Marzenie wielu z nas jest proste, chcielibyśmy mieć choć odrobinę więcej czasu. Dla siebie, dla rodziny, albo dla znajomych. Czasu brakuje nam na to, co z jednej strony jest ważne, ale z drugiej możemy odłożyć to na później. Problem zaczyna się w chwili, kiedy to później nigdy nie nadchodzi. Czujemy się zagonieni i sfrustrowani, a nawet tracimy z oczu swój życiowy cel. A przecież warto czasami się ponudzić. Czy w dzisiejszym świecie jest to możliwe?

Czy masz czas załadować swoją taczkę?

Psychologowie pracujący w biznesie, opowiadają często dowcip, który idealnie obrazuje sytuacje współczesnego człowieka. Kiedy będziesz go czytała, dobrze się zastanów, czy sama masz czas, aby załadować swoją taczkę? A może jesteś bardziej podobna do Kowalskiego niż myślisz?

Na budowie Kowalski lata w te i z powrotem z pustą taczką.

Widząc to kierownik pyta:

– Co tak z tą pustą taczką latacie?

– Panie kierowniku – mówi Kowalski – taki zapierdol, że nie ma nawet kiedy taczki załadować.

Kiedy opowiadam ten żart na szkoleniach w różnych firmach, wszyscy doskonale wiedzą o co chodzi. Nikt jednak nie chce się przyznać, że sam działa w ten sposób. Wmawiamy sobie, że w naszym przypadku jest inaczej. Jednak jak pokazują badania z 2017 rok, co piąty Polak uważa, że nie ma w ciągu dnia, ani chwili wolnego.

Mamy na głowie coraz więcej obowiązków, a doba jakoś nie chce się wydłużyć. Brakuje nam czasu na wykonywanie wszystkich zadań. Musimy więc wybierać. Jednak czy robimy to mądrze? Czy potrafimy ustalać sobie właściwe priorytety? A może zajmujemy się sprawami, które zrzucają na nas inne osoby i stale nam o tym przypominają?

Ciągły pośpiech wyniszcza nas fizycznie i psychicznie. Nasze mózgi są przeładowane informacjami, które nie mają żadnego znaczenia. W naszych głowach zalega spam, którego nie potrafimy odróżnić od rzeczy istotnych. To wszystko wpływa na jakość naszego życia.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ciągłe niedosypianie nas wyniszcza. Nie dbamy regenerację naszego mózgu i wpływa to na nasze samopoczucie. O tym jak to zmienić i na co szczególnie uważać, pisałem w artykule: Chcesz wzmocnić swoją psychikę? Najpierw zadbaj o kondycję swojego mózgu! Przeczytaj go uważnie i weź sobie te rady do serca.

Czy potrafisz się nudzić?

Wyobraź sobie, że znalazłaś w końcu trochę czasu dla siebie. Siedzisz wygodnie w swoim mieszkaniu. Nie masz włączonego telewizora, a Twój telefon ukryłaś głęboko w szufladzie. Nie włączasz radia, ani muzyki. Nie czytasz książki. Siedzisz w totalnej ciszy i nic nie robisz. Postanowiłaś się trochę ponudzić i poprzerywać z własnymi myślami. Jak długo wytrzymasz?

W podobnej sytuacji znaleźli się badani w eksperymencie Timothy’ego Wilsona z Uniwersytetu Virginia. Zostali pozostawieni na kilkanaście minut w samotności. Nie mieli niczego do czytania, a w pomieszczeni panowała absolutna cisza. Z pozoru mogłoby się wydawać, że była to idealna okazja, aby chwilę odpoczęli i skupili się na własnych myślach. Nic bardziej mylnego.

Większość badanych bardzo emocjonalnie przeżyła ten eksperyment. Opowiadali, że kiedy byli całkiem sami i nie mieli czym się zająć, zupełnie nie potrafili się na niczym skupić. Nie cieszyli się z przebywania z samym sobą i zaczynali się niecierpliwić, kiedy w końcu ten eksperyment się skończy.

Co ciekawe, wykonano później drugą wersję eksperymentu. Może to siedzenie w cichym laboratorium działa tak na ludzi? Pewnie w domu byłoby inaczej i potrafilibyśmy docenić chwilę spokoju. Przeprowadzono eksperyment, w którym osoby badane miały posiedzieć chwilę w ciszy we własnych domach. Mieli w tym czasie niczego robić, podobnie jak we wcześniejszym eksperymencie. Jaki był wynik?

Niestety, większość osób nie wytrzymała. Nuda była dla nich na tyle przerażająca, że przerywali eksperyment. Włączali muzykę, albo telewizor. Sięgali po telefon lub laptopa. Musieli dostarczyć sobie porcję informacji, bo nie mogli znieść swoich własnych myśli.

