Nie uda Ci się wymyślić własnej pasji.

Pasji się szuka, ale nie można jej wymyślić. Nie da się tego zaplanować i w jedno popołudnie zafascynować się czymś nowym. Czasami nie chodzi nawet o to, żeby ją znaleźć. Chodzi o samo doświadczenie poszukiwania. Szukanie pasji przypomina w kilku aspektach szukanie sensu życia.

Pasji nie wymyślisz w wolne popołudnie.

Masz wolną niedzielę. To całkiem sporo czasu, który chcesz poświęcić samej sobie. Postanawiasz, że odkryjesz swoją pasję. W końcu tyle się o tym mówi. Wszyscy dookoła wydają się czymś ogromnie zafascynowani. Nadeszły takie czasy, że trzeba pracować z pasją, żyć z pasją, a nawet z pasją wychowywać dzieci.

Tylko czy takie podejście jest dobre dla Ciebie? W końcu udało Ci się przeżyć te kilka niezłych lat bez skupiania się na wielkiej pasji. Oczywiście masz wiele zainteresować. Lubisz wiele rzeczy. Ale żeby od razu nazywać to pasją? Wydaje Ci się to lekką przesadą.

Jednak postanawiasz spróbować. Skoro tak wiele osób o tym mówi, to może ma to jakiś większy sens. Siadasz więc wygodnie w fotelu i zaczynasz się zastanawiać. Co może być moją pasją? Czym mogę się zafascynować i bez reszty może mnie to pochłonąć?

Kawa już ostygła, a Ty nadal nie wiesz, co masz zrobić z tym pytaniem. Zaczyna Ci się to wydawać naprawdę głupie. Postanawiasz zmienić strategię. Sięgasz po jeden z tych magazynów, w których tyle pisze się o tych wszystkich pasjach. Możesz też przypomnieć sobie jakiś wpis blogowy o mocnym tytule „Jak odnaleźć swoją pasję?”.

Czym teraz pasjonują się ludzie? Bo oczywiście nie wystarczy się już czymś tylko interesować. Pasja jest tu pojęciem szerszym, które nawet trudno w jednoznaczny sposób opisać. Dla wielu osób pasja, to życie według jakiejś filozofii życiowej.

Możesz zostać minimalistką, wegetarianką, albo jedną z wyjątkowo przedsiębiorczych kobiet. Nie ma w tym nic złego. Może masz ochotę w zgodzie ze swoją pasją pomagać innym, albo dzielić się swoją wiedzą? Może chcesz nauczyć się gotować, albo tańczyć? Możesz robić tysiąc różnych rzeczy, tylko czy to na pewno będzie ta upragniona pasja?

Dlaczego pasja staje się pustym słowem?

Moim zdaniem pasji nie można tak po prostu sobie wymyślić. Pasję odkrywamy żyjąc w zgodzie ze sobą. Pasję możemy odkryć, jeżeli próbujemy czegoś nowego, albo pogłębiamy wiedzę w temacie, który już znamy. Jest duża różnica w odkrywaniu pasji, a jej wymyślaniu.

Nie da się tego tak po prostu zaplanować. Nie da się usiąść z kawą w wolne niedzielne popołudnie i wmówić sobie, że od dziś się czymś pasjonujemy. Nie da się tego zrobić nawet w dwa i trzy popołudnia. Wszyscy, którzy wmawiają Ci, że jest inaczej, nie rozumieją czym jest prawdziwa pasja.

Już samo słowo pasja jest nadużywane na każdym kroku. Zbyt duży nacisk kładziemy na tym, że każdy musi mieć jakąś pasję, bo inaczej jego życie nie ma sensu. Moim zdaniem pasja nie jest obowiązkiem, który każdy musi spełnić. Pasja jest przywilejem, do którego każdy z nas przygotowuje się na swój własny sposób.

Nie wiem czy mogę powiedzieć o sobie, że odnalazłem już swoją pasję. A to, że nie jestem tego pewien, mówi już bardzo wiele. Wieloma rzeczami się interesuje. Wiele rzeczy ma dla mnie ogromne znaczenie. Mam swoją filozofię życiową, której się trzymam. Ale czy odnalazłem swoją pasję? Chyba jeszcze nie.

Nie chcę nadużywać tego słowa. Bo jest ono dla mnie bardzo ważne. Pasja jest jak miłość, nigdy bym się nie ośmielił powiedzieć komuś, że go kocham, jeżeli nie byłbym tego pewny. Tak ważnymi słowami nie można rzucać na lewo i prawo. Dlaczego więc z pasją zderzasz się na każdym kroku?

Ludzie odbierają temu słowu jego prawdziwy sens. Przypisujemy często zbyt płytkie znaczenie temu, co nazywamy naszą pasją. Nie ma się co temu dziwić, w końcu słyszymy o tym na każdym kroku. Przywykliśmy do tego typu postrzegania znaczenia pasji.

