Zastanawiasz się czasem, dlaczego w Twoim życiu pojawia się tylu nieciekawych mężczyzn? Czy masz pecha, czy może chodzi o to, że mężczyźni w dzisiejszych czasach starają się za słabo? Dziś w końcu poznasz odpowiedź na to pytanie. Chodzi o to, że wielu mężczyzn nie potrafi się otworzyć i dlatego wydają się tak strasznie nudni.

Co się kryje za tymi zamkniętymi drzwiami?

Chciałbym Ci opowiedzieć pewną metaforę, która idealnie odzwierciedla relację damsk-męskie. Wyobraź sobie, że poznajesz świetnego faceta. Dobrze Wam się rozmawia i ogólnie jest miło. Na razie jest to tylko niewinna znajomość, ale jesteś coraz bardziej nim zainteresowana.

Zaczyna Cię intrygować i chciałabyś go lepiej poznać. Zaprasza Cię do swojego domu. Z zewnątrz jego dom wygląda rewelacyjnie. Jest nowoczesny i zadbany. Można powiedzieć, że jest w Twoim typie. Jednak kiedy wchodzicie do środka, wszystko nagle się zmienia.

Idziesz długim szarym korytarzem, a dookoła widzisz tylko pozamykane drzwi. Czujesz ten wszechogarniający chłód. Kiedy podchodzisz do drzwi, ON łapie Cie za rękę i mówi, że tego nie może Ci jeszcze pokazać. Sytuacja jest podobna przy kolejnych drzwiach i kolejnych. Zaczyna Cię to irytować, bo chciałaś zobaczyć jego dom, a nadal błąkasz się tylko bez celu po tym szarym korytarzu.

Jak byś się czuła w takiej sytuacji? Dom wygląda pięknie z zewnątrz. Chciałabyś go lepiej poznać, ale wszystkie drzwi są pozamykane. ON nie chce Cię nigdzie wpuścić. Jesteś gościem, którego przywitał w korytarzu. Jesteś urażona, czy po prostu jest Ci smutno, że potraktował Cię w ten sposób? Zaczynasz się nudzić, bo przecież nie będziesz oglądała korytarza przez cały dzień.

Dlaczego mężczyźni ukrywają swoje emocje?

Tak samo jest niestety z mężczyznami. Wielu może Ci się wydawać atrakcyjnych z zewnątrz. Jednak kiedy próbujesz ich lepiej poznać, wszystkie drzwi do ich emocji są pozamykane. Wszystkie uczucia są pod kluczem, a ONI wydają Ci się po prostu puści w środku.

Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Mężczyźni w dzisiejszych czasach mają problem z poradzeniem sobie ze swoimi emocjami i uczuciami. Kiedy ponoszą na tym polu porażkę, całkowicie zamykają się w sobie. W ten sposób kawałek po kawałku, zmieniają się w taki piękny dom, w którym nie będziesz w stanie nic zobaczyć. W takim pozamykanym na cztery spusty domu, nikt tak naprawdę nie chce mieszkać.

Tacy mężczyźni niby zapraszają Cię do siebie, ale nie chcą Ci nic pokazać. Nie chcą się przed Tobą odkryć. Na początku może Ci to nie przeszkadzać, w końcu dopiero się poznajecie. Ale później chciałabyś porozmawiać o czymś głębszym, niż tylko praca.  Taki facet nie będzie dla Ciebie ciekawy na dłuższą metę.

O kryzysie męskości pisałem już w artykule: Gdzie się podziali prawdziwi mężczyźni? Mam nadzieję, że przeczytają go nie tylko kobiety, ale też mężczyźni znajdą w nim kilka konkretnych wskazówek. Bo trzeba mieć w sobie sporo odwagi, aby zacząć pracować nad własnymi słabościami.

Nie da się przecież zbudować szczęśliwego związku, bez zbudowania zaufania. A zaufania nie da się budować,  jeżeli jedna ze stron ciągle będzie się wycofywać z rozmów na trudne tematy. Czasami to, co ukryte jest za tymi zamkniętymi drzwiami bardzo boli, ale tylko dzieląc się tym co dla nas trudne, możemy zbliżyć się do siebie i się lepiej zrozumieć.

Niestety obawiam się, że wielu mężczyzn zupełnie tego nie rozumie. Zgrywają twardzieli, ale tak naprawdę są niepoukładani w środku. Są podobni do kolorowej wydmuszki, która wygląda ciekawie na zewnątrz, ale w środku jest zupełnie pusta.

Czy to Twoja wina, że trafiasz na takich mężczyzn?

Co czujesz w momencie, kiedy kolejny raz czujesz się rozczarowana facetem? Myślałaś, że tym razem będzie inaczej, ale znów trafiłaś na gościa, który nie potrafi zdjąć maski. Masz już dość tych pozerów i fałszu. Chciałabyś poznać kogoś, kto będzie prawdziwy i będziesz mogła mu zaufać.

Nie tylko Ty masz ten problem. Dostaje ostatnio sporo maili od czytelniczek, które chciałyby w końcu poznać kogoś, kto nie boi się swoich uczuć. Jednak wiele z tych kobiet popełnia błąd i obwinia się za to, że stale trafiają na ten sam typ mężczyzn. A przecież nie zawsze jest to Twoja wina.

Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć jakie błędy popełniają najczęściej kobiety w tym temacie, to polecam Ci artykuł: Czy coś jest ze mną nie tak? Dlaczego nie mogę nikogo sobie znaleźć? Może być on jak kubeł zimnej wody, na który od dawna czekałaś.

Nie możesz brać całej winy na siebie. To, że mężczyźni uciekają coraz częściej od własnych uczuć, ma wiele różnych przyczyn. Związane jest to na pewno z obecnym sposobem patrzenia na męskość. Bycie „twardzielem” w łatwych i wygodnych czasach nie jest proste. Nie jest łatwo się wykazać prawdziwym męstwem. Dlatego mężczyźni przybierają maski, w których czują się bardziej wartościowi.

Wnioski?

Mam nadzieję, że metafora pięknego domu z pozamykanymi w środku drzwiami, trafiła do Twojego serca. Wydaje mi się, że pokazuje ona idealnie problem, który czasami trudno nazwać słowami. Bo przecież kiedy poznajesz faceta i wszystko idzie w dobrą stronę, to nie powinnaś narzekać? Jednak w głębi serca wiesz, że to wszystko są tylko pozory.

Naprawdę odważni mężczyźni nie boją się otworzyć przed kobietą. Wiedzą, że to jedyna droga do szczęśliwego i trwałego związku. Nie można przecież zbudować dobrej relacji, jeżeli nie zaufa się tej drugiej osobie. Płytki facet, to nudny facet i nie ma z tym dyskusji.

Jestem pewien, że mężczyzna, który się przed Tobą otworzy i podzieli się z Tobą swoimi prawdziwymi emocjami, zrobi na Tobie duże wrażenie. Tego nie spotka się w dzisiejszym świecie zbyt często, dlatego powinnaś to docenić.

To, że facet ćwiczy na siłowni, skacze na bungee i jest duszą towarzystwa w swoim męskim świecie, nie jest gwarancją, że nie będzie dla Ciebie nudziarzem. Nudny, przewidywalny i nieciekawy mężczyzna to osoba, która nie akceptuje swoich emocji i uczuć, a także nie potrafi się nimi z nikim dzielić.

Prawdziwą męskość rozpoznasz od razu, kiedy Wasze rozmowy zaczną dotykać trudnych i głębokich tematów. Niedojrzali chłopcy się od razu wycofają i będą próbowali Ci pokazać, jacy są fajni. Prawdziwy mężczyzna nigdy nie odwraca wzroku od tego co trudne i potrafi mówić szczerze o swoich emocjach i uczuciach.

To właśnie takich mężczyzn powinnaś szukać, aby nigdy więcej nie czuć tego przykrego rozczarowania. Taki mężczyzna nigdy nie będzie nudny. To właśnie z takim mężczyzną warto układać sobie życie. Będziesz mogła mu zaufać, bo ON również ufa samemu sobie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

A dla osób, które szukają ciekawych inspiracji na spędzanie czasu we dwoje, polecam wejść na mojego nowego Instagrama: Psycholog w Podróży.

2 KOMENTARZE

  1. Co jeśli chłopak już od dziecka nie był skory do mówienia o swoich uczuciach? Jest bardzo fajnym, spokojnym chłopakiem, potrafi mnie rozbawić, pocieszyć i uspokoić, kiedy nie jest zbyt dobrze. Ale jak poruszam trudniejsze tematy, to ciężko mu o tym mówić.. trochę się otwiera, jest lepiej niż było na początku, ale często muszę delikatnie z niego wyciągać informacje. Często nie chce rozmawiać na trudniejsze tematy, bo ciężko mu się wypowiedzieć. Ogólnie często jest tak, że woli słuchać niż się wypowiadać (taki typ mediatora bardziej z niego). Jak mogę go trochę bardziej otworzyć na wyciąganie własnych wniosków, ale najważniejsze to dzielenie się z nimi? Uważam że układa nam się bardzo dobrze, mimo że mieliśmy sporo problemów przez pewien czas, to drażliwy dla mnie temat już przepracowaliśmy.

    • Po tym co napisałaś widać, że bardzo dobrze sobie radzicie. Nie zniechęcasz się, a wręcz pomagasz mu się otwierać. Tak jak wspomniałaś, on może już taki być od dziecka, czyli pewnie związane to jest również ze sposobem wychowania i temperamentem. Dlatego nie ma co się spieszyć i wydaje mi się, że właśnie tak działacie. Jeżeli czujesz, że układa Wam się dobrze to znaczy, że naprawdę znaleźliście sposób na budowanie wzajemnego zaufania. Jeżeli mogę coś doradzić, to spróbuj mu pomóc otwierać się w różnych kontekstach. Czyli nie rozmawiajcie na „trudne” tematy wyłącznie w domu, kiedy siedzicie naprzeciwko siebie. Czasami warto zacząć taki temat w sprzyjających okolicznościach, a dzięki temu łatwiej otworzyć się osobie, która na co dzień jest skryta. Pamiętaj jednak, że jesteś dla niego wsparciem, skoro już najtrudniejsze i najbardziej drażliwe tematy przepracowaliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here