Ludzie potrafią tkwić w bagnie latami. Od czasu do czasu, w chwilach większej motywacji, zaczynają się szamotać, bo czują, że potrzebują zmiany. Jednak zmiana jest zbyt trudna. Zbyt często chodzili utartymi ścieżkami. Nawyki weszły już mocno im w krew. Czy wyjście z bagna jest możliwe? Czy człowiek naprawdę może się zmienić?

Czy masz wystarczający powód, aby się zmienić?

W głowie utkwił mi pewien obraz z filmu. Ta scena była na tyle mocna, że nie można jej zapomnieć. Film opowiadał o popadaniu w alkoholizm. Krok po kroku, główny bohater staczał się na samo dno. Nic nie można było zrobić.

Nikt nie potrafił do niego dotrzeć. A on nie widział swojego problemu. Uważał, że wszystko ma pod kontrolą. Jednak ten dzień zmienił wszystko. Kiedy to się stało, życie przeleciało mu przed oczami. Nie było to jego życie, ale życie jego córki, którego o mały włos nie zmarnował.

Ta scena pokazywała moment, w którym zatwardziały alkoholik zrozumiał, że musi się zmienić. Prowadząc pod wpływem, prawie zabił swoją córkę. Przez własną słabość, odebrał by życie jedynej osobie, na której mu jeszcze zależało.

To była cholerna motywacja do zmiany. Do tej pory nie widział w swoim życiu problemu. Tak naprawdę nie zależało mu na wielu rzeczach. Zależało mu na córce, którą pociągnął by za sobą i to musiało się zmienić. Odnalazł swoje DLACZEGO i tak zaczęła się jego zmiana.

Czy potrafisz odnaleźć swoje DLACZEGO?

Ludzie uwielbiają opowiadać o swoich planach na zmianę własnego życia. Potrafią paplać o tym bez przerwy. Rzucę palenie, zacznę ćwiczyć, skończę z tymi automatami. Gadają i tkwią w miejscu, które wydaje się bardzo wygodne.

Jesteś o krok od zmiany, jednak nigdy nie zrobisz tego kroku. Nigdy nie ryzykujesz, bo mogłoby Ci się nie udać. Nigdy nie sprawdzasz w praktyce tego, o czym tak chętnie mówisz. Twoje sumienie jest spokojne, ponieważ zmiana jest tak blisko.

Powiedź to sobie szczerze, tak naprawdę nie chcesz się zmienić. Twoje życie jest wygodne na tyle, że nie potrzebujesz tej zmiany. Nie masz w sobie motywacji, aby coś z tym zrobić. Możesz trochę o tym pogadać, czasami popłaczesz w czyjeś ramię. Taki jest Twój plan na zmianę.

Ludzie mogą się zmienić, jednak muszą w sobie odnaleźć siłę. Potrzebują wystarczającego powodu, aby dokonać tej zmiany. Muszą odnaleźć swoje DLACZEGO, które ma dla nich prawdziwą wartość. Jednak szukanie powodu do zmiany jest trudne. Czasami aby go odnaleźć, potrzebujesz porządnego kopa. Czasami dostajesz go od życia w prezencie.

Czy możesz sobie pozwolić na brak zmiany?

Życie wystawia nam słony rachunek, jeżeli nie potrafimy się zmieniać. Ranimy najbliższych, tracimy ich zaufanie. Czasami tracimy ich miłość. Wszystko w imię własnych przyzwyczajeń, nawyków i słabości. Ile razy można wysłuchiwać obietnic? Ile razy można dawać drugą szansę?

Czy stać Cię na brak zmiany? Ile jeszcze musi wycierpieć Twoja partnerka, aby w końcu to do Ciebie dotarło? Ile razy ją jeszcze skrzywdzisz, zanim będziesz się brzydził spojrzeć na siebie w lustrze? Nie stać Cię na brak zmiany. Nie stać Cię na to, abyś tkwił w tym bagnie. Nie możesz sobie na to dłużej pozwolić.

Do tej pory było dobrze i miło. Jednak przyszedł moment, aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Przyszedł moment, w którym odnajdziesz w sobie siłę. Nie mówię, że będzie łatwo. Jednak nie robisz tego wszystkiego wyłącznie dla siebie. Pomyśl o Twoich bliskich, którzy od dawna czekają na Twoją zmianę.

Czy muszą jeszcze długo czekać? A może weźmiesz się w końcu do roboty i zrobisz coś ze swoim życiem? Może w końcu spojrzysz prawdzie w oczy i przyznasz się do błędu. Jeżeli nie chcesz robić tego wyłącznie dla siebie, zrób to dla nich, albo dla niej. Twoje DLACZEGO jest bliżej niż myślisz. Czy potrafisz je w końcu znaleźć?

Czy wierzysz, że zmiana jest możliwa?

Większość ludzi uważa, że nie ma wpływu na swoje życie. To przykre, ale w głowach wielu z nas, zmiana nie jest możliwa. Nie trzeba się tu nawet wysilać i podawać setki przykładów na to, że ludzie mogą się zmienić. Jeżeli sam uważasz, że taki już jesteś i nic z tym nie możesz zrobić, to nigdy się nie zmienisz.

