Dostałem kilka dni temu maila, który zmienił wszystko. Nigdy był nie przypuszczał, że to się może wydarzyć. Chyba najpopularniejszy portal o psychologii w Polsce, nie jest już dostępny dla każdego. Czy da się wypełnić tę lukę? Gdzie jeszcze można poczytać o psychologii?

Nic już nie będzie takie same – już sobie nie poczytasz Charakterów.

Każdy kto choć trochę interesuje się psychologią, miał przynajmniej raz w życiu  w ręku magazyn Charaktery. To klasyk, z którym sam nie rozstawałem się w czasie studiów. Większość osób zna również portal psychologiczny charaktery.eu

Do tej pory można było tam znaleźć całą masę ciekawych artykułów związanych z psychologią. Jednak kilka dni temu odkryłem, że portal ten przeszedł ogromną zmianę. Sprawdziłem to po przeczytaniu maila od jednej z moich czytelniczek.

Portal charaktery.eu przeszedł na model subskrypcyjny i dostęp do artykułów mają osoby, które opłaciły abonament. Mam ogromny sentyment do tego portalu i trzymam kciuki za ich sukces. Wiem jednak, że model subskrypcyjny w przypadku portali tematycznych, jest bardzo trudny do wprowadzenia w Polsce.

Szczerze to nie znam przykładu, gdzie takie działanie zakończyło się sukcesem. Dlatego mocno kibicuje Charakterom, aby przetarli szlaki i pokazali, że da się to zrobić. Są w końcu najbardziej znanym medium związanym z psychologią w Polsce, więc może im się uda.

Co jednak z tymi rzeszami czytelników, którzy się nie zdecydują na czytanie płatnych artykułów? Oczywiście będą szukać alternatywy. Mam nadzieję, że mój blog będzie jedną z takich alternatyw, ponieważ można tu znaleźć całkiem sporo artykułów o psychologii.

Są jeszcze inne miejsca w sieci, które warto odwiedzić, jeżeli naprawdę fascynuje Cię psychologia. Przygotowałem listę kilku takich miejsc, które mogą wypełnić lukę po Charakterach. Mam nadzieję, że zajrzysz tam z dużą ciekawością.

pieknoumyslu.com

Wejdź stronę: pieknoumyslu.com

Naprawdę rozbudowany blog o psychologii. Publikują tak często, że chyba musiałbym nie wychodzić z domu i nie zajmować się niczym innym, aby ich doścignąć. Poruszają wiele tematów, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Można tu też znaleźć sporo inspiracji (książkowych i filmowych). Do tego mają tak wielki fanpage na Facebooku, że chyba jako jedyni mogą pod tym względem rywalizować z Charakterami. Tak więc dla osób zainteresowanych psychologią, będzie to idealne miejsce.

psycholog-pisze.pl

Wejdź stronę: psycholog-pisze.pl

Trochę bardziej osobisty blog, jednej z moich koleżanek po fachu. Monika pisze już od 2012 roku, a to świadczy o tym, że zna się na rzeczy. Porusza ciekawe i czasem bardzo trudne tematy. Myślę, że wiele osób znajdzie tam coś dla siebie.

Jest tu też sporo informacji na temat psychoterapii. Będzie to więc miejsce dla osób, którym tego tematu brakuje na moim blogu. Jak pisze o sobie sama autorka, fascynuje ją człowiek i z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą na temat ludzkiej psychiki.

psychologiaprzykawie.pl

Wejdź stronę: psychologiaprzykawie.pl

Sam nigdy nie byłem wielkim fanem tego portalu. Nie podoba mi się on od strony wizualnej. Jednak muszę przyznać, że treści merytoryczne stoją na najwyższym poziomie. Świadczy o tym również ilość fanów na Facebooku.

Autorki starają się pisać o psychologii w lekki sposób, aby każdy mógł się czegoś nauczyć. Ma to być portal, na który wchodzisz z przyjemnością. Przeplatają się tu historie osobiste, zarówno te z życia osobistego, jak i zawodowego. Dlatego jeżeli szukasz inspiracji w tych obszarach, może to być miejsce dla Ciebie.

