Jak dobrze znasz swoje mocne i słabe strony? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałaś? Czy wiedza na ten temat mogłaby wpłynąć na Twoje życie? Każdy z nas jest inny. Kształtują nas różne doświadczenia. Jednak w jednym aspekcie wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Chcielibyśmy lepiej rozumieć samych siebie. Zastanawiamy się nad wpływem osobowości na nasze decyzje. Tylko jak poznać swoją osobowość? Dziś poznasz jeden ze sposobów. 

Błąd, który popełnia wielu z nas

Zastanów się przez chwilę, czy w życiu skupiasz się na swoich talentach, czy na własnych słabościach? Z doświadczenia wiem, że wielu z nas wstydzi się swoich słabych stron i za wszelką cenę staramy się z nimi walczyć. Nie doceniamy jednak swoich mocnych strony i tylko nieliczni potrafią zrobić z nich swój atut.

Na taki sposób myślenia, duży wpływ mają doświadczenia z lat szkolnych. Przypomnij sobie, co najczęściej się działo, kiedy miałaś świetne wyniki z jakiegoś przedmiotu? W takiej sytuacji nauczyciele i rodzice nie potrafili docenić Twoich sukcesów, ale skupiali się na Twoich porażkach. Zamiast chwalić Cię za Twoje wybitne osiągnięcia, przypominali Ci o wszystkich przedmiotach, z którymi radziłaś sobie gorzej.

Takie doświadczenia przewijają się przez całe Twoje życie. Właśnie dlatego ciągle starasz się nadrobić zaległości w obszarach, w których nie idzie Ci najlepiej. Tracisz przez to dużo sił i motywacji. Nie masz też czasu, aby rozwijać obszary, w których jesteś naprawdę dobra.

Moim zdaniem dużym błędem jest skupianie się na swoich słabościach. Jeżeli nie masz do czegoś predyspozycji i talentu, to nawet ciężko nad tym pracując, możesz uzyskać jedynie średnie wyniki. Jeżeli zamiast tego skupiłabyś się nad tym, co naprawdę Cię interesuje i do czego masz smykałkę, mogłabyś osiągnąć duży sukces.

Problem jednak w tym, że my sami nie wiemy do czego mamy predyspozycję. Praca nad poznaniem swoich mocnych i słabych stron jest trudna. Jednak można skorzystać z pomocy, którą oferują nam testy psychologiczne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czegoś na swój temat w stosunkowo prosty sposób.

Poznaj swoją osobowość, czyli Wielka piątka

W swoim życiu zetknąłem się z wieloma koncepcjami i modelami osobowości. Na studiach wykonywaliśmy masę testów, które pomagały nam lepiej zrozumieć samych siebie. Zawsze miałem jednak słabość do modelu osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae.

Wydawał mi się on tak prosty, ale jednocześnie tak dobrze opisujący każdego z nas. Składa się on z pięciu czynników, których nasilenie decyduje o tym, jak zachowujemy się w rożnych sytuacjach i jakie decyzje podejmujemy. Jest to chyba jeden z najbardziej znanych modeli osobowości na świecie, dlatego wiele osób go nie docenia.

Wielka Piątka (ang. Big Five) patrzy na człowieka przez pryzmat kilku najważniejszych aspektów życia. Pierwszym z nich jest neurotyczność, która związana jest ze skłonnością do przeżywania negatywnych emocji takich jak strach, czy poczucia winy. Ma ona również związek ze sposobem w jaki reagujesz na stres.

Kolejny czynnik to ekstrawersja, która określa Twoją potrzebę do budowania relacji z innymi osobami. Niektórzy z nas potrzebują większej ilości kontaktów społecznych. Ekstrawersja związana jest również z tym, jak dużo masz energii i jak radzisz sobie z przeżywaniem pozytywnych emocji.

Dla mnie ważnym czynnikiem w tym modelu osobowości jest otwartość na doświadczenie. Pokazuje ono Twoje nastawienie do otoczenia. Czy jesteś osobą ciekawą świata, czy raczej zamkniętą na nowości? Czy poszukujesz sytuacji, w których wychodzisz poza swoją strefę komfortu, czy raczej wolisz takich sytuacji unikać.

Czwartym czynnikiem jest ugodowość, która opisuje Twoje nastawienie do innych ludzi. Czy jesteś altruistą i ustępujesz innym, czy raczej zawsze stawiasz na swoim? Ugodowość bardzo mocno związana jest z zaufaniem. Jeżeli masz negatywne nastawienie do innych, trudno Ci będzie im zaufać.

Ostatni czynnik to sumienność. Jest on bardzo trafnym wyznacznikiem Twoich sukcesów szkolnych i zawodowych. Opisuje Twoją wytrwałość i motywację w działaniu, kiedy chcesz osiągnąć jakiś cel. Sumienność pomaga Ci w realizacji marzeń. Osoby sumienne nie martwią się przeciwnościami losu, bo są dobrze na nie przygotowane.

Jak wybrać dobry test osobowości?

Mam nadzieję, że przekonałem Cię do tego, że Wielka Piątka to świetny model osobowości. Psychologowie rozwijają go już od ponad 30 lat. Możesz być więc pewna, że jest to koncepcja, która naprawdę bardzo dobrze opisuje osobowość człowieka.

