W końcu wszystko zaczęło Ci się układać. Ogarnąłeś swoje życie i znalazłeś kogoś z kim chcesz je dzielić. Jednak w Twojej głowie pojawiła się natrętna myśl, która nie daje Ci spokoju. Co jeśli to wszystko się zaraz skończy? Co jeśli Wasz związek nie przetrwa? Co jeśli przegapisz sygnały ostrzegawcze i nie zareagujesz w odpowiedni sposób?

Ten jedyny, ta jedyna

To nie jest artykuł dla osób, które zmieniają partnerów jak rękawiczki. Jest to artykuł dla tych, którzy chcą stworzyć trwały i szczęśliwy związek. Musisz być świadomy, że nie każdy jest na to gotowy. Póki nie pogodzisz się z samym sobą i nie pozamykasz swoich spraw z przeszłości, nie będziesz w stanie stworzyć szczęśliwej relacji.

Napisałem ostatnio artykuł, który powinieneś przeczytać: 3 sprawy, o które naprawdę musi zadbać prawdziwy mężczyzna we współczesnym świecie. Dzięki niemu będziesz mógł się zastanowić, czy uporałeś się ze swoimi demonami i jesteś gotowy na miłość.

Nie chcę Cię straszyć. Chciałbym jednak, abyś nie czuł się rozczarowany, że kolejny raz Ci nie wyszło. Warto w takich momentach poszukać winy w swoim podejściu. Niestety wielu z nas ma skłonność do przenoszenia złych nawyków z dawnych relacji do nowego związku, co strasznie wszystko komplikuje.

Jednak jeżeli już wiesz, że Twoje życie jest uporządkowane, a Ty poznałeś wyjątkową osobę,  którą chcesz je dzielić, to możesz śmiało czytać dalej. W dalszej części artykułu dowiesz się jak możesz sprawdzić, czy Wasz związek przetrwa. To chyba dla Ciebie ważne?

Szczęście w związku zależy od Waszego nastawienia

Najnowsze badania Matthew Johnsona z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie potwierdzają, że trwałość związku w dużej mierze zależy od tego, czy oboje wierzycie, że Wasza relacja ma szansę przetrwać. Jest to silnie związane z Waszymi przekonaniami na temat miłości i związków. Takie psychiczne nastawienie do budowania relacji sprawia, że nie poddajecie się w chwili, kiedy pojawiają się pierwsze problemy.

Wiadomo, że na początku związku wszystko wydaje się wspaniałe. Dobrze się Wam rozmawia. Seks jest świetny. Czujecie się jak na haju. To normalne i wspaniałe zjawisko. Jest ono związane z jednym z trzech składników prawdziwej miłości. To właśnie na początku związku najsilniej oddziałuje na Was namiętność.

Jednak ten stan nie trwa wiecznie. Namiętność słabnie, bo musicie wrócić do normalnego życia. Nie możecie spędzać czasu wyłącznie w łóżku. Musicie się lepiej poznać i zbudować wzajemne zaufanie. Wtedy właśnie powinien pojawić się drugi składnik miłości, czyli intymność.

Ale to nie jest takie proste. Kiedy zaczynacie się lepiej poznawać, pojawiają się pierwsze zgrzyty. Do tej pory się Wam wydawało, że jesteście niemal identyczni. Dopiero teraz zaczynacie zauważać różnicę w Waszym podejściu do życia. To dla wielu par wielki sprawdzian.

Właśnie w tym momencie potrzebna jest Wam pewność, że Wasz związek przetrwa. Jeżeli z jakichś powodów jedno z Was nie wierzy, że będziecie ze sobą szczęśliwi, to możecie mieć poważny problem. To jest jeden z najbardziej alarmujących sygnałów ostrzegawczych, których nie możesz lekceważyć.

Czas na rachunek sumienia

W dzisiejszym świecie ludzie zbyt szybko się poddają i wycofują z relacji, kiedy tylko pojawią się pierwsze problemy. Nie potrafimy się pogodzić z osłabnięciem namiętności i nie wiemy jak budować intymność, która jest spoiwem związku. Bez intymności nie ma zaufania, a bez zaufania nie ma trwałej relacji.

W tym momencie musisz zrobić sobie porządny rachunek sumienia. Zastanów się, czy w przeszłości zdarzało Ci się wycofywać, kiedy tylko pojawiły się pierwsze problemy? Czy wierzysz, że możesz stworzyć trwały i szczęśliwy związek? A może kolejny raz do Ciebie dociera, że nie jesteś na to gotowy?

Twoje wątpliwości mogą być dla Ciebie sygnałem, że długo ten związek nie przetrwa. Jednak nie tylko Twoje myśli są ważne. Czy poznałeś swoją partnerkę na tyle aby wiedzieć, czy Ona w przeszłości zbyt szybko wycofywała się z relacji? Czy ma Ona skłonność do uciekania od problemów?

Wasza pewność tego, że potraficie zbudować trwały związek nie bierze się z powietrza. Ma ona bardzo silny związek z Waszymi doświadczeniami z przeszłości, a także z obserwowaniem relacji jakie tworzyły ważne dla Was osoby.

Musisz być tego świadomy, dlatego tak ważne jest budowanie intymności i zaufania. Jeżeli nie będziecie potrafili o tym rozmawiać, nigdy się nie dowiesz jaki bagaż ze swojego dawnego związku zabrała Twoja partnerka. Jeżeli w przeszłości już jej się zdarzało kończyć relację w jakimś konkretnym momencie, musisz o tym wiedzieć. Możliwe, że Twoja partnerka ma w swojej głowie błędne przekonania na temat budowania związku.