Portal prowadzą psycholożki z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego nie znajdziesz tam bzdur, których w internecie jest cała masa. Z tego co widzę, wokół portalu tworzy się fajna społeczność, która angażuje się w dyskusje. Jednak musisz ocenić sama, czy ten portal jest dla Ciebie ciekawy.

psychologia.net.pl

Wejdź stronę: psychologia.net.pl

Na pierwszy rzut oka możesz być przerażona. Wygląd archaiczny, prawie jak strona rodem z kamienia łupanego. Jednak to tylko pozory, które skrywają ogromne pokłady wiedzy z szeroko pojętej psychologii.

Myślę, że każdy student psychologii zna ten portal doskonale. Uratował nas przecież nie jeden raz. Znajdziesz tam artykuły świetnych autorów, które są tak wyczerpujące, że trudno jeszcze coś dodać w danym temacie.

Dla jednych jest to wada, dla innych zaleta. Sama musisz ocenić. Często artykuły są pisane tam w sposób bardziej naukowy. Trzeba się trochę wysilić, aby wgryźć się w dany temat. Jednak naprawdę warto.

Jest to absolutnie inna strona, niż mój blog. Warto abyś ją sprawdziła i miała porównanie. Wiem, że wiele osób będzie zachwyconych, kiedy trafią na obszerne i wielostronicowe artykuły. Dlatego zachęcam Cię do odwiedzenia tego portalu. Nie zwracaj uwagę na jego wygląd, skup się na tym co najważniejsze, czyli na wiedzy.

andrzejtucholski.pl

Wejdź stronę: andrzejtucholski.pl

Blog prowadzony przez Andrzeja Tucholskiego, czyli kolejnego kolegi po fachu. Myślę, że opis Andrzeja mówi wszystko. Jest psychologiem i twórcą internetowym. Pokazuje praktyczne zastosowania psychologii. Pisze też o tym, jak odnaleźć się w tym zabieganym świecie.

Andrzej prowadzi nie tylko bloga, ale również coraz popularniejszy program na YouTube. Nie ma co się oszukiwać, jego blog jest bardzo znany, bo robi on kawał dobrej roboty. Myślę, że czytelnicy uwielbiają go za to, że inspiruje ich do działania.

Na blogu porusza różne tematy. Dlatego jeżeli szukasz odskoczni i potrzebujesz inspiracji, to blog Andrzeja będzie dla Ciebie idealnym miejscem. Nie wiem czy wiesz, ale Andrzej jest pionierem różnych ciekawych akcji.

Przykładowo w 2017 roku opublikował odcinkowy serial do czytania. Nie znam nikogo innego, kto porwałby się na stworzenie takiego cyklu. Dlatego zachęcam Cię do odwiedzenia jego bloga. Sama wtedy sprawdzisz, czy jest to miejsce dla Ciebie.

Wnioski?

Do Charakterów będę miał zawsze ogromny sentyment. W końcu znalazłem tam wiele inspiracji. Wiem jednak, że wiele osób szuka teraz alternatywy. Myślę, że w Polsce nie jesteśmy jeszcze gotowi na to, aby płacić za dostęp do artykułów. Może się mylę, ale to okaże się w czasie.

Mamy jeszcze wiele innych miejsc, w których można poczytać o psychologii. Myślę, że każdy znajdzie na mojej liście coś dla siebie. Mam też nadzieję, że mój blog stanie się jedną z alternatyw dla osób, które stale chcą zgłębiać zagadnienia związane z psychiką człowieka.

Jest już nas całkiem sporo. Prawie 20 tysięcy czytelników miesięcznie. Podsyłacie mi coraz więcej tematów, którymi powinienem się zająć. Dlatego myślę, że mój blog będzie nadal się rozwijał. Nawet założyłem już newsletter.

Jest on na razie kameralny i dostępny tylko dla nielicznych, ale dzięki temu mam z moją grupą tak świetny kontakt. Opisałem to w artykule Przeczytaj to, jeżeli jesteś PRAWDZIWYM czytelnikiem bloga Architektura Sukcesu. Dlatego jeżeli ciekawi Cię ten temat, to tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Cały czas powstają też nowe fantastyczne miejsca związane z psychologią. Jeżeli traficie na jakieś, możecie mi podesłać informację. Chętnie się temu przyjrzę. Bo moja lista powinna się stale powiększać. W końcu warto czerpać inspirację z różnych źródeł. To jest najlepsza metoda na rozwój.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here