Niektórych słów nie da się cofnąć. Kiedy tylko zostaną wypowiedziane, już na zawsze pozostają w naszych głowach. Jednak, czy kilka słów może przekreślić Wasze wspólne życie? A może jest jakiś sposób, który pomoże Wam naprawić ten związek?

To nigdy nie są tylko słowa.

Wiesz dobrze, że nie zraniły Cię tylko słowa. Chodzi o coś zdecydowanie głębszego. Zanim one zostały wypowiedziane, w Twoim związku od dawna działo się coś złego. Słowa są tylko ostatnim sygnałem, który potwierdza Twoje przypuszczenia. Jednak do tej pory musiałaś się mierzyć tylko z myślami we własnej głowie. Kiedy usłyszałaś je od Niego, zabrzmiało to zdecydowanie gorzej niż sobie wyobrażałaś.

Jak wiesz dużo piszę na temat miłości i związków. Dostaje coraz więcej pytań o to, czy każdy związek można uratować. Odpowiedź jest raczej oczywista. Moim zdaniem nie każdy związek można uratować. Jednak nie oznacza to, że nie warto próbować.

Chodzi o to, że najczęściej o ratowaniu związku myślimy w zły sposób. Kiedy między Wami powstała przepaść i oddaliliście się od siebie, nie możesz liczyć na to, że wszystko tak po prostu wróci do dawnej normy. To nigdy nie działa w ten sposób.

Osobom, które zgłaszają się do mnie po pomoc, staram się od razu uświadomić, że w ich przypadku nie warto się łudzić, że wszystko będzie jak dawniej. Jednak nie oznacza to wcale, że tego związku nie da się naprawić. Trzeba tylko zacząć myśleć o przyszłości. Jeżeli chcesz naprawić swój związek, musisz być świadoma, że potrzebujecie zmiany, a nie powrotu do tego co było. To pierwszy i najtrudniejszy krok.

To jak mogę uratować mój związek?

Naprawianie związku często jest trudniejsze, niż zaczynanie wszystkiego na nowo. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Jednak warto pamiętać, że związek, w którym pojawiły się głębokie rany, trudno jest naprawić w kilku prostych krokach.

Wymaga to przede wszystkim zaangażowania z obu stron. Warto również przyznać się przed sobą, że potrzebujecie i chcecie zmiany. Kiedy tracicie do siebie zaufanie, będziecie potrzebowali sporo czasu aby je ponownie zbudować. Dlatego naprawianie związków jest często tak trudne.

Wiele par robi to pospiesznie. Nie skupiają się nad tym, że ich problemy nie wzięły się z kosmosu. Problemy są przecież pochodną tego, w jaki sposób dana para żyła do tej pory. Dlatego staram Ci się uświadomić, że największym błędem jest próbowanie wrócić do dawnych emocji, które Was łączyły. Potrzebujecie nowych emocji i nowych fundamentów, na których zbudujecie swój związek.

Jeżeli czytałaś moje wcześniejsze artykuły, wiesz dobrze, że miłość nie jest tak prostym uczuciem, jak niektórym się wydaje. Wróć jeszcze raz do artykuły Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają? i zastanów się nad trzema głównymi składnikami miłości. Jeżeli naprawdę chcesz pracować nad naprawą swojego związku, musisz bezbłędnie się orientować w tym temacie.

Powinnaś również zastanowić się nad tym, jak ważne jest w Twoim związku zaufanie. Czy Wasz związek jest budowany na skale, czy w bagnie? Wiem, że to trochę straszne porównanie, ale jeżeli przeczytasz artykuł Czy można zbudować szczęśliwy związek bez zaufania? będziesz wiedziała co mam na myśli.

Jak wykonać pierwszy krok?

Mam nadzieję, że w tym momencie wiesz już z jakich elementów składa się miłość. Mam też nadzieję, że przemyślałaś sprawę zaufania w związku. Teraz możesz skupić się na pierwszym kroku, który musi wykonać każda para mająca trudności.

Musicie szczerze zastanowić się nad tym, czy naprawdę chcecie ratować swój związek? Znam pary, które nie odpowiedziały sobie szczerze na to pytanie i przez wiele miesięcy szukały różnych sposobów na naprawienie związku. Jednak tak naprawdę odwlekały one tylko decyzje o rozstaniu.

Jeżeli oboje jesteście pewni, że chcecie ratować Wasz związek, to jesteście na właściwej drodze. Nie musicie być nawet pewni, czy dacie radę to zrobić. Możecie bać się tego, że nie wystarczy Wam sił. To nie jest aż takie ważne. Jeżeli świadomie podejmiecie decyzję o wspólnym ratowaniu związku, będziecie mieli bardzo solidne oparcie w takich trudnych chwilach.

Prawda jest taka, że nikogo na siłę nie da się zmienić. Nie pomoże Wam żadne szkolenie, ani żaden psycholog, jeżeli sami nie będziecie mieć wystarczającej motywacji do pracy nad Waszym związkiem. Jednak jeżeli zdajecie sobie sprawę, że naprawienie Waszego związku nie będzie łatwe, ale chcecie się tego podjąć, jesteście już na bardzo dobrej drodze.

Wiem, że dużo łatwiej się o tym pisze, niż wygląda to w rzeczywistości. Czasami praca z parą polega na kilku spotkaniach, które mają ich przygotować do odpowiedzi na to pytanie. Wiem dobrze jak jest to trudne wyzwanie. Wiem ile w takiej sytuacji pojawia się emocji. Jednak jestem przekonany, że tylko podejmując tę decyzję świadomie, bierzecie na siebie pełną odpowiedzialność za Wasz związek.

Czy naprawdę mogę być z nim jeszcze szczęśliwa?

Zdecydowanie wierzę w to, że możecie odbudować swój związek. Jeżeli nie będziecie się spieszyć i nie będziecie oczekiwać natychmiastowych rezultatów, naprawdę możecie to zrobić. Oczywiście przeszłości nie da się zmienić, a pewnych słów nie da się cofnąć. Jednak możecie zacząć nowy rozdział w Waszym życiu.

Mam nadzieję, że wiesz już teraz, dlaczego od początku pisałem, że nie da się wrócić do tego co było między Wami. Jedynym sposobem na skuteczne naprawienie związku, jest stworzenie go na nowo. Musicie odbudować wzajemne zaufanie i postarać się, aby Wasz związek się zmienił. Tylko tak można naprawić związek, aby ta zmiana była trwała.

W przebaczeniu nigdy nie chodzi o to, aby zapominać. Chodzi jednak o to, aby pewne rzeczy zostawić za sobą i do nich nie wracać. Nie da się naprawić związku, w którym jeden z partnerów będzie ciągle szantażowany emocjonalnie. Jeżeli wspólnie podjęliście decyzję, że nadal chcecie być razem, znów musicie być sobie równi.

Nie ma tu miejsca na odgrywanie roli winnego i poszkodowanego. Jeżeli podświadomie będziecie wykorzystywali dawne emocje, aby wymusić coś na partnerze, Wasz związek nie będzie miał szans na zmianę. Jednak jeżeli pozwolicie sobie na budowanie wszystkiego na nowych fundamentach i zgodnie z nowymi zasadami, macie szansę na prawdziwe szczęście.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty.

Koniecznie przeczytaj jeszcze te dwa artykuły:

Co zrobić, kiedy w związku zaczyna brakować emocji?

Czy związek idealny jest możliwy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here