Nie mam talentu do nauki języków. Teraz to już za późno, aby się nauczyć angielskiego. Po prostu od zawsze wiedziałam, że sobie z językami nie radzę. Słyszałaś kiedyś te wymówki? Jestem pewien, że tak. Przyszedł czas, aby rozwiać mit, że do nauki języków trzeba mieć talent. Są sposoby, które znacznie mogą Ci to ułatwić. Ciekawe czy o nich już słyszałaś?

Jak nie uczyć się języków?

Znam wiele osób, które wpadają w sidła szukania magicznych metod, które mają im pomóc opanować nowy język. Jednak zamiast skupić się i wypróbować daną metodę, ciągle szukają lepszej. To podstawowy błąd, którego nie warto popełniać.

Moim zdaniem, każda metoda uczenia się języka jest dobra i skuteczna, jeżeli jest dostosowana do Twoich potrzeb. Każdy z nas ma inną osobowość i inny temperament. Każdy z nas przyzwyczaił się do innego sposobu uczenia się. Dlatego jeżeli chcesz skorzystać z jakiejś metody nauczania, zastanów się, czy jest ona zgodna z Twoimi potrzebami.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że nie ma jednej uniwersalnej i niezawodnej metody nauki języka, będziesz mogła w końcu wyluzować. Chodzi o to, abyś skupiła się na początku na jednej lub dwóch technikach, które wydają Ci się ciekawe. Jeżeli któraś z nich się nie sprawdzi, wymień ją na inną.

Nie szukaj ciągle nowych technik pamięciowych i sposobów na naukę w kółko tego samego materiału. Lepiej ten czas poświęć na mądrą naukę. Pamiętaj, że sam proces nauki powinien być przemyślany. Istnieją sposoby, których skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami.

W tym artykule przedstawię Ci dwie z takich metod, a Ty wybierz jedną z nich i ją przetestuj. Pamiętaj jednak, aby dać sobie odpowiednią ilość czasu na wytestowanie danej metody. Nie zmieniaj po kilku dniach sposobu nauki, bo to Ci nic nie da.

Techniki, które przytoczę w tym artykule, są naprawdę skuteczne. Wystarczy, abyś wybrała taką, która wydaje Ci się najciekawsza w tym momencie. Dostosuj technikę do materiału, którego chcesz się w tym momencie nauczyć. A jeżeli artykuł Ci się spodoba, to daj mi znać w komentarzu. Chciałbym wiedzieć, czy warto dalej pisać o metodach skutecznego uczenia się.

Nie musisz wyjeżdżać zagranicę, aby nauczyć się języka!

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych mitów, na temat uczenia się języka obcego. Podobno najskuteczniejszą metodą nauki, jest wyjazd do innego kraju, w którym tym językiem się mówi. Nazywa się to pełnym zanurzeniem w języku (submersja).

Co ciekawe, wiele szkół językowych w Polsce twierdzi, że metoda pełnego zanurzenia jest najskuteczniejsza. W swoich reklamach najczęściej podkreślają, że w taki właśnie sposób uczą się dzieci. Jednak jest to zwykły chwyt marketingowy, który nie ma przełożenia w rzeczywistości.

Pełne zanurzenie w języku to sytuacja, w której bez przygotowania zaczynasz otaczać się wyłącznie treściami w języku obcym. Więc w tym wypadku wyjazd zagranicę, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak osoby, które chcą uczyć się zgodnie z metodą submersji, ale nie chcą wyjeżdżać z kraju, wymyślają przeróżne sposoby, aby tego dokonać.

Przykładowo, chcesz nauczyć się języka niemieckiego metodą pełnego zanurzenia. Zaczynasz oglądać niemieckie filmy bez polskich napisów. Słuchasz wyłącznie niemieckiego radia i wiadomości. Próbujesz czytać niemieckie strony internetowe, mimo tego, że zupełnie nic nie rozumiesz. Możesz nawet być tak ambitna, że próbujesz przeczytać jedną z klasycznych książek w niemieckiej literaturze.

