Szczęście to temat, który wraca do nas jak bumerang. Kto by nie chciał być szczęśliwy? Jednak łatwo przyzwyczajamy się do szczęśliwych momentów. Z czasem nawet przestajemy je dostrzegać. Wtedy właśnie zaczynają się nasze problemy. Czy znasz to uczucie?

Bo szczęście to zbieranie kwiatków…

Życie przypomina zbieranie kwiatów na łące. Wśród gęstych traw, chwastów i innych roślin, znajdziesz wiele gatunków kwiatów. Nie każdy z tych kwiatów Ci się podoba. Nie lubisz zapachu niektórych z nich. Starasz się wybierać te kwiaty, które są Twoim zdaniem najpiękniejsze.

Te kwiaty, to takie momenty szczęścia w naszym życiu. Pojawiają się w różnych sytuacjach. Czasami jest ich więcej, a czasami znajdziemy tylko pojedynczy kwiat. Z naszych ulubionych kwiatów robimy bukiety i wianki. Wtedy stają się naprawdę wyraźne i piękne.

Jednak na pięknej i kolorowej łące, łatwo jest przegapić te najmniejsze kwiatki. Depczesz po nich i nawet ich nie dostrzegasz. Nie pozwalasz im rosnąć. Skupiasz się wyłącznie na tym, co łatwo zauważasz gołym okiem. Tracisz drobne chwile szczęścia, bo nie potrafisz ich dostrzec.

Kiedy się do tego przyzwyczaisz, a sezon na piękne i wyraziste kwiaty się skończy, zaczynasz odczuwać prawdziwy smutek. Tracisz z oczu prawdziwe szczęście. Nie potrafisz dostrzegać tego co drobne i pospolite. Nie potrafisz być szczęśliwa, gdy pojawia się codzienność.

Dlaczego tracimy szczęście?

Przyzwyczajamy się, że prawdziwe szczęście jest odświętne. Szczęście kojarzy się nam z dużymi emocjami i naprawdę szczególnymi chwilami. Jednak nasze całe życie nigdy nie będzie wyglądało w ten sposób. To właśnie przez taki sposób myślenia, zaczynamy być rozczarowani naszym życiem.

Aby być naprawdę szczęśliwym, trzeba nauczyć się czerpać radość z małych chwil dnia codziennego. Nie chodzi o odczuwanie dużych emocji, które pojawiają się tylko w wyjątkowych okazjach. Chodzi o drobne przyjemności, które są elementem każdego naszego dnia.

Takie drobne chwile szczęścia dodają nam siły do życia. Kiedy zaczniemy je dostrzegać, nasze życie wydaje się bardziej optymistyczne. To od nas zależy, czy będziemy potrafili cieszyć się z małych rzeczy. Musimy się tylko postarać i być czujni. Łatwo dostrzegać to co wyraźne i przepełnione emocjami. Jednak sztuką jest zobaczenie szczęścia w drobnostkach.

Taką drobnostką może być uśmiech innej osoby. SMS od ukochanego, albo mail od przyjaciółki. Szczęście można znaleźć w szczerej rozmowie i wspólnym obiedzie. Szczęście to budowanie relacji i szukanie sposobów na wspólne spędzanie czasu z bliskimi.

Ktoś ustąpił Ci miejsca, albo spóźniłaś się do pracy tylko o 3 minuty. Może trafiłaś na fajną piosenkę w radio, albo dostałaś od kogoś ciekawą książkę? A może znalazłaś w internecie coś, co zainspirowało Cię do pracy nad sobą. Wszystko to takie małe okruszki szczęścia, które warto zauważać.

Jak rozwijać swoje szczęście?

Kiedy zaczniesz być bardziej uważna, zaczniesz dostrzegać co tak naprawdę daje Ci szczęście. Każdy z nas jest inny, dlatego musisz dojść do tego sama. Zastanów się, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne i daje Ci szczęście? Kiedy jesteś wesoła i radosna? Co wywołało Twój uśmiech wczoraj lub dziś?

Dopiero gdy staniesz się bardziej wrażliwa na szczęście, możesz próbować pogłębiać to uczucie. Tak naprawdę w naszym życiu pojawia się bardzo dużo szczęśliwych momentów. Problem polega na tym, że trwają zaledwie chwilę. Są to momenty bardzo ulotne, których nie potrafimy zatrzymać.

Ludzie naprawdę szczęśliwi, potrafią dostrzegać to uczucie. Potrafią również wydłużać czas, w którym odczuwają szczęście. Bo jeżeli jesteś świadoma tego, co daje Ci szczęście, możesz zacząć działać w taki sposób, aby pojawiało się takich sytuacji więcej.

Jeżeli nie jesteś świadoma, Twoje szczęście jest przypadkowe. Raz się pojawia, a raz nie. To bardzo frustrujące, ponieważ każdy z nas ma głęboką potrzebę rozumienia samego siebie. To dlatego rozwój osobisty i psychologia jest tak popularna. Ludzie w pewnym momencie swojego życia, chcą poznać lepiej samych siebie.

Nie ma w tym nic dziwnego. Samoświadomość to potężna siła, która pomaga nam zrozumieć nasze nieświadome działanie. Czym więcej wiemy na swój temat, tym częściej możemy podejmować decyzję z większą świadomością. Dlatego warto zacząć swój rozwój właśnie od wyczulenia się na szczęście.

Wnioski?

Ciekawe kiedy ostatnio się zastanawiałaś nad tym, co to znaczy być naprawdę szczęśliwym? Niech to pytanie pozostanie w Twojej głowie. Szukaj takich momentów w swoim codziennym życiu. Nie zdawaj się na przypadek. Bądź świadoma tego, co daje Ci szczęście.

Staraj się dostrzegać te wszystkie małe rzeczy, które powodują uśmiech na Twojej twarzy. Nie czekaj na szczęście, które pojawia się odświętnie. Nie przyzwyczajaj się do szczęścia, które jest związane z ogromnymi emocjami. Naucz się żyć w zgodnie ze sobą i spróbuj dostrzegać szczęście w każdym swoim dniu.

Czy każdy to potrafi? Na pewno każdy może nad tym pracować i się tego nauczyć. Wielu z nas, zapomniało już co to znaczy być szczęśliwym. Przestaliśmy być wrażliwi i czujni. Umykają nam te drobne kwiatki, których jest bardzo dużo wokół nas. Czekamy tylko na te wielkie i piękne bukiety, które nie zawsze pojawiają się w dogodnym dla nas momencie.

Dlatego warto dbać o swoje szczęście. Każdy z nas może stać się bardziej refleksyjny. Wymaga to jedynie odrobiny cierpliwości i systematyczności. Praca nad sobą zaczyna się najczęściej od zadawania sobie trudnych pytań. Myślę, że wiele z nich pojawiło się w Twojej głowie po przeczytaniu tego artykułu.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here