Zmiana zaczyna się dużo wcześniej niż myślisz. Zaczyna się w Twojej głowie. Zaczyna się od tego, że Twoje własne przekonania zaczynają Ci przeszkadzać. Jednym z najgorszych przekonań jest to, które każe Ci myśleć, że ludzie nie mogą się zmienić.

Mimo tego, że zmiany dzieją się na Twoich oczach, zupełnie nie potrafisz tego odnieść do własnego życia. Dopóki nie uwierzysz, że cokolwiek w Twoim życiu może się zmienić, dalej będziesz tkwił w tym martwym punkcie.

Nikt nie podejmie tej decyzji za Ciebie. Nikt nie nakłoni Cię do zmiany. Nikt nie wpłynie na Twoje myślenie. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie i sam przed sobą musisz się przyznać, czy jesteś gotowy do zmiany, czy nie.

Wnioski?

Jeżeli nie wierzyłbym w to, że ludzie mogą się zmieniać, moja praca nie miałaby sensu. Jestem psychologiem i w swoim życiu widziałem już sporo zmian. Jestem jednak pewien, że wielu z nas nigdy nie będzie na to gotowa. Ich życie jest za wygodne, aby mieli w sobie na tyle siły, by odnaleźć swoje DLACZEGO.

Mocno wierzę jednak w tych, którzy podjęli już tę trudną decyzję. Wierzę w tych, którzy szczerze chcą odmienić swoje życie. Czy robią to dla siebie, czy robią to ze względu na innych, nie ma już dla mnie tak wielkiego znaczenia. Chodzi o to, że ludzie, którzy szczerze chcą się zmienić, podejmują jakieś działanie.

Bez jakiegokolwiek działania nie masz szans na zmianę. Jednak praca nad sobą wiąże się z przyznaniem się do błędów. Nie każdy jest na to gotowy. Jeżeli nie chcesz się zmienić, musisz mieć ku temu dobry powód. Jeżeli go poznasz i postarasz się zrozumieć, będziesz mógł w inny sposób spojrzeć na swoje dotychczasowe życie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

 

 

5 KOMENTARZE

  1. Dobry artykuł dający do myslenia tym co są na początku drogi pt. ,,ZMIANA,, Wiem o czym piszesz,bo przez to już przeszłam,poukładałam swój swiat na nowo.Jestem żywym dowodem na to,że jak się chce to można wszystko.

  2. Mnie jest wygodnie. Mam wspaniałego męża, niezłą pracę, a przynajmniej pensję, pracę dodatkową, a w przyszłości może główną, która daje mi satysfakcję, trenuję karate, tańczę tango, bo nauka tego tańca była moim marzeniem z listy marzeń. Mogę pojechać na wakacje nad ciepłe morze jeśli zechcę, w wolnych chwilach czytam książki, szydełkuję zwierzaczki dla dzieci w rodzinie, bo to mnie odpręża. Jedyne co mi doskwiera to pewien dyskomfort wynikający z tego, że jestem atakowana hasłami: „zmiana”, „sukces”, „więcej”. Owszem mam marzenia, spisane w zeszycie i ilustrowane własnoręcznie. Niektóre z nich już spełniłam, niektóre z nich zdewaluowały się…inne czekają na lepszy moment. I nie przeraża mnie to, że może nie uda mi się ich spełnić. Czy fakt, że jest mi dobrze, z tym co mam, sprawia, że coś ze mną nie tak? Takie myśli mnie nachodzą, gdy słyszę: „zmiana”, „sukces”, „więcej”, tę mantrę człowieka XXI wieku.

    • Wydaje mi się, że jeżeli jest Pani dobrze to znaczy, że osiąga Pani sukces w życiu. Nasze szczęście to chyba główne kryterium. Nie każdy musi się zmieniać i nie każdy musi wywracać swoje życie do góry nogami. Właśnie dla tego staram się zawsze pokazywać dwie drogi do rozwoju. Takie nagłe rewolucje są widowiskowe, ale zupełnie nie potrzebne dla wielu z nas. Natomiast lista marzeń to nasz własny sposób na zmiany w życiu. Krok po kroku, spokojnie i we właściwym tempie. Tylko, że nikt o takiej drodze nie mówi.

      Dziękuję za ten komentarz.

  3. Uważam że trafne byłoby również stwierdzenie „Nigdy nie ryzykujesz, bo mogłoby Ci się Udać”. I co dalej.Ruszyłaby machina z pełną mocą,trzeba by wyjść poza strefę komfortu,wysilić się ,popracować nad sobą .A o ile wygodniej jest w starych dobrze znanych kapciach?.Nie mam tutaj siebie na myśli,raczej naszła mnie taka refleksja że ludzie chcieli by zmian ot tak idąc spać a rankiem już jest nowe.Perespektywa pracy nad zmianą zniechęca wielu.Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here