Czy szczęście to tylko czynniki zewnętrzne? Czy, aby być szczęśliwym, trzeba czekać na kogoś lub na coś? A może szczęście to coś więcej? Może szczęście to wewnętrzne poczucie spełnienia i sensu. Może szczęście jest bliżej niż sami sądzimy?

Czy wiesz czego naprawdę chcesz?

Czy wiesz co Ci daje prawdziwe szczęście? Jeżeli miałabyś się przyznać sama przed sobą, czy znasz odpowiedź na to pytanie? Czy było by to dla Ciebie łatwe? Większość z nas nie wie, co tak naprawdę daje im szczęście. Ciągle żyjemy złudzeniami, że kiedyś będziemy szczęśliwsi.

Czekamy na zmianę w naszym życiu. Czekamy na pojawienie się partnera, który uratuje nas przed tym światem. Jakoś na pewno odnajdę swoje szczęście, ale muszę jeszcze poczekać. Ile razy sama wpadałaś w sidła takich myśli?

Nie wiemy co nam daje szczęście, ponieważ nie potrafimy skupić się na sobie. Staramy się, aby wszyscy wokół byli szczęśliwi, ale zapominamy o nas samych. Kiedy ktoś Ci przypomina o tym, abyś skupiła się na sobie, wydaje Ci się to samolubne. Jednak czy bez większego skupienia na sobie, potrafisz odnaleźć szczęście w swoim życiu? Skąd będziesz wiedziała, czego pragniesz?

Czy szczęście pochodzi z zewnątrz?

W dzisiejszym świecie bardzo dużo uwagi przywiązujemy do tego co na zewnątrz. Bardzo dużo czasu poświęcamy na naszą powierzchowność, ale myślenie o własnej psychice nas przeraża. Czasami mi się wydaje, że ludzie znają samych siebie coraz mniej. Tempo życia, które sobie narzucamy, nie sprzyja refleksji i pogłębianiu samoświadomości.

Już dawno daliśmy sobie wmówić, że szczęście pochodzi z zewnątrz. Dobra praca, fajne ciuchy, świetny partner. To wszystko symbole sukcesu i szczęścia w życiu. Jednak czy możemy być szczęśliwi, jeżeli nie znamy samych siebie? Czy możemy liczyć na prawdziwe szczęście, kiedy nie potrafimy znaleźć dla siebie nawet chwilę czasu na refleksję?

Nie dziwi mnie wcale, że coraz popularniejsze stają się różne szkoły medytacji, jogi lub terapii mindfulness. To nasze ludzkie wołanie o to, abyśmy skupili się na rozwoju własnej psychiki. Nasze życie staje się coraz płytsze. Nie potrafimy panować nad własnymi emocjami. Nasz nastrój potrafi zaburzyć nam rytm całego dnia.

Potrzeba pracy nad sobą jest coraz większa. Widać to gołym okiem. Ludzie szukają sposobu na to, aby powrócić do tego, co zatracili w nowoczesnym świecie. Szukamy różnych sposobów na rozwój. Jednak często jest to związane wyłącznie z chwilową modą. Dla niektórych z nas, jest to tylko wymówka.

Nadal swojego szczęścia szukamy na zewnątrz. Ciągle dążymy do czegoś co namacalne. Do czegoś, czym można się pochwalić. Do czegoś z czego możemy być dumni. Jednak tak trudno jest nam dostrzec, że dumni powinniśmy być przede wszystkim z tego, jak wygląda nasze życie.

Czy jesteś dumna z tego, jak wygląda Twoje życie?

Nie każdy może się do tego przyznać. Czy jesteś dumna z tego, że ciągle czekasz na to, aby być szczęśliwa? Czy jesteś dumna z tego, że Twoje szczęście zależy od kogoś innego? A może jesteś dumna z tego, że zaczęłaś pracować nad sobą i wzięłaś pełną odpowiedzialność za swoje życie?

