To była ta magiczna chwila. Jedyna w swoim rodzaju. Długo na to czekałaś, aż w końcu się stało. Właśnie poczułaś magię pierwszego pocałunku. To wspomnienie zostanie w Twojej głowie już do końca życia. A może tylko tak Ci się wydaje?

Ten magiczny moment?

O tej chwili opowiada wiele piosenek. Na ten temat powstało wiele filmów i powieści. Magia pierwszego pocałunku jest czymś wyjątkowym. To ważne wydarzenie dla każdego z nas. Jednak czy zawsze chodzi o pierwszy pocałunek, czy raczej o pierwszy pocałunek z TĄ właściwą osobą?

Ludzie dzielą się w tym przypadku na dwie grupy. Do pierwszej z nich trafiają osoby pewne siebie i towarzyskie. Ich osobowość i temperament od zawsze dodawał im sił w kontaktach z rówieśnikami. Są to zazwyczaj ekstrawertycy, którzy doskonale czują się wśród ludzi. Jak nie trudno się domyślić, takie osoby przezywają swój pierwszy pocałunek dużo wcześniej niż druga grupa.

Do drugiej grupy trafiają osoby, które są trochę bardziej wycofane i nieśmiałe. Nie mają tyle pewności siebie. Ich osobowość i temperament od zawsze sprawiał, że czuły się niezręcznie w towarzystwie innych osób. Są to zazwyczaj introwertycy, którzy nie czują się komfortowo w grupie nowo poznanych osób. Zazwyczaj w tej grupie pierwszy pocałunek zdarza się dużo później.

Zastanów się jak wyglądał Twój pierwszy pocałunek? Czy pamiętasz dokładnie wszystkie okoliczności? Czy pamiętasz ja do niego doszło? Czy oboje tego chcieliście? A może jedno z Was chciało tego dużo bardziej? Czy oboje o tym zdecydowaliście, czy ktoś przejął inicjatywę?

Te pytania mogą bardzo dużo powiedzieć Ci o Twojej osobowości. Pierwszy pocałunek jest ważnym etapem w rozwoju seksualnym człowieka. Jest to w końcu bardzo intymna, ale również bardzo niewinna forma tej szczególnej bliskości. Oczywiście dużo zależy tu również od kontekstu, w jakim zostałaś wychowana. Jeżeli się nad tym zastanowisz, możesz lepiej poznać samą siebie.

Czy miałaś prawo mieć pragnienia?

Wielu z nas zostało wychowanych w domach, w których nasze pragnienia nie miały dla nikogo większego znaczenia. Po prostu dorośli uważali, że dzieci tak naprawdę nie wiedzą czego chcą, a nawet jeżeli wiedzą, to przecież ich pragnienia nie są tak istotne jak pragnienia dorosłych.

Może Ci się wydawać to dziwne, że poruszam ten temat właśnie w kontekście pierwszego pocałunku. Chodzi mi jednak o to, aby skłonić Cię do refleksji nad przeszłością. Możliwe, że gdzieś dawno temu, dałaś sobie wmówić, że Twoje potrzeby są nieistotne. Takie toksyczne przekonania zniszczyły życie już wystarczająco dużej ilości kobiet.

Oczywiście, że nie wszystkie potrzeby i pragnienia mogą być zaspokojone. Niektóre przecież nawet nie powinny być zaspokajane, bo mogliby ucierpieć na tym inni ludzie. Chodzi jednak o to, że za każdym pragnieniem stoi coś więcej. W takich pragnieniach możesz zobaczyć swoją prawdziwą naturę. Co dzieje się jednak w sytuacji, kiedy ktoś przez lata ignoruje to kim jesteś naprawdę?

Moim zdaniem to najlepszy moment, abyś się nad tym zastanowiła. Samoświadomość i praca nad sobą jest bardzo ważna. Jeżeli o tym zapominasz, w Twojej głowie nadal będą siedziały przekonania, które uprzykrzają Ci życie. Możesz o tym poczytać więcej w artykule: 5 toksycznych mitów, które sprawiają, że nadal jesteś nieszczęśliwa.

Mam nadzieję, że kontekst pierwszego pocałunku pomógł Ci zrozumieć bagaż własnych doświadczeń. Czasami jest on pozytywny i pomaga Ci się rozwijać. Czasami jednak Twoje wcześniejsze doświadczenia są hamulcem, który utrudnia Ci zdrowe budowanie relacji z innymi. Czasami Twoja przeszłość wchodzi z butami do Twojego obecnego związku i zaczyna go niszczyć kawałek po kawałku.