Ostatnio miałem przyjemność sprawdzić na sobie test PERSO.IN, który oparty jest właśnie na Wielkiej Piątce. Ten test rozwija się w Polsce i ma naprawdę solidne podstawy naukowe. To właśnie koncepcja teoretyczna, jest dla mnie najważniejszą kwestią w momencie, kiedy wybieram test psychologiczny. Tylko wtedy mam pewność, że wyniki testu będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości.

PERSO.IN pomaga nam lepiej poznać siebie. Możemy dzięki niemu odkryć swoje mocne i słabe strony. W ten sposób możemy skupić się na działaniu w obszarze, który jest zgodny z naszą osobowością i dzięki temu mamy większe szanse na odniesienie sukcesu.

Test PERSO.IN nie jest trudny do wykonania. Składa się ze 150 pytań i mi jego wypełnienie zajęło jakieś 25 minut. Robiłem wiele testów osobowości, ale ten mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Podoba mi się raport, który otrzymuje się po teście, bo dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć składniki swojej osobowości.

Jak wygląda test PERSO.IN?

Test PERSO.IN podobnie jak Wielka Piątka, skupia się na pięciu kluczowych obszarach naszego życia. Pierwszym jest nasze nastawienie do innych ludzi. Drugim  otwartość na różnego rodzaju doświadczenia.

Trzeci dotyczy naszego podejścia do zobowiązań. Czwarty określa naszą potrzebę stymulacji, czyli kontaktów z innymi ludźmi, ale także podejmowania się różnych działań. Piąty opisuje to, jak radzimy sobie w trudnych sytuacjach, które wywołują w nas wiele emocji.

Bardzo mi się podoba, że w PERSO.IN każdy z tych obszarów podzielony jest na mniejsze kategorie, które łatwo można zrozumieć. Przykładowo, nastawienie do innych ludzi może być związane z tym, że podchodzimy do nich sceptycznie, albo potrafimy im zaufać. Możemy być skoncentrowani na sobie, albo w wielu sytuacjach skupiać się na potrzebach innych.

Do każdego z tych pięciu obszarów dostajemy konkretną wskazówkę, w jakich sferach sprawdzi się najlepiej nasza osobowość. W moim przypadku wyszło, że mam predyspozycje do prowadzenia mediacji i potrafię pomagać w szukaniu kompromisów. Musisz przyznać, że w pracy psychologa są to bardzo ważne umiejętności.

Osobowość każdego z nas ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego do każdego obszaru dostajemy również kilka podpowiedzi, na co powinniśmy zwracać uwagę. Z moich mocnych stron wynika, że potrafię dbać o siebie, ale jednocześnie pamiętam o potrzebach innych. Potrafię pracować w samotności, ale też odnajduje się w pracy grupowej.

Mam też swoje słabe strony, na które muszę uważać. Ze względu na swoją osobowość, mogę czasami zwlekać z podejmowaniem decyzji, ponieważ staram się zadbać o potrzeby wszystkich zainteresowanych. W wielu sytuacjach nie jest możliwy kompromis, który będzie korzystny dla wszystkich. Dlatego staram się teraz o tym pamiętać i podejmuję wiele decyzji szybciej.

Moją słabością może być również ciągłe angażowanie się w konflikty innych osób. Próbuję ich pogodzić, ale tracę w ten sposób siły i motywację do własnych działań. Kiedy przeczytałem o tym w raporcie po wypełnieniu testu PERSO.IN, zacząłem zwracać na to większą uwagę. Teraz już rozumiem, dlaczego w moim życiu pojawiają się momenty, w których jestem wykończony emocjonalnie.

Czy warto znać swoją osobowość?

Wiele osób uważa, że znają doskonale swoją osobowość i żadne testy nie są im potrzebne. Jednak taka postawa nie wynika z wiedzy, a raczej z lęku przed tym, czego mogą się o sobie dowiedzieć. Moim zdaniem warto wykonywać różne testy psychologiczne, aby spojrzeć na siebie z różnych perspektyw. To pozwala nam budować samoświadomość.

Jeżeli uważasz, że psycholog powinien znać swoją osobowość bez żadnych testów, to muszę Cię zmartwić, bo to nie działa w ten sposób. Dobre testy psychologiczne, zawsze opierają się na mocnej teorii. Wypełniając taki test masz szansę spojrzeć na siebie właśnie przez pryzmat tej teorii i dlatego zawsze możesz dowiedzieć się czegoś na swój temat.

Test PERSO.IN pozytywnie mnie zaskoczył. Mam nadzieję, że nadal będzie się rozwijał. Ma bardzo fajny zespół, dlatego trzymam za nich kciuki. Więcej o teście możesz dowiedzieć się na stronie https://perso.in. Szczerze polecam ten test dla osób, które chcą poznać swoją osobowość i w ten sposób lepiej zrozumieć siebie.

Ja dowiedziałem się o sobie kilku rzeczy, które zainspirowały mnie do wprowadzenia zmian do mojego życia. Od dawna męczyłem się z kilkoma sprawami dotyczącymi mojej organizacji pracy. Test PERSO.IN pomógł mi odkryć i zrozumieć te rzeczy. Bardzo ciekawią mnie efekty, jakie uda mi się osiągnąć.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.


Interesujesz się psychologią? Wpadnij na mojego Facebooka, a na pewno znajdziesz tam coś dla siebie: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here