Szybki test – czy Wasz związek przetrwa?

Matthew Johnson w swoich badaniach wykorzystał pięć pytań, które mogą pomóc Wam sprawdzić, czy Wasz związek przetrwa. Każde z Was powinno szczerze sobie odpowiedzieć na te pytania. Możecie też o tym porozmawiać, bo jest to świetny pretekst do poruszenia takich tematów.

W oryginalnym badaniu na każde z tych pytań odpowiadano na skali od 1 do 7 (od zdecydowanie się nie zgadzam do zdecydowanie się zgadzam). Możecie zrobić podobnie, a później porównacie swoje odpowiedzi. Tam, gdzie Wasze odpowiedzi będą się najmocniej różniły, możecie znaleźć najbardziej destrukcyjne przekonania na temat budowania związków.

Oto lista pięciu pytań, na które naprawdę powinniście odpowiedzieć. Jeżeli nie chcecie robić tego na skali, to chociaż o tym pogadajcie. W ten sposób możecie zareagować na problemy, które z dużym prawdopodobieństwem i tak się pojawią. Lepiej być na to przygotowanym.

(skala odpowiedzi 1 – zdecydowanie się nie zgadzam; 7 – zdecydowanie się zgadzam)

  • Widzę naszą przyszłość w optymistycznych barwach i wierzę, że będziemy ze sobą szczęśliwi przez lata.
  • Jestem pewny, że nasz związek ma przed sobą wspaniałą przyszłość.
  • Wierzę, że jeżeli w przyszłości pojawią się jakieś problemy, to wspólnie sobie z nimi poradzimy.
  • Oboje jesteśmy gotowi na poważny związek i wiemy jak sprawić, aby nasza relacja przetrwała.
  • Poradzimy sobie ze wszystkimi trudnościami, które staną nam na drodze.

To tylko pięć pytań, a tak wiele mogą Ci one powiedzieć o Waszym związku. Przyjmując oryginalną skalę, maksymalny wynik to 35 punktów (5 pytań x 7 najwyższa odpowiedź – czym więcej punktów uzyskasz, tym bardziej wierzysz w to, że Wasz związek przetrwa – to wartościowe przekonanie).

A Ty jak odpowiedziałeś na te pytania? Jak odpowiedziała Twoja partnerka? Czy oboje jesteście pewni, że Wasz związek przetrwa? Czy uzyskaliście maksymalną ilość punktów? W którym pytaniu Wasze odpowiedzi się najbardziej różniły?

Sekret trwałego i szczęśliwego związku

Możecie zdobyć maksymalną ilość punktów w teście, ale jeżeli nie będziecie dbać o swój związek, to i tak się on rozpadnie. Ten test ma być dla Was jedynie wskazówką, która pokaże Wam coś znacznie ważniejszego. Chodzi o to, abyście zaczęli rozmawiać o swoich obawach.

Każdy się czegoś boi. Jeżeli Twój wcześniejszy związek się rozpadł, bo Twoja była Cię zdradziła, to oczywiste jest, że masz problemy z zaufaniem. Tak samo może być w przypadku Twojej nowej partnerki. Może wcześniejszy partner ją zranił, zostawił lub zdradził. Ona zabrała ten bagaż ze sobą i musisz być tego świadomy.

Jeżeli optymistycznie patrzycie w przyszłość, to bardzo dobrze. Jednak większość z nas boi się tego, co przyniesie przyszłość. Nie potrafimy o tym otwarcie rozmawiać. W ten sposób łatwo o domysły i nieporozumienia. Dlatego zamiast czekać, aż coś złego się wydarzy, lepiej zacząć po prostu o tym gadać. Ten test ma być pretekstem do rozmowy o bagażu doświadczeń, który oboje wnosicie do tego związku.

Jeżeli chcecie być pewni, że Wasz związek przetrwa, od początku musicie nauczyć się otwarcie ze sobą rozmawiać o tych trudnych sprawach. Błędy z przeszłości nie powinny wpływać na Wasze obecne życie, jednak musicie być ich świadomi, aby nie powróciły ze zdwojoną siłą.

Niestety mamy skłonność do wracania do starych nawyków. To co kiedyś mogło zniszczyć naszą relację, może w jakiś niezrozumiały sposób znów się pojawić. Dlatego warto, abyście oboje wiedzieli o swoim dawnym życiu. W ten sposób będziecie się lepiej rozumieli.

Pamiętajcie, że trwałość Waszego związku zależy w dużej mierze od tego, co oboje skrywacie w swoich głowach. Czym więcej niedomówień i tajemnic, tym trudniej będzie Wam budować wspólną przyszłość. Przekonania mają ogromny wpływ na Wasze życie.

Dlatego na koniec zadaj sobie jeszcze raz pytanie, czy wierzysz, że będziecie szczęśliwi? Od tego pytania bardzo wiele zależy. Jeżeli coś w Twojej głowie Ci podpowiada, że nie jest to takie proste, to zastanów się, czy uporałeś się już ze swoim bagażem doświadczeń. Może nie potrafisz się pogodzić ze swoją przeszłością i nadal w niej tkwisz? Może z tego powodu kolejny raz Ci się nie uda?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here