Efekt? Prawdopodobnie tylko się sfrustrujesz. Nie będziesz miała oczekiwanych efektów, ponieważ niczego tak naprawdę nie zrozumiesz. Pojawi się stres i zbyt duża presja, a po pewnym czasie odpuścisz sobie naukę. Metoda submersji jest podobna do nauki pływania, która odbywa się na środku morza podczas sztormu. To się po prostu nie może udać.

Jednak wystarczy podejść do tego tematu w bardziej rozsądny sposób, aby przekonać się o wyjątkowości tej metody. Zamiast pełnego zanurzenia w język (submersja), potrzebujesz jedynie zanurzyć się częściowo (immersja).

Częściowe zanurzenie w język jest skuteczniejsze.

To właśnie immersja jest pierwszą metodą, o której chciałem Ci opowiedzieć. Metoda częściowego zanurzenia polega na tym, aby otaczać się jak najczęściej językiem obcym, jednak w odpowiedni sposób się do tego przygotowując.

Zanim wyjedziesz do innego kraju, aby nauczyć się języka, musisz poznać jego podstawy. Zanim zaczniesz czytać wybitne książki, poczytaj łatwiejsze książki dla dzieci. Zanim zaczniesz oglądać filmy, skup się na krótszych materiałach, w których bohaterzy posługują się łatwiejszym językiem.

Metoda immersji jest więc dużo łatwiejsza dla naszej psychiki. W pełnym zanurzeniu musiałabyś ciągle mierzyć się z tym, że absolutnie niczego nie rozumiesz. W metodzie immersji musisz zadbać o to, aby otaczać się materiałami, które w pewnym stopniu możesz już zrozumieć.

Metoda immersji jest szalenie skuteczna, ale nie jest ona już tak popularna jak pełne zanurzenie. Wynika to z tego, że pełne zanurzenie nie wymaga od Ciebie przygotowywania materiałów do nauki. Jest to więc bardzo chwytliwa obietnica, którą możemy spotkać w wielu reklamach.

Nie warto wierzyć w to, że stale słuchając języka, którego totalnie nie rozumiesz, w pewnym momencie, w jakiś magiczny sposób zaczniesz go rozumieć. Tak się nie stanie. Jednak możesz wykorzystać metodę immersji do tego, aby zaznajomić się z językiem i się z nim osłuchać.

Wymaga to jednak od Ciebie trochę więcej pracy. Musisz przygotować sobie materiały językowe, którymi będziesz się otaczać. Nie musisz wszystkiego rozumieć od razu. Jednak jakąś część tego materiału warto, abyś dobrze rozumiała.

Jeżeli temat immersji Cię ciekawi i chciałabyś wiedzieć jak możesz przygotować sobie takie materiały do nauki, zostaw mi swój komentarz pod tym tekstem. Jeżeli będzie większe zainteresowanie tą metodą nauki, przygotuję Ci osobny artykuł na ten temat.

Proste metody są zawsze najlepsze!

Na rynku mamy obecnie dostępnych setki aplikacji do nauki języków. Na Youtube znajdziemy też masę filmików na ten temat. Wiele sposobów związanych z nauką języka obcego, opiera się na korzystaniu z nowoczesnych technologii. Jednak czy to jest naprawdę skuteczny sposób nauki?

Zastanów się przez chwilę, jak może wyglądać Twoja nauka na telefonie komórkowym? Jeżeli masz włączony internet, co kilka minut możesz otrzymywać jakieś powiadomienie. Twoja nauka będzie ciągle przerywana. A co jeśli na chwilę stracisz dostęp do internetu? Nie będziesz mogła się dalej uczyć?

Korzystanie z technologii ma oczywiści wiele zalet. Jednak ma też swoje wady. Moim zdaniem najlepsze metody są proste i sprawdzają się od lat. Taką metodą są właśnie fiszki. I nie ma tu żadnej magii. Fiszki to po prostu kawałek papieru, na którym z jednej strony masz słowo w języku polskim, a na drugiej stronie słowo w języku obcym.

Dlaczego uważam, że fiszki są tak skuteczne? Wymagają one od Ciebie pewnego specyficznego sposobu nauki. Chodzi o to, że za pomocą fiszek stale powtarzasz i sprawdzasz swoją wiedzę. Te ciągłe powtórki ułatwiają proces zapamiętywania.

