Długo się zastanawiałem, czy jest sens pisać ten artykuł. W końcu blogowanie to dla każdego z nas sprawa indywidualna. Każdy z nas zaczyna pisać bloga z innych powodów. Nawet jeżeli są one do siebie podobne, zawsze jest w nich coś unikalnego. Więc dlaczego warto pisać bloga?

Blog to Twoje spojrzenie na rzeczywistość.

Jeżeli naprawdę chcesz pisać bloga, to znaczy, że chcesz się podzielić z innymi, swoim sposobem patrzenia na świat. Oczywiście, powstaje wiele blogów, które są nastawione tylko i wyłącznie na zarabianie pieniędzy. Jednak to praktycznie nigdy nie wychodzi, jeżeli Twoja motywacja nie jest właściwa. Zarabianie na blogu jest dopiero kolejnym etapem, nigdy nie jest najważniejsze na początku.

Pewnie, że na blogu można zarabiać. Żyjemy w czasach, w których jest to coraz łatwiejsze. Marki, przyzwyczaiły się do tego, że współpracują z blogerami. Powstają serwisy, które ułatwiają takie współprace. Nie zmieniło się jednak to, że na blogach zarabiają osoby, które są systematyczne i mają „to coś”.

I to właśnie „to coś” najłatwiej wytłumaczyć, jako pewien specyficzny dla danego blogera sposób patrzenia na świat.  Tak naprawdę to jest najtrudniejsze. Jeżeli znasz już trochę blogosferę, albo czytałeś więcej na temat zakładania blogów, to wiesz, że wszyscy powtarzają w kółko te same rady.

Z jednej strony jest to dobre, bo nie musisz wymyślać wszystkiego na nowo. Jednak z drugiej, powstaje coraz więcej blogów, które są tylko klonami innych blogów. Brakuje w nich świeżości i autentyczności autora. Takie blogi mają tylko dwa wyjścia. Albo umrą z powodu braku motywacji blogera, albo zmienią się w raz z rozwojem ich twórcy.

Jak znaleźć swój wyróżnik?

Zacznijmy inaczej. Opowiem Ci pewną historię o tym, jak sprawić, żeby artykuły stały się naprawdę nudne. Wystarczy, że weźmiesz do ręki jakieś czasopismo naukowe, które zatrudnia recenzentów. Jak zaczniesz czytać poszczególne artykuły to zobaczysz, że wszystkie są pisane w jednym stylu. Mogą mieć różnych autorów, ale wydają się tak podobne do siebie, jakby pisała je jedna osoba.

To właśnie recenzenci sprawiają, że artykuły w takich czasopismach, są po prostu nie do strawienia. Odbierają autorom to co najcenniejsze, czyli ich unikalny styl. Zastępują go pewnym szablonem, który w dłuższej perspektywie sprawia, że nikt nie ma ochoty czytać tych artykułów.

Dlaczego może być to ważne dla Ciebie? Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem, wszelkie wskazówki i wytyczne innych Twórców, będą dla Ciebie taką blokadą. Na wielu blogach przeczytasz jak powinieneś, a jak nie powinieneś pisać. Znajdziesz porady jak tworzyć chwytliwe tytuły, albo jak szukać dobrych pomysłów na artykuł.

Jednak dobre rady mogą być tylko drogowskazem. Nie powinieneś się ich trzymać w stu procentach, bo Twój blog będzie przypominał te recenzowane czasopisma naukowe. Pamiętaj, że masz prawo się mylić. Masz prawo pisać artykuły, których nikt w pierwszej chwili nie przeczyta. Może zajrzą do nich później, jak już będą chcieli poznać Cię lepiej?

Jeżeli chcesz poszukać swojego wyróżnika, postaraj się nie zabijać swojej naturalności. Twój blog ma być odbiciem tego kim jesteś i w co wierzysz. Blog jest jak lustro, w którym odbija się obraz jego twórcy. Jeżeli zamiast autentycznego autora z krwi i kości, czytelnik znajdzie tam nędzną podróbkę, na pewno nie zostanie na tym blogu na dłużej.

O wielu tych rzeczach pisałem w poprzednich artykułach o prowadzeniu biznesu. Bo w końcu blog może siać się biznesem. Chyba na to liczysz? Jednak jeżeli chcesz odnieść sukces w blogowaniu, musi to być właśnie ta kolejność. Najpierw pomysł, autentyczność i Twój wyróżnik, a dopiero później zarabianie.

Czy na blogu można zarobić?

