaangażowanie emocjonalne, budzi nasze najgorsze obawy. Co, jeśli druga osoba, nie odwzajemni naszych uczuć? Co, jeśli nas zrani? Czy naprawdę warto tak ryzykować?

To oczywiste, że chciałabyś się troszczyć o kogoś i liczysz na to, że ten ktoś troszczyłby się również o Ciebie. Chciałabyś być dla kogoś wsparciem, bo miałabyś poczucie, że ten ktoś również zawsze będzie Cię wspierał.

Chciałabyś stworzyć związek na równych zasadach, w których każde z Was byłoby naprawdę szczęśliwe. Chciałabyś, abyście oboje mogli powiedzieć, że w tej relacji znaleźliście swoją prawdziwą miłość. Czy może być coś piękniejszego?

Wiele osób spełnia swoje skryte marzenia. Znajdują swoją drugą połówkę i w końcu są szczęśliwi. Jednak ich szczęście nie trwa wiecznie. Po pewnym czasie wszystko się zmienia. Związek nie jest już taki idealny jak na początku. Miłość wymyka się spod ich kontroli i zaczynają się trudności.

Do głowy przychodzą Ci różne myśli. Zaczynasz się zastanawiać, czy naprawdę byłaś gotowa na ten związek? Może mężczyzna, z którym się związałaś, nie był gotowy na długotrwałą relację? Może oboje minęliście się gdzieś po drodze i w pewnym momencie zaczęliście oddalać się od siebie?

Może wcale nie byliście tak bardzo podobni do siebie, jak Ci się wydawało, a przyciągnęła Was po prostu zwykła chemia? Może Wasza prawdziwa miłość była tylko chwilowym zauroczeniem?

Może nie daliście sobie szansy, aby Wasz związek mógł się ukształtować pod wpływem różnych emocji. Skupiliście się tylko na tym, co pozytywne, zapominając całkowicie o emocjach, które są trudne i bolesne.

Czy oboje chcecie od życia tego samego?

Najpiękniejsza miłość to miłość odwzajemniona. Niewiele osób jest gotowych na taką miłość. Ludzie nadal myślą, że tylko w związku będą szczęśliwi.

Zaczynają więc szukać swojej miłości na siłę. Nie są gotowi na związek, ale nie potrafią żyć w samotności. Kiedy spotkają się takie dwie niegotowe na związek osoby, prędzej czy później pojawią się w ich relacji głębokie rany.

Aby znaleźć prawdziwą miłość, trzeba do tego dojrzeć. Musisz wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz od życia. Musisz znać swoje pragnienia, potrzeby i marzenia. Musisz wiedzieć jakimi wartościami kierujesz się w życiu. Musisz znać swoje granice, których nikomu nie pozwolisz przekroczyć. To samo powinien wiedzieć na swój temat Twój partner.

Bez tej elementarnej wiedzy, nie będziecie wiedzieć, czy chcecie tego samego od życia. Jeżeli Wasz pomysł na życie jest różny, to w pewnym momencie zacznie między Wami powstawać, przepaść. Ludzie potrafią żyć latami, pogłębiając tę przepaść. W takich związkach nie ma miejsca na miłość.

Przepaść między partnerami sprawia, że ranią nie tylko siebie nawzajem, ale też ludzi w swoim otoczeniu. Niestety obserwuję obecnie wiele związków, które zaczynają się od chwilowego zauroczenia. Wydaje się Wam, że w końcu znaleźliście swoją prawdziwą miłość. Jesteście tym tak zaślepieni, że nie widzicie sygnałów ostrzegawczych.

Najczęściej chodzi tu o wartości, którymi kierujecie się w życiu. Na początku związku skupiacie się wyłącznie na podobieństwach. Ignorujecie wszelkie różnice, bo tak działa na nas chemia mózgu, która pojawia się w momencie zakochania. Jednak po czasie te różnice wychodzą na światło dzienne i zaczyna się problem.

Aby znaleźć prawdziwą miłość, musimy być na to gotowi. A gotowość na wspólne życie z drugą osobą wynika z naszej dojrzałości emocjonalnej. Jeżeli nam jej brakuje, patrzymy na świat wyłącznie przez różowe okulary. Związek wydaje nam się szczęśliwy do pierwszych trudności. Później czujemy się rozczarowani i oszukani. Jednak, czy w taki sposób można zbudować trwałą relację?

Kiedy Ty kochasz mocno, a ON kochać przestaje?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad sytuacją, w której kochałabyś kogoś z całych sił, ale wiedziałabyś jednocześnie, że ten ktoś kocha Cię coraz słabiej? Czy potrafiłabyś naprawdę kochać taką osobę, wiedząc, że nie możesz liczyć na odwzajemnienie tego uczucia? Czy można mówić o prawdziwej miłości, jeżeli jest to miłość nieodwzajemniona?