Ten eksperyment pokazuje, że jesteśmy uzależnieni od hałaśliwego świata, który nas otacza. Stale potrzebujemy stymulacji i bodźców zewnętrznych, bo inaczej musielibyśmy skupić się na własnych myślach. Nie lubimy tego, bo w dzisiejszym świecie bardzo słabo znamy samych siebie.

A przecież to właśnie w momencie, kiedy się nudzisz, do głosu mogą dojść Twoje prawdziwe pragnienia i potrzeby. To właśnie w takiej chwili możesz zdać sobie sprawę, że sama nie wiesz, co robisz z własnym życiem. Wtedy właśnie pojawiają się trudne pytania, których wolimy unikać.

Potrzebujesz w życiu pauzy

Jeżeli chcesz naprawdę odpocząć, powinnaś zrobić sobie pauzę. Spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Nie zagłuszaj swoich własnych myśli i nie wynajduj sobie kolejnych bezsensownych zajęć. Postaraj się zrozumieć, że nuda też jest Ci potrzebna. Tylko w ten sposób możesz dopuścić do siebie myśli, które nie mają szansy przebić się w zgiełku codzienności.

Pauza jest potrzebna każdemu z nas. Aby zregenerować swój mózg, musimy się na chwilę zatrzymać. Przestań przepuszczać przez swoją głowę tą niezliczoną ilość informacji. Przecież odpoczynek nie polega na tym, żebyś siedziała przy komputerze i przeglądała Facebooka. To tylko iluzja odpoczynku.

Ciągle próbujemy robić kilka rzeczy naraz. Wydaje nam się, że w ten sposób jesteśmy efektywni i osiągniemy swój cel. Nie wiemy, czym jest w życiu równowaga. Naginamy swoje ciała do granic możliwości. Dokładnie to opisałem w artykule: Ciśnij, ciśnij, ciśnij… tylko po co? 

Każdy, kto jest zapracowany, jest obecnie dobrze postrzegany przez innych. Nie ważne, czy jego działania mają sens. Nie ważne, czy odbijają się na jego zdrowiu i relacjach z bliskimi. Ważne, że jest ciągle zajęty. Wmawiamy sobie nawzajem, że tylko w ten sposób można osiągnąć sukces. To poważne uzależnienie, które jest społecznie akceptowalne i dlatego tak trudno z nim walczyć.

Przez brak umiejętności odpoczywania, wyniszczamy swoje ciało i robimy bajzel w psychice. Stale jesteśmy zestresowani i napięci. Chodzimy nabuzowani i jesteśmy podobni do tykającej bomby. W ten sposób niszczymy swoje związki i przyjaźnie. Na nic nie mamy czasu, bo latamy jak wariaci ze swoją pustą taczką.

Wszystko musi być szybkie i przyjemne

Ludzie nie potrafią się nudzić, odpoczywać i nie są cierpliwi. Tak wygląda obraz współczesnego człowieka, który karmi się małymi przyjemnościami. Stale szukamy nowości i bodźców. Każdy nowy post na Facebooku, każdy mail i sms powoduje, że do naszego mózgu płynie malutka dawka dopaminy. Czujemy się wtedy wspaniale i chcemy więcej.

Tak podporządkowujemy swoje życie małym przyjemnościom, które są największym złodziejem czasu. Wpatrujemy się w ekrany szukając kolejnej sensacji. Tylko, czy od tego zależy nasze życie? Czy kolejna afera sprawi, że będziesz choć odrobinę szczęśliwsza?

A może to wszystko powoduje, że czujesz się zagubiona sama ze sobą? Kiedy przebywasz w ciszy, zaczynasz sobie uświadamiać, jak marnowałaś ostatnio swój czas. Nikt Ci go nie zwróci. Uświadamiasz sobie, że biegałaś w kółko. Czy dalej chcesz tak żyć?

Nigdy się tego nie dowiesz, jeżeli stale bombardujesz się bodźcami i nie dopuszczasz do siebie żadnych głębszych myśli. Jedynym rozwiązaniem może być dla Ciebie czas. Zrób sobie pauzę i zastanów się nad sensem życia.

Nie spiesz się i nie szukaj sobie kolejnych zajęć na siłę. Możesz wcześniej przeczytać artykuł: Jaki jest sens mojego życia? Pomoże Ci on skupić się na właściwych pytaniach, które pomogą Ci wydobyć te głębokie myśli. Wiem, że możesz się tego bać i odkładać to na jutro. Tylko, czy warto?

Umiejętność robienia w życiu pauzy, będzie jedną z najważniejszych rzeczy, których możesz się nauczyć. Ludzie mają coraz większe problemy ze swoją psychiką. To wszystko wynika właśnie z tego, że przepuszczamy przez swoje głowy masę śmieci. Jeżeli chcesz być silna psychicznie i cieszyć się swoim życiem, zrób sobie krótką przerwę. Czasami dobrze jest się ponudzić.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z czytaniem artykułów. Czasami warto się ponudzić: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here