Nic nie trwa wiecznie… Długie weekendy przemijają bardzo szybko. Jak po chwilach błogiego lenistwa, zebrać się znowu do pracy?

Zastanów się, jak spędziłaś te Święta.

Dużo zależy od tego jak spędziłaś te Święta. Czy był to czas wyłącznie błogiego lenistwa? A może był to czas maratonu w kuchni? Czy był to czas spokojny i rodzinny? Czy może czas wielu napięć i stresu? Długie weekendy są różne, ale ten świąteczny jest wyjątkowy. Jak to wygląda w Twoim domu?

Wielu z nas ma problemy z powrotem do codzienności. Odwlekamy moment, w którym podnosimy się z łóżka. Zmuszamy się do najmniejszej aktywności. Jednak nie wszyscy mają takie trudności. Są osoby, które po świątecznej przerwie mają dużo siły i zapału do pracy.

Nie chodzi o to ile czasu miałaś na odpoczynek. Chodzi raczej o jakość tego czasu. Czy miałaś czas dla siebie? Czy mogłaś pozwolić sobie na coś, na co zwykle nie masz czasu? Jakość Twojego czasu zależy od tego, czy znasz własne potrzeby.

Twoje ciało często podpowiada Ci czego potrzebuje. Jednak czy potrafisz go słuchać? To właśnie po takich weekendach jak ten widać dokładnie, czy działamy zgodnie z własnymi potrzebami. Jeżeli czujesz, że po takim weekendzie masz jeszcze mniej sił niż zwykle, zastanów się w jaki sposób wykorzystałaś ten czas.

Zacznij od czegoś przyjemnego.

Nawet jeżeli nie masz dziś chęci do pracy i czujesz, że brakuje Ci sił, możesz coś z tym zrobić. Dobrą metodą na przełamywanie swojej poświątecznej niechęci, jest zaczynanie pracy od czegoś przyjemnego.

Jeżeli odhaczysz na swojej liście coś, co sprawia Ci radość, możesz w łatwiejszy sposób wejść w swój naturalny tryb działania. Wielu z nas popełnia ten błąd, że próbuje ogarnąć najtrudniejsze sprawy na samym początku.

Zazwyczaj jest to dobra metoda, jednak po długim weekendzie, taka strategia może być bardzo męcząca. Jeżeli jesteś zawalona mailami i sprawami do wykonania, trudno będzie Ci się skupić od razu na czymś naprawdę ważnym i trudnym.

Zacznij od zadania, które może sprawić Ci przyjemność. Może być to przyjemność dwojakiego rodzaju. Po pierwsze spróbuj znaleźć coś, co po prostu lubisz robić. Samo wykonywanie tej czynności sprawia Ci radość, więc łatwiej będzie Ci się za to zabrać.

Po drugie może to być zadanie, którego zakończenie będzie dla Ciebie dużą nagrodą. Jednak w tym przypadku uważaj, żeby nie wybrać na początek zbyt dużego i trudnego zadania. Skup się raczej na czymś, co szybko możesz wykonać i odnieść „mały sukces”. To właśnie ten sukces zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Zaplanuj sobie dzień.

Nie ma chyba nic gorszego, niż odkopywanie się ze sterty niezałatwionych spraw, tuż po długim weekendzie. Mogą to być zadania, których nie udało Ci się wykonać jeszcze przed weekendem. Mogą to również być sprawy, które spadły na Ciebie od kogoś innego. Nad tymi drugimi masz mniejszą kontrolę.

Jednak możesz się przygotować na taką sytuację. Najlepszą i najprostszą metodą, będzie tu lista zadań do wykonania. Zamiast przeskakiwać z zadania na zadanie, skup się na tym, co jest najważniejsze do wykonania.

Pamiętaj jednak, aby Twoja poświąteczna lista zadań, nie była zbyt długa. Zacznij od 3 najważniejszych punktów. Skup się na nich. Najlepiej jak zaczniesz nad nimi pracować już po tym, jak nabierzesz większego rozpędu w pracy. Możesz posłużyć się techniką, którą opisałem wyżej.

Jeżeli zaczniesz swój dzień od 3 najważniejszych spraw, trudniej będzie wybić Cię z działania. Nawał pracy, który może się pojawić, będzie musiał zaczekać. Wyznaczyłaś swoje priorytety i wiesz, że to właśnie te 3 zadania są najważniejsze. Trzymaj się ich i staraj się wykonać je do końca.

Powrót do pracy po długim weekendzie może być łatwiejszy.

Jeżeli chcesz mieć więcej energii do pracy po długim weekendzie, czeka Cię dziś rachunek sumienia. Zastanów się, czy uważasz, że spędziłaś ten weekend w wartościowy sposób. Zastanów się nad tym co było pozytywne. Poszukaj dokładnych przykładów.

Skup się również na tym, co wymaga poprawy. Poszukaj przykładów swojego działania, z których nie do końca jesteś dumna. Jeżeli będziesz potrafiła znaleźć kilka takich przykładów i dokładnie je nazwiesz, jest szansa, że podczas następnego długiego weekendu, lepiej zainwestujesz swój czas.

Dziś jest idealny moment, aby znaleźć czas na chwilę refleksji. Niedługo wspomnienia się zatrą, a my wrócimy do naszej codzienności. Dziś w ten leniwy i trudny dzień, możemy pozwolić sobie na chwilę szczerości.

Czy dobrze spędziłam ten czas? Czy na przyszłe Święta przydało by się coś zmienić?

Z tymi pytaniami Cię dziś zostawiam. Mam nadzieję, że poszukasz na nie szczerej odpowiedzi.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here