Pasję odkrywa się w drodze…

Dla mnie poszukiwanie pasji to proces, który się nie kończy. Nie da się zamknąć naszego życia w jakimś jednym zdaniu, jednym określeniu. Ludzie się zmieniają, bo ciągle doświadczają innych aspektów życia. Jeżeli dbamy o poznanie samych siebie, stale odkrywamy coś nowego we własnej psychice.

Poszukiwanie pasji jest jednym ze sposobów na rozwój własnej samoświadomości. Jednak musi to przychodzić nam naturalnie. Jeżeli na siłę narzucimy sobie, że musimy w końcu odnaleźć swoją pasję, nic z tego nie będzie.

Na te najważniejsze pytania, które stawiamy sobie w życiu, nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Moim ulubionym przykładem jest pytanie o to, czym jest dobre małżeństwo? Możesz się o tym łatwo przekonać. Zapytaj o to jakąś starszą parę, która nadal jest zgodna i wspólnie żyje już od lat. Myślisz, że dostaniesz odpowiedź, która podpowie Ci, jak zbudować takie małżeństwo?

Najczęściej otrzymasz tylko ogólną odpowiedź. Jakąś dobrą radę, która jak się zastanowisz, mogłaby się odnosić do wielu sytuacji. Musicie ze sobą rozmawiać. Dobry związek to taki, w którym małżonkowie się uzupełniają. Musisz oddać mu swoje serce. Możesz wymyślić sobie tu wiele przykładów.

Chodzi o to, że nie uda Ci się podążyć czyjąś ścieżką. Każdy z nas buduje własną życiową historię. To co jest dla jednych skuteczne, nie musi być skuteczne dla Ciebie. Tak samo jest z pasją. To, że wszyscy na około mówią, że ją odnaleźli, nie musi oznaczać, że Ty też musisz.

Nie musisz mieć wyrzutów sumienia. Często mam takie poczucie, że wiele osób szuka na siłę jakiejś „pasji” bo wydaje im się, że w tych czasach tak trzeba. Czują presję społeczną, która oddala ich tak naprawdę od własnych potrzeb.

Znalezienie własnej pasji nie jest proste. Nie jest to również jedyna recepta na szczęśliwe i spełnione życie. Będę się upierał, że większość z nas nie musi mieć pasji. Większości z nas wystarczy to, że poszukują swojej pasji i dzięki temu lepiej poznają samych siebie.

A co Ty myślisz o poszukiwaniu pasji? Czy nie męczy Cię pomału ta zewnętrzna presja, która przykrywa prawdziwe znaczenie tego słowa? Jak Ty czujesz się z tym, że nie odnalazłaś jeszcze własnej pasji?

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Podobał Ci się wpis? Dołącz do osób, które interesują się psychologią i wejdź na mojego Facebooka: Psychologia, coaching i rozwój osobisty. Znajdziesz tam wiele artykułów, które pomagają osobom takim jak Ty rozwijać własną samoświadomość.

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dlaczego tak bardzo boimy się samotności?

Czy w dzisiejszym świecie samotność jest jeszcze dla kogoś problemem? Przecież nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Czy nie jest tak, że mamy coraz większe poczucie więzi z innymi ludźmi? Dlaczego więc tak...

Kiedy ON mówi, że kocha, a tak naprawdę znaczy to coś innego.

Czy wszyscy mężczyźni kłamią? Czy używają ważnych słów tylko po to, aby osiągnąć swój cel? Czy świat jest pełen tchórzy, którzy nie potrafią powiedzieć Ci prosto w oczy, że wasz związek nie ma przyszłości? Porozmawiajmy o osobach, dla których miłość nie znaczy zbyt...

Jestem Ania i jestem Perfekcjonistką – Czy można tak żyć? Odc. 1

Cześć, mam na imię Ania i jestem perfekcjonistką. Powtarzam to zdanie w swojej głowie już od kilku dni. Jednak jeszcze ani razu nie odważyła się go wypowiedzieć nagłos. To wszystko stałoby się zbyt realne. Wiem, że dłużej moje życie nie może wyglądać w ten sposób....

3 umiejętności, które wzmocnią Twoją psychikę. Warto o nie zadbać jeszcze w tym miesiącu.

Każdy z nas miewa słabsze chwile. Wątpimy wtedy w siebie i cel naszych działań. Widzimy świat w czarno-białych barwach. Jednak niektórzy z nas dużo szybciej potrafią się z tego stanu otrząsnąć. Potrafią szybciej podnieść się po porażce, a kryzysy są dla nich momentami...

Nie pozwól, aby ONI odebrali Ci radość z życia! Jak się przed tym bronić?

Budzisz się chwile przed budzikiem. Wstajesz pełna energii. Czujesz w kościach, że to będzie dobry dzień. Patrzysz w lustro i się do siebie uśmiechasz. Rozpiera Cię pozytywna energia. Wchodzisz z werwą do biura i nagle BUM. Trafiasz na ścianę negatywnych emocji....

1 komentarz

  1. Patryk

    Świetny artykuł. Sam od wielu lat zastanawiam się, czy coś jest ze mną nie tak, bo dalej szukam i szukam. Teraz zrozumiałem, że po prostu źle do tego podszedłem. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This