Wiem, że większość osób, które trafiają na tego typu artykuły, ma w głowach jedno pytanie. Czy na blogu można zarobić? A także, jak zrobić to szybko. Nie ma na te pytania tylko jednej odpowiedzi. Musisz jednak wiedzieć jakie masz możliwości.

Blogi służą do tego, aby swoją treścią przyciągały wybraną grupę czytelników. Ciekawe czy wiesz, kto miałby być Twoim czytelnikiem? Bo jeżeli już zdobędziesz swoją grupę czytelników, nawet jeżeli będzie mała, masz wiele możliwości na to, aby zacząć zarabiać na blogu.

Nie chodzi mi tu jednak o wstawianie jakichś śmiesznych banerków reklamowych na stronę. Te czasy już dawno minęły. Nie sprzedawaj swoich czytelników za grosze, bo Ci tego nigdy nie wybaczą. Zanim zaczniesz zarabiać na swoim blogu, musisz popracować nad jego wartością.

Na blogu masz kilka wartości. Najważniejszą jesteś Ty. Bloger, który stale się uczy i rozwija. Szuka swojego stylu i wyróżnika. Kolejną wartością są Twoi czytelnicy, których znasz dobrze, jeżeli wiesz czym ich przyciągnąłeś na bloga. Jeżeli jesteś prawdziwym twórcą, przyciągnąłeś ich do siebie swoją osobowością i sposobem patrzenia na rzeczywistość.

Kolejna wartość Twojego bloga, to wszelkie treści. Dzięki nim, coraz więcej osób trafia na Twojego bloga. Jednak nie chodzi tylko o to, że treści przyciągają czytelników. Chodzi raczej o to, czego możesz się nauczyć z analizy statystyk, które pokazują jak często są czytane dane wpisy. Będziesz uczył się tego z czasem, ale dzięki temu Twoje treści będą coraz lepsze. Tej umiejętności można się nauczyć tylko w praktyce i czym dłużej się będziesz tym zajmował, tym będziesz lepszy od swoich konkurentów.

Zarabianie na blogu jest proste, jeżeli zrozumiesz jaką wartość zapewnia Twój blog. Na każdej z tych wartości możesz zarobić, jednak na każdej z nich zarabia się w inny sposób. Zacznij eksperymentować, a w pewnym momencie sam się przekonasz, która z tych wartości będzie najcenniejsza. Naprawdę nie bój się eksperymentować, bo tylko tak możesz znaleźć swój styl.

Wnioski?

Blog jest idealnym miejscem na to, aby dzielić się z innymi swoim sposobem patrzenia na świat. Dzięki temu masz szansę przyciągnąć osoby, które myślą podobnie. Zniechęcisz też do siebie osoby, które widzą świat w zupełnie inny sposób. Selekcja to bardzo ważny składnik blogowania.

Myślę, że najważniejsze, ale jednocześnie najtrudniejsze zadanie jakie masz do wykonania, to szukanie swojego wyróżnika. Będziesz błądził, a może nawet rzucisz to w pewnym momencie. Jednak nie ma innej drogi. Jeżeli będziesz tylko słuchał dobrych rad, albo kopiował innych, Twój blog niczym się nie wyróżni.

 

Warto tworzyć bloga po swojemu. Nie słuchaj wszystkich dobrych rad. Szukaj własnej drogi, a czytelnicy to docenią. Szukaj przede wszystkim tego, co sam chciałbyś przekazać innym. Blogowanie jest jak autoterapia, najpierw musisz odnaleźć i poznać siebie, aby później pokazać to światu. To naprawdę właściwa kolejność.

Pozdrawiam.

Patryk Wójcik – psycholog.

2 KOMENTARZE

  1. Według mnie – bardzo ciekawe i dość świeże podejście do blogowania – tym, którzy chcą dopiero zacząć, parę kwestii powyższy tekst może naprostować, zwłaszcza zdystansowanie się do zarabiania. A tym, którzy już trochę piszą, może pomóc w rewizji tego co tworzą i po co tworzą – rzeczywiście brak motywacji pod postacią niskiego czytelnictwa może być powodem zamknięcia strony, ale może wystarczy jeden, no góra kilka złotych strzałów pod postacią dobrego, celnego contentu by napędzić ruch jak się patrzy.

    • Takie złote strzały dodatkowo podtrzymują, albo wzmacniają naszą motywację. Małe sukcesy są bardzo ważne w każdej dziedzinie. Pamiętam, jak Robert Korzeniowski w swojej strategii mistrzostwa, zawsze podkreślał, żeby planować sobie takie małe zwycięstwa, bo nikt bez nich nie wytrzyma długiej i mozolnej pracy. Coś w tym jest, że lubimy czasami poczuć, że idziemy we właściwą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here