Bardzo naturalnym procesem jest zapominanie po nauce części materiału. Tak po prostu działa nasz mózg. Jednak dzięki powtórkom i odpowiedniemu systemowi pracy z fiszkami, trudniejszy materiał możemy powtarzać większą ilość razy i dzięki temu go lepiej utrwalić.

Dodatkowo fiszki opierają się na ciekawym mechanizmie psychologicznym. Mózg każdego z nas lubi mieć rację. Dlatego każda odgadnięta fiszka, jest dla Ciebie małą nagrodą, która motywuje Cię do dalszej nauki. To naprawdę przyjemna zabawa dla Twojego mózgu.

Ten mechanizm działa również podczas oglądania teleturniejów w telewizji. Kiedy znasz odpowiedź na jakieś pytanie, a uczestnik teleturnieju się nad nim strasznie głowi, czujesz pewien rodzaj satysfakcji. Po prostu lubimy coś wiedzieć i sprawdzać swoją wiedzę. Tak właśnie działają nasze mózgi.

Możesz powiedzieć, że fiszek można używać też w formie aplikacji na telefon. Zgodzę się z tym, jednak uważam, że lepsze efekty dają fiszki papierowe. Sam proces obracania fiszki jest tu równie ważny. Można do tego posłużyć się dodatkowymi technikami pamięciowymi, które ułatwią Ci zapamiętywanie danego materiału.

Dodatkowo uważam, że samodzielne przygotowywanie fiszek jest dużo lepsze, niż korzystanie nawet z najlepszych fiszek, które opracował ktoś inny. Sam etap przygotowania, będzie dla Ciebie sposobem do nauki. Jeżeli chcesz, abym opisał trochę szerzej sposób w jaki pracować z fiszkami, zostaw mi swój komentarz.

Podsumowanie?

Ten artykuł traktuję trochę jak eksperyment. Chciałbym wiedzieć, czy metody skutecznego uczenia się, są dla Ciebie ciekawym tematem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o metodzie niepełnego zanurzenia w języku (immersji), albo o tym, jak skutecznie przygotować fiszki, zostaw mi swój komentarz.

Będzie to dla mnie świetna motywacja, abym przygotował całą serię artykułów na temat skutecznych metod uczenia się. Temat różnych technik pamięciowych i metod nauczania, jest mi bardzo bliski. Sam długo szukałem metod, które pomogą mi lepiej przyswajać nowe informacje.

Mam nadzieję, że ten artykuł zainspirował Cię do tego, abyś spróbowała zmienić swoje podejście do nauki języka obcego. Pamiętaj, że samo przekonanie o tym, czy potrafisz się go nauczyć, jest kluczowe. Jeżeli ciągle będziesz powtarzała, że nie masz talentu do nauki języków, na pewno nie uda Ci się opanować nowego języka.

Cały proces nauki zaczyna się od zmiany Twoich przekonań. Dopiero później możesz skorzystać ze sprawdzonych technik, które pomogą Ci przyspieszyć efekty. Jednak nie możesz skupiać się wyłącznie na technikach. Najpierw zadbaj o swoje podejście do samej nauki. Bo to właśnie z tym, mamy często największy problem.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Jak zawsze zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

8 KOMENTARZE

 1. Dobry temat!
  Poproszę więcej informacji o metodzie niepełnego zanurzenia w języku (immersji), i o tym, jak skutecznie przygotować fiszki.
  Pozdrawiam

 2. Fiszki to jest do sprawdzenia czy powtorki, ale najpoerw trzeba miec co powtarzac.
  Jak wbic w leb te slowka?
  Metody typu ciagle powtarzanie, sluchanie, przepisywanie nie dzialaja.

  • Można uczyć się z fiszek. Nie trzeba wbijać na siłę do głowy słówek. Metoda fiszek pokazuje w jaki sposób można się z nich uczyć. To mit, że fiszki są jedynie do powtarzania i sprawdzana wiedzy. Są świetną formą samej nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here