Na pewno znasz takie osoby, które bezustannie wchodzą w nowe związki, w których szukają pocieszenia i szczęścia. Są to najczęściej osoby, które zupełnie nie potrafią żyć samotnie. Dla nich jakikolwiek związek jest lepszy od samotności. Jednak wiesz dobrze, jak to się najczęściej kończy.

Rozdrapywanie starych ran, które nigdy nie miały okazji się zagoić. Ciągłe popełnianie tego samego błędu. Stałe pretensje, kłótnie i płacz. Nie raz to obserwowałaś. Jeżeli uważasz, że Twoje szczęście zależy od czegoś zewnętrznego, zawsze możesz to stracić.

A tak naprawdę szczęście zaczyna się w nas samych. Zanim stworzymy dobry i głęboki związek, musimy pogodzić się sami ze sobą. Zanim będziemy szczęśliwi z kimś innym, musimy nauczyć się szczęśliwego życia w pojedynkę. Tylko tak, będziesz się mogła dzielić swoim szczęściem na równych zasadach.

Jeżeli chcesz być spełniona w życiu, musisz zacząć skupiać się na sobie. Twój rozwój wpłynie zarówno na Twoje życie, jak i życie Twojego otoczenia. Bez pogłębiania znajomości samej siebie, ciągle będziesz szukała nowych sposobów na szczęści. Jednak poznanie własnej psychiki, zbliży Cię do tego, czego naprawdę chcesz w życiu.

Bądź szczęśliwa już dziś, bo od tego się wszystko zaczyna.

Zamiast czekać na szczęście, które ma pojawić się „kiedyś”, zacznij się cieszyć swoim życiem już dziś. Zamiast czekać na „kogoś” kto może odmienić Twoje życie, spróbuj odmienić je sama. Zamiast myśleć o tym, że „jakoś” będziesz szczęśliwa, spróbuj się dowiedzieć, czego tak naprawdę chcesz od życia.

Nie ważne w jakim jesteś teraz momencie. Nie ważne z jakimi problemami, czy wyzwaniami musisz sobie poradzić. Chodzi o to, abyś zaczęła być ciekawa samej siebie. Zacznij coś robić, aby skupić się wyłącznie na sobie. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swój sposób myślenia i swoje pragnienia.

Zacznij od czegoś, czego zawsze chciałaś. Może zamiast jogi, lepiej wybrać taniec? Nie idź za tłumem, bo tak robią wszyscy. Zacznij swój rozwój od tego, co Cię naprawdę ciekawi. Rób to z radością i przekonaniem, że robisz to dla siebie.

Ucz się skupiać na sobie i własnych myślach. Zastanów się nad swoim zachowaniem w różnych sytuacjach. Zacznij  być bardziej refleksyjna, aby każdy dzień nie przepływał Ci przez palce. Jeżeli będziesz świadoma swojego życia, dużo więcej z niego zapamiętasz. Dobre wspomnienia są świetnym lekiem na chwile zwątpienia.

Wnioski?

Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu. Świat pędzi coraz szybciej, ale to nie oznacza, że my również mamy iść przez życie w takim pośpiechu. Skup się na sobie i na tym, aby poznać się lepiej. Dbaj o swój rozwój i pogłębianie świadomości. Bądź refleksyjna i zacznij coś robić dla samej siebie.

Zamiast czekać na idealny moment, zacznij od dziś. To nie jest idealny dzień, dobrze to wiem. Jednak czy masz szansę na lepszy początek? Zawsze będzie coś innego. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał Ci podarować swój problem.

Jeżeli czujesz wewnętrzną potrzebę, aby lepiej zrozumieć samą siebie, nie powinnaś dłużej czekać. Możesz odnaleźć swoje wewnętrzne szczęście, ale najpierw musisz zrozumieć, czego tak naprawdę chcesz. Nikt Ci tego nie powie, musisz dojść do tego sama.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog pracujący w biznesie.