Wiele osób zmaga się z tym problemem. W ich wspólnym życiu wiele się zmieniło. Po pewnym czasie wracają oni do swoich dawnych przyzwyczajeń i nie skupiają się na tym, że może to zranić ich drugą połówkę. Możesz o tym przeczytać w artykule: Kiedy spadają różowe okulary… czyli cała prawda o związkach.

Często ludzie zastanawiają się, dlaczego dobrze zapowiadające się związki, po pewnym czasie się rozpadają. Niby między tymi osobami była taka mocna chemia i tak fascynująca więź. Jednak po pewnym czasie, jedno z nich zaczyna brać na siebie odpowiedzialność za ich wspólne życie.

Sama sobie musisz odpowiedzieć na pytanie, czy o związek i miłość może zadbać wyłącznie jedna osoba? Czy taką odpowiedzialność można unieść w pojedynkę? Czy związek, w którym zaczyna się pojawiać ten problem, ma szansę na przetrwanie?

Niestety nadal niewiele osób wie, że te problemy wynikają głównie z wzajemnego zawłaszczania. Opisałem cały ten mechanizm w artykule: Co zrobić, kiedy czujesz, że dusisz się w związku? Jeżeli różnicie się stopniem wzajemnego zawłaszczania, Wasz związek długo nie przetrwa. To jest bardziej niż pewne.

Czy jesteś świadoma, że dla każdego z nas prawdziwa miłość może wyglądać inaczej?

Wyobrażenie prawdziwej miłości dla każdego z nas może być inne. Miłość nie jest łatwym uczuciem, które można opisać w kilku słowach. Każdy z nas może kochać inaczej, bo związane jest to z naszym temperamentem, osobowością, doświadczeniami życiowymi, wychowaniem i jeszcze setką innych rzeczy.

Warto wiedzieć, że miłość składa się z kilku składników. Jedna z teorii mówi, że miłość złożona jest z trzech głównych elementów. Jest to intymność, namiętność i poczucie zobowiązania. Każdy z tych elementów działa na nas w inny sposób. Nawet drobne różnice w tych obszarach sprawiają, że nasza miłość może się różnić od miłości naszego partnera.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, polecam Ci mój wcześniejszy artykuł: Czym tak naprawdę jest miłość? Bez względu na to, czy jesteś w związku, czy nie, powinnaś przeczytać ten artykuł. Dla wielu osób jest on przełomowy, ponieważ pokazuje błędy, które popełniali do tej pory w swoim życiu.

Tematu miłości nie można się bać. Nie można go unikać. Trzeba w końcu nauczyć się myśleć o miłości w bardziej świadomy sposób. Musisz wiedzieć, co to tak naprawdę znaczy dla Ciebie kogoś kochać. Wtedy będziesz mogła sprawdzić, czy ten ktoś rozumie miłość w ten sam sposób.

Nie da się stworzyć szczęśliwego związku z kimś, kto zupełnie inaczej podchodzi do miłości niż Ty. Nawet jeżeli będziesz próbowała udawać, że nie dostrzegasz różnic w Waszym podejściu do życia, to i tak w końcu będziesz musiała się z tym zmierzyć. Prawdziwa miłość to coś więcej niż chwilowe zauroczenie, o czym chyba zbyt często zapominamy w dzisiejszym świecie.

Choćbyś bardzo chciała, nie zmienisz GO na siłę

Jak myślisz, co robią najczęściej osoby, które w nowym związku odkrywają, że ich partner ma wady? Oczywiście najczęściej to ignorują i przekonują samych siebie, że później będą w stanie go zmienić. Jednak zmiana jest bardzo trudna. Tym bardziej że nikogo na siłę nie da się zmienić.

Jeżeli Twój partner ma skłonności do skrywania swoich emocji i uczuć, możesz nigdy tego nie zmienić, jeżeli ON sam nie będzie traktował tego jako problem. Musisz zaakceptować, że ludzi nie da się zmienić na siłę. Żadna technika manipulacji ani wywierana presja Ci w tym nie pomoże.

Pamiętaj, że to, co dla Ciebie jest problemem, dla Twojego partnera może być czymś zupełnie naturalnym. Dlatego tak ważne jest poznanie przeszłości osoby, z która chcesz spędzić resztę życia. To właśnie bagaż wcześniejszych doświadczeń może być przyczyną Waszych późniejszych problemów.

Lepiej wiedzieć o tym wcześniej. Tak jak wspominałem, to właśnie odmienny sposób patrzenia na świat i wyznawanie innych wartości, są najczęściej przyczyną rozpadu związków. To jak kształtuje się nasza osobowość, wynika często z naszej przeszłości. Na ten temat napisałam artykuł, który powinnaś przeczytać: Jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku?

