Ludzie potrafią tkwić w bagnie latami. Od czasu do czasu, w chwilach większej motywacji, zaczynają się szamotać, bo czują, że potrzebują zmiany. Jednak zmiana jest zbyt trudna. Zbyt często chodzili utartymi ścieżkami. Nawyki weszły już mocno im w krew. Czy wyjście z bagna jest możliwe? Czy człowiek naprawdę może się zmienić?

Czy masz wystarczający powód, aby się zmienić?

W głowie utkwił mi pewien obraz z filmu. Ta scena była na tyle mocna, że nie można jej zapomnieć. Film opowiadał o popadaniu w alkoholizm. Krok po kroku, główny bohater staczał się na samo dno. Nic nie można było zrobić.

Nikt nie potrafił do niego dotrzeć. A on nie widział swojego problemu. Uważał, że wszystko ma pod kontrolą. Jednak ten dzień zmienił wszystko. Kiedy to się stało, życie przeleciało mu przed oczami. Nie było to jego życie, ale życie jego córki, którego o mały włos nie zmarnował.

Ta scena pokazywała moment, w którym zatwardziały alkoholik zrozumiał, że musi się zmienić. Prowadząc pod wpływem, prawie zabił swoją córkę. Przez własną słabość, odebrał by życie jedynej osobie, na której mu jeszcze zależało.

To była cholerna motywacja do zmiany. Do tej pory nie widział w swoim życiu problemu. Tak naprawdę nie zależało mu na wielu rzeczach. Zależało mu na córce, którą pociągnął by za sobą i to musiało się zmienić. Odnalazł swoje DLACZEGO i tak zaczęła się jego zmiana.

Czy potrafisz odnaleźć swoje DLACZEGO?

Ludzie uwielbiają opowiadać o swoich planach na zmianę własnego życia. Potrafią paplać o tym bez przerwy. Rzucę palenie, zacznę ćwiczyć, skończę z tymi automatami. Gadają i tkwią w miejscu, które wydaje się bardzo wygodne.

Jesteś o krok od zmiany, jednak nigdy nie zrobisz tego kroku. Nigdy nie ryzykujesz, bo mogłoby Ci się nie udać. Nigdy nie sprawdzasz w praktyce tego, o czym tak chętnie mówisz. Twoje sumienie jest spokojne, ponieważ zmiana jest tak blisko.

Powiedź to sobie szczerze, tak naprawdę nie chcesz się zmienić. Twoje życie jest wygodne na tyle, że nie potrzebujesz tej zmiany. Nie masz w sobie motywacji, aby coś z tym zrobić. Możesz trochę o tym pogadać, czasami popłaczesz w czyjeś ramię. Taki jest Twój plan na zmianę.

Ludzie mogą się zmienić, jednak muszą w sobie odnaleźć siłę. Potrzebują wystarczającego powodu, aby dokonać tej zmiany. Muszą odnaleźć swoje DLACZEGO, które ma dla nich prawdziwą wartość. Jednak szukanie powodu do zmiany jest trudne. Czasami aby go odnaleźć, potrzebujesz porządnego kopa. Czasami dostajesz go od życia w prezencie.

Czy możesz sobie pozwolić na brak zmiany?

Życie wystawia nam słony rachunek, jeżeli nie potrafimy się zmieniać. Ranimy najbliższych, tracimy ich zaufanie. Czasami tracimy ich miłość. Wszystko w imię własnych przyzwyczajeń, nawyków i słabości. Ile razy można wysłuchiwać obietnic? Ile razy można dawać drugą szansę?

Czy stać Cię na brak zmiany? Ile jeszcze musi wycierpieć Twoja partnerka, aby w końcu to do Ciebie dotarło? Ile razy ją jeszcze skrzywdzisz, zanim będziesz się brzydził spojrzeć na siebie w lustrze? Nie stać Cię na brak zmiany. Nie stać Cię na to, abyś tkwił w tym bagnie. Nie możesz sobie na to dłużej pozwolić.

Do tej pory było dobrze i miło. Jednak przyszedł moment, aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Przyszedł moment, w którym odnajdziesz w sobie siłę. Nie mówię, że będzie łatwo. Jednak nie robisz tego wszystkiego wyłącznie dla siebie. Pomyśl o Twoich bliskich, którzy od dawna czekają na Twoją zmianę.

Czy muszą jeszcze długo czekać? A może weźmiesz się w końcu do roboty i zrobisz coś ze swoim życiem? Może w końcu spojrzysz prawdzie w oczy i przyznasz się do błędu. Jeżeli nie chcesz robić tego wyłącznie dla siebie, zrób to dla nich, albo dla niej. Twoje DLACZEGO jest bliżej niż myślisz. Czy potrafisz je w końcu znaleźć?

Czy wierzysz, że zmiana jest możliwa?

Większość ludzi uważa, że nie ma wpływu na swoje życie. To przykre, ale w głowach wielu z nas, zmiana nie jest możliwa. Nie trzeba się tu nawet wysilać i podawać setki przykładów na to, że ludzie mogą się zmienić. Jeżeli sam uważasz, że taki już jesteś i nic z tym nie możesz zrobić, to nigdy się nie zmienisz.

Zmiana zaczyna się dużo wcześniej niż myślisz. Zaczyna się w Twojej głowie. Zaczyna się od tego, że Twoje własne przekonania zaczynają Ci przeszkadzać. Jednym z najgorszych przekonań jest to, które każe Ci myśleć, że ludzie nie mogą się zmienić.

Mimo tego, że zmiany dzieją się na Twoich oczach, zupełnie nie potrafisz tego odnieść do własnego życia. Dopóki nie uwierzysz, że cokolwiek w Twoim życiu może się zmienić, dalej będziesz tkwił w tym martwym punkcie.

Nikt nie podejmie tej decyzji za Ciebie. Nikt nie nakłoni Cię do zmiany. Nikt nie wpłynie na Twoje myślenie. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie i sam przed sobą musisz się przyznać, czy jesteś gotowy do zmiany, czy nie.

Wnioski?

Jeżeli nie wierzyłbym w to, że ludzie mogą się zmieniać, moja praca nie miałaby sensu. Jestem psychologiem i w swoim życiu widziałem już sporo zmian. Jestem jednak pewien, że wielu z nas nigdy nie będzie na to gotowa. Ich życie jest za wygodne, aby mieli w sobie na tyle siły, by odnaleźć swoje DLACZEGO.

Mocno wierzę jednak w tych, którzy podjęli już tę trudną decyzję. Wierzę w tych, którzy szczerze chcą odmienić swoje życie. Czy robią to dla siebie, czy robią to ze względu na innych, nie ma już dla mnie tak wielkiego znaczenia. Chodzi o to, że ludzie, którzy szczerze chcą się zmienić, podejmują jakieś działanie.

Bez jakiegokolwiek działania nie masz szans na zmianę. Jednak praca nad sobą wiąże się z przyznaniem się do błędów. Nie każdy jest na to gotowy. Jeżeli nie chcesz się zmienić, musisz mieć ku temu dobry powód. Jeżeli go poznasz i postarasz się zrozumieć, będziesz mógł w inny sposób spojrzeć na swoje dotychczasowe życie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.