Trzy potrzeby, o które musisz zadbać.

Jeżeli spróbujesz zrozumieć własną przeszłość, będziesz rozumiała lepiej swoją obecną sytuację. To właśnie dzięki temu, że lepiej poznasz samą siebie będziesz mogła zadbać o swoje prawdziwe potrzeby. Skupisz się na tym, czego tak naprawdę chcesz i odrzucisz to, co tylko wydawało Ci się, że jest ważne.

Zastanów się przez chwilę, czego tak naprawdę potrzebujesz? Co dałoby Ci prawdziwe szczęście? Co sprawiłoby, że Twoje życie było by spokojniejsze? Psychologowie zgodnie twierdzą, że każdy z nas ma takie trzy podstawowe potrzeby, o które trzeba dbać, aby żyć szczęśliwie.

Pierwsza potrzeba związana jest z Twoim bezpieczeństwem. Jeżeli stale jesteś napięta i niepewna, bo czujesz, że coś Ci zagraża, to nigdy nie będziesz w stanie cieszyć się życiem. Ta potrzeba pojawia się w wielu aspektach Twojego życia. Zastanów się, czy czujesz się bezpiecznie w swoim związku? Czy Twoja praca daje Ci poczucie bezpieczeństwa? Czy możesz liczyć na swoją rodzinę w trudnych chwilach?

Druga potrzeba związana jest z satysfakcją z życia. Bo przecież w życiu nie chodzi tylko o to, aby przetrwać. Chodzi o to, aby żyć w zgodzie z własnym sumieniem i tak, aby być dumnym z tego, co się w życiu robi. Jednak w wielu sytuacjach nie czujesz satysfakcji, bo otaczasz się ludźmi, którzy stale podcinają Ci skrzydła i jest to związane z trzecią potrzebą.

Trzecia potrzeba to budowanie relacji z innymi. To poczucie, że jesteśmy ważni dla innych. W końcu każdy z nas chce być kochany i akceptowany. Każdy chce czuć, że jest wartościowy dla innych. Jednak nie wszystkie te relacje są korzystne. Tak jak wspominałem wcześniej, warto sobie uświadomić kto w naszym otoczeniu pomaga nam wzrastać, a kto nas wyłącznie ściąga w dół.

Oto trzy podstawowe potrzeby każdego z nas. Pojawiają się one w setkach kontekstów. Bardzo często się zupełnie nad tym nie zastanawiamy. Wydaje nam się, że wszystko jest w naszym życiu w porządku. Jednak gdzieś w głębi czujemy, że czegoś nam brakuje. Te trzy potrzeby uzupełniają się wzajemnie, a kiedy uda nam się o nie dbać zaczynamy cieszyć się życiem.

Właśnie dlatego chciałem, abyś dziś skupiła się trochę na swojej przeszłości. Pierwszy pocałunek był tu idealnym pretekstem. Jednak jak widzisz, chodzi mi tu o coś więcej. Chodzi mi o to, abyś nauczyła się patrzeć na własną przeszłość z pewną refleksją. Dzięki temu możesz dowiedzieć się dużo więcej na swój temat.

Ta zawodna pamięć.

Czasami obraz pierwszego pocałunku zaciera się w Twojej pamięci. Nie pamiętasz już wszystkich szczegółów i nie jest to dla Ciebie tak istotne. Często dzieje się to w sytuacji, kiedy w Twoim życiu pojawia się TA wyjątkowa osoba, bez której nie wyobrażasz sobie życia.

W takiej sytuacji Twoje wspomnienie pierwszego pocałunku się zaciera, a zastępuje je wspomnienie pierwszego pocałunku z TĄ osobą. Bo w końcu to na ten pocałunek czekałaś całe życie. Nasza pamięć doskonale sobie z tym radzi i pokazuje nam, co tak naprawdę cenimy we własnym życiu.

Dlatego jeżeli nie pamiętasz swojego pierwszego w życiu pocałunku, nie ma w tym nic złego. Pomyśl raczej o pierwszym pocałunku, który miał dla Ciebie prawdziwe znaczenie. To właśnie w tych wspomnieniach może być prawdziwa siła. To właśnie te wspomnienia mogą powiedzieć Ci więcej na temat Twoich życiowych doświadczeń.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz miała czas na chwilę refleksji. To tak naprawdę sedno tych wszystkich słów. Bez refleksji będzie to tylko chwila ulotnych wspomnień. Jednak, kiedy pomyślisz o tym świadomie, możesz się dowiedzieć wiele o samej sobie. To Twój klucz do wzmocnienia samoświadomości.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię teraz na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here