Wiele kobiet popełnia błąd przejmowania odpowiedzialności za związek. Mężczyźni wycofują się w relacji i są bierni. Nie mają pomysłów na to, co mogą więcej zaoferować od siebie, więc skupiają się na swoich rutynowych działaniach. Kobiety próbują w takich związkach interweniować i chcą wziąć sprawy we własne ręce.

Jednak sama nie naprawisz Waszego związku. Wspominałem Ci już wcześniej, że nikt nie jest w stanie udźwignąć odpowiedzialności za związek. Jeżeli chcesz walczyć o tę relację, to musisz podejść do tego w inny sposób. Nie bierz wszystkiego na siebie, bo to nie załatwi problemu.

Sama możesz wykonać jedynie pierwszy krok. Jeżeli Twój partner do Ciebie nie dołączy, to niczego nie osiągniesz na siłę. Będzie się ON opierał każdej zmianie, którą zaproponujesz. A jeżeli nadal będziesz naciskać, ON znajdzie sposób, aby trochę od Ciebie odpocząć, i zacznie Cię unikać.

To właśnie dlatego wielu mężczyzn pracuje w nadgodzinach albo zaczyna pasjonować się bardzo czasochłonnymi zajęciami. Uciekają oni od zmiany, którą ktoś inny próbuje im narzucić. Nie zmienisz nikogo na siłę. W związku liczy się partnerstwo. Prawdziwa miłość wynika z wzajemnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Nie lekceważ sygnałów, które Cię niepokoją na początku związku. Możesz być pewna, że wielu z tych rzeczy nie zmienisz w mężczyźnie. Czy jest więc ON osobą, z którą chcesz spędzić resztę swojego życia? Jestem pewien, że wiele kobiet po latach żałuje, że nie zadało sobie tego pytania wcześniej.

Czy to jest Twoja prawdziwa miłość, czy tylko chwilowe zauroczenie? Nigdy nie powinnaś unikać tego pytania. Wiem, że trudno jest znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Jednak ważniejsze jest to, żebyś była świadoma samego pytania. Tylko zastanawiając się nad tym, możesz dostrzec najważniejsze sygnały ostrzegawcze.

Czym jest prawdziwa miłość?

Prawdziwa miłość to równowaga i partnerstwo. To wzajemne wsparcie osób, które są gotowe na związek. Prawdziwa miłość może pojawić się tylko w relacji osób, które wiedzą, czego chcą od życia. W innym wypadku jest mała szansa na to, że przypadkiem trafisz na osobę, która będzie chciała tego samego co Ty.

Prawdziwa miłość to bezpieczeństwo. W takim związku partnerzy mogą sobie całkowicie zaufać. Nie muszą oglądać się za siebie, bo wiedzą, że oboje w równym stopniu dbają o tę relację. W takim związku nikt nie jest przeciążony i obarczony całą odpowiedzialnością. W takim związku nie ma miejsca na pretensje i oskarżenia.

Dlatego uważam, że prawdziwa miłość, to miłość odwzajemniona. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Ty go kochasz nadal tak mocno, a ON nie kocha Cię już prawie wcale, możesz być pewna, że to ostatni sygnał ostrzegawczy. Wasz związek długo nie przetrwa. A jeżeli nadal będziecie razem, będzie to korzystne tylko dla jednej strony. Wiele osób jest ze sobą z powodu wygody, która nie ma wiele wspólnego z prawdziwą miłością.

Nie warto inwestować własnej miłości w osobę, która ma zupełnie inną wizję świata. Przeciwieństwa przyciągają się tylko na chwilę. Wspólne życie jest możliwe tylko z kimś, kogo będziesz rozumiała. Ludzie, którzy tak bardzo różnią się od siebie, nigdy się nie dogadają i nigdy się szczerze nie pokochają. W ich związku zawsze będzie brakowało równowagi i poczucia bezpieczeństwa.

Miłość ma różne oblicza. Jeżeli jesteście ze sobą szczerzy, to będziecie już od początku wiedzieć, czy zmierzacie w tę samą stronę. Jeżeli skupicie się wyłącznie na grze pozorów, w niedalekiej przyszłości dopadnie Was kryzys.

Prawdziwa miłość to szczerość i pełne zaufanie. Bez tego, każde uczucie wygaśnie. Szczerość, zaufanie i przyjaźń to klucz do szczęśliwego związku i prawdziwej miłości. Znalezienie prawdziwej miłości wymaga odwagi i dojrzałości emocjonalnej. Nie każdy jest na nią gotowy…

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Więcej ciekawych artykułów możesz znaleźć na